10 Kasım LPG KABLO

LPG Taktırdım Sonuçları Paylaşıyorum

'Sportage' forumunda bakiyilmaz tarafından 20 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. bakiyilmaz

bakiyilmaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Baki YILMAZ
    Araç Modeli:
    2014 sportage 1.6 Comfort
    Herkese selam

Arkadaşlar 05 Kasım 2019 tarihinde aldığım 2014 Comport Otomatik Sportage aracıma daha önceki mesajımda da bahsettiğim gibi bana fazla gelen yakıt tüketiminden dolayı LPG taktıracaktım ve bu işlem araştırma safhasıda dahil biraz zaman aldı ve nihayet taktırdım. Sonuçları ve hesaplamaları görebilmem içinde biraz kullanım süresi gerekti ve sonuç olarak alımdan yakllaşık 1,5 ay ve tüp takımından yaklaşık 1 ay geçtikten sonra ancak paylaşımda bulunabiliyorum.

LPG araştırmalarımda karma sistem ve sıvı sistem lpg kit türleri karşıma çıktı. Sıvı sistem en uyumlu ve tasarruflu olarak tespit ettiğim anca maliyetleri çok yüksek. Neyse sıvı sistemi eledim. Karma sistemlerde ise Prins vsi 2 di öne çıktı uyum, kalite ve tasarruf açısından ancak o da 8.000-8,500 gibi fiyatlarla bana yüksek gibi geldi. Atiker Atikfast ürünü var o da memnuniyetsiz olan çok duymasamda en uygun ürün ve yerli ürün olması ile emin olamadım ve elemek zorunda kaldım.

Sonra Landrenzo markası ile karşılaştım. Uyumunun yüksek olduğunu ifade eden yazılar okudum. Sıfır araç montajında 5 yıl gibi garantiler gördüm. Kia tarafında bir tavsiye varmıdır tam bilmiyorum. Neyse sonuç olarak İzmir Olgun LPG de LPG bağlantısını yaptırdım. Youtubeda videosunu gördüğüm V3 modelini taktırdım. Daha doğrusu tam o kısmın montajı esnasında araç yanına gittim ve aslında başka bir beyin taktıklarını öğrendim ve müdehale ederek V3 olması konusunda ısrar ettim. Usta V3 uyumu konusunda emin olmadığı için takmadığını hatta V3 daha önce Sportage için takmadığını söylese de ben videoları izlettirdim ve ısrar ettim kendisi de birkaç telefon görüşmesi yaptıktan sonra V3 montajına başladı.

Montaj 1,5 gün olarak biraz uzun sürdü. Montajdan sonra 100 tl gaz ve içindeki benzinle evimize mutlu mesut döndük. 2-3 gün kullandım ama bir gariplik vardı. LPG de hareket azalma yok ancak benzin ibresi sanki lpg taktırmamışım gibi herzamanki gibi yoluna devam ediyordu. Neyse yine randevu aldım. Götürdüm. Cihaza bağladılar hatta İstanbul'dan başka bir usta uzak bağlantı ile bağlandı ve ayarları o yaptı. Yeni yazılım attı ve ogün bugündür ufak tefek sorunlar dışında sorunsuz kullanıyorum. Ufak tefek sorunlarıda yazının sonunda değineceğim.

İlk Olarak iki depoda fullendikten sonra tam 100 Km yaptım. Depoları fullediğimde hava sıcaklığı 14 derece idi. Aynı pompalardan 100 km sonra tekrar dolum yaptım. Hava sıcaklığı akşam saatlerine denk geldiğinden 11-12 derecelerdi. Dolum aynı gün yapılmıştır. Benzin için depo ağzında yakıt görülene kadar ve lpg için pompa artık basamayana kadar dolum yapılmıştır.

Ertesi gün 2 depoda yine tam dolu haldeyken yine tam 100 Km. yaptım ve yine aynı şartlarda aynı pompalardan tam dolum gerçekleştirdim.

Ve tam dolu olan LPG deposu bitene kadar aracı kullanmaya devam ettim. buradaki bitene kadar dediğim LPG tank ışığı kesintisiz ötmeye başladığı zamandır. Bu ötme başladıktan sonra LPG ile kullanmaya devam edip LPG ciye kadar gittim yaklaşık 7-8 km. ve tam dolum yaptım tekrar iki depoyada. Sonuç olarak son yaptığım LPG tam dolumundan itibaren 405 km yazmaktaydı km. ekranı. Yani tam depo LPG ile 405 km yaptım. Sinyal bu şekilde daha nekadar öterdi nezaman benzine geçerdi tam bilmiyorum. Anlayan arkadaşlar buradan bir sonuca varabilirleri. LPG Depo 45 LT. 405 KM sonucunda aşağıdaki kadar LPG ve Benzin aldı 2 depoda.

Sonuçlar böyle dostlar. İyi mi kötümü bilemiyorum. Benim hesplarıma göre Km de 50 Kuruş yakıyor güncel yakıt fiyatlarıyla yada lt anlamında ifade etmek gerekirse de 100 Km de 9 Lt civarı LPG 3 LT civarı benzin tüketmekte yanlış hesap yapmadıysam. Yani araç illa 12 Lt yakacam diyor:)
    Bu arada yukarda bahsi geçen yollar %35 şehir içi %65 çevre yoludur.

gelelim önemli olduğunu düşündüğüm 2 soruna.
    1. Mesela sollama yapacaksınız ve gazı köklüyorsunuz. Araç ani bir fırlama yapıyor ya. İşte onu bazen yapıyor. Bazende gazı dibine kadar köklesemde araç tepki vermiyor o fırlamayı bırakın sanki gaz pedalı devreden çıkıyor. Bir iki kez sollama esnasında başıma geldi. Önümdeki araç 40-50 ile gidiyor ve ben kökledim sollamak için aracı geçemedim yanyana kaldık baktım olmuyor fren yapıp araksına geçip sağa çektim falan. Başka bir durumda karşımdanda araç gelse tehlikeli durumlar oluşabilir. Ancak aracı yeni aldığımdan bu durum LPG öncesinde de varmıydı yoksa LPG denmi oluştu bilemiyorum. Bu gaz olayını 10 kere yapsam 8 inde sorun yok 2 si bahsettiğim gibi.

2. Sorun lpg göstergesinde . Gazı full dolduruyorum. 4 yeşil ışık yanıyor. 4 km sonra 4. lamba sönüyor 3e düşüyor. Kırmızı lambaya düştüğünde de nerdeyse kırmızı da 100 km gidiyor. Bu nedendir çözülürmü ayar ptoblemimidir. Hayır ışıklar arasında bir eşit değer olmadığını biliyorum ama 4 lamba ile 5 km kırmızı lamba ile 100 km. biraz garip gibi.

Şimdilik bukadar dostlar. Kazasız belasız günler diliyorum.

usonmezel bunu beğendi.
  2. bakiyilmaz

bakiyilmaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Baki YILMAZ
    Araç Modeli:
    2014 sportage 1.6 Comfort
    Bu arada unuttum. İlk 100 Km. dolumunda kullanım normal. Ne aşırı performans nede tasarruf odaklı olmamıştır. Hız olarak 110-120-130 Km bandında kullanılmıştır. Ekran ortalama 100 km tüketim değeri 10-13 Lt
    arasında gezmiştir.

ikinci 100 km testinde tamamen tasarruf odaklı kullanılmış ve 90 km hız geçmemeye çalışılmıştır. ortalama tüketim ekranında 8-10 LT değerleri arasında gezilmiştir.

İki testtede aynı yol kullanılmıştır. Ancak yol aynı benzinlik aynı pompalar aynı olmasına ve 2. kullanımın tasarruf odaklı olmasına hatta araç bilgisayar verilerinin de 2. kullanım için daha düşük değerler çıkarmasına rağmen yakıt dolumları 2. açısından daha yüksektir. Oysaki daha az olmasını beklemekteydim. Yinede bu herşey aynı gibi görünsede doluma bağlı değişkenlere bağlıyorum.

Ayrıca LPG MONTAJ MALİYETİ 6500
    Ruhsata işleme ve vize işlemler 550 TL tutmuştur.

3. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    hayırlı olsun

kesiklik yapmasının nedeni gaz ayarınızla ilgili muhtemelen. anlık aşırı zengine kaçmalarda beyin enjeksiyonu kısar.

4. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    45 lt lik bir simit ile , doğru ayar yapılırsa, 500 km yapılıyor. ( şehirler arası 100-120 km - 1.6 cc 1,400 kg lık bir araç ile )

şehiriçi 400 45 lt de iyi bir değer bence.

45 lt ilk dolumdan sonraki dolumalrda 37-40 lt civarı dolar. 45 dolduramazsınız.

40 Lt yaktığını varsayın : 400 /40 LT = 10 Lt yapar. Şehir içi. 2 Lt civarı yüksek bana göre

sonraki dolumları test edirm derim.

Bu Sayfayı Paylaş