10 Kasım LPG KABLO

Hangi Motor Yağı ? Neden ?

'Anket' forumunda kanki tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

?

Kaç numara yağ?

1. 5 w-40

76,5%
  2. 10w-40

23,5%
  1. kanki

kanki Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet KISA
    Araç Modeli:
    CEED
    Arkadaşlar dizel veya benzinli motorlu araçlarınızda hangi yağı tercih edersiniz. Marka- Kaç Numara- Sebebi ?

2. Burak K.

Burak K. Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Dizel aracımızda Castrol 5w-40
    Benzinlide Castrol 10w-40

Nedeni, işinde en iyisi olması.

3. kanki

kanki Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet KISA
    Araç Modeli:
    CEED
    Yanlışmı hatırlıyorum bilmiyorum kia servislerinde 10w-40 yarı sentetik yağ konuluyor. 7500 km sonra tekrar araç bakıma giriyor. Peki 5w-40 Tam sentetik yağ neden konulmuyor. Hyundai 15000 km de servise gidiyor. Hyundai aracı olan arkadaşlar araçlarına kaç numara yağ konuyor. Sonuçta araçlardaki motor crdi? Yanılıyorsam lütfen düzeltin.

4. Burak K.

Burak K. Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Benzinli i30'um varken, Tuna'da 15.000km bakımı yaptırdım ve 10w-40 Castrol koyuldu.

Yeni nesil araçlara artık tam sentetik yağ koymak gerek, servisin yağını beğenmediyseniz Castrol alıp götürün sadece değişim yapsınlar. Fiyattan düşerler.

5. kanki

kanki Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet KISA
    Araç Modeli:
    CEED
    internette gezinirken forumun birinde şu yazışmalara rastladım !
    ve ciddi ciddi bu konuda yazışıyorlar.

a şahıs -Arkadaşlar Kia da servis bakımı her 15000km de bir.7500 kmde bir yağ değişimidir.Artık servisler 5w40 tam sentetiğe terfi ettikleri için yağ değişimide 15000 km.ye çıktı.
    Bilgilerinize..

b şahıs -Ne zaman çıktı acep?

c- şahıs Antalya Kia yetkili servisi Kırmızıtaşlar Kia araçlarlara Castrol Edge 5w40 yağ kullandıklarını söylüyorlar.Geçen sene 10w40 yarı sentetik kullanıyorlardı.
    Bu yıl 15 Şubatta 15000km bakımına gittiğimde söylediler.Ciddi ilgilenenler telefon numarası +90 242 340 43 43 den arayıp Kia Antalya yetkili servisinden gerekli bilgiyi alabilir.
    Ayrıca merak edip te kitapçığını okuma zahmetine katlananlar servis bakımının daha öncede 15000 km.de bir olduğunu oradan öğrenebilirlerdi.7500km.de bir çağırılmasının sebebi 10w40 yarı sentetik yağın değiştirilmesi gereği.Yani 15000km.de bir giderseniz garanti bozulması öncedende söz konusu değildi.Servisler fazla kâr etme kaygısıyla sizlere 7500km.de bir çağırıyorlardı.
    Umarım araç kullanma klavuzu olmayan arkadaşlara yardımcı olmuşumdur.Tabii olupta okumamış olanlarada:)

d şahıs -ceratocu arkadaşlar bizim cerato dizellere TAM SENTETİK MOTOR YAĞI MALESEF uyumlu değiller.

servisler bunu koyuyorsa bildiklerinden değil, sadece tam sentetik daha iyidir mantığıyla hareket ettiklerinden yapıyorlar.

benden size söylemesi.arçlarınıza mutlaka 10w-40 yarı sentetik koydurun.

ben kendim 52500 bakımında ilk kez 5w-40 castrol edge tam snetetik koydum ancak motorun rahat olmadığını kendim bile anladım.

aslında serviste o sırada beni uyarmıştı abi 10-40 koyalım diye ben bu sefer böyle deneyelim demiştim.

sonra ne mi oldu?

60 bin km bakımında turboyu elimize aldık.

allahtan garantinin bitmesine 1 ay kalmıştı servis bi güzellik yapıp turboyu değişti.hatta ustada bana biraz laf çarptı abi ben sana söylemiştim diye.

çünkü tam sentetik yağlar abi genelde euro5 motorlar için iyi gelir.

crd dizellere en iyi gelen yağ yarı sentetik 10w-40 tır dedi.

bundan sonrada kesinlikle onu kullanmaya devam edicem.motor hem sessizleşiyor hemde performansı daha iyi oluyor.

5w-40 ıse motorda baya bi harcanıyor ve az miktarda kalıyor sonunda.yani ince bir yağ olduğu için motor çok harcıyor bu yağı.
    e şahıstan cevap -@drangelman hocam valla ben hiç sevmiyorum yarı sentetik yağı. 3 bakımdır tam sentetiğe geçtim sesi falan azaldı bi rahatladı araba. 100.000km de banada turbonun artık revizyona girmesi lazım falan demişlerdi (turbom ötüyordu) ama 160.000km oldu (hala ötüyor turbo) daha değiştirmedim turboyu. O kadar uzun yollar yaptım yolda kalıcam diye bekledim ama bi türlü patlatamadım şu turboyu :)) Demek ki servis para kazanmak için hemen revizyon dedi o zamanlar.. Ambulans gibi ötüyorum ama ne çekişte problem var ne yakıtta her şey normal şu an..

Bu yazışmaların öncesi ve sonrasıda var orta noktalardan aldım ...

:12032il3: Kuvvetle muhtemelen tüm arkadaşlar servisin yolunu tutmuyor ve bakımlarını araçlarının dışarıda özel servislerede yaptırıyorlar. O arkadaşlarımız araçlarında hangi yağı kullanıyor (benzinli-dizel) sorun yaşayan oldumu tam sentetik ile yarı sentetik te ?? peki hyundai servisleridemi 10w-40 kullanıyor yoksa 5w-40 tam sentetikmi ?:)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Nisan 2011
  6. Burak K.

Burak K. Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Bu yazılardan bir sonuç çıkmaz. 3.0 CRD babamın aracında ve bilimum dizel araçlarda 5w-40 Castrol kullanıyoruz daha en ufak sıkıntı yaşamadık hiç birinde.

7. kanki

kanki Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    18
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet KISA
    Araç Modeli:
    CEED
    İnsan okuyunca aklında bir soru işareti oluşuyor :D Bakalım diğer arkadaşlar bu konu hakkında ne düşünüyor ?

8. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Arkadaşlar yağ seçiminde bulunduğunuz bölgenin sıcaklık şartları da önemli, 5-40 yağlar daha ince olup kışın soğukta akışkanlığı artırır ama ince yapısından dolayı sıcak yerlerde iyi değildir, 10-40 yağlar ise daha kalın-viskositesi artmış diye söyleniyo- olup kışın akışkanlığı iyi değildir aracı yorar ama zaten sıcak olan yaz mevsiminde ve genelde sıcak geçen memleketlerde daha kullanışlıdır.

9. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Benzinli 5w-40 MobiL Super 3000 X1 Tam sentetik yağ :thumbup1:
    Castrol wv grubuna çalıştığı için , serviste lukoil koyuyordu o yüzden mobili tercih ettim :)

10. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    arkadaşlar bunlar hurafe.. öncelikle uzun yılladır kıa dayım.. araçlarda önceden bir ana bakımlar bir ara bakımlar vardı. 15.000 ve katları genel bakım 7.500 ve katları tavsiye niteliğinde ara bakımdır. ticari araçlar için bu 5.000 ve 10.000 km olarak gidiyordu . benzinli araçlarda ise her 15.000 km de bir...
    dizel turbolu araçlarda. gerek yağın cinsine gerek ülkemizin yol şartlarına bağlı olarak. 7.500 km lik ara bakım tavsiye edilirdi. önceden bakım maliyetleri daha düşüktü kıanın 2 bakımı diğer markaların tek bakımına eşitti diyebilirim. tabiki bu durumunda istisnaları var :)
    yukarıdaki yazışmada servisimizin adı geçmiş. ben 2010 dan beri oradayım o zamanlar 5w-40 vardı :)
    gelelim hangi yağ daha iyidir konusuna basit biraz şaka ile karışık bir örnek vereyim siz karar verin
    lcd tv (10w-40)/ plazma tv (5w-40)/ led tv (0w-40) hangisi daha iyi ? sizce yanıtı nedir?
    saygılar..

Alicanım bunu beğendi.
  11. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Bu konuyu yeni gördüm :) Hyundai-kia nın dizelleri tam sentetiğe uyumlu değil diyen iyi sallamış :)
    Hyundai servislerinde DPF Olmayan araçlarda Shell Helix HX7 AH Hyundai 10W-30 Kullanılıyor.Bu yağ shellin hyundai için ürettiği özel bir yağdır. Tam sentetik madem uyumlu değildi boşunamı ürettirmiş hyundai bu yağı :D

Dpf olan dizel araçlardada Shell Helix Diesel Ultra AB-L 5W-30 Kullanılıyor.

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben arabamı aldığımdan beri lcd kullanıyorum.Satana kadar da castrol magnatec 10w40 kullanacağım.

Alicanım bunu beğendi.
  13. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Peki neden Hakan abi ? :) Bende ilk Mobil2000 10w-40 koymuştum Sonra Castrol Edge 5w-40 a döndü 3 bakımdır ondan koyuyorum. Sesi falan da değişmedi , Ama yağ daha uzun süre temiz kalıyor bunu anladım :)

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben gelenekçiyim Ersin:)

15. cLippeRship

cLippeRship Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    7
    Gerçek Ad-Soyad:
    Uğur Öztaşkın
    Araç Modeli:
    Hyundai Accent 1.5 GLS
    Son yaptırdığım bakımda servis tarafından shell 5w-40 kullanıldı :confused1:

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Sıkıntı yaratmaz Uğur.Şimdi tüm motorlarda artık Sentetik yağ kullanılıyor.Motor için sıkıntı yaratmadığı gibi + larıda vardır.Yeni nesil tüm motorlarda artık tam sentetik yağ kullanılıyor.;)

17. cengiz07

cengiz07 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    arkadaşlar motor yağı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta markasından ziyade motorumuzun gereksinim normlarını karşılayıp karşılamadığıdır. Türkiye ye gelen kialar avrupa sınıfında olduğundan kullanma kılavuzlarında da belirtildiği gibi 5/30 veya 5/40 ve en az ACEA A3 C3 B4 normunu karşılaması gerekir. 5/30 yağ için bulunduğunuz ilin ortalama sıcaklığı 0 ile 20/25 derece olması idealdir. 5/40 yağ içinse ortalama sıcaklık 15 ile 40 derece arasıdır. Bununla beraber DPF olan (Dizel partikül filtre) araçlara da KIA kesinlikle 5/30 yağ kullanın diyor. Birde Motor yağının temiz kalması çok iyi bir şey değildir, Yağlama ve soğutma görevinin yanında motor yağının önemli görevlerinden biride temizlemedir temiz kalıyorsa bu görevini yapmıyor demektir.

musty41 ve mcagman bunu beğendi.
  18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Foruma hoş geldiniz.

19. cengiz07

cengiz07 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkürler hoş bulduk...

20. sephia55

sephia55 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Castrol EDGE diye bir yağ üretmiş..şimdiye kadar yaptığımızın en iyisi diyorlar..fiyatı da biraz yüksek...kullanan var mı arkadaşlar?

Bu Sayfayı Paylaş