10 Kasım LPG KABLO

hararet göstergesi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda gogo46 tarafından 3 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Bencede.
    termostad kapağının orada zaten sensör var. biraz kablo + üniversal bir gösterge( mesela tuningçilerin kullandığı sol ön direk kısmına takılanlardan. işinizi görür. benimde aklımda en kısa sürede yapacağım

kanikarali bunu beğendi.
  2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bir DIY projesi daha geliyor sanırım;)

3. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    aracıma hararet ve turbo boost göstergesi yaptırmayı düşünürken.elimdeki elm327 yi denedim.gerçekten artık ekstra göstergeye ihtiyacım yok gibi.yukardaki şema gibi olmasa bile artık tel.den hararetin derecesini,turbo basıncını rahatlıkla görebiliyorum.

fatih.koz bunu beğendi.
  4. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    elm sayesinde km.min 100de iken gerçek hızımın 96 oldugunu görebiliyorum.
    aracın rolantideki tam devri
    hararet göstergesi
    emme sıcaklıgı
    emmeden içeri giren hava miktarı
    maf
    boost
    air temp
    çözebildiklerim ve ihtiyacımı karşılayanlar şimdilik bukadar.birde turbo sıcaklıgını görebilseydim 10 numara olurdu.bunada şükür.

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Gerçekten faydalı bir cihaz.
    Hafta sonu arabayı kullanmadım.O yüzden ölçüm yapamadım.Ölçünce özelden yollarım.

6. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    anladım teşekkürler.hafta sonu adapazarı hendege git gel yaptım.gözüm hep tel.de

7. Deathmumi

Deathmumi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    39
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muammer ÖZVARDAR
    Araç Modeli:
    Rio 2011 HB 1.5 crdi 130bg 280nm
    Açıkcası bende düşünmeye başladım bu cihazdan. Zaten maliyetli birşey değil gördüğüm kadarıyla ve araçta ki teknik verileri falanda okuyabiliyoruz. Zaten aracımın ön tarafına telefon askı aparatı almıştım yakın zamanda hem navigasyon için kullanıyorum, bahaneyle ekrandan böyle verileri falanda okuyabilirim.

Peki merak ettiğim piyasa da satılan bu ELM 327 isimli cihaz tüm araçlarla uyumlu mu oluyor ? Yoksa araç cinsine göre farklı olan modelleri vs mevcut mudur ? Ayrıca bu aparatın kullanımında bir yönerge mevcut mu ? Yani örneğin soketten bağlantı sağladığımda artık cihazı orada unutabilir şekilde kullanımıma devam edebilir miyim yoksa bir zarar vs verme riski mevcut mudur ?

8. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    benimki sürekli takılı hiç çıkartmıyorum.uzun süre aracı kullanmıyorsan çıkartıyorum.riskli bir durumu yok.aracınızın sensörlerinden tüm verilerini ögreniyorsunuz.

9. Deathmumi

Deathmumi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    39
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muammer ÖZVARDAR
    Araç Modeli:
    Rio 2011 HB 1.5 crdi 130bg 280nm
    Aldım bakalım bende gearbest.com üzerinden 14liraya mal oldu. 3 hafta falan sürer gelmesi ama uygun fiyat oldu kampanyalıymış şu an. Gelsin bende bakarım kurcalar ve sonuçlarımı yazarım. ;)

10. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Kaliteli ve uyku özelliği olan cihazların araçtan sökülmesine gerek yok, veri alışverişi olmadığında ve kontak kapandığına uykuya geçer herhangi bir elektrik tüketiminde bulunmazlar ... Uyku özelliği olmayan ancak on/off düğmesi olan ucuz klon cihazlar var, bunları da araçtan çıkarmanıza gerek yok, kullanmadığınız zaman düğmesini kapatıyorsunuz.

Bir de ucuz klon cihazların en ucuzları var, yani açma kapama düğmesi olmayan modeller ... Teoride bir zararları yok, kontak kapalı iken çok düşük bir elektrik tüketimleri var ancak pratikte işler böyle olmayabiliyor :) Zaten zayıflamış olan bir aküye zarar verebiliyorlar, ayrıca araca bağlı olduklarından telefon ya da tablet onlar üstünden her haberleşme sağlamak istediğinde daha fazla güç tüketmeye başlıyorlar ve risk büyüyor.

Cihazı arabada takılı bırakıp evinde tableti açık olan bir arkadaşım bu tuzağa düştü :) Tablet aracı görebilecek bir mesafede olduğundan garibim sabaha kadar arka planda haberleşmeye çalışmış, önce tablet mi kapandı yoksa akü mü bitti bilemiyoruz :) Sabah araç çalışmamıştı, tableti de aküyü de şarj etmek zorunda kalmıştık aklınızda bulunsun.

En güvenli yöntem kaliteli ve klon olmayan bir adaptör almak, fiyatları 50-60 USD civarındadır ... Bu olmuyorsa ikinci seçenek açma kapama düğmesi olan bir adaptör seçmek ve kullanmadığınız zaman cihazı kapalı tutmak ( ben böyle yaptım, bir metrelik uzatma obdII kablosu ile cihazı görebileceğim, eğilmeden açıp kapatabileceğim bir yere konuşlandırdım ) ... Yok ben maliyeti arttırmayayım ama riske de girmek istemiyorum diyorsanız cihazı soketinden çıkartıp kullanacağınız zaman takmak kafi.

Klon ürünlerin başarımı çok iyi değil, temel anlamda iş görüyorlar ancak yüksek performans beklemeyin. Dyno grafiği çıkarmak, hem gösterim yapıp hem log kaydı oluşturmak, 10-12 sensörü aynı anda hızlı şekilde okuman onların harcı değil ... Bizim 2006 keratalarda bu ürünler fazlası ile yeterli oluyor çünkü aracın beyni ve kullanılan protokol hızlı değil. Cihaz ile araç uyum sağlıyor, tatminkar performans sunuyor ancak araç yılı yenileştikçe kullanılan beyinler ve protokoller iyileştiğinde bu tarz ucuz klon cihazlar yavaş kalabiliyor bilginize. 2011 Hyundai'de benim araçta hiç sorunsuz akıcı şekilde çalışan göstergeler yavaşlamaya başladı yaptığımız testte, çünkü aracın ECU'su yeniydi ve kullandığı haberleşme protokolü Cerato'nun yapısına göre 5 kat hızlı veri gönderiyordu.

Bulgaristan ve Yunanistan'da OBDLink'in (bulabileceğimiz en kaliteli üründür) bayileri var, yolu düşen olursa oradan pazarlık yaparak LX serisi ürünlerden alabilir. MX serisi bizim araçlarda olmayan özel protokolleri destekliyor ve lüks oluyor biraz, MX Wifi ise zaten iPhone kullanmıyorsanız tamamen gereksiz :) Özellikle Yunanistan'da ekonomik kriz nedeniyle ucuz ürünler bulunabilir, Bulgaristan biraz daha sert pek indirim yapmıyorlar. Ya da en temizi olur da Amerika'ya yolunuz düşerse oradan direkt alıp çantınızda getirebilirsiniz OBDLink ürünlerini hiçbir kargo bedeli ödemeden.

Emniyetli keyifli sürüşler.

gogo46 bunu beğendi.
  11. smtsmt227

smtsmt227 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    AbdulSamet
    Araç Modeli:
    Kia picanto 1.1 Hiper
    Merhabalar arkadaşlar konu güncel hale gelmesi adına ve bilgi paylaşım platformu adına teşekkürler

@fatih.koz hocamın yazdıkları bilgiler ve kullanan arkadaşların genel olarak yazılanları gözden geçirme fırsatım oldu teşekkürler öncelikle .
    Arkadaşlar yanlız elm327 olarak kontrol etmiş olduğumda Bluetooth özellikli ürünlere bakıyorum da elm327 yazdığımda farklı obd cihazları çıkıyor Kia picanto aracımda kullanicam fakat karar veremedim hangisini almalıyım Türkiye içinde bakıyorum bir çok elm327 çıkıyor

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş