10 Kasım LPG KABLO

sportage yağmur sensörü ve... arızaları

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda bebeto016 tarafından 22 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. bebeto016

bebeto016 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    arkadaşlar aracımı 26 temmuzda aldım tesbit attiğim bazı sıkıntılarım var bunlar hakkında yardım ve görüşlerinizi almak istiyorum..

1-aracta gözlemledigime göre yol bilgisayarında mevcut benzinle gidebileceği yol mesafesi 100 km altına düşünce benzin lambası yanıyor 50 km altına düşüncede yol bilgisayarı mesafeyi göstermiyor ---- çizgi işareti ekrana geliyor.
    şimdi aracımda 50 km limitinin altına düştügünde ---- işaretini gördüm benzinliğe girdim 70 tl ye kadar kademeli benzin aldım. (önce 30 tl-sonra 20- sonra bi 20 daha) toplamda 70 tl . 70 tl ye kadar aldıgım benzin göstergede ve yol bilgisayarında hiçbir hareketlenme göstermedi... bu sıkıntıyı ilk 30 gun once farkettim belki yol gidince düzelir dedim. hiçbir hareketlenme olmadı yol bilgisayarında ve göstergede. bu sıkıntıyı 30 gündür 70 tl altında aldıgım her benzinde yaşıyorum..
    2- burda yagmurlar 1 haftadır başladı aracın full oldugunu bildigim için yagmur sensörünün oldugunu biliyordum. yagmur sensörü öncama yagmur değmesiyle çalışmadıgını görünce acaba bu modelde yokmu dedim . dikiz aynasının arkasında algılayıcı görünce olması gerektiğini düşündüm. kullanma klavuzunda okudugum kadarıyla biraz kurcaladım ama sensör çalışmıyor. camdaki algılayıcıyı açmaya çalıştım ama onuda açamadım. sigortadan şüpheleniyorum. sıkıntı ne olabilir..?
    3-aracın sanroofunun cok yavaş kapandığını ilk aldığımda farketmiştim. benim honda civic vardı kapanma hızı konusunda cok fark var. bir gün aracın stop halinde kapatırken yarıya kadar gelip geri gitmeye başladı. ardında yaptıgım tum kapatma girişimlerinde bi turlu kapatamadım belli bir mesafe (değişik genişliklerde) gelip geri gidiyor. en son elimle sıkı şekilde çekerek zorla kapatabildim. bu sıkıntıyı bazen yapıyor bazen yapmıyor genelde motoru stopken kapatmak istedigimde bu sıkıntı oluyor. kızaklara yaglama yaptım ama elimde cok yag yoktu.. az yağlayabildim. kızaklara baktım acaba önünde engelmi var diye ondada sıkıntı yok. bildigim kadarıyla önüne engel geldigi zaman ototmatikmen geriye gider sanroof ama öyle bir sıkıntı gözlemleyemedim. (eski elazığ kia servisine sordum daha önce 1-2 araç bu sıkıntıdan geldigini söyledi bir parça değiştiryoruz düzeliyor dedi
    4- son olarak cruse kontrol bazen devreye girmiyor. (40 km üstünde) cruse tamamiyle kapatıyor herşeyi en baştan yapıyor birde beraberinde frendebriyaja basıyorum sonra cruse geçiyor.

bütün bu sıkıntılar için gecen hafta elazıg kia servisine gittim. fakat onlarda 1 haftadır kiayı bıraktıklarını söylediler en kısa zamanda bu sıkıntılar için malatya veya diyarbakıra gidicem bu sıkıntılar hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim. biraz uzun oldu kusura bakmayın.

2. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    1- benzin ibresinin muhakkak oynaması gerekir. bunu göstermekte fayda var. 1 litre benzin aldığınızı düşündüğümüzde muhakkak ibre neredeyse çeyrek depo kadar oynayacaktır.
    2- silecek kolu açık ve konumu auto pozisyonunda mı?
    3-bu da bir problem, ben forumda böyle bir şey yaşayan duymadım. servis çözümü demek ki değiştirerek çözüyor.
    4- ben yaşamadım hiç ama ne yazık ki bu da bir problem. forumda birçok spo kullanıcısı da bu durumdan şikayetçi. aynen anlattığınız gibi sorunla karşılaşmışlar. bununla ilgili konuyu inceleyebilirsiniz.

geçmiş olsun

3. bebeto016

bebeto016 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    --ibrede az bir oynama var fakat yol bilgisayarı ---- görünüyor.bi sorun oldugunu gösterdiği açık cünkü 70 tl yarı depoya dayanıyor.
    --- konum auto fakat silecek kolu açıktan kastınız anlayamadım.
    --- evet en kısa zamanda inş malatyaya gitmeyi düşünüyorum önce tam anlamıyla yağlama işini deneyip sonra bakıcam.
    ---en kısa zamanda inceleyeyyim. teşekkurler.

4. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+
    1- burada pek birşey anlayamadım açıkçası..
    2- yağmur sensörünün çalışması için sağdaki silecek kolunun bir kademe yukarıda yani auto konumda olması gerekir.
    3- tavan rayında pislik olabilir bence elle zorlamak yerine rayların üzerini tavanın ileriye gitmesini engelleyecek bir engel var mı kontrol etmenizi tavsiye ederim.çünkü rayda çıkan bir engel tavanın geri gitmesine neden olur bu güvenlik önlemidir örneğin kafanızın sıkışmasını engellemek gibi
    4- bende cruise control ile sorun yaşamıştım bazen devreye girmiyordu frene hafif dokunup yapınca düzeliyordu , nazar değmesin bakımdan sonra o olayda ortadan kalktı zannedersem çok ufak bir şey onu engelliyordu belki toz vs.

5. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    :thumbup::thumbup:

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

Geçmiş olsun.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

7. M.karataş

M.karataş Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    222
    Gerçek Ad-Soyad:
    Muhammet Karataş
    Araç Modeli:
    Kia Sportage 1.6 PLUS '2012'
    Sportage de bu kadar fazla sorun yaşayan görmemiştim daha önce. Öncelikle geçmiş olsun.

1. benzin azaldığında araç hemen uyarı veriyor evet. ama 0 ın üzerine geldikten sonra 35 40 km kullanışa göre gidiyor. benzinim bitene kadar denedim ve yolda kaldım 2 sefer.

2. Sensörün açık olması için kolu oynatmanız gerekiyor. artı orda hızlı veya yavaş çalışmasını kendiniz ayarlıyorsunuz. yağmurun hızına göre değiştiriyor kendisi.

3.Sunroof evet yavaş kapanıp açılıyor ama takıntısı olduğundan birşey diyemiyorum.

4. 4. vitese taktığınız zaman devreye giriyor. 3 te ve düşük hızlarda devreye girmiyor.

8. EXAdvance

EXAdvance Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    13
    Yağmur sensörü alakalı ile konuşayım, yağmur yağdığında silecekleri kendiniz açarsınız, ama trafikte durduğunuz zaman kendi otomatik durur, haraket edince kendi çalışır, yağmur ve siz hızlandıkça oda hızlanır, en azından benim 96 E36 da böyleydi.

9. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+
    yok bu araçtaki sensör yağmurun hızın göre dursanız da gitseniz de , ama dediğiniz gibi sağdaki silecek kolunu 1 kademe yukarı alarak otomatik konumuna getirmeniz gerekiyor. gerisi sensörün marifeti

10. bebeto016

bebeto016 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    lynx abime cevap vereyim

1. sorumu anlamayan arkadaşa biraz açayım.. yol bigisayarında mevcut benzinle gidecegi mesafeyi gösteren bir menu var. omenude 50 km altına düştügünde ekranda tanımsız ---- çizgisi cıkıyor. sonra araca az bi benzin alınca mevcut benzinle gidilebilecek mesafe görünmeye başlıyor.. ben 70 tl benzim aldım ne ibre oynadı nede gösterge ---- den sayıya döndü.. geçen servisse gittigimde ordaki arkadaş benzin şamandırası takılı kalmış olabilir dedi. daha öncede bu arızadan başvuran olmuş akü başlarını söküp takkınca düzelebilir dedi. garantili oldugu için malatyaya yönlendirdi..
    3. sorudada sanroof u itinalı şekilde açılıp kapatırken kontrol ettim takkılan bir kısım madde göremedim ama yagsızlıktan supkeleniyorum.. eger oda degilse servisin bahsettiği arıza olabilir..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Eylül 2013
  11. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+

12. bebeto016

bebeto016 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    yagmur sensörünü anladım yarın bi kontrol edicem oda olmasa yağmur sensörünün sigortasını yedek sigortayla değiştirip deniycem oda olmasa arıza var demektir.

ilgin için teşekurler.

13. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+
    rica ederim

14. bebeto016

bebeto016 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    abicim dediğiniz şekilde autoya aldım koluda 1 basamak üstte aldım.. araç kitapçıkta yazdığı gibi bir defa silecegi çalıştırdı. su bulamadığım için cama su değdiginde ne yapıcak diye deneyemedim. birde bunun yanında ayarlar yine böyle oldugu şekil araç ilk çalıştığında 1 defa sileceği çalıştırıyor. kitapçıktada yazıyordu zaten.öyle sanıyorum cama su değdiğinde sensör çalışıcak gibi..

demekki sıkıntı benle alakalıymış sevindim.
    teşekkurler.

15. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+
    rica ederiz :) sıkıntı değil estf. sadece bilememişsiniz ne yapacağınızı bu da çok normal sonuçta herkes bir yerlerden öğreniyor. evet araç çalıştığı anda bir kerelik silecek çalışıyor ise konumu doğru demektir :) ama yazdığınızdan şöyle bir şey anladım autoya aldım kolu da bir basamak yukarı kaldırdım derken ayrı ayrı şeylermiş gibi anladığınızı düşündüm, şöyle bir durum var auto konumu zaten o kolun bir kademe yukarıda olması konumudur.eğer kastettiğiniz yandaki fasıla dereceleri ise onlar başka bir olay

16. bebeto016

bebeto016 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    abim.. kolda tırtıklı makarayı auto seviyesine alıp kolu bir kademe yukarı kaldırınca silecek bir kere çalışıyor. tahminim ayarın bu olması gereiyor.

fakat tırtıklı makarayı auto nun 1 kademe üstü olan 1 seviyesine alınca hiçbirşey olmuyor. anlatmak istedigim bu şimdi evdeyim bir tas suyla araca gidicem bakalım ne olacak :)

17. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+
    haha böyle de anlatılmıyor ki :) ama tamam düzeni bulduysanız sıkıntı yok :)

18. Lynx

Lynx Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Buğrahan Özyapı
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GSL+
    bilal abi heralde hallettin ses çıkmadığına göre :)

19. bebeto016

bebeto016 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    abicim işlem tamamdır. aynen dediğiniz gibi sorun yok yağmur sensörleri canavar gibi maşallah.. bunun yanında dün sanayide sanroofun kızaklarını menteşelerini yağlama yaptım hem hızında artış oldu hemde sorun halloldu.. seside cıncık gibi. :)

20. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Haydi hayırlısı

Bu Sayfayı Paylaş