10 Kasım LPG KABLO

Shuma II 2003 Otomatik Km başına 0.80kr yakıyor?

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Sca tarafından 8 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. Sca

Sca Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba,
    aracımı alalı 5 ay oldu. Alır almaz uzun yola çıkmıştım ve 33LT lpg ile 380-400km yol yapmaktaydım. Bundan 5 ay evvel LPG litre fiyatı 2.80TL civarıydı. Yani 33x2,80=92,40 bunu da ortalama 380km ye bölersek, 0,24-25 arası bir şey. Hadi bu uzun yol. Aracım 1.6 Motor Mitsubishi Carisma. M-Tech motor var üzerinde ve 250bin km de.

Şimdi şehir içi 20TL LPG alıyorum litre fiyatı 3.10TL. 25KM yol yapınca bitiyor. Yani 20TL/25KM= 0,80kr. bu normal mi? Orantı yaptığımızda 2,80 iken 25kr yakan araç 3,10TL olduğunda 0,28 kr yakar. Hadi uzun yolda 30kr diyorum. Şehir içinde ve basmadan gayet efendi gibi gaza köklemeden giden aracım şu aralar 80kr yakıyor.

Bu bir arıza mıdır? LPG servisine gittim, adama aracım fazla yakmaya başladı dedim bilgisayara bağladı tüm değerler normal dedi bu ara herkes çok yakıyor diye şikayete geliyor dedi. Geçtiğimiz bayram öncesi de böyle bir durum yaşanmıştı ama LPG sisteminde bir sıkıntı yok dedi. Şimdi korkuyorum kime gideyim ne sorunu var sorun mu var ne olabilir birileri bişey desin kafayı sıyırcam ya arabaya binmeye korkar oldum.

Bir de bağdaştırmayın bunu hemen ama daha evvel bir keresinde aracımla kırmızı ışıkta durduğumda kudurmuş gibi devir bi yükselip bir düşüyordu hemen bir tamirciye uzadım. Kaputu kaldırıp aracın sol tarafında bulunan devir kelebeği mi ne onun soketini çekti ve düzelti. Abi bu soket arızalı dedi. Neyse soketi değiştircektim 175TL istediler derken bir elektrik ustası tanıdığım dedi ki bu soket çalışıyor çalışmıyo olsa bunu yerine taktığında aracının rolantisi değişmez dedi. Mantıklı geldi. Eee dedim? Bunun bağlı olduğu motor aksamı bozuk bence dedi sökelim bi içini temizleyelim bobinlerine bakalım falan pek anlamadığımdan tamam dedim bıraktım 2 gün arabamı yaptı ve 200TL paramı aldı. Şimdi o soket takılı aracın çalışmasında bir anormallik yok açıkçası ama orayla alakası var mıdır bilmiyorum şüphelenmiyor da değilim.

2. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    gaz ayarına vs.baktırdınız mı acaba??

3. Sca

Sca Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Evet, gaz ayarına baktırdım, ikinci kez baktırdım yakıt filtresini de değiştirdim. Ama yok düşmedi.

4. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Aynı sorun bir arkadaşın avensesinde vardı servisten orjinal buji aldık aracın gidişi dahil degişti bujiler kontrol edildimi

5. Besher

Besher Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Beşir Dirlik
    Araç Modeli:
    Cerato koup
    Boşuna uğraşmayın.. Bu zamlı fiyatlardan sonra 33 litre gazla 300km net giden aracım zamlardan sonra 50 liralık gazla şuanda 110-125 km arası gidiyor karma kullanımda.. yani arıza falan yok. artık zamlar yetmiyor tüm pompalarda hava basılıyo itinayla aracımıza :D Shell dnedim bp denedim starpet denedim turkuaz denedim değişen bişey yok.. Ne çekişinde ne gidişinde nede kmsinde..

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Gaz ayarı ya da gaz/throtlle motorunu kontrol ettirmekte fayda var.Rolanti devriniz eskisinden fazla mı,aynı mı?

Bu Sayfayı Paylaş