10 Kasım LPG KABLO

İlk çalıştırmada beyaz duman.

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda azeytin tarafından 4 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. azeytin

azeytin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Andullah Zeytin
    Araç Modeli:
    Toyota Corolla
    Merhaba,

Arkadaşlar geçen gün işe giderken yakıt sisteminde biriken kurumlar var ise atmak için dizel aracımı biraz devirli kullandım 3000-4000 devir , 5 dakika civarında tabi çok uzun süreli değil.İş dönüşü aracı çalıştırdım egsozdan beyaz duman çıktı sonra düzeldi..Bir gün sonra aracın sıvı seviyelerini kontrol ederken su seviyesi bir miktar düşmüş olduğunu farkettim..Yağ seviyesi normal.

Sorum şu ki aracın yüksek devirlerde kullanmak suyu yakıt sistemine karışmasına sebep olur mu? Ya da benim araçta farklı bir problem mi var?

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

2. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    Takipteyim konuyu

Devirli kullanmakla suyun yakıtta kacma durumu olmaz zannetmiyorum su kaybinin yuksek devirle buharlasma olabilecegini dusunuyorum dizellerde motor tamamen isinmadan devirli kullanilmamasindan yanayim cunku silindir icerisindeki yanma basinci fazladir dizellerde soguk moturu tam kapasitede kullanmak istediginizde isil gerilmeler sonucu blok, layner hasarlari olusabilir

3. azeytin

azeytin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Andullah Zeytin
    Araç Modeli:
    Toyota Corolla
    beyaz duman neden dolayı çıkar peki..kontağı açında direk beyaz duman attı ardından normal eksoz gazı çıkışı..Buharlaşmayla içeride birikmiş nem bu dumana sebep olmuş olabilir o zaman..

4. D3hs3tt

D3hs3tt Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    242
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ethem Kösem
    Araç Modeli:
    Rio
    Bence sürekli aracın suyunu kontrol et ayrıca radyatördeki suyada bak benim arabanın böyle conta yanmıştı sadece yedek su deposuna bakma. zaten conta su kaçırıyorsa fazla waktin yok demektir.

5. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    tespit aslında biraz düşündürücü ama olamaz diye bir durum yok tabi ilk başta çıkan beyaz duman nemden kaynaklı olabilir ama bu nem illaki silindirlerde olacak diye bişey yok tabi manifold ve egzos kısmındaki nemde olabilir takip etmekte fayda var suyu

6. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    subab keçelerinde sertleşme varsa, ilk çalıştırmada beyaz duman atar

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Önce araçta tatlı su seviyesinin dışarıdan gözle tespit edilebilecek kaçakları varsa araştırılmalı.Dışarıda yoksa motor içi kaçak olabilir.

8. azeytin

azeytin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Andullah Zeytin
    Araç Modeli:
    Toyota Corolla
    Teşşekürler arkadaşlar bir süre takipteyim o zaman.

9. turkeril

turkeril Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    92
    Gerçek Ad-Soyad:
    İlker TÜRKER
    Araç Modeli:
    Pg.308
    Su eksilmemiş olabilir, siz psikolojik olarak eksildiğine yormuş olabilirsiniz. Seviyeyi bir süre takip edin ama ben eksileceğini sanmıyorum. Bugün enjektörleri göstermek için Bosch diesel service'e gittim. Şikayetimi sordu usta, arabamın gidişinde ve yakıtında bi problem yok, her şey olması gerektiği gibi ama ilk çalıştırdıktan sonra rölantide biraz titreme var dedim. Beyaz duman oluyor mu dedi, evet oluyor dedim. Beyaz duman enjektörden, turbodan, ya da sübap keçelerinden olur dedi. Neyse uzatmayayım. Enjektörlerin giriiş/çıkış değerleri ölçüldü, toleranslar dahilinde çıktı değerler ama sınıra da yaklaşmışlar biraz. Km'yi sordu 185 bin dedim. Zaten zamanı gelmiş, enjektör memelerini değiştirelim istersen dedi, maliyet çıkardı, 4'ü 600 TL :D Şimdilik kalsın dedim madem zaruri görünmüyor, bi kaç ay sonra yaptırırım. Kurumları temizlenip takıldı, 80 tl verdim.

Neyse, beyaz dumana sebep olacak bi kusur çıkmadı enjektörlerde, usta turbo nasıl dedi, biraz ötme var benim turboda dedim. Mutlaka baktır dedi, ama revizyonu önermiyorum dedi. Artık biraz daha gitsin bakalım, bahar aylarında turbo+enjektör bakımı yaptıracağım. Belki de turboyu değiştiririm şartlar uygun olursa.

Bunlara rağmen beyaz duman devam ederse sübap keçeleri kalıyor ki elletmeyi düşünmüyorum çünkü yağ değişeli 10500 km oldu, seviye hala eksilmedi (max'a yakın). Su da eksilmedi. Demek ki önemli bi problem yok. Siz de yağın ve suyun seviyelerini hafızaya alıp bi süre kontrol edin bence, ama eksileceklerini sanmıyorum.

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Abdullah Bey merhaba.Nasıl durumda bir gelişme oldu mu?

11. azeytin

azeytin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Andullah Zeytin
    Araç Modeli:
    Toyota Corolla
    Merhaba,

Konuyla ilgili bilgi paylaşım yapan arkadaşlara teşekkür ederim.Şu an sıvı sevilerinin takibindeyim herhangi bir değişiklik olmadı.Beyaz duman da çıkmıyor ilk çalıştırmada dahi..Muhtemelen yüksek devirden kaynaklı geçici bir problem yaşadım.
    Herhangi bir değişiklik olursa paylaşmaya devam edicem.

Bu arada aracım 77000 km'de..

12. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    Teşekkürler gelişmeleri bekliyorum inşallah bişey yoktur dediğim gibi nemden kaynaklıdır sadece

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. turkeril

turkeril Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    92
    Gerçek Ad-Soyad:
    İlker TÜRKER
    Araç Modeli:
    Pg.308
    Bu konudaki gözlemimi aktarayım,

Mesela benim garaj soğuk. Garajda sabah çalıştırmada fazla olmuyor beyaz duman. Ama 3 km yakındaki işime bayır aşağı gidip parkettikten sonra mesela öğlen açık otoparkta (güneş altında) çalıştırırsam baya beyaz duman atıyor. Bugün hava soğuktu, bir de geç çıktım işten, çalıştırınca inip baktım özellikle, garajdaki gibi az çıktı beyaz duman. Sıcakla doğru orantılı geldi bana, incelemeye devam ;)

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Sanki anlık bir olay gibi geliyor bana.Çok herhangi bir sıkıntı çıkmayacak İnşallah.:thumbup1:

15. D3hs3tt

D3hs3tt Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    242
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ethem Kösem
    Araç Modeli:
    Rio
    Tabi Sende Dogru söylüyorsun. ben sadece suyuna dikkat etsin sonra masraflar katlanır diye takip etmesinde fayda oldugunu belirteyim dedim.

Bu Sayfayı Paylaş