10 Kasım LPG KABLO

cerato cam otm. ve rölanti

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda u_d_cicek tarafından 15 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    otomatik vitesli araçta öyle baskı balata değişmez.. çünkü yok. onun balatası farklıdır.
    anladığıma göre silindir kapak revüzyonu yapılması gerekli. 800 tl iyi fiyat. hatta baya düşük.. parçaları gözümden geçiriyorum ( 150.000 km baz alarak.. 8 emme 8 eksoz subabı, 16 subab keçesi , silindir kapak contası , kulbitör kapak contası, emme manifold contası , eksoz manıfold contası , termostad contası , termostad , antifriz , motor yağı , yağ filtresi ,subab iticileri , hazır o grup sökülmüşken eksantrik zinciri kontrol..) işlem göstermelik yapılmasın dikkat edin..

2. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    keşke sizin yanınıza gelebilsem de berber yapabilsek dediğiniz işlemleri ;)
    açıkçası ben hiç anlamıyorum mustafa bey. rölantide ki titreme bunları gerektiriyorsa o zaman fazla da geciktirmemek lazım daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için sanırım.
    baskı balatayı sormamın nedeni de daha önce freni bırakınca araba ilerliyordu. şimdi sanki gaz vermek gerekiyor gibi hissediyorum. bir de gazı kesince yavaşlama hissediyorum. yüksek devirlerde normal ama düşük vites ve düşük devirde yavaşlama hissi oluşuyor.
    diyorum ya sanırım ben çok takıntılıyım. arabayı çok dinliyorum kullanırken. dolayısıyla en ufak değişiklik kafama takılıyor :blush:

3. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    zannedersem aracınızın subablarında uzama mevcut.. benim listem biraz kabarık.. çünkü. bir revüzyon yapalacaksa hele yüksek kmdeki bir araç için doğru yapılması gerekir. basit bir işlem değil. kullanılan malzeme ,sökülmesi , silindir kapak contasının kalınlığı , takılırken civataların torklanması hep belirli değerlere göre yapılması gerekir. işçilik temiz olursa ömrü o derece uzun olur.
    listenize yazmadım ama biz silindir kapak civatalarını hep takım olarak değiştiririz. çünkü onlarda ısıya bağlı olarak sağlamlığını kaybetmiştir...
    işi yaptırırken dikkat edin.. 3 kuruşa 5 köfte olmaz.. olursa tat vermez ;)

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ufuk Bey büyük geçmiş olsun.Aracınızı sevdiğinizden bu hassasiyetiniz.Ben de de benzer hassasiyetler var ve o yüzden sizi çok iyi anlıyorum.

5. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    geçmiş olsun....

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    + olarak subap ayarının da doğru yapılması gerekiyor.Ufuk Bey ustanız işinde experse bunları yapabilecektir.

Bir de parçaları servisten ya da orjinal parça satan yerlerden satın alabilirsiniz.O zaman iş sadece işçilik kalitesine kalır.;)

7. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    aynen öyle mustafa bey. subaplarda uzama tam teşhis sanırım ;)
    sizin son iki mesajınızın çıktısını alıp cebime koyuyorum. şimdiliik biraz beklemek durumundayım. maddi durum el verdiğinde yapacak ustanın kılavuzu olur artık ;)

teşekkürler ismail bey.

valla ustamla tanışmak henüz nasip olmadı hakan bey :)
    amortisör ve diğer işlemleri babam yaptırdı. kdz.ereğli ilçesinde daha önce kia servisinde çalışmış bir ustaya yaptırmıştı. muntemelen bunlarla ilgili yine o ustaya giderim. ama bu sefer tanışmak kaydıyla ;)

8. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Size yazdıklarım sizde kalsın. böylece ilk önce ustanızdan bilgi alır karşılaştırma yaparsınız. ondan sonra konuya girersiniz. sizinde bilgi sahibi olduğunuzu anlar.

Hakan bey bütün servisler. kıa'nın standartlarına uygun profesyonel motor yenileme firmaları ile çalışır. gmy ( gelişmiş motor yenileme). revüzyona giden motor parçaları hakkındaki raporu o firmalar verir ( std mı , 0.50 mi kullanılacak , subablar değişecek mi ? eksantrık mılı değişecekmi? silindir gömleği değişimi homlama , taşlama gibi vs. işlemler) parçaların alıştırılması gibi işlemler bilgisayar ortamında o firmalarca yapılır. işlemler hep garantilidir. subab vs. ayarları yaparlar. parçayı toplar gönderirler.. servisteki teknisyen parçayı tekrar dağıtır, yıkar , ve araç standartlarına göre tekrar toplar ama silindir kapağı işlemi farklıdır. gmy den gelen kapak kontrol edilir. iticileri vs üzerine takılır. gmy'nin istediği kalınlıkta kapak contası takılır. araç toplanır.
    ben bu tip işlemler için yetkili servisleri öneririm. biraz pahalı olabilir. ama
    1 orjinal parça kullanılır
    2 yapılan işlem faturalı ve garanti altındadır
    3 sadece tek marka yapan usta ile birçok marka üzerine çalışan ustanın ince işçiliği aynı olmaz diye düşünüyorum

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Haziran 2013
  9. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    teşekkürler mustafa bey. bu dediğiniz işlemler motor yenilemeye (rektefiye) mi oluyor :)
    bir de serviste yaptırmaya kalksam bana ne kadar ceza keserler tahmini? net sonuç olması önemli değil zamanınızı almak istemem :blush:

10. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    en yakın yetkili bir servisten fiyat alın. işlem yapılacaksa kampanya dönemi bu iş için uygun.

evet motor yenileme rektefiye demek. gmy sadece motor ve silindir kapağı üzerinde işlemler. yapar.gelişmiş teknik donanımları vardır.motor üzerinde minimetrik hassas ölçümler yaparlar. verilere göre parçanın değişimi veya düzeltilmesine karar veriler ( örn. motor krankı , silindir kapağı vs.)

11. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    hassasiyetiniz ve yardımlarınız için teşekkürler mustafa bey :thumbup1:
    ilk fırsatta bir fiyat isterim o zaman.

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu

Kesinlikle Allah korusun ama bende başıma böyle bir olay gelse mümkün olduğu kadar işlemi -daha sonra garantisinin de bana vereceği rahatlığında etkisi ile- yetkili servise yaptırırım.Ancak Ufuk Bey belki ekonomik yoldan bu işi halletmek isteyebilir düşüncesi ile bu düşüncemi paylaştım.Hatta ben aracımın bakımlarını hala yetkili servise yaptırıyorum;)
    Varın oradan pay biçin;)

13. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    gerçekten ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
    açıkçası ben servise gidip bunun motorunu al bana yenisini ver demeyi çok istiyorum. hatta bir süre sonra da yine servise gidip bunun kupayı (kaportayı) alın bana sıfırını verin demeyi çok istiyorum ;)
    eğer dışarıda 800 lira olan bir tamirat serviste 1000-1100 lira olacaksa ben de tabi ki servisi tercih ederim.
    aslında serviste en güzeli önce bir check yaptırmak. rölanti de titreme var deyip. ondan sonra çözüm önerilerini karşılaştırmak. ;)

14. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Şu an kampanya var check up ücretsiz

15. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    zonguldak ta servis yok mustafa bey :(
    en yakın düzce veya ankara :(
    keşke şase numarasından check yapılabilse ;)

16. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Bir ara şase numarasını yazarsın bakarız parçalarına..ama tespit önemli. bulunduğunuz yerde yetkili servis olmadığına göre.. yeterlilik belgelerine sahip güvenilebilir bir özel servis yokmu ? parçaları yetkili servistende alabilirsin. imkanın olsada en yakın servise gidebilsen.

17. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    maalesef mustafa bey. KIA nın en büyük sorunu bu zonguldakta. arayıp söylediğimde arz talep meselesi, arz olursa değerlendiririz dediler :blink:
    daha önce de söylemiştim, kia nın servisinde çalışmış usta var. amörtisör işlemlerini babam ona yaptırmıştı. yeterlilik belgesi var mı bilmiyorum açıkçası.
    olmadı o ustaya bakar parçaları sizden ister, işçiliğini ona yaptırırız. yeterli malzeme ve materyali var ise :blush:

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Çok doğru düşünüyorsunuz Ufuk Bey.Önce kontrol ettirmekte fayda var.Varsa sıkıntı çıksın ortaya.:thumbup1:

19. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    bir de bulunduğumuz yerde servisimiz olsa hakan bey :blink:

20. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Ufuk bey geçmiş olsun hertürlü yardıma hazırım parça usta vs tanıdıgım çok kaliteli ustam var kendi arabamın bakımlarını yaptırdıgım bu supap uzama olayı mazda ve honda da oluyor diye biliyorum kafanıza takmayın ustanızı iyi seçin servis olsa dahi

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Haziran 2013

Bu Sayfayı Paylaş