10 Kasım LPG KABLO

Ceratomdaki sorunlari sizlerle yardimlasarak gideriyorum

'Cerato' forumunda Bankacı tarafından 27 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Merhabalar daha önceki forumlari takip ederek ve sizlerle paylasarak 2007 dsl advace aracimin turbosunu orjinali ile yeniledim 1500 km oldu yine ses yapar dediler ama yapmadi. Durumdan memnunum. Aracla uzun yola cikarsan yol bilgisayarinda 4.8 4.9 ortalama verileri yakalabiliyorum bu verileri 120 kmh 140 kmh hiz bandinda yakaliyorum. Enjektorler icin tek yaptigim 6 ayda bir wurt enjektor temizleyici dokmem. Acaba bir sorun varsa nasil tesbit ediliyor enjektor isemesi gibi mesela. Araci 2 yaz 2 de kis kullandim yazlari vibrasyon azaliyor kislari artiyor. Bunu motor kulaklarina bagliyorum bu yil kislik bakimda degistirecegim. Hava filitresinin altindakini yan sanayi ile degismistim patlakti ses yapiyordu. Araci stop ederkende sarsinti oluyor sanirim buda kulaktan. Ayni sekilde kisin kasislerden gecerken onden takir tukur ses geliyor iki.gun once rot balans yaptirdim usta denedi ses yok ama amortisorler iyi degil dedi. Baktim hala orjinal amortisorler var sanirim. Simdi tavsiyeniz nedir onleri mi yoksa hepsinimi degiseyim degisirken takozlar degisirmi ve hangi marka kullanayim kyb bide kayaba var bunlar ayni mi bilmiyorum monreo mayson mando yagli gazli vs. Bu arada kislik yazlik degisiminde sok tak olmasin diye jant bakiyorum cikma ama bulamiyorum bulduklarimda cok uzak yerlerde ve cok para istiyorlar. Gecen yil Duzcede bi lastikci kapak ve jantlara 400 tl istemisti almadigima hala pismanim. 1250 tl falan verip sifir celik jant alasimda yok. Araca en cok orjinal celik jantlari yakisiyor ama bunlari bulmak cok daha zor. Son sorunda vites gecislerinde gecen gun isikta birinci vitese geciremedim 4 -5 saniye geciktim. Ikinci viteste bi sarsinti oluyor. Silkelenme gibi. Alt ust merkezle fren hidroligini degissem gecermi acaba yoksa baski balata gidiyormu.
    Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygilarimla,

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. stubble

stubble Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    mustafa kükrer
    Araç Modeli:
    cerato
    vites sorunu ile başlık var bir çok kişi orda sorunlarını ve çözümlerini paylaştı oraya bakabilirsiniz. ben üst merkez değişimi ile sorunu çözdüm

zeynel54 ve Bankacı bunu beğendi.
  3. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 DSL Advance

4. oknylz

oknylz Sürücü

Alınan Beğeniler:
    65
    Gerçek Ad-Soyad:
    oknylz
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 DSL Advance
    Enjektör isemesini tesbit etmek zordur son raddede vuruntulu çalışır zaten is işten gecmis olur ben 100 binde söktürüp ayar falan yaptirmistim ve 50 60 binde tekrar yaptirmayi düşünüyorum wurt katkilarina cok guvenmiyorum kaş yaparken göz çıkabilir en iyisi sokup temizletip ayarlatmak bence mazotu iyi yerden alip arada devirli kullaninca sorun olmayacaktir

Bankacı bunu beğendi.
  5. samet46

samet46 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    358
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 Crdi Lx 2006
    Merhabalar.

Motor kulağı 2007-09 modellerde daha çok kendini belli ediyor. @ubykh abim bu konuda çok deneme-yanılma yaptı güzel bir çözüm buldu ustamız geçenlerde. Görürse konuya ayrıntılı yazacaktır.

Enjektör temizleyici ben https://urun.n11.com/yakit-katkisi/...m-temizleyici-yakit-katkisi-250-ml-P138883908 bu ürünü kullanıyorum. Benim kanaatim Würthten bir tık daha etkili. 4 ya da 5 depoda bir kullanıyorum.

Bildiğim kadarıyla KYB marka amortisörler uyumlu ve güzel birizm araçlar için. Bilen arkadaşlar yazıcaktır yine de.

Orijinal çelik jant ve kapak sık sık düşüyor internete iyi takip ederseniz bulursunuz.

Vites geçiş probleminin ilk sebebi. Debriyaj üst merkezinin değişimi. Tabi beraberinde fren hidroliğinin de değişmesi. Bunu yaşamayan yok gibi bişey zaten :)

umutd07, zeynel54, ubykh ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. ubykh

ubykh Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.340
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hüseyin
    Araç Modeli:
    Cee'd 1.6 CRDi Otomatik
    Merhabalar, aracınızın vibrasyonu, direksiyon titremesi ve motor stop ederken ve çalıştırırken sarsıntı, ses oluyorsa motor ön travers (beşik) burçlarına baktırın. @samet46 kardeşimin dediği gibi ben çok çektim bu konuda. en sonunda travers burçlarından olduğunu kesin olarak tespit ettik. Bu arızanın nedenleri aracın değişik parçalarında olan arızadan da olabilir, motor kulakları süspansiyon sistemleri vs. Siz motor travers burçlarının hem alt kısmına hem de şasiye bağlandığı kısıma iç lastikten kestirip sıktırın. Eğer şikayetleriniz gitmez ise sorunu başka yerde arayın. Ben şimdi 4 adet orijinal travers burcu alacağım. şu anda travers burçlarının alt ve üst kısmında lastik var ve kesinlikle direksiyon titremesi motor çalıştırırken ve stop ederken lakırtı şeklinde ses ile birlikte olan sarsıntı hareket halindeyken olan sesler hepsi kesildi. tabiri caizse pamuk gibi oldu.

rem21, ogun, zeynel54 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Tesekkur ediyorum ustadim acaba elinizde bu parcalara ait parca kodlari elinizde varmi. Bu parcalar besigin ustunde 4 adetmiydi. Hepsi aynimi

8. ubykh

ubykh Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.340
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hüseyin
    Araç Modeli:
    Cee'd 1.6 CRDi Otomatik
    Parça kodları yok, şasi numarasından yetkili servislerde bulunuyor. Beşik üzerinde 4 adet ve hepsi aynı mı onu bilmiyorum. Henüz sipariş etmedim haziran ayını bekliyorum. Ancak siz sipariş etmeden önce arızanın beşik burçlarında olup olmadığını tespit ettirin.

9. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    Hakan kardeşim zamanında paylaşmıştı.

Parça numaraları;
    218302f200 Şanzıman üstü,
    219102F700 Ön
    219302F400 Arka
    218102F751 Hidrolikli motor takozu,

heh, ubykh ve samet46 bunu beğendi.
  10. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    KIA CERATO 2007 DİZEL DSL ADVANCE
    geçmiş olsun turboyu kaça aldınız

11. ubykh

ubykh Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.340
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hüseyin
    Araç Modeli:
    Cee'd 1.6 CRDi Otomatik
    @ogun kardeşim sizin yazdıklarınız motor ve şanzıman kulakları, travers (motor beşiği de deniliyor) burçlarının parça kodları gerekli :)

ogun bunu beğendi.
  12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Şase numarasından doğrulamak gerekir.Parça numarası
    624852F300 , 624852F200 bunları bir kontrol etmek lazım.

Bankacı, ogun ve samet46 bunu beğendi.
  13. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Ramazan Bey 1700 TL motor aşinle çalışan tanıdık bir parçacıdan aldım.

rem21 bunu beğendi.
  14. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    ikinci elmi aldınız sıfırmı
    orjinalmi

15. ubykh

ubykh Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.340
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hüseyin
    Araç Modeli:
    Cee'd 1.6 CRDi Otomatik
    Merhaba arkadaşlar, 72000 km de 2009 model kia cerato 1.6 dsl advance aracımda, rölantide koltuğu sallayacak derecede direksiyon titremesi, hareket halindeyken alt taraftan süspansiyon sistemlerinden rahatsız edecek derecede lakırtı şeklinde ses ve ayağa vuracak derecede tireme vardı. Aracımı çok ustalara götürdüm, her biri farklı arızalar tespit etti; motor kulakları, amortisörler, z rotları, rotlar, amortisör takozu, alt takımda ne varsa hepsi için değişecek dediler. Sağ motor takozunu değiştirdim, sorun daha da arttı, eski takozu tekrar taktırdım. Canım çok sıkılıyordu, en sonunda @samet46 kardeşimin tavsiyesi üzerine bir ustaya gittim. Araca bindik 200 mt gittik gitmedik geri döndü arızayı buldum dedi. Motor beşiğinde dedi. Diğer adı Motor traversi. burçları bozulmuş dedi. burçların alt kısmına ve şasiye bağlandığı üst bölümüne iç lastikten kestiği parçaları yerleştirip sıktı. Aracımda ne direksiyon titremesi kaldı ne de alt takımdan en ufak bir ses geldi. Bütün şikayetler bir anda bitti. Ben traktör kullanıyormuşum da haberim yokmuş. Aracım çok rahatladı, araba sürmenin keyfine vardım. Bana bir sürü masraf yaptıracaklardı, değişecek dedikleri parçalar sapasağlam hiç birinin en ufak bir arızası yok. Amortisörler için mili boşluk yapmış, o nedenle ses yapıyor demişti bir usta. :) Sapasağlam viraj demir lastiklerini değiştirmişti bir diğeri. bunun gibi abuk subuk arıza tespitlerinde bulunmuşlardı. Oysa hiç biri direksiyon mili dahil bütün süspansiyon sistemlerinin bağlı olduğu traversi düşünmemişti. Bu durumu sizinle paylaşmak istedim, belki yardımcı olur diye, herkese selam arızasız kazasız sürüşler dilerim.

ReNe, umutd07, heh ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  16. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Motor Asin den sifir orjinal garret

rem21 bunu beğendi.
  17. Bankacı

Bankacı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilyas
    Araç Modeli:
    cerato
    Kesinlikle bunlari degistirip deneyecegim elinize saglik tesekkur ediyorum.

ubykh bunu beğendi.
  18. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    ilyas bey servisin 3500 tl fiyat verdiği parçanın birebir aynısı doğrumu

19. rem21