10 Kasım LPG KABLO

Sedan Araçlarda Neden Arka Silecek Yok

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda gocen tarafından 29 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    temprayı görünce 94 yılında babam sıfır almıştı 2000 yılında 60 binde satmıştı ben bu araçla 140 150 bastıgımı biliyorum arka silecekgin çok faydasını gördüm gerisi fasafiso bana göre syg

2. 2berk

2berk Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    300 km hız ve silecek çalıştırma :D Güzel bir açıklama olmuş. Skyline alırsam o hızda çalıştırmayacağım söz..:p

3. balta

balta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Aerodinamik yapıları gereği sedan araçların arka camları genelde su tutmaz. Bu yüzden sedan araçların büyük bir bölümünde arka sileceğe gerek yoktur ve kullanılmaz.

Sedan araçların arka camları yere daha az açı yaparak yaklaşır. Bu durum düşük hızlarda bile arka cam üzerinde hava akımı oluşmasına ve suyun (ayrıca toz, çamur gibi) tutunamamasına yol açar.

Hatchback araçlarda ise arka cam daha büyük (neredeyse dik) açıyla yere yaklaşır. Böylece arka cam üzerinde hava akımı oluşmaz. Su, çamur, toz gibi maddelerin camda kalmasını sağlar.

Bunun dışında, marka ve model bazlı başka nedenler de olabilir.

4. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Sedan araçların aerodinamik yapısı gereği sileceğe ihtiyacı yoktur ,olmasıda bozacaktır hala neyin nesini tartışıyoruz.Aerodinamiğe o kadar çok önem veriliyorki mercedes uçak mühendisleri çalıştırıyor ve benim uçak mühendisi bir hocam mercedesten gelmişti ;) Saygısızlık yapmak istemem size yaptıysamda özür dilerim ama üslubunuz hoş değil !

Ekli dosyalar:

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Mayıs 2013
  5. 2berk

2berk Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Sevgili kardeşim neden o kadar ters anladın yazımı.. Uslübüm aslında biraz muziplik yapma amaçlı idi ama yazı dili işte bazen yanlış anlaşılıyor. Senin yazını ise kesinlikle saygısızlık gibi okumadım. Ama şimdi üzüldüm bu şekilde yazışmaktan. Benim buradaki mesajlarımı da istersen bir inceleyebilirsin nasıl bir üsluba sahip olduğumu anlamak istersen. Genel olarak bizler ne mercedese biniyoruz, ne 300 km ye çıkıp o tip aeraodinamik ekipmana ihtiyac duyuyoruz, ne de uçak mühendisliğinin getirdiği disipline sahip araçlara ihtiyacımız var. Güvenlik konusunda söylemiyorum. Ancak bu arada güvenlik ekipmanlarının başında sürücü gelir onu da belirtmek gerek.. Ben İlk mesajımda zaten düşük hızlarda silceğin faydalı olduğundan bahsetmiştim. Yağmurda falan insan arkasını pek rahat göremiyor araç ne olursa olsun. Beni daha iyi anlaman için hatta bir örnek vereyim. Ben yağmurlu bir günde aracın arka camının ıslak olmasından ötürü aracı geri geri parketmek için çektiğim sıkıntıyı biliyorum.. Kısaca ben standart bir sürücüyüm ve bu tip bir aksesuarın faydalı olacağını düşünüyorum. Senin 300 km hızda silecek çalıştırma örneğn benim gibi bir sürücü için baya bir fantezi oluyor o manada cevabımı yazdım. Sevgiler:)

6. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Yıldızına kurban :)

7. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Bu arada resimdeki yıldızlar da muhteşem yani :)

:thumbup:

8. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    resımdeki araçlara bayıldım

9. heh

heh Yönetici Yönetici