10 Kasım LPG KABLO

sportage'in artıları eksileri (sportage yorumları)

'Sportage' forumunda maminci tarafından 25 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    Bende sordum bilmediğim için

2. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Şahsen ben her seferinde jantla birlikte yer değiştirttim ama balansa tekrar baktırmakta fayda var .

KAPSHY bunu beğendi.
  3. Sp0rtage

Sp0rtage Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Batch Ios
    Araç Modeli:
    2016 Sportage Concept Plus (Otm)
    Arkadaşlar Spo da elektrikli el freni var biliyorsunuz. Bir gün aracı sürerken farkında olmadan elim üzerine gitti ve fren düğmesine bastım. Ben elektronik olduğu için araç giderken devreye girmez diye bekliyordum. Hızım çok yüksek değildi bu sebeple tehlikeli bir durum olmadı ama uzun yolda vs olsam büyük tehlike olurdu. Sizce araç giderken elektronik el freninin devreye girmesi normal mi?

4. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Fren sisteminiz arıza verdiğinde el freni opsiyonu olması daha güvenli aslında .

Sp0rtage bunu beğendi.
  5. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    ayak freni gitti araba nasıl duracak...

Sp0rtage bunu beğendi.
  6. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    Selam,

Ortalama bir haftadır aracımda vites geçişlerinde kafama takılan bir durum söz konusu.Araç manuel. Şöyle ki,
    Seyir halinde vites geçişlerinde araç kendi kendine devirleniyor.Çok kısa bir süre.1 bilemediniz 1,5 saniyede araç kendi kendine gaz veriyor.Debriyaja basmamla bunu hissediyorum.Her vites geçişinde yapıyor.Normalde hareket halinde gazdan ayağı çekip debriyaja bastınız anda devir hafif düşer vitesi takıp gaza basma ile de araç tekrar devirlenmeye başlar.Bende ise devir o kısa dilimde sabit kaldığından dolayı, debriyaja basmamla kısa bir motor sesi ve devir döngüsü hissediyorum ,ardından gaza bastığımda aracım gayet seri bir şekilde devirlenmeye devam ediyor.

Gazdan ayağımı kesinlikle çekiyorum baştan söyleyeyim.Yani acemilik falan değil..
    Biraz araştırdım her yol gaz kelebeğinin kirli olmasına çıkıyor.Bir ustaya danıştım.4 vidası var söküp güzelce temizleriz düzelir dedi.Rotasyona gerek olmaması içinde üzerindeki sensörü sökmeyiz dedi.Servise sordum onlarda temizlendiğini söylediler ancak bakmak lazım falan filan mızırdandılar.

Böyle bir durumla karşılaşan yaptıran tavsiyesi olan buna da dikkat et diyeceğiniz bir konu varmı. Olmadı iyi bir ustaya temizlettirip takdırcam. Sonradan pişman olmamak adına sorma ihtiyacı duydum.Genelde bu tip işlemlerin ardından devir sorunu gibi sıkıntılar çıkıyor. Açıkcası tırstım biraz.
    Saygılar,,

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Gaz kelebeği ile birlikte debriyaj süvicini kontrol ettirin.

8. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    Gaz kelebeğini temizlettim fakat sorun geçmedi.Tanıdık bir ustaya yaptırdığım için anlamaz diye sivici sormadım.
    Sanırım servise girip sorunu çözmek gerekecek.Temizlikle hallolur diye düşündüm ama olmadı. Aslında benim açımdan sıkıntı yok ama başka bir parçaya zarar verir diye çekiniyorum .Vites geçişinde devrin 1-2 saniye düşmemesi ,bu arada debriyaja basmamla dönen devrin debriyaj tarafından boşa çıkması ardından yükselttiğin vitese birden motorun yüklenilmesi aracı sürekli zorlamak gibi bir durum oluyor. ..

9. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    En iyisi servis.Haklısınız.

BASARAN bunu beğendi.
  10. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    Dediğiniz gibi sorun debriyaj swıcinde çıktı..

Sonuç olarak bugün serviste debriyaj sensörü değişti.Bilgisayara bağlanıncaya kadar sorun çok anlaşılmadı.Ama kontrolde arıza tespit edildi.
    Paylaşalım ki aynı sorunu yaşayan olursa çözüm belli olsun

ReNe bunu beğendi.
  11. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    Slm,
    Sportage mın aküsü bitti.Pazartesi günü yeni akü taktırmam gerekiyor.Her an olmadık bir yerde kalma tehlikesi var.
    Sorum kaç amper hangi marka taktırayım.Mutlu akü tercihim ancak amperini bilmiyorum.Araçta start stop yok.Tşklr...

12. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    En hızlı yöntem kullanım kılavuzundaki bilgi , akabinde akünün üzerindeki değerler okunuyorsa aynısı yada az daha güçlüsü alınabilir .

heh ve BASARAN bunu beğendi.
  13. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    bendeki sportage isg li.
    takılan akü bu :
    rocket AGM L3
    70Ah 760A

heh ve BASARAN bunu beğendi.
  14. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    Selam,
    Sportage ön yolcu tarafı cam açma kapama düğmesi tutaklık yapıyor.
    Aslında kapamada problem yok fakat açmada düğme basmıyor.Zorlar isem sert bir şekilde o zaman çalışıyor. Şöför tarafından açıp kapatabiliyorum herhangi bir sıkıntı yok.Yani sorun düğmede.
    Servise sordum çok yüksek bir rakam söylediler 300-500 civarıydı sanırım.Düğme değişmesi gerekiyor dediler açıkcası çokta ilgilenmedi bakan arkadaş.Malum sökelim bakalım olmuyor serviste hemen değiştirelim.Lafımız yok tabiki herkes işini yapıyor..

Soruma gelince bu düğmeyi nereden bulabilirim?Kendim değiştirebilir miyim ? Çıkmacılar da olurmu?
    Açıkcası düğmeyi kendim söküp çıkmacılara gidip aramak istiyorum.Ustalara sök tak dediğiniz zaman ,tornavidayla resmen savaş açıyor.Düğmeyi sökmek için ne yapmak gerekiyor .Kapıyı çekmek için kullandığımız kapı kolçağının içinde bir vida yuvası var.Onu sökünce düğmeye daha doğrusu bağlı bulunduğu sokete ulaşabilirmiyiz. Böylelikle düğmeyi söküp tamir veya yenisini arama imkanım olacak.

Konuyu uzattım ancak anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Tşklr,,,

15. Mspo81

Mspo81 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    33
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Sezer
    Araç Modeli:
    Sorento 2009

Linteki videoda gösterildiği şekilde sökebilirsiniz. Vidaları çıkardıktan sonra kapıyı kanırtarak klipslerden kurtarmalısınız. Butonu çıkarabilirseniz içini yağsız kontak sprey ile temizleyin.

BASARAN bunu beğendi.
  16. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    Tamamdır.Çok teşekkürler..

17. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    İyi akşamlar,
    2012 kia sportage aracımda 3 gündür 3000 deviri geçmeme sorunu var.
    Araç tüpte var ancak benzin tüp farketmiyor.Bütün viteslerde aynı sıkıntıyı yapıyor.Gaza yüklendiğim zaman tam 3000 devir üstünde kalıyor.Arabayı sağa çakip durdurup çalıştırınca herşey normale dönüyor.Normal gaz yemeye başlıyor.
    Servise gittim cihaza bağladılar herhangi bir arıza vermedi.Geçmiş tarihli Arıza kodları silindi tekrar deneyin dediler.Bugün yine yaptı.

Böyle bir sorun yaşayan varmı? Araç hem benzin hem gazda farketmiyor neden 3000 devirde takılı kalırki.Yardımcı olursanız sevinirim...

18. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    Araştırdığım kadarıyla hava akışmetre,eksantrik mili sensörü gibi parçalardan kaynaklanır gibi bir durum var.
    Arıza olarak bilgisayarda görülmüyor en kötüsüde bu zaten...

19. josepy

josepy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    yusuf hocaoğlu
    Araç Modeli:
    2014
    Merhaba,

Öncelikle bu yazıyı yazmak için 6 ay bekledim.6 ay önce 2014 model kia sportage gdı consept plus 1,6 otomatik vites araç aldım ve 6 aydır kullanıyorum.Aracı almadan önce çoğu kişinin yaptığı gibi saatlerce internetten aracı araştırdım,tüm forumları ikişer defa okudum. Hatta Google a “kia sportage yorumları” yazıp tüm sayfalara girdiğimde hepsini incelediğimi ve okumadığım site kalmadığını farkettim.Eşim yükseklisans yaparken bile bu kadar çalışmadığımı söyledi.:)Araçları karşılaştırırken Kısa kısa notlar bile aldım. Sonuçta kia spo olmaya karar verdim.Aracı bir süre kullandıktan sonra kia sportage almayı düşünenlere yol göstermesi açısında bu yazıyı yazmaya karar verdim .Özellikle aracı daha iyi tanıyabilmek için 6 ay kullanıp yazmak istedim;

Öncelikle Arabanın dış görünüşü muazzam.Çoğu kişi aracın özellikle ön taraftan değerinin 100 bin tl üzerindeki cipleri benzediğini söylüyor. Sadece arka görüşünü bence biraz daha güzel olabilirdi. Ön tarafa göre arka görüşünü dizayn bakımında biraz zayıp

İkinci el araba alacaksanız mutlaka 2014 modelini tercih edin.2013 ve öncesinde aracın motoru gsl olduğu için ,2014 yılı ve sonrasında gdı motora geçildi.Sonuçta 2014 model sonrası üst düzey motora sahip.2015 ve sonrasında bazı özellikleri kısmışlar ve bu özellikler almak isteyenlere arabaya ek ücret ilave ederek satmışlar bu nedenl e çoğu kişi bu ilave özellikleri almamış.2014 modellerde olupta 2015 modelde olmayan kapıların elle anahtarsız açılma özelliği varki benim araçta en fazla kullandığım özelliklerden biridir.Mutlaka olmalı.İkinci olanda otomatik park etme özelliği.Bu özelliği hiç kullanmadım belki bayan sürücülerin kullandığı bir özelliktir.

Ayrıca araçta fiyatı göre inanılmaz donanımlar mevcut.Cam tavan,geri görüş kamerası,anahtarsız çalışma özelliği,4 koltuk ısıtma bu özellikler şu an çoğu bmw /Mercedes dışındaki araçların çoğunad yok.Onlarında fiyatları belli. Kaç arkadaşım lüks araç kullanıyor ama bu özelliklerin çoğu yok ve benim arabamdaki özellikleri söylediğimde inanamıyorlar.Arkadaşım ın ablası 200 bin tl ye Mercedes aldı nerdeyse araç özellikler birebir aynı.

Aracı almadan okuduğum yorumlarda rampa yukarı çıkışlarda sorun oluyor aracın çekici çok kötü gibi yorumlar okudum. Aracım 1,6 otomatik vites inanın rampaları köpekkkkk gibi çıkıyor.Bursa dan İzmire tatile gittik araç dolu ikin uzun yolda rampa yukarı bile hiçbir sorun yaşamadım.Sadece rampa yukarı çıkarken biraz daha fazla gaza basıyorsunuz ve çok rahat çıkıyor

Diğer taraftan gözlemlediğim aracın birkaç eksileri;

Araçta spor araç gibi bir performans, ataklık beklemeyin sonuçta cip aracı biraz daha keyif arabası çok fazla hız yapmayı seviyorsanız bu araçlar size göre değil. Trafikte kaçayım ,hız yapayım derseniz bu araba ile olmaz ama çok rahat 120-130 gidersiniz bu araba ile .

Aracın ön camın yanındaki sütunlarda airback olduğu için biraz fazla kalın buda dönüşlerde tam köşe kısmı görmenizi biraz engelliyor.Araç yüksek olduğu için dönüşlerde biraz yavaş davranmanız gerekiyor.

Bence bu aracın en büyük sıkıntı yakıt.Dizel modelleri çok pahalı.Benzinli otomatik araç alırsanız uzun yolda Bursadan İzmire gidip geldim. 7,3 litre ortalama yakıt tüketimim oldu.Şehir içinde 12,3 litre ortalaması var.Kullanıcıdan kullanıcıya değişsede otomatik vites benzinli araçta ortalamalar bu şekilde.Yani yaklaşık şehirdışı 40 kuruş,şehir içinde 60 kuruş diyebiliriz.İstediğiniz kadar daha az yakıyor yorumlarını okuyun bunlar gerçek değerler.Birde bu olaya şu gözle bakmanız gerekiyor eğer bu kadar konforlu bu kadar özelliğe sahip bir cip kullanıyorsanız bu yakıtları gözönüne almanız gerekiyor.Hem ucuz hem az yakan hem güzel araç olsun diye bir şey yok.Ama en azından lpg takma gibi seçeneğinizin olması da güzel.Benim daha önceki aracım da benzinli ve otomatik vites olduğu için aracın yakıtı beni çok fazla rahatsız etmedi sadece ayda ort. 50 tl daha fazla yakıt parası ödüyorum oda bu keyfe değer.

Sonuç olarak araca bir bütün olarak bakarsanız ;eger çok fazla range Rover /bmw alacak paranız yoksa ve kısıtlı bütçe ile cipe binmek istiyorsanız düşünmeden bu aracı alın sadece bilinki araba her şeyi ile dört dörtlük sadece biraz fazla yakıyor.

Umarım bu aracı almaya düşünenlere biraz ışık tutabilmişimdir.Arabayı alınca biraz kullandıktan sonra yeni alıcılara yol göstermesi açısından kendi deneyimlerini yazmak için kendime söz vermiştim.Umarım faydalı olur.Herkese iyi seyiler….

YH

yamac, ZORKOL, BASARAN ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  20. Mspo81

Mspo81 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    33
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Sezer
    Araç Modeli:
    Sorento 2009
    Hayırlı olsun. Araştırırken özellikle motor ile ilgili bilgi kirliliği yanlış bilgi edinmenize sebep olmuş. 2011 modelden sonra, yani bindiginiz kasanın tüm benzinli motorları GDI. Hatta 2016-17 olan yeni kasalarda da aynı motor devam ediyor. GSL diye bir motor yok, GSL ile Concept aynı, GSL Plus ve Concept Plus aynı, yani aracın paketini ifade ediyor.

BASARAN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş