10 Kasım LPG KABLO

1500 devir sorunu

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda MURDOGAN tarafından 9 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    ne kusuru sercan kardeşim canın sağolsun. sadece şu tekleme olayını anlatırsan sevinirim. hangi viteste hangi devirde oluyordu.

2. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    2.vitesde 1000 devrin altına yanı rölanti devrine düştükten sonra gaza bastıgımda oluyordu bende.Araba kendini toplayıncaya kadar bir silkeleme vardı

3. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    hımm. yok dostum bendeki olay çok farklı. 3. ve 4. viteslerde sadece 1500 devirde yapıyor benim araç. 2 gündür kullanamadığımdan kulakçık değiştikten sonra deneme imkanım olmadı ama.

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    İnşallah kulakçık sonrası yaşamayacaksınız aynı problemi;)

5. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    inşallah abi. bi yola çıksam deneyecem ama sokakta rampalar var.

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yarından itibaren hava biraz ısınacak.Buz kar kalmaz yerlerde.Rahatça denersiniz İnşallah.

7. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    yarın okuldan gelince yemeğimi yeriiim sonra direk dışarı o vakit. bende sonucu merak ediyorum.

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    İnşallah sonuç müspet olacak:)

9. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
    murat hoca 3 viteste 1500 devirde kullanırsan motoru bırak silkinmeyi gaza bastıkça kaputtan dışarı çıkçam diye uğraşır bide araba dizel o dışarı atılmayan partikülleri hiç düşünmüyom artık vitesle barışık bir hayat diliyorum.

10. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    ooo ahmet kardeşim nerdesin sen :) ya dostum 2.viteste 2000 deviri geçince atıyorum vitesi ve 3 te 1500 e geliyo ben ne yapayım :)

11. vksg

vksg Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    Çok düşük devirde vites değiştiriyorsun genelde bunu yakıttan tasarruf için yaparlar ama motor bu devirlerde çok zorlanır.Vites değiştirme minimum 2500 /dk devirde olmalı bu şekilde değiştirdiğinizde bir sonraki vitese geçtiğinizde ortalama 1850 1950 gibi olacak bu da turbonun aktif olduğu durum olduğu için motor zorlanmayacak.

12. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    peki turbonun sürekli aktif olması gerekir mi. bilmediğimden soruyorum.

13. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
    burdayım murat hocam küçük bir internet sorunu kış günü dünyadan kopardı işyerinden yazanları kontrol ettimde cepten açık değil site ondan sadece okudum 2500 deviri geçerken yani basarken değiştirirsen sirkelemez 2600 2700 aralığında değiştiriyom motor 3 viteste boğulmamış oluyo gaza bastınmı devri yakalayıp devam ediyo

14. vksg

vksg Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    evet turbo motor çalıştığı andan itibaren çalışmaya başlar fakat motorun yükünü belirlenmiş devirden sonra almaya başlar örneğin bizim araçlarda dip devir 1700 ama genelde 1850 1950 civarında turbo devreye giriyor.

Çok doğru tespit bende 2700 2800 devirde değiştiriyorum çok rahatlıkla bir sonraki viteste devam ediyor alt devirlerde vites değiştirmek yakıt tasarrufu sağlamıyor.

15. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    Bence 2500 devrin üzerinde vites değiştirilmemeli

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

16. vksg

vksg Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    Dizel araçlarda vites değiştirme devir aralığı maximum 3000 devir/dk dır.İdeali 2500 ve 2750 devir/dk aralığında değiştirmektir.Sürekli olarak 2500 devir/dk üzerinde ilerlemek hemen yakıt açısından hem motor açısından verimsiz olacaktır ama vites bu aralıkta değişmeli.

17. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
    Her kezin sürüş tarzı farklı tabi ben vites yükselteçegim zaman gaza yükleniyom 2500 devri geçince zaten gaza basılı olduğundan 2600 2700 görünce atmış oluyorum benim kullanışım böyle araç bayılmıyor motor zorlanmıyor rahat ve güzel bir sürüş bide 2000 devirlerde atınca dediğiniz gbi 1500 devir altlarına geliyor araç gaz yicem hareket etcem diye motor zorlanıyo titreme silkelenme oluyo iki seçenekten biri devri aldırmak diyeride tavsiye etmediğim yarım debriyaj yapıp yüklenmek gaz yer araç sirkelemez ama debriyajın canınıda okursun..

18. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    "Her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır" derler de, Murat arkadaşımızın arabasında bazı sorunları var. En önemlisi bakımları zamanında yapılmamış. Debriyajın sertliği, ekzos spiralinin içten çürümesi gibi..Konu baştan okunursa görülecektir. Belki sürüş alışkanlığından arabası gaz verildiğinde geç cevap veriyor. Normal de 2250-2500 devirde vites değiştirildiğinde 1500 devire düşmemesi, düşse de aracın gaza tepki vermesi lazım.
    Dizel araçların hangi devirlerde kullanılması, hangi devirlerde vites değiştirilmesi gerektiği konusu daha önce de tartışıldı. Motorun ömrünün uzatılması ve yakıt ekonomisi için 2000-2500 devirlerde kullanım ideal olanıdır. Benim aracımda 3000 devirlere çıktığımda 5. viteste süratim limitlerin üzerinde 120-130 km. Alt viteslerde de motor bağırır. Mahir Düzce arkadaşımızın da belirttiği gibi yalnız devir saatine bağlı kalarak araba kullanılmamalı. Biraz da arabaların dilini anlamak lazım. Hiç ağır dizel araçların kullanımına şahit oldunuz mu bilmiyorum. Ağır dizeller en yüksek tork'u 1000-1500 devir arasında verir. Diyeceksiniz ki; "adı üstünde ağır dizel araç" Bu konuda tek fark pistonlarını daha büyük olması ve piston kollarının buna oranıdır. Yakıt sistemleri bineklerle aynıdır.
    Güvenli ve zevkli seyirler dilerim.

19. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:

Ali abi yorumun için teşekkür ederim,beni doğrular nitelikte oldu

iPhone5 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

20. MURDOGAN

MURDOGAN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    46
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat erdoğan
    Araç Modeli:
    honda jazz
    hakan abi şu an tekleme yok :) bugun dik rampada hafif eğimde düz yolda 3. ve 4. viteste denedim mesafe kısaydı ama olsun eskisi gibi tekleme olmadı :)

senin emeğin çok teşekkür ederim abi sağol :)

ahmet kardeşim 2. viteste 2500 devirde vites atsam zaten 3. viteste 1500 devire denk geliyor ve araç titremiyor. vitesle barıştım yani :)

dostum bugun denedim 2.vites 2500 devirde vites atsam 3.vites 1500 devire denk geliyor. ben ilk defa dizel kullanıyorum ama araç hızlanırken de bir zorlanma hisstmiyorum.

yakıt tasarrufu sağlamıyor demenizdeki kasıt araç düşük devirde hızlanmak için zorlandığından dolayı mı dostum.

ali abi şu an vites değiştirdiğimde aracım çok güzel tepkime veriyor. yani aldığım zamana gör çok fark var. bakımlar etkisini gösterdi.debriyajım hala yumuşak değil sanırım buna alışmam gerekecek.aynı model başka cerato kullanarak kıyaslama yapıcam inşallah.

yalnız size özellikle teşekkür ediyorum. bugun egzos spiralini değiştirdim. inanın aracın gidişi fark etti. ses tam kesildimi bilmiyorum ama gidişe etkisi olduğu kesin. yerler kuruduğunda sesi de dinleyerek yazıcam burdan. size tekrar teşekkür editorum.

ben 2500 devirin üzerinde motor sesinden rahatsız oluyorum sercan kardeşim.

Bu Sayfayı Paylaş