10 Kasım LPG KABLO

Çakma Kumandalı varex style exhaust'umla...

'Otomobilinizi Tanıtın - Showroom' forumunda Besher tarafından 7 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. Besher

Besher Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Beşir Dirlik
    Araç Modeli:
    Cerato koup
    Valla arkadaşalar iyi niyetleriniz için hepinize teşekkür ederim. İnsanda araba gibidir ilişki kurmasını bilene :) Bu arada dayanamadım gelirken video çektim yüklenmesini bekliyorum :D

2. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
    videoyu bekliyoruz birader :thumbup1:

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bende aynı yazıyorum;)

4. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    Yanlışınız var orjinali türkçe olanı "egzoz" :thumbup1:

5. Besher

Besher Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Beşir Dirlik
    Araç Modeli:
    Cerato koup
  6. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
  7. Besher

Besher Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Beşir Dirlik
    Araç Modeli:
    Cerato koup
    sağolun beğendiyseniz teşekkür ederim

8. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    biliyorum kardeşim zaten o nedenle artık değişmeli diyorum. kelimeler zamanla bilindiği üzere değişime uğrar. egzoz diyen ben daha duymadım. hemen herkes eksoz der. biliyorsun dile müdahale edilmez "çok oturgaçlı götürgeç" örneğindeki gibi. o kendi yolunu bulur. nasıl ki eskiden kardeş yerine karındaş deniyordu ve değişime uğradı bizim bu "egzoz" da değişmeli diyorum.

9. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    kusura bakmayın ben o anlamda anlamamışım benim hatam ama dediğiniz doğru zamanla değişir oda :D

10. kiario63

kiario63

Alınan Beğeniler:
    315
    estagfurullah kardeşim. ne "eksoz" muş be kardeşim :)

11. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
    takılmayın egzoza besher arkadaşın egzoz güzel gerçekten :thumbup: ufak tiz bir ses var o egzozdanmı geliyor bir ara görüp bakmak lazım Maltepe sahilde ne dersiniz? :thumbup1:

12. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    egzost anlamam ama gerçektende mükemmel olmuş.. Ses harika geliyor

13. zfrgll

zfrgll Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Kardeşim güle güle kullanda video da birden karşıdan gelen ışığı görünce bizim deli çocuk herhalde gökyüzüne çıkıyor dedim :thumbup:

14. Besher

Besher Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Beşir Dirlik
    Araç Modeli:
    Cerato koup
    teşekkür ederim abicim :) biraz abes kaçan bi video ismi ekledik o yüzden youtubede :) sanki çağ atlamış gibi o yüzden ilgimi çekti, Fazla fazla videolar vardı bu hoş durdu ekledik :)

iletilerden geç gördüm cevapları kusura bakmayın :)
    Sercan abi evet hoş bi eksoz biraz pimpirikli olduğum için baya bir uğraştırdım eksozcu arkadaşı tutturana kadar ama allahtan tanıdık çıktı arkadaş sorun olmadı :)
    ahmet abicim biraz daha toparlıyorum arabayı kafama göre allah kaza bela vermezse değişik bi şekilde geleceğim bu sefer buluşmaya :)

15. kiariokullanıcısı

kiariokullanıcısı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Baha Çelik
    Araç Modeli:
    kia rio
    Varex Egzoz Nasıl Çalışır?

Varex’ten öncesinde araçlarında fazladan ses isteyenler egzozların giriş ve çıkış yerlerinde farklı işlemler yapardı. Ve bu sistemin herhangi bir şekilde kontrolü söz konusu değildi. Varex sürücülerin bazı durumları kontrol etmesine olanak sağlıyor. Değişimler yapıldıktan sonra elinizde sesini kendinizin ayarlayabildiği bir egzoz oluyor. Kumandayla yönlendirilen Varex, elektronik bir sistem üzerinden susturucu kapaklarını açıp kapatıyor.

Böylelikle gürültü istediğinizde tek düğmeyle açıp tekrar kapatabiliyorsunuz. Otomobillerdeki güç artışları da böylelikle isteğe bağlı olarak kontrol edilmiş oluyor. Varex’le atık gaz çıkış noktalarının daha rahat gittiğini düşünebiliriz. Yani motorla egzoz arasında daha akıcı bir pozisyon doğmuş oluyor. Şimdi tam tersini düşünecek olursak; Varex kapalı konumda olduğu zaman da her şey eskisine dönerek standart pozisyona geliyor.

İşte en güzel ve sevilen tarafı da bu olsa gerek. Öncesinde veya Varex’e alternatif çıkan son susturucu sistemlerinde içindeki kelebek kapak sabit kalmak zorundaydı. Gittiğiniz egzozcuda almak istediğiniz ses düzeyine göre kelebekler sabitlenirdi. Varex bunu da çözerek işi kumandaya entegre etmiş ve otomasyona dökmüş oluyor.

Varex Egzozla Motordan Ekstra Ne Kadar Güç Alınabilir?

Modifiye ile motordan almak istediğimiz her güç için maliyetler inanılmaz fazladır. Turbo besleme araçlara yapılan yazılımlarla güç artırımı yapmak en maliyetsiz yöntemdir. O yüzden daha mütevazi motor ps artırımı uygulamaları içerisinde Varex’te vardır. Yaptığımız araştırmalara göre kumandalı ve kelebek ayarlı egzozlardan öyle hayal ettiğimiz güçleri alamıyoruz.

Yapılan dyno (dinamometre) testlerinde fazladan 5 ila 7 beygir arasında motor gücü alınmış. Bu kısımda tercih tamamen size kalmış. Şahsen biz, bu kadar düşük ps aralığındaki güçler için motor ömrünü azaltacak kadar zararlı olan bu sistemi mantıklı bulmuyoruz. Ayrıca belki de hiç testi ve miktarları belirlenmeyen emisyon değerlerikonusu da var. Yüksek ihtimal Varex tipi egzozlu araçlarda doğaya zehirli gaz atımı fazladır.

Sizler için sürekli merak edilen bir konu üzerine araştırma yaparak detaylı şekilde aktardık. Özellikle modifiye düşkünü olan insanlar yukarıda bahsettiğimiz zararların çoğunu göze alarak bu işe başlıyorlar. Ancak her parçanın bir dayanma sınırı vardır.

Varex, güç artırımdan daha çok kulağa hoş gelen sesler çıkardığı için tercih edilir. Sesle beraberinde gelen daha zevkli sürüşlerin ardından da ömrünü eksilttiğimiz bir motor ve her gün ceza yeme olasılığımız da bizle beraber gelmiş oluyor. O yüzden Varex tipi egzoz kullanımına karar verirken bahsettiğimiz zararları göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

Kaynak

Bu Sayfayı Paylaş