10 Kasım LPG KABLO

Turbo yağ sızıntısı

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda hayme tarafından 22 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. hayme

hayme Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar, 2011 ceed var, 26000 km de 90hp lik dizel... 23000 de almıştım..
    Gülala 30000 bakımı başlığında götürdüm ve bazı sıkıntılara da çözüm bulmak amacıyla neyse uzatmıyalım, turbodan yağ sızıntısı var dediler, neyse liftteyken baktık hakkaten var biraz.. usta biraz fazla dedi.. ne yapcaz dedim, ya revizyon ya değişim.. değişim 3000tl.
    Forumdan Turbo ile alakalı hakan beyin yazdıklarını inceledim diğer yazıları okudum, Turbo arızası diye belirtilen : Islık sesi, duman ve çekişte problem yok.
    Neyse servisten aldım arabayı, bir ustaya söktürdüm turbo hava giriş kısmını(salyangoz), bir miktar boşluk var dedi.. yağlanan borunun özel ismi nedir bilmiyorum ama turbodan intercoolara giden boruda yağlanma var, fotoları eklemeye çalışağım. Turbonun bu bölümünde yağ olmaması gerekiyormuş..
    bazı yerlerde Fazla yağı basınçtan dolayı atabilir diyolar, araç servis bakımlı fazla yağ koymazlar heralde.. şu anda zaten F çizgisinde yağ..
    Bu durum ile karşılaşan var mı? ne yaptınız?

Ekli dosyalar:

2. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Merhaba, aracınızda yağ eksilmesi var mı?

3. hayme

hayme Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    aracı alalı 3000km oldu.. ilk aldığımda bakmıştım. Yağ eksilmesi varmıydı bilemiyorum, hiç bakmadım açıkcası.. yağ değişeli 3-4 gün oldu serviste.. artık kontrol ederim zaten ama kaç günlük yada kmlik periyotta kendini belli eder?

4. Serdar

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Turbo'da sorun varsa dikkatli takip etmeniz gerekiyor. KArterdeki bütün yağı bir anda emip egzoza dolduran turbo görmüşlüğüm var, şans eseri kitlemedi krank'ı araç. Tavsiyem hyundai servisine gidip tamir takımı alıp turbocuya gitmeniz.

Bu konuya göz atmanızı öneririm : http://www.hyundaiclubtr.com/33114-vgt-turbo-revizyon.html

5. hayme

hayme Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Tesekkurler yonlendirmeniz icin.. fakat hyundaiden alinacak parcalarin bizim turboyla uyumlulugu hakkinda bilgisi olan varmi, daha once direkt turbo fiyati sordum i30 mus gibi ceed e uyarmi dedim on bilemeyiz dedi...

6. Serdar

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    %100 aynı parçaları. Kia'dan parça kodu öğrenin, aynı kodu hyundai'de sorun fiyat alın.

7. vksg

vksg Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    Merhaba geçmiş olsun. çok fazla zorlandıysa yağ az da olsa sızar ama sizinki bayağı akmış gibi.Kocaelinde nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama gebze ise usta arkadşıma götürüp bilgi alabilirsiniz.daha önce başlık açmıştım.Bu arada birçok form kullanan arkadaşlarım destek aldılar.

8. Serdar

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
  9. Emre Akçay

Emre Akçay Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    356
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akçay
    Araç Modeli:
    '13 Kia Pro_Cee'd GT
    Benim araç öyleydi. Turbo bittikten sonra bütün yağ egsoza dolmuştu. 45 dakikada kurumu zor atmıştık. :)

10. hayme

hayme Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Volkan bey, gezedeyim, adresi verirseniz uğramak isterim gün içinde..

Tam olarak nasıldı sizin turbo? duman ses çekişte düşüklük yada yağ sızıntısımıyıdı? Biraz açıklayarak anlatabilirmisiniz?

Serdar bey, servisin verdiği teklifte kod yazıyor fakat bu kodda ürün bulamadım... kod: 282012A730 turbo charger. Bu kod için arama yapıldığında hyundai i20 çıkıyor.. i30 için kod : 282012A610 yazıyor... http://hsautokorea.com/products2-3.php

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Aralık 2013
  11. Emre Akçay

Emre Akçay Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    356
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akçay
    Araç Modeli:
    '13 Kia Pro_Cee'd GT
    Islık sesi çok ince vardı. 5 dakika sürmedi düdüklü tencere gibi ötmeye başladı. Daha sonra araba durdu hiç gitmedi. Arkaya baktım egsozdan bembeyaz duman atıyor. Stop ettim. Hatta 1-2 çalıştırmayı denedim orada yanlış yapmışım. Servisi aradım aracı çalıştırmayın müsait biryere çekin dedi. Çekiş zaten giderek düşmüştü. Yağ intercollera ordan da egsoza dolmuş. Turboyu revizyon yaptılar. Otobana çıkıp egsoz içinde birikmiş kurumları attılar. Şimdi sorunsuz biniyoruz Allah'a şükür.

12. Serdar

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi

Hyundai servisine gidip 28201-2A730 (ilk 5'ten sonra arada - olacak) için tamir takımı alabilirsiniz.

13. hayme

hayme Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gebze görtanı aradım, servislerde tamir takımı olmaz, yeni turbo takılır dedi.. ?? !!
    Sıkıldım bu işten iyice..
    Bu arada pendikte Şahin turboyu aradım, sökmeden tespit yok diyor, illa turbonuzda problem olmayabilir, yağlama boruları da tıkalı olabilir dedi.. söküp götürülecek,, sökme takma parası, oraya götür getir, yeniden bağlat.. tespitede para ver.. Bu işten anlayan, hem söken taka,n hem yağlama borusu temizleyebilen, hem test teşhis koyabilen, hem tamir eden biryer yokmu?

14. Serdar

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Görtan süpermiş :) linkteki arkadaş yetkili servisten aldı, fotolarıda mevcut. Keşke konudan, alanlardan bahsetseydiniz.

15. hayme

hayme Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    daha önce görmüştüm bu fotoyu ve yazılarını okudum, ama adam yok satılmaz diyo. yapıcak bişey yok.. volkan beyin yönlendirmesini bekliyorum..

16. Serdar

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Bu akşam Murat arkadaşımız yanıma geldi, turbosu öttüğü için yazılım yapmadık. Turbo tamir takımı v.s. hakkında bilgi verirken orada olan ustamız (ve yanındaki başka bir usta) ümraniye'de çok iyi bir usta olduğunu ve tamir takımı almadan orada direkt onarım yaptırabileceğimizi söyledi. İhtiyacınız olursa Murat (murdoğan) iletişim bilgileri var. İsterseniz birde ona baktırın.

17. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
    serdar abi ben ona dedim bir dakka kuralına uy neden sölediğimi anlamıştır aryık sorunu büyükmü murat hocanın.

18. Serdar

Alınan Beğeniler:
    879
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Sorun var, yani büyük küçük olması turboda bir şey ifade etmiyor. Ötüyorsa kırılabilir demektir.

19. ahmet bey

ahmet bey Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.055
    Gerçek Ad-Soyad:
    AHMET
    Araç Modeli:
    DOBLO 1,3 MULTİ CARGO
    aynen abi ötüyosa bozulma ihtimali yüksek.

20. vksg

vksg Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41

Bu Sayfayı Paylaş