10 Kasım LPG KABLO

Duman problemi...

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda PowerOfDiesel tarafından 9 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

1. PowerOfDiesel

PowerOfDiesel Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    2007 model cerato 1.6 CRDİ 115 HP makinemiz mevcut, aracımız henüz 60.000 kmde, evin ikinci arabası konumunda, ne yazık ki ben bilinçsizce ve hırs içinde olduğum bir anda 5000-6000 devirleri zorlatmak, hatta ve hatta kesiciye girip girmeyeceğini test etmek için 2. viteste gaza sonuna kadar basmış ilerliyordum, motoru çalıştıralı çok olmamıştı henüz soğuk sayılırdı ve hayatımda en çok üzüldüğüm olaylardan birini yaşamış bulundum, 4500 devir civarıydı ki ıslık çalan turbomun çuffsssppppppp sesini duydum, ıslık sesi giderek düşüyordu, devir de düştü kendiliğinden, ne olduğunu anlayamadım ve arkamdan araban yanıyor diye bağıran bir adamın sesini duydum, aynaya baktığımda mahalle bembeyazdı vs vs vs vs turbosu değişti yapıldı geldi o zamanlar 50.000 km civarındaydı 60.000kmde şu an sorunsuz biniyoruz lakin arabamızın motoru uzun süre beklemiş ve soğukken çalıştırdığımızda mavimsi beyazımsı bir duman atıyor yaklaşık 20 saniye kadar bu neye işarettir, ne yaparız, masraf ne tutar ? :confused1:

2. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Soguk motora yuklenirseniz , duman atar normaldir :)

HTC Wildfire S A510e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

3. Emre

Emre Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    13
    araç soğukken duman atması normaldir fakat yınede bır ıhtımal yağ yakıyor olabılır beyaz duman atıyorsa. yağ çubuğunuzu çekin eksilme varmı kontrol edin

4. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    :thumbup1:

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.O arızayı yaşadığınızda muhtemelen waste gate diyaframını patlatmışsınız.Yaz mevsiminde de mi mavi beyaz duman atıyorsunuz.?

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. PowerOfDiesel

Alınan Beğeniler:
    2
    waste gate ile ilgili olduğunu sanmıyorum turbomuz komple değişti çünkü, o tarihten sonra da bir daha 3.500 deviri geçmedi araba, sanayiye gidiyoruz bu arabada hiç bişey yok egzozun içinde yağ var o yanıyor falan diyorlar, arabanın normal gidişinde hiç bir problem yok, en ufak bir duman atma yok normal seyirde, arabanın arkasından takip bile ettik 0 duman, sadece motor soğukken ilk çalıştırmada olan bir durum bu, 2, 3, 4, .... çalıştırmalarda o da yok. Soğuk motora yüklendiğim çıkarımını nasıl yaptınızsa hayret ettim :D

7. TEKNO

TEKNO Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    egr ve manifolt temizliği yaptır enjektörlerde de problem olursa hem duman atar hem çok yakar

8. nightmare0205

nightmare0205 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    110
    Gerçek Ad-Soyad:
    nightmare
    Araç Modeli:
    kia cerato 1.6 advance dizel
    bende tecrübelerimi paylaşmak istedim.. duman atması özellikle açık beyaza da benzeyen mavimsi bir duman atması bir kaç ihtimali gösterebilir.. benim ilk düşündüğüm silindir kapağı ile ilgili bir sorun olabilir.. kapak çatlak olabilir yada contası yanmış olabilir.. motor suyunda herhangi bir eksilme varmı bunuda çok titiz bir şekilde kontrol etmek gerekiyor tabi.. eğer eksilmede varsa ve açık mavimsi duman varsa kapakta sorun olma ihtimali %90 .. ama dediğim gibi duman atması tabiki normal değil.. motor soğuk bile olsa maviye çalan yoğun bir duman atıyorsa bu normal değil kesinlikle.. bu duman atmasını motor nasılsa soğuk ondandır demek çok mantıklı değil.. bu şekilde düşünüp birşey yaptırmamakta ilerde çok daha büyük problemler açacaktır.. tecrübeyle sabittir.. bu duman olayını bende yaşadım ve kapak çatlak çıktı değişti ve duman sorunum kalmadı..

9. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Benim aracımda da ilk defa kardeşim arabayı çalıştırdığında tesadüfen ben dışarıda iken fark etmiştim;

Araba mavi duman atmıyor.Ama ilk çalıştırıldığında egzostun kokusu normalden çok farklı.

Zaten yağlama yağı bildiğiniz üzere laynerler üzerindeki honlama çizgilerine araç stop edildiğinde tutunur.İlk startta ise bu duvarlardaki yağ araç yeterli segman komresyonunu yakalayana kadar/yağ sıyırıcı segmanlar yağı tam sıyırmadığından honlama çizgilerinde tutunan yağı yakar.Ama bu çok kısa sürer.20 sn mavi duman atmasının sebebi bu gibi gözükmese de daha sonra kesmesi bu durumun sizin araçta biraz daha uzun sürüyor olabilir.Ancak mavi dumanın yoğunluğu fazla ise ve ya bunun sebebi farklı ise ona bir şey diyemeyeceğim.

10. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Evet gerçekten ilk çalıştırmada rezalet bir koku çıkıyor ;)

11. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Dayanamazsın.Mide bulandırıcı.:D

12. PowerOfDiesel

Alınan Beğeniler:
    2

Kapak falan dedin korkuttun beni :D kapak değişimi kaça mal oldu ??

13. nightmare0205

nightmare0205 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    110
    Gerçek Ad-Soyad:
    nightmare
    Araç Modeli:
    kia cerato 1.6 advance dizel
    kapak zaten başlı başına masraf ama o kapağı değiştirmek için gerekli işçilikte çok pahalı.. ve iyi bir usta olmalı oda var.. bunlar birleşince kapak değişimi 3000 tl yi bulabiliyor.. tabi kapak orjnal ve sıfır olursa.. sadece kapak 1500 ile 2000 tl arasında..ama tabi sorun kapak demekde yanlış olur.. iyi bir ustaya göstermen lazım bu duman olayını.. benim arabada su eksilmesi ve ilk çalıştırmada beyaz ve açık mavi gibi duman ve kötü koku vardı.. kapak değildir belki diye çok araştırdılar ama her yol kapak çatlağına çıktı.. kapak çatlağıda sökülmeden ve kontrole girmeden belli olan birşey değil.. çatlak çok kılcal ve özel testlerle belli olabiliyor çoğu zaman...

14. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    turbo hasarından kaynaklı sistemde kalmış yağların yanması ile alakalı bir durum olabilir. motor içi temizleme sıvısı kullanarak yağınızı değiştirin , intercooler üzerinde maf sensörünü kontrol edin aşırı yağlanmış olabilir. bir arkadaşımız bahsetmiş , egr ve emme manifoldu temizliği yapmakta fayda var. enjektörlerdeki kirlilikte duman problemi yaratır . ama herşeyden önce aracınızı cihaza bağlatıp araç verilerini kontrol ettirin.
    silindir kapağı ile ilgili sorunun olma ihtimali de olabilir ama bu kapağın değiştirilmesini gerektirmez. emme ve eksoz subab keçelerindeki sertleşmeden dolayı araç soğukken beyaz duman atma problemi yaşanabilir. araç ısınınca duman atmayı keser. en basit silindir kapak revüzyonu ortalama 1000-2000 tl arasıdır

15. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    dün ilk çalıştırmamda 10-15 sn kadar beyaz duman attı sıkıntı yaratırmı çekide vs sıkıntı yok

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yakıtla alakalı olabilir Mehir Bey.Turbodan normal dışı sesler gelmiyor öyle değil mi?Ya da yağ eksiltme probleminiz falan yok öyle değil mi?

17. Mahir

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    turbo da çok hafif ötme var yagı en son kontrol ettiğimde eksiltme yoktu onuda kontrol edecem

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ses 1800-2000 devirde mi başlıyor Mahir Bey?Daha önce olmayan bir ses değil mi?

19. Mahir

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    dogru 2000 devirde başlıyor aracı aldığım günden beri aynı ses farklı bir ses yok arabada

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hiç canınızı sıkmayın Mahir Bey.O turbonun normal yüklü çalışma sesidir bence.Çekişte düşme ve ya yakıtın artması+yağ yakma,aşırı mavi ve ya siyah duman turbo arızası ile ilgili daha çok ilerlemiş sıkıntılarda ortaya çıkan emarelerdir.

Bence o olay anlık olmuş olabilir.Beyaz duman,yakıt hava karışımında havanın olması gerekenden fazla olması demektir.

Anlık bir sıkıntıdır bence.;)

Bu Sayfayı Paylaş