10 Kasım LPG KABLO

Sportage BRC marka lpg tekleme ve vuruntu.

'LPG Sistemleri' forumunda Dulger007 tarafından 30 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Selamun aleyküm

2015 1.6 gdi Sportage aldım araç 50 bin km'de BRC marka lpg sistemi mevcut. Dönüş yolunda ufak ufak kesintiler vuruntular oluyodu lpg sisteminin ayarsızlığı yada bakımındandır dedim memlekete dönüş yaptım ve serüven başladı.

Problemim 40-60 km arası ve 100-110 km arası yapıyor genellikle devir düşük vites yüksekken yani 6 vites 100 ile giderken gazı bırakıp tekrar basınca vuruntu yapıyor sonra normal devir yükseltmeye devam ediyor yada yoğun trafikte ilerliyorum gaza az basıp yavaş yavaş ilerliyorum araç sirkeleme yapıyor kesintili alıyor gazı. Tapa gaz gittiğim zaman hiç problem yaşamadım ama gazı okşadığım zamanlar tekleme oluyor yada gazı bırakıp tekrar hafif basınca vuruntu yapıyor. Benzinde denedim aynı şekilde uzun kilometrelerce hiç bir sıkıntı yok sadece lpgde yapıyor.

Lpg servisine kontrol için gittim cihaz bağlandı hiç bir arıza yok, tesisat sistemi problemli bulundu ve gerekli onarım işlemleri yapılıp tesisat sistemi yenilendi kaput altı, buji bosh marka iridyum olanları ile değişildi. Denedim yine yola gittim aynı problem devam etti tekrar servise geçtim bugün sıfır yerli üretim bobin takıldı 4 tane denedim ve yine devam ediyor problem bir türlü neticeye varamadım. Değişmediğim sadece buji kablosu kaldı onuda değişecem yarın deniyecem öyle birde takılan bujilerin tırnak aralığına baktıracam 1 mm üstü olmaması gerekiyormuş LPG'li olduğu için.

Araştırdım çok ama güncel bir konu yada benzer sıkıntı yaşayıp çözüme kavuşan göremedim. Bu konuda görüşleriniz nelerdir? Böyle bi sıkıntı yaşayıp çözebilen var mıdır? Bobin buji değişti bakım yapıldı başka ne yapmam nereleri kontrol ettirmem gerekiyor?

2. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Araç otomatik vites bu arada.

3. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Benim fikrim Lpg den dolayı subapların yavastan bozmaya başlamış. Özellikle sizdeki sorun 1500-2000 devir arası oluyordur. Söylediğiniz gibi herşeyini kontrol ettirdiyseniz, böyle kullanın km arttıkça titreme ve vuruntu artacaktır. En sonunda çelik subap üst kapak revizyonu yaptırarak sorununuz çözülecektir. Gdi motorlar Lpg'ye aslında uyumsuzdur ancak çelik subap sorunu çözecektir. Ateşleme sistemine bence masraf yapmayın. Değiştirdiğiniz parçaları da atmayın yedek olarak kalsın. Büyük ihtimalle hepsi sağlamdır.

Bende 2012 1.4 Lpg'li Rio var. Sizdeki sorunun aynısı yavaştan bende de başladı.

Dulger007 bunu beğendi.
  4. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Cevap için çok teşekkürler, bujiyi kalıcı olarak değiştim kabloyu drğişe
    Cevap için teşekkürler, bujiyi kalıcı değiştim çok iyi durumda değildi zaten söktüğümüz zaman km düşük olmasına rağmen bobini deneme için takmıştık 2 gün denedim ama çözüm olmadı geri iade ettim orjinalleri taktık bugünde enjektörleri değiştik bakalım bide böyle deneyecem buda olmazsa yani değişecek yer kalmadı kafayı yedirecek. Umarım dediğiniz gibi subap problemi yoktur bu daha çok can sıkar. Bakalım nolacak enjektör değişiminden sonra, düzeleceğine ümidim yok ama bi umut işte. Bide enteresan bi ses var arabada arac stop etmiş duruyorken sanki lpg tankının ordan yada arka alt taraftan tenekeye basıp bırakınca gelen bi ses vardır lop diye öyle bir ses geliyor hareket halindeykende yapıyor stop edip dururkende.

5. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
  6. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Umarım probleminiz çözülmüştür..

Dulger007 bunu beğendi.
  7. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Güncelleme:

Problemim düzeldi çok şükür, aynı serviste başka bir usta ilgilendi yeniden program atılıp yol testine çıktık devam ediyordu yine ustanın iyice analiz edip yol ayarını yapmasıyla çok şükür halloldu işin ehline emanet etmek gerçekten başka. En başından yapılması gereken en sonda yapıldı ama olsun problemimiz çözüldü.

Rio35 bunu beğendi.
  8. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Güncelleme:
    Problem devam ediyor pazartesi İstanbula geçip Candan mühendisliğe uğrayacam. Maalesef antalyada çözemedim gittiğim brc servisi elimizden geleni yaptık artık yapacak bir şeyimiz yok çözemiyoruz dedi..

9. halit_gokhan

halit_gokhan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    ALPEREN GÖKHAN
    Araç Modeli:
    SPORTAGE
    Benim aracımda da aynı problemler var. 95 binde. lovato marka LPG var.(direct enjek-karma sistem) 1 aydır uğraşıyoruz çözemedik. Çekiş düştüğünde (80-90 hız 3000 devir üzeri) direk benzine alıyor araç kendini.

Başlangıçta problem tekleme, çekiş kaybı ve arıza lambasını yakması idi. Şimdi LPG de hiç çalışmıyor. lpg basınç değerleri yüksek.

Uzun yolda da benzin de güç kaybı yaşamaya başladım.. Hayırlısı bakalım. Çözerseniz buradan paylaşın lütfen.

Dulger007 bunu beğendi.
  10. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Tabiki seve sevw, geçmiş olsun sizede eğer İstanbuldaysanız candan mühendisliğe uğrayın muhakkak

11. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Güncelleme:
    4 gibi İstanbula geldim sırf bu lpg işi için, candan mühendislik lpg firmasına teslim ettim aracı sabah her şey belli olacak. İnşaallah ağır bir şey çıkmaz..

12. Dulger007

Dulger007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    D.
    Araç Modeli:
    Sportage
    Güncelleme:

Problemim çözülmedi aksine arrtı. Brc ana bayi ile görüştüm yılbaşından sonra özel olarak ilgileneceklermiş.

Bu Sayfayı Paylaş