10 Kasım LPG KABLO

A/C ve İç Hava Sirkülasyon Kapanmıyor

'Rio' forumunda cnrabdullah tarafından 6 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. cnrabdullah

cnrabdullah Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    mk
    Araç Modeli:
    kia
    Merhaba arkadaşlar,

Geçen hafta Kia Rio 2013 Natty LPG satın aldık. Aracın fanını açtığımda A/C otomatik olarak devreye giriyor ve tuşa bassam da kapanmıyor. Ayrıca klima açıkken hep İç Sirkülasyon modunda çalışıyor ve bu tuşun ışığı yanıyor. Dış sirkülasyon tuşuna bassam da geçmiyor, fanı kapatırsam A/C kapanıyor ve dış sirkülasyon moduna geçiyor.

Tam emin değilim ama açıkçası ilk aldığımda sanki böyle değildi diye hatırlıyorum. Forumda gördüğüm birkaç yöntemi denedim fakat düzelmedi. Aracı çalıştırdıktan sonra İç Sirkülasyon tuşuna 5 defa art arda basmayı denedim olmadı. A/C ve Dış Sirkülasyon tuşuna basılı tutmayı denedim yine olmadı bütün kombinasyonları denedim neredeyse.

Expertiz raporunda V kayışı ile ilgili bir problem çıkmıştı ama çok mühim değil demişlerdi onu bir servise göstereceğim bugün. Sizce bu A/C ve İç Sirkülasyon kapanmaması normal mi?

Ekli dosyalar:

2. Saseba

Saseba Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selim Baydar
    Araç Modeli:
    2015 Kia Rio Concept
    Merhaba,
    Kialarda genel olarak herkesin başına gelen, herkesin sorduğu bir konu :)
    Benimkinde de her mevsim geçişinde buradaki forum konularında çokça açıkladıkları klima tuş kombinasyonlarını deniyorum ve bi şekilde düzeliyor ama hangi kombinasyondu şu an hatırlamıyorum. Bide benimki hem 5 tuşlu hem de ekranlı, 2 tuşa aynı anda basarken birine art arda 5 kere falan basınca klima ekranı sıfırlanıyor ve düzeliyordu.
    Sizinki içinde kesin öyle bişey vardır.

cnrabdullah bunu beğendi.
  3. Arisxe

Arisxe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tayfun kılıcoğlu
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.25 cctv
    A/C acikken ic sirkülasyon moduna almasi programi sayesinde oluyor normal bir durum bozukluk degil klimadan tam performans almaniz icin yapilmis klima manuel ise sicaklik ayarlama dugmesinde soguk bölumun en alt kısmında a/c yaziyo oraya getirirseniz klima her türlu acilir yine max sogutma icin bi tık ustünde klima acilmadan kullanabilirsiniz

4. cnrabdullah

cnrabdullah Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    mk
    Araç Modeli:
    kia
    Yanıt için teşekkürler herkese.

Hocam bu söylediğiniz şekilde düzeldi teşekkürler. Sıcaklık ayarlama tekerleğinin en altında bir kademe daha olduğunu farketmemişim. Onu bir tık yukarı itince A/C ayarı ve dış hava sirkülasyon ayarı normale döndü. Bu şekilde A/C ve dış sirkülasyonu kendim ayarlayabiliyorum, teşekkürler :)

5. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Soğuk modunu Max seviyesine getirdiniz mi izin vermiyor normal bir durum. Sondan 1 üst kademede düzelecektir :)

6. Arisxe

Arisxe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tayfun kılıcoğlu
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.25 cctv
    Rica ederim hocam :)

7. bluerose1

bluerose1 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçek Ad-Soyad:
    Semih Kahraman
    Araç Modeli:
    2013 KIA RIO 1.25 Fancy
    Otomatik iklimlendirmeli klima olduğundan iç havanın temizlenmesi için otomatik devreye girer iç havanın temizlendiğini algıladığında kendiliğinde A/C söndüğünü göreceksiniz.Bu sadece kışın sizin için sorun olur yazın zaten auto modda istediğiniz dereceye ayarlı olarak kullanmanız en performanslı ve ideal seçim olur.Kışın içerdeki buharı da algılar sürekli devreye girer siz manuel devre dışı bıraksanız da takip edin bir süre sonra tekrar devreye girer.Yapacak birşey yok sistemi o şekilde.

8. cnrabdullah

cnrabdullah Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    mk
    Araç Modeli:
    kia
    Hocam ama ben en son seviyeye alıp A/C otomatik duruma getirdiğimde hep iç hava sirkülasyon modunda çalışıyor ve içerisi soğusa da havasız oluyor arada camı açmak zorunda kalıyorum. Belki de psikolojik olarak böyle hissediyorumdur bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla mümkün mertebe dış hava sirkülasyon modunda kullanmak sürüş kalitesi için daha iyi olmalı diğer türlü içerisi havasız kalıyor insanın uykusu geliyor.

9. bluerose1

bluerose1 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçek Ad-Soyad:
    Semih Kahraman
    Araç Modeli:
    2013 KIA RIO 1.25 Fancy
    Ben yazın auto 22 derece ayarlı kullanıyorum benim araç dijital klimalı bu arada. eğer içerisi havasız ve sıcak ise iç sirkülasyon da aynı an da devreye giriyor bir müddet sonra o sönüyor normal mod devam. Kışın da içerde sürekli bir buhar ve nefes olduğu için algılıyor siz normal kalorifer havalandırmayı açıp A/C basmasanız bile kendisi devreye giriyor epey bir zaman geçtikten sonra A/C sönüyor ben gözlemledim.Biraz can sıkıcı ama yapacak bişey yok.

Bu Sayfayı Paylaş