10 Kasım LPG KABLO

Lpg Subap Erimesi Hakkında Bilgi

'LPG Sistemleri' forumunda zenozenalis tarafından 7 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. Ali34CaN

Ali34CaN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    327
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Can
    Araç Modeli:
    Old Sportage 2015
    sorunsuz olarak hondanın fabrı çıkışlı civiclerini binenler çok var, onun dışında sonradan takılma lpg ler yeni nesil araçlara uymuyor, sürekli sıkıntı ugraşılcak dgibi deil

2. Serkan1626

Serkan1626 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serkan Coşkun
    Araç Modeli:
    Cerato 2010
    2010 Cerato rolantide titreme sorunu nedeniyle sübapları değiştirmek amacıyla geçen hafta üst kapağı söktürdüm. İkinci silindirdeki sübaplar yanıktı ve Ekzantirik milleri (emme ve egzoz) de hasar görmüş. Hepsini değiştirdim.
    Aracın şuan rölantide çalıştığı duyulmuyor, hatta bir kere çalışmıyor diye çalışan arabaya dalgınlıkla tekrar marş bastım. Performans artışı da oldu elbetle. Aracım 103 binde, LPG 30 binde takılmış, OMVL marka.

Maliyeti yaklaşık 3 bin tl tuttu. Normalde egzantrik ve kadehler değişmiyor. Tavsiyem titreme başlayınca sübapları 1500 tl verip değiştirin, yoksa maliyet artıyor.

Sübap takımı Güneş marka:245 tl
    Takım conta:272 tl
    2 egzantrik mili:950 tl
    16 adet itici kadeh:480 tl
    Yağ-balatalar-filtreler-bakım vs 300 tl
    Kapakçı ve tamirci işçilik 750 tl

cerato2010 ve rem21 bunu beğendi.
  3. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    KIA CERATO 2007 DİZEL DSL ADVANCE
    geçmiş olsun . benim 1.6 crdi aynı sorun var eğer dediğiniz gibi zamanında onarım yapmazsak maliyet artar diyorsunuz tecrübe etmişsiniz.
    size katılıyoum. benim iyibir ustam var oda bana sorunun supaplardan olduğunu söyledi ama yaptımazsan maliyet artar demedi .1000 tl fiyat verdi bana üst kapak sökülecek supap ayarı ve çürüyen varsa değişecek taşlama yapılması gerekiyorsa taşlanacak conta vs vs 1000 tl 3 gün aracın bende yatacak dedi bende düşüniyim dedim ve askıya almıştım taa ki sizin bu tavsiyenizi okuyana kadar.aslında benim çok ileri seviyede değil ama dediğiniz gibi maliyet artmadan bir an önce elden geçirmeyi düşünür oldum. paylaşım için teşekürler

Serkan1626 bunu beğendi.
  4. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    ama keşke takmışken çelik supap taksaydınız ömürlük olurdu

5. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    bence benzinli aracınız varsa 1.6 üzeri değilse hiç lpg takmayın hesap yapınca benzin daha avantajlı geliyor. nedenmi
    1.lpgli araç aynı zamanda BENZİNDE YAKIYOR
    2.tüp tankı süresi doluyor değişim gektiriyor
    3.lpg beyni çok hassas çabuk arızalanıyor
    4.ilk 100 bin km supaplar gidiyor
    5.160 bin 180 bin km civarı motor bitiyor
    6.rampada gitmiyor
    7.bazı otoparklara giremiyorsunuz lpg yasak diye
    8.olası bir kaza yapmada çok tehlikeli
    9.kışın lpgye geçene kadar birsürü benzin zaten yakıyorsunuz
    10.bagajın üçte birini lpg tankı kaplıyor
    11.sürekli lpg ayarı bozuluyor farketmeden fazla yakıyorsunuz
    12.çoğu araç beyinlerinin bozulma sebebi lpg kaynaklı
    şimdilik aklıma gelenler bunlar

6. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    Benzin VE LPG fiyatı güncel değildir sadece aradaki farkı dikate alalım alıntıdır.
    Günümüzde ortalama olarak 100 km'de 10-11 litre LPG tüketen otomobillere ilk çalışma anı için benzin konulması gerekiyor. Örnek olarak 100 km'de 11 litre yakan bir LPG'li aracın sarfiyatı şöyle gerçekleşiyor.

11*1.95=21.45 TL. (11: 100 km'de yakılan yakıt, 1.95 İstanbul için LPG fiyatı) Bu rakama ortalama olarak benzin giderini 1 litre sayarsak 25 TL gibi fiyat karşımıza çıkıyor. (1 litre benzin fiyatı İstanbul'da 3.64 TL) Bu rakamı kilometre başına hesaplamak istersek 25/100=25 kuruşa denk geliyor. Yani LPG'li bir otomobil kilometrede 25 kuruş yakıt yakmış oluyor. Bu otomobil sadece benzin ile çalışsaydı 100 kilometrede ortalama olarak 10 litre benzin harcar. Hesaplamalara göre 10*3.64=36.4 TL. Bu çıkan rakamı kilometre başına hesaplamak gerekirse 36.4/100=36 kuruş kilometre başına harcanan yakıt masrafını ortaya çıkarıyor. Benzin ile çalışan bir otomobil benzin-LPG ile çalışan otomobile göre kilometre başında 11 kuruş daha fazla yakıt yakmış oluyor.
    not: yaz şartları için geçerli verilerdir .

7. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Ramazan bey motor sisteminiz gdı motor cerato ile aynı değil.Serkan bey in problemi aracına uygun lpg sistemi kullanılmaması. haliyle belirttiğiniz gibi çelik subap kullanılmadığı sürece bu problem tekrarlanır.
    Sizin aracınıza gelelim. şuana kadar bizim grupda dizel binek bir araçta performans kurcalaması yapılmadığı sürece yanan, çürüyen, uzayan bir subap görmedim.. muhtemelen araçta duyduğunuz şakırtı. lifter sesi. (yağlama tuşları)bunlar km'ye bağlı olarak bozulabilir.. bence aracınızın km'si çok yüksek değilse Carbon Clean yöntemini bir deneyin.. yada daha öncesinde. bundan evvel motor yağı değişimi esnasında hiç motor içi temizleme ürünü kullandınız mı? kullanmadıysanız önce bunu deneyin.. piyasada kurum temizleyici ürünler var.
    aracın silindir kapağını sökmek basit bir işlem değildir. normalde sökülen kapağın kontrolünü motor yenileme firmaları yapar. (hararet yapmamış kapağı taşlama vs ne alaka?) çalışan bir arabanın kapağında o derece ağır sorun çıkmaz. ama aracın kmsini bilmemiz lazım

8. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    mustafa bey çok bilgili değilim ama araştırmalrım sonucu vede ustamın söylediğine göre söylüyorum.
    araç 159 bin km motor durumu %90 aracın çekişi %20 civarında düşmüştü carbon clen yaptım.motor yağı değişiminde motor flush yapıldı.motul xceec 5w40 yağ konuldu.egr valf temizlendi yakıt sürekli total excelium alındı. tabi benden önceki doktor abi araca hangi yakıtı hangi yağı kulanmış bilmiyorum. neyse aracın performansı bir nebze arttı ve o gelen ses ve titreme gitmedi zincir ve lifter sesi değilmiş. enson bir sitede emme manifolt temizliği gördüm , gidip söktük manifoltu böyle bişey olamaz aracın manifoltu sakızımsı kurumdan dolayı tamamen tıkalı gibiydi.
    2 saatte zor temizleyebildik . araç b temizlik sonrası kayıp olan performans geri geldi nefes almaya başladı . şimdi emme manifoltu öyle olmuşsa supapların halini düşünebiliyorum .yani demek istediğim lpg supapları eritiyor olabilir ama dizel araçta ise egr supaplara zarar veriyor

9. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    hiç temizlik yapılmamış bir manifoldun. o şekilde görünmesi normal. aracımız hem emisyonu düşürmek. hemde yanma odasındaki sıcaklığı düşürmek için egr dediğimiz sistemi kullanıyor. yani hafif hafif arada emme manifolduna dumanı veriyor. haliyle emme manifoldunda sadece kuru hava gezmez. bir miktar yağ buharı vardır.. dumanla birlesen yaglı hava manifold içerinde katranımsı bir görüntü oluşturuyor. standart bir araçta bu görüntüyü değiştiremezsiniz.. bu illaki olacak. sadece hava girişini kısacak kadar fazla olması sıkıntı .
    ayrıca aracınızda. aracı ilk çalıştırıken veya kapatırken devreye giren manifoldu motora bağlayan kısımda kulakçıklar mevcut. bunlar. o kısmın tıkanmasını engellemek için..
    ama araçla ilgili yorum yapılabilmesi için o sesi duymamız lazım.

10. 48Neco09

48Neco09 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Gokhan gokhan
    Araç Modeli:
    2012
    Merhaba arkadaşlar ismim Gökhan spo tutkunları arasına yeni girdim çok istediğim aracı 2 ay önce aldım 2012 Eco dinamic spo LPG li 57000 şu an 60000 velasim 2 gün önce aracım seyir halindeyken birden gaz kesti bayıldı gaz yemedi sağa çektim stop etti tekrar calistirdim baygın bir şekilden 2 silindir çalışır gibi bekledim buji bobinleri ni soktum hava filtresinin falan 20 & 30 daki falan geçti tekrar calistirdim herşey normale döndü fakat tek SORUN SES İSTEMDİSİ VURUNTU SİBOP YADA LİFTER TIK TIK DİYE sanayide actirmadim servise götürdüm SERVİSİN VERDİGİ CEVAP SİBOP LASTİKLERİ LPG DOLAYİ ASİNMİS BUNA BAĞLİ PİSTON PİMLERİ ZARAR GORMUS MOTOR YAPİLMASİ GEREKİYOR 15000 VE USTU CİKA BİLİRMİS KAFAYİ YEDİM ARKADASLAR YARDİM LUTFEN ARAC 3 CU VİTESTE 145- 4 VİTESTE 185 YAPİYOR bilgisi olan arasın 5373195927

11. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Lütfen konuyu dağıtmayın . bir başlık atmışsınız. orada yanıt verildi.

12. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    mustafa bey yani lifterle alakalımı diyorsunuz
    sesi bugün size dinlermek isterim tabi sadece ses değil tiremede var

13. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    titremeyi takozlardan tutun enjektör pullarındanda yapar. kızdırma bujileride yapar

14. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:

dediğimiz ses bunun gibi. onada supaplar denmiş
    kifter işe yararmamış sanki

Ekli dosyalar:

15. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    razman bey bulunduğunuz bölgede motor yenileme işi yapan servisler varmı bence onlara da motor sesini dinletin.
    esasında kulbitör kapağı açılıp bakılsada olabilir. belki lifterlere basan hor dediğimiz parçalarda problem olabilir.

rem21 bunu beğendi.
  16. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    tşk ederim çok iyi fikir. mustafa bey hiç aklıma gelmemişti motor yenilemeciler. kulbitör kapağı sökme takma masraf ne çıkar uzun sürermi

17. Serkan1626

Serkan1626 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serkan Coşkun
    Araç Modeli:
    Cerato 2010
    Çelik takıldı zaten.

rem21 bunu beğendi.
  18. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    çelik
    supap takım fiyatı nekadar

19. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Ramazan bey sizin araçta böyle bir değişikliğe gerek yok zaten araç tubolu olduğu için subap ve pistonlar dayanıklı

20. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    mustafa bey şuan size itimat ediyorum aslında sizi tam tanımıyorum. logoda kıa motors servis satış yetkilisi görünüyorsunuz.
    kaldıki şuan bir menfaat yok aramızda. ustaya gelince menfaat arada olduğu için belkide çok zor olmayan biraz bakım ve ayar yapacaktır bize supap filan şeyler söylüyor. herşey için çok teşekkür ederim aslında bide tanışabilseydik :)

Bu Sayfayı Paylaş