10 Kasım LPG KABLO

Arka Camların Sürücü Kontrol Düğmelerinden Açılamaması Sorunu ve Çözümü

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda heh tarafından 1 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

1. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    :thumbup1::thumbup1::thumbup1:
    Kesinlikle katılıyorum size ve hakan abi forever diyorum :)

2. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    Tebrikler Hakan Bey yine ustalığınızı konuşturmuşsunuz. Arkadaşların takdir sözlerine ben de aynen katılıyorum. Keşke bu okuduklarımı ve gördüklerimi 4 yıl önce izleyebilseydim.

Neden mi?

Bundan 4 yıl önce Elantra'nın sol ön kapı camı önce yarım açıldı ben aç kapa yapayım derken 4-5 parmak kadar açıldı. Ben ısrar edince de oda inadını gösterdi hiç açılmamaya başladı. Ne kadar uğraştıysam, ne kadar zorladı isem de açılmadı. Kapı iç döşemesini açmak Hakan Bey'in gösterdiği gibi gerçekten ayrıntılı ve özen isteyen bir iş. Daha önce Kapı mandalını kırmış ve servisten aldıktan sonra kendim takmıştım. Ondan cesaret alarak ben de kapı iç döşemesini söktüm. Kapı iç döşemesinin altında da Hakan Bey'in Cerato'da olduğu gibi bir sürü izolasyon malzemesi benim de aynen karşıma çıktı. Bir farkla ki benimki kirlenmekten öteye geçmişti. Sonuçta yaşlı bir aracın kirlenmesi de doğal. Camın hareket ettiği kanala, krikoya, tellere ve bağlantı fişlerine baktım bir anormallik göremedim. Biraz temizlik ve yağlama işlemi yaptım, fişlerin oksitlenebileceği düşüncesiyle uçları temizledim ama çalıştırma olayını yapamadım. Tamirden vazgeçtim kapattım. Fakat cam sürücü kapısında olunca olay insana acı veriyor. Arka veya sağ cam olsa o kadar takmazdım kafaya. Temiz hava almak için veya biri ile konuşmak için camın çalışır olması gerekiyor. Birkaç kez daha söktüm kapı içini yine başaramadım. Yalnız bu uğraşılarımda hep mekanik kısımlarla uğraştım. Elektrik ve elektronik kısımlara hiç girmedim. Dikili'de eli boş bir kaportacıya gittim nasıl hallederiz diye o da bana "motor al gel abi takalım" deyince eve varır varmaz tekrar söktüm. Bu kez motor yanık olabilir diye sol arka kapı kriko motorunu da söktüm. O motoru sol ön kapıya monte etmeden yalnızca elektrik motoru ile çalıştırmayı deneyince arızanın kumandadan olduğunu anladım. Motoru çalıştırabilse idim arka sol kapının motorunu öne monte edecektim. Arka kapıdan bana ne :) Mekanik kısımları aynen yerine geri taktım. Bu arada bu kadar sök tak sonucu ortalık epey temizlenmiş oldu. Kumanda kısmı Cerato'ya benzer şekildeydi. Ancak sorun benim bu olaydan hiç anlamamda idi. Bende temizlik yaptım, oksitlenmeye karşı çakı ucu ve ince zımpara ile iletkenliği sağlamaya çalıştım. Yine olmadı. Elantranın sol ön kapı camı benden inat olamazdı. Kapı içi döşemesini sökmekte adeta benim hobim olmuştu. Nasıl olmasın arabaya her binişimde kendisini bir şekilde bana anlatıyordu. Son kez kumanda modülünü söktüm. Amacım elimde kontakt sprey olmasa da var olan pas sökücü spreyi kullanmaktı. O da olmazsa Servisten gözümü kapatıp sipariş verecektim. Spreyi önce çok az sıktım ve camı açmayı denedim. Mucize gerçekleşti cam az da olsa açılıverdi. Kumandaya tekrar tekrar basarak spreyin yayılmasını sağladım. Sonunda biraz daha sprey sıkarak sorunu çözdüm. İş çözülünce keyfime diyecek yoktu.

Umarım hiç bir arkadaşın başına gelmez. Eğer ki; başınız gelirse ve kendiniz yapmaya karar verirseniz benim tavsiyem dikkatli olun, fitillere, lastik aksama, tırnaklara dikkatli yaklaşın. Yaşlı arabalarda da kir ve toza karşı hazırlıklı olun. Açmışken temizleyerek mekanizmanın ömrünü uzatın. Tel ve kriko dişlisini hafifçe gres ile yağlayın. Lastik ve plastik aksamı temiz su ve bez ile temizleyin. Camın hareket ettiği kanalı temizleyin ve kanalın içindeki kumaşa benzer fitili kuru el sabunu ile kaygan hale getirin. Belki bilirsiniz zor çalışan fermuarlara da kuru sabun sürmek çalışmayı kolaylaştırır. Elektronik ve elektrikli bölümlere benim yaptığından fazlasını öneremem. O konu beni aşar. Hakan Bey gibi bu konuda yetkin değilim diyeceğimde hafif kalırım.

Herkese kolay gelsin. Kendi işiniz dışında bazı şeyleri yapmak ve başarmak insana tarifsiz keyf veriyor unutmayın.

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu

Hepinize çok teşekkür ederim.Sağolun.İltifat ediyorsunuz:):)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Arkadaşlar merhaba.2 arkadaşımız ceratonun ön kapı hoparlör boyutlarını sormuştu.Geçtiğimiz hafta kapı içi aydınlatma duyu için sökmüştüm ve ölçme fırsatım oldu;16 cm.

5. anestezi_72

anestezi_72 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Hakan hocam çok emek vermişsiniz valla tebrik ederim. ama benim o kadar uğraşacak durumum yok adamlar 100tl istiyorlar birde işçilik şirketten:confused1:

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yeni düğme takacaklar anladığım kadarı ile.

7. anestezi_72

anestezi_72 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Öyle olacak

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    O zaman hiç uğraşmayın derim ben zaten.Çünkü düğme bile yurt dışından getirtecek olsanız nereden baksanız en az 50-60 TL dir.

100 TL güzel fiyat.Bir de onlar takacaklar işçilik dahil fiyat iyi bence.Çıkan düğmeyi alın bence.Daha sonra diğer yerlerden birinde benzer bir problem olursa kontak kısmını tamir için kullanabilirsiniz.

9. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Adil Bey merhaba.Sizinle özelden yazıştığımız kapı kilit aktuatörlerinin resmini ilgili konuya ekliyorum.Bu aktuatörler kilit mekanizmasının olduğu yerde.Yani kapının en son tarafında.Ama bunları sökmeden önce kapı kilidi dil mekanizmasına yağ damlatıp bir de o şekilde deneyin bence.

Arka kapı;

Ön kapı;

10. fireblade1981

fireblade1981 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hakan bey kart üzerinde olan sürücü camı svici ve düğmesini nereden bulabilirim bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim benim aracımında düğmesinin svici hareket ettiren ucu kırılmış ve sviç bozuk

11. ceratodream

ceratodream Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.295
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yıldırım yıldırım
    Araç Modeli:
    Cerato
    Seda oto var cikma 50-60 alinir bence

"herseyi bilemem araştirip ögrenirim"

heh bunu beğendi.
  12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_trk...=kia+spectra+window+switch&_sacat=0&_from=R40 linkte bizim araçlara uygun cam açma süviçleri var.Bunlardan birini alıp yedek parça ya da yerine direk kullanabilirsiniz.Ancak direk kullanacaksanız renk uyumu önemli.

13. akif hoca

akif hoca Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    111
    Gerçek Ad-Soyad:
    akif hoca
    Araç Modeli:
    Cerato 1.6 CRDI EX Advance
    Önce servise bir sorun, tam hatırlamıyorum ama 30 USD lik tekli düğmeden almıştım aşağı yukarı bu fiyatlardaydı..

14. ceratodream

ceratodream Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.295
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yıldırım yıldırım
    Araç Modeli:
    Cerato
    Tekli dugme 30 tl dir

"ön yargılı olmayalım"

Bu Sayfayı Paylaş