10 Kasım LPG KABLO

yokuşta devirden düşme

'Sephia' forumunda selim tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. mehilay

mehilay Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet OLGN
    Araç Modeli:
    2011 Kia Ceed 1.6 CRDI Motion A/T
    Valla Selim beyin söyledikleri aynen bende de var, azıcık bi rampaya sardım mı düşüveriyor devir, motor yığılıyor, boğuluyor sanki, kick down edip vites küçültüyorum, yine de yemiyor, en azından küçük viteste bağırıp bi kalkdırması lazım kafayı, LPG den dedim, benzine alıp denedim, az bişey farketti sanki ama tıkanıyor araba, yok nafile. Ara tatilde Konya da tanıdıklar vasıtasıyla güvenilir bir iki motor ve şanzıman ustası ile de görüştüm, hatta öncesinde henüz 1 ay önce temizlik ve ayarını yaptırdığım Atiker LPG yi yine tavsiye üzerine gittiğim bir usta da yeniden resetletip, programlatıp, ayarını yaptırdım, biraz kısıkmış dedi...

Ustaların ortak görüşü ilk başta aynı, "bi gariplik var ama ne anlayamadım" sonra aracın ağırlığını, beygirini söyledim ve otomatik olduğunu da görünce sebeplerin bunlar olduğunu "bu motor bu aracı çekmiyor, motorun, şanzımanın bi sıkıntısı yok, kalkışı ve ara gazlanması biraz ağır ama bu araca normal ve de biraz da senin sürüşünle alakalı" dediler...

1 hafta önce de artık kabullendim ben de, e yazıyorum diğer başlıklarda da ve birçok arkadaş tüketim değerlerimin normal olduğunu söylüyorlar. Şimdi bu başlığı okuyunca tekrar kıllandım, benim aracı alırken serviste ekspertiz esnasında kayıtlarda şu çıktı, geçen yıl araç 99.000 deyken üst kapak contasını çatlatmış, hemen dedim hararet yaptırmışlar, contayı yakmış onunla da kalmamış kapağı çatlatmış, yapılan işlemin faturası elimde, tamir olan yok, ne gerekiyorsa değişmiş, 2.500 TL hesap çıkmış, çektim ustayı kenara sordum "motoru yemiş mi, üfleme, yağ yakma vb bi sıkıntı var mı?" diye, "yok abicim herşey sıfırlanmış, hiçbir sorunu yok motorun, gayet sağlıklı" dedi...

Buradaki ustam da bi sıkıntı görmedi motorda, ara tatilde Konya da iyi bilinen bir şanzımancıya gittim, "şanzıman sorunsuz, motorda az bir titreme var, biraz sağlıksız çalışıyo dedi, egsozu kontrol etti, herhangi bir tıkanıklık yok ama bi ihtimal sente atlamış olabilir" dedi ve kendi tanıdığı, iyi dediği bir Kia cı ustaya yolladı bizi, usta dinledi, baktı etti, gönderen ustanın tesbitlerini ve şikayetimi de anlattım, test etti birkaç km sürüşle ve "evham yapıyosun, hiçbişeyi yok, biraz senin sürüşünle alakalı, ayağını esirgeme gazdan" dedi...

Şimdi ne yapayım ben?..Aldığımdan beri egsozun sesi hep bi değişik geldi bana, böyle sanki bi delik varmış gibi ordan "fır fır fır" üflüyor gibi...Bu akışmetre, manifold, katalizatör, egsoz sıkıntıları olabilir mi bende de, araç resmen tıkanıyor ya!..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Şubat 2014
  2. mehilay

mehilay Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet OLGN
    Araç Modeli:
    Bana bi akıl verecek yok mu?..

3. akif hoca

akif hoca Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    111
    Gerçek Ad-Soyad:
    akif hoca
    Araç Modeli:
    Cerato 1.6 CRDI EX Advance
    benzinde kullandığınız zamanda çekiş sıkıntısı var mı?

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Aslında kolay kolay ihtimal verilmeyecek bir durum.Güle güle kullanın aracınızı.

5. mehilay

mehilay Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet OLGN
    Araç Modeli:
    Benzinde biraz daha iyi ama genel olarak var yine...

Dün 40-50 km yola gittim, hep rampaydı, sanki biraz iyleşti gibi ama devir 4000 lerde, bu seferde içiyor meret, hatta baya tehlikeli bişey de yaptım :eek-new: bu aracımla hiç denememiştim, rampa aşağı allah ne verdiyse bastım, neyse ki viraj yok, yol da boştu, max 170 km/h te çıkabildim...tek kişiyim, yük yok, rampa aşağı...bence az...sağır mı yaw yoksa bu kerata...

6. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    keretalar biraz devirli kullanımı seviyor açıkçası. devir saatini doldurduğunuzda gitmem demiyor.
    ben düz otobanda LPG ile 210 gördüm ve gaz kestim. rampa aşağı 170 eğer siz gaz kesmediyseniz bana da az geldi.
    ama sonuç olarak çok yüksek süratler ve bence gerek yok ;) max 131 güzel ;)

7. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Hayırlı olsun...

8. mehilay

mehilay Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet OLGN
    Araç Modeli:
    Tabi ki gerek yok, zaten genelde 120 yi geçmeyen biriyim ama aracın limiti neden düşük, benim kafama takılan o, araç anormal geliyor bana ve 2 aydır kafamdaki şüpheleri giderecek bir usta ve cevap bulamadım, sorun varsa tespit ediyim gidereyim, eğer yoksa ve bu kerataların karakteri böyle ise tatmin etmedi beni, arabasıyla çok haşır neşir biriyimdir lakin severek binemiyorum malesef...

9. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    limitle ilgili sorunuza cevap vermiştim.
    ben 210 gördüm. yol düzdü ve otobandı. 160 ve 170 lere rahat çıkıyor. uzun bir süre 160-180 arası gidebiliyorum.
    karakter olarak devir seviyor onu anlatmaya çalıştım.
    eğer filtre ve diğer aksamlarında sorun yoksa 170 leri rahat geçmesi lazım gibi geliyor bana...

10. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    Cerato için 170 bence de az. Rio lar bile 170 i rahat bulabiliyorken cerato 200 leri düşünmeli bence

tapatalk

11. selim

selim Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    tşk ederim

12. selim

selim Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Enjektörleri temizletip akışmetre ayarı yaptırın derim ... Benim sıkıntım giderildi ama yinede enjektörleri temizletmekte fayda var

13. koraytok

koraytok Sürücü

Alınan Beğeniler:
    39
    Merhaba.Otomatik araçlarda manuel şanzımanlarda bulunan baskı balata bulunmaz.

14. selim

selim Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Ben sattım arabayı dostlar...

15. alihan59

alihan59 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Alihan Açıkel
    Araç Modeli:
    2013
    peki ya sportage ler kaç km hız görebilir ?

16. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Aracınızın son hızını mı sormak istediniz?

17. bozbey68

bozbey68 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    171
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergün ÇİNE
    Araç Modeli:
    KIA SPORTAGE 2013 1.6 GSL PLUS ECO DYNAMIC
    Alihan kardeşim SPO'nun son hızını İzmir -Aydın Otobanında 180-185 olarak gördüm..Ama sırf meraktan..Çok gerekli mi kesinlikle değil...Basıyor mu evet kesinlikle basıyor..Kesinlikle tatminkar bir hız..;)

ser.duman bunu beğendi.
  18. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    konuyu açtığınız başlık yanlış bir konu başlığı..! Lütfen arama yaptıktan sonra sorularımızı uygun başlık altında sormaya özen gösterelim

19. SEPHİA94

SEPHİA94 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aynı sorun ben de de var sorun kesin olarak söylüyorum hava akış metresindendir. Araba normal çalışırken bile devir saati sabit durmuyor. rölantide gaza basınca araç boğuluyor. yokuşlarda devirden düşüyor bunun sebebi de benzin hava karışımı tam olarak yapılamıyor. araç havayı düzenli algılamadığı için benzini çok yiyor. egzozdan siyah duman atıyor.

20. freeman34

freeman34 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    halit
    Araç Modeli:
    kia sephia 1.6gtx
    merhaba arkadaşlar ben halit yeni kia sephia 1998 model 1.6 motor araç aldım aracımda sıralı sistem lpg aracı ilk çalıştırdığımda benzinde devir 14,15 lerde lpg ye geçtiğinde ise devir 8 lere 7 lere kadar düşüyor acaba bu normalmidir.

Bu Sayfayı Paylaş