10 Kasım LPG KABLO

Ön Difransiyel

'Sorento' forumunda Cemakoci tarafından 4 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. Cemakoci

Cemakoci Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım, forumu inceleyince iyikide sorun yaşamışım detirtecek kadar çok değerli bilgiler ve arkadaşlar olduğunu gördüm güzel bir forum olmuş emeği geçen herkeze teşekkür ederim.

Sorunuma gelecek olursak benin arka difransiyelde hafif bir uğultu vardı uzun süre rahatsız etmedi ve o şekilde kullandım ancak herkez başımı şişirdi geç olmadan git yaptır diye bende ümraniye sanayide 1 yer var difransilyelci oraya gittim arka difransiyeli yaptılar.

Arka difransiyel yapıldıktan sonra 100-120 arası peryodik balans sallaması gibi bir sallama yapmaya başladı ancak videoda da göreceğiniz gibi 110 ile sabit hızda düz yolda giderken aralıklı balans gibi garip bir sarsıntı, difransiyelden süphelendim 4x4 e aldım aynısını yapacakmı diye ancak hiç başıma gelmeyen bir olay oldu ve araç 20-30 mt gittikten sonra bir uğultu ve 20-30 km hızda yığılma yapmaya başladı yanı gazı bırakınca bilya dağıtmış gibi yığılarak yavaşlıyo ve sonrasında hep bu şekilde devam ediyor 4x4 ten çıktıktan sonra normal uğultu ve yığılma yapmıyor 3-5 saat sonra tekrar 4x4 e alınca gene aynı şekilde önce sıkıntısız 20-30 mt gidiyor sonra gene uğultu ve yığılma yapıyor (4x4 Low da denemedim zaten batma çıkma için o mod hızlı gidilmemesi gerekiyor o modta) araç arazı şartlarında 4x4 görevini gayet iyi yapıyor ancak uğultu ve yığılma iyiye alamet değil gibi bir an önce çözmem lazım diye düşünüyorum, 3-4 gün sonra difransiyelciye gittim arka ile alakalı bir durum değil, beyinciye git felan dedi baktım başından atıyo uzatmadım çıktım.

Kendi ustama gittim ön difransiyele yağ ekleyelim dedim ekledik fakat difransiyelin sol tarafındaki teker bağlantı kısmında sallanma ve sallandıkça yağ gelme gibi bir sorun gördük (araç durduğu yerde hiç yağ akma yapmıyor, giderkende ön difransiyel aktif olmadığı için akmaz diye tahmin ediyorum ancak bilemiyorum tabi) ve arkadan gelen balans sarsıntısı gibi sarsıntıyı bırakıp önedeki olayı anlamaya çalıştım, benim ustam motor ustası o nedenle başkasına gittim ancak onlarda ön difransiyeli değiştireceksin dedi, hatta birtanesi ön difrasiyelin içi boş herhalde boş dönüyor dedi direk kaçarak çıktım ordan sonuçta ben bu araç ile 4x4 hatta bazen oda yetmiyor 4x4 low a geçmeden çıkamadığım yerler oluyor boş olsa göstergedeki ışıkmı çıkartacak beni :), sonuç olarak çalışan difransiyeli değişmekte işime gelmedi burdan aynı sorunu yaşayan veya istanbulda iyi bir difransiyel ustası tavsiye ecebilecek birileri varmı diye yazmak istedim.

Önceliğim tavsiyeleriniz ile kendi ustama müdahale ettirmek ancak tecrübelerinizde önemli tabi direk usta tavsiye ederseniz orayada gidebilirim.

İki sorunum daha var ancak burdan yazıp konuyu dağıtmak istemiyorum hemde aynı sorunu yaşayıp arama yapacak arkadaşlar içinde faydalı olur diye yeni konu açacağım biri kontağı kapadıktan sonra parkların açık kalıp aküyü bitirmesi (bu sorun sonradan oldu ilk başlarda yoktu, farı tamamen koldan kapatmam gerekiyor), diğeride direksiyon kutusu sorunu sanırım hıdrolik eksilmiyor ancak aracı çalıştırdığımda bazen direksiyon çok ağır oluyor, istop edip tekrar çalıştırıyorum düzeliyor bazen de giderken düzeliyor bunlar içinde önce detaylı bir arama yapıp sonra konu açacağım herkese teşekkürler.

2. Cemakoci

Cemakoci Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Konu gücel arkadaşlar daha önce bu sorunu yaşayan arkadaşlar yazarsa sevinirim

Bu Sayfayı Paylaş