10 Kasım LPG KABLO

KIA Dizel Motor Turbo Değişim/Revizyon Bilgilerini Buradan Paylaşalım

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda heh tarafından 27 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayır ayar gerektirmez.
    Cerato onarım sekmesinde,teknik sorunlar ve çözümleri ile teknik ve faydalı bilgiler sekmelerdeki sabit konularda birçik turbo ile ilgili husus var.Onları incelemenizi tavsiye ederim.
    Ben turboyu ustam ile birlikte değiştirdim.Cerato sekmesinde bulabilirsiniz.

http://www.kiaclubtr.com/threads/20...di-Şanzıman-ve-motor-takozları-değişimi.8085/

2. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Geçen hafta aracı yıllık bakım için sökerken bir yanda da olası parçaların fiyatlarını aldım farklı yerlerden, buyrun güncel Cerato 1.5 + 1.6 Turbo fiyatları ;

Orjinal Garrett : 1000 TL + KDV
    Tayvan malı yan sanayi muhtelif turbolar : 700 - 800 TL
    Çin malı turbolar : 500 - 600 TL
    Onarım / Revizyon : 300 - 600 TL arasında değişiyor yapılacak işe göre (300 en düşük rakam, bunun içinde sadece işçilik ve tamir takımı var gibi düşünün)

Fiyatlara bakınca gerçekten bütçesel olarak ciddi bir sıkıntı yoksa orjinal Garrett alıp takmak en mantıklı çözüm oluyor ... Yalnız küçük bir not, eğer turbonuz Selenoid Valfi nedeniyle sorun yaşamış ise ister orjinal ister yan sanayi alın turbo değişiminde Selenoid Valfini de değiştirmek gerekli (aksi durumda yeni turbonuzda kısa sürede sorun çıkartabilir). Eh bu arada sevabından motor yağını değiştirmek yeni turbonuza ilk giren yağın eski/kirli bir sıvı olmaması açısından tercih sebebi olacaktır.

Kısaca turbo arızasında orjinal ürünler ile ortalama masraf 1500 TL olacaktır, aklımızın bir köşesinde bulunsun.

nightmare0205 ve u_d_cicek bunu beğendi.
  3. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Değerli, tecrübeli abilerim, kardeşlerim 2016 ekim ayında 2007 1.6 crdi dsl advace sahibi olmak nasip oldu. Aracı Antalya'dan Konya'ya getirdim. Bakımını yaptırmak için bir usta buldum bütün filitrelerle sıvıları değiştirdim. Aracı teslim aldım eve gidiyorum turbonun ıslık sesi çıkarttığını duydum tekrar ustanın yanına gittim. 5 30 petronas yağ koymuştu iyi yağın sesi saklamadığını turbonun balansının bozuk olduğunu zorlamazsam cok gideceğini söyledi. antalyadan gelirken bu ses yoktu eminim. Birkaç ustaya daha gösterdim aynısını dediler. 10.000 km bu şekilde kullandım diğer bakımda yağı 10 40 koydurttum bu sefer ama seste değişiklik olmadı. bu şekilde 7000 km de daha kullandım bu sefer 5 30 mobil koyduk ses yine aynı 1 ve 2 viteste bariz belli gazdan ayağımı çektiğimde deviri düşen turbonun sesini net şekilde duyuyorum gaza yüklendiğimde de geliyor. Rolantide ses yok uzun yolda çok iyi dinlersem 5 viteste bile duyuyorum. Yağ esme yok duman yok çekişte bariz düşme yok çok yakıt sarfiyatı yok . yaklaşık 20.000 km dir bu şekilde kullanıyorum bariz seste bir artış yok. Sizden öğrenmek istediğim şimdi ne yapmalıyım. Daha önce yazılanları okudum.
    Turbocu revizeyi orjinal parça ile yaparım 800 TL orjinal parça ile yapmazsam 400 TL diyor.
    Kia yetkili servisi turboya 4300 TL ister. Daha önce forumdan öğrendiğim rakamları söyledim. 1000 1500 TL ye satılan orjinal garret değil diyorlar.
    Parçacıyı aradım çin malı 700 TL saffer dedi sanırım tayvan malı 900 TL diyor.
    Yeni ustamda ses artmıyor bu şekilde bin diyor. Araç şuan 155.000 de
    Uzun yola ailemle sık aralıklarla çıkıyorum yolda kalmaktan da bu yüzden korkuyorum acaba ne yapayım tecrübelerinizle beni yönlendirirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Öncelikle turbo emiş ve basınç hatlarındaki boru ve diğer devre elemanlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.Delik ve ya çatlak devre bu sese sebep oluyor olabilir.
    Yağ olarak 5w40 tavsiye ederim.Çok sık yağ numara değişikliği yapmak motora iyi gelmez ve tabiki en çok ta turboyu yorar.5w40 koymaya karar verirseniz yağ değişiminden önce mutlaka motor iç temizleyici sıvı ile ki ben würth ü tavsiye ederim motora flaş yapın.Sonra 5w40 koyup onunla bence devam edin.
    Ben ceratomun turbosunu orjinal garrett ile değiştirmiştim.Ancak o 1000 1500 Tl ler 2-3 sene önceki fiyatlar.Türkiye de Garret ın birçok yetkili satıcısı var.Biri e güven turbodur.Ben elden teslim almıştım ve merdiven altı satıcılardan değil.Oraya fiyat sormanızı tavsiye ederim.Ben revizyonu tavsiye etmem.Hele Çin ve tayvan vb. turbolardan uzak durun.Ancak sorun turbo değil devreleri ve diğer yan ekipmanlar olabilir.Önce kontrol ettirin.

umutd07 ve Bankacı bunu beğendi.
  5. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Hakan Bey merhabalar öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Aslında forumdan 5 40 kullanmam gerektiği yönündeki tavsiyelerinizi okumuştum ama ustamın ısrarıyla mobil 5 30 fe koyduk geçen yıl burası çok soğuk ve karlıydı. aracın gürültülü çalışmasından dolayı bende ikna oldum. değişimden öncede luqi mooly karter temizleyici kullandım. Birdaha ki sefere 5 40 ve würt motor iç temizleyici kullanacağım. Belirttiğiniz firma ile de görüşeceğim.

6. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    KIA CERATO 2007 DİZEL DSL ADVANCE
    geçmiş olsun geçen ay itibarile aynı sorun aynı şekilde benimde araçtada oldu
    ama gidip turboyu sökmem gerekir dediler
    siz bir çözüm bulursanız paylaşırsanız seviniriz
    hakan beyin dediği gibi turboyla alakalı yolları kontrol etmek gerekir ama hala fırsatım olmadı benim

Bankacı bunu beğendi.
  7. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    @Bankacı geçmiş olsun. Büyük ihtimalle daha önce hep 10w40 kullanmış motor. Siz yağı inceltince boşluk ortaya çıktı. Bir de kullanım şekli çok önemli. 1 dk kuralına sadık kalmak. Çin malı vs turbo sakın almayın. Bir ceratocu abim aldı bin pişman oldu gitti orijinal aldı dünya kadar masraf oldu. Benim cerato 93 binde 0 km den beri bizde hep 1 dk kuralına uyuldu ve 8-9 binde yağ değişti turbo maşallah zerre ses yok. Ve hep unutulan konu orijinal veya kaliteli hava filtresi kullanın. Bence turboyu girmeden önce orijinal hava filtresi alın takın biraz kullanın.

Bankacı bunu beğendi.
  8. fraps34

fraps34 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    43
    Gerçek Ad-Soyad:
    ismail
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.5crdi 110bg
    Bende bu motor iç temizleyiciyi kullandıktan 5000km sonra turbo ıslık çalmaya başlamıştı , önceden gram ses yoktu. Aca bu temizleyiciler turbonun milinin etrafındaki kurumuda temizleyince boşlukmu oluştu yoksa bu tesadüfenmi oldu bilemiyorum.Artık vgt milide sıkıştı oynamıyor , sanırım kurum bağladı yan kanatçıklar.. Vgt kanatçığı ortada biryerde sıkışınca ıslık kesildi ama alt devir performansı azaldı.

Bankacı bunu beğendi.
  9. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Hava filitresi durumunu burdan okumustum yine bosch filitre takımı kullandım turbonun sesinde değişme olmadı Umut Bey 1 dakika kuralına hep uyuyorum erkende yağı değiştiriyorum bu yüzden seste artma olmadı sanırım bu zamana kadar. Bugün Hakan Bey in tavsiyesi ile Güven turboyu aradım telefondaki hanımefendi turbo numarası istedi şase motor no model vereyim diye ısrar ettimsede bilgi alamadım. Nette de bu numarayı bulamadım acaba bilen var mıdır.

10. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    sorunu haledebildinizmi

11. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Ramazan Bey henüz halledemedim. e güven turbo parça numarası istiyor onun için sanayiye gitmem lazım turbonun bi yerinde yazması gerek numaranın. life kaldırmadan görebilirmiyim bilmiyorum bilen varsa rica edelim nasıl yapacağız turbo malumunuz arkada. Garretin sitesinden yetkili merkez adresi buldum 3 ayrı firma var ikisi istanbulda biri izmirde. Bide onları arıyacağım. Yine garretin sitesinde parça bulucu var aracın modelini yazdım iki farklı turbo öneriyor numaralar aynı birinin sonunda s diğerinde w yazıyor farkı ne onuda bilmiyorum. Yönü falan galiba. İşler bizde çok yoğun kendi işimize zaman ayıramadığımızdan böyle yavaş yavaş ilerliyoruz.
    282012A400
    * 740611-5002S

282012A400
    * 740611-5002W

rem21 bunu beğendi.
  12. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    Turbomu değiştireceksiniz. Bence değişmeden önce iyice bi analiz ettirin yaxık okadar para

13. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato

rem21 bunu beğendi.
  14. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    Valla aynı bu tamirciler hepsi aynı kafdan benim hortumlarada kimse bakmadı direk turbo sökülecek bakılacak diyorlar bende servise gidip detaylı analiz ettireceğim

15. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    Bence hakan beye yazın o kesin size parça no verebilir hakan heh

heh bunu beğendi.
  16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Aracınız 1,6 crdi idi sanırım.Sizin garrett turbo parça numaranız aşağıdaki resimde olduğu gibi;

Ben 1,5 aracıma alıp temiz hava salyangozunu 1,5 motora uyacak şekilde 180 erece çevirmiştim.Bu hali ile sizin araca direk uyumlu yönleri.

rem21 ve Bankacı bunu beğendi.
  17. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Hakan Bey çok teşekkür ederim. Benim için kutuyu falan bulmuşunuz Allah razı olsun.

rem21 ve heh bunu beğendi.
  18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Rica ederim.

Bankacı ve rem21 bunu beğendi.
  19. rem21