10 Kasım LPG KABLO

Kia Carnial CRD 2,9

'Carnival' forumunda tamel tarafından 28 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9

Frankfurt'ta yaşıyorum. Bu sene tatile gelmek için 2004 model otomatik bir Kia Carnival aldım.

Bu arabaları daha önce hiç tanımıyordum, hatta hiçbir bilgim yoktu. Tesadüfen aldım desem doğru olur. Fakat aldıktan sonra hiç beklemediğim kadar hoşuma gitti. Daha iyi tanımak için Türkiye Kia temsilcileriyle görüşüp bilgi istedim. Fakat bu modellerin Türkiye'de olmadığını, farklı olduğunu söylediler.

Eğer bu konuda bilginiz varsa ve özellikle kullanım kılavuzunu nasıl edinebileceğimi bilen varsa yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Selam, saygı, huzurlu, kazasız, belasız yolculuk dieklerimle

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tahsin Bey tekrar aramıza hoş geldiniz.Biraz aradım ama sizin araca ait İngilizce dahil kullanma kılavuzu bulmak çok zor gerçekten.Ama bulunur diye umut ediyorum.

3. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    İlginiz ve zahmetleriniz için çok teşekkür ederim. Sonsuz saygılarımla

4. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
  5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Estağfurullah.Ben teşekkür ederim.

6. maviateş

maviateş Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ömer F.Y.
    Araç Modeli:
    Ceed 2013 - 1.6 CRDI Otomatik
    Tahsin Bey aramıza hoş geldiniz öncelikle. eskiden carnival kullanmıştık efsane bunlar ya gerçekten tatile, yaylaya, denize, çimene :) ah ah eskiler canlandı gözümde.

7. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    2.9 carnival ülkemizde mevcut( otomatik var, manuel vites ve benzinli modeli yok) formda bile bu araca sahip arkadaşımız var diye biliyorum. 2008 den sonra araca makyaj yapıldı..güzel arabadır lakin iyi de yakar :)

8. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Merhaba arkadaşlar.

Sayın Rio5 zahmetleriniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ücretli. Türkçe olsaydı sorun olmazdı değerdi almaya, ama anladığım kadarıyla İngilizce. Bu arada Almanca olarak buldum. Belki bir yerlerde Türkçesine de rastlarım. Tekrar sağ olun.

Sayın maviateş gerçekten dediğiniz gibi bir araba. Daha keyfini tadamadım ama sizin sözleriniz beni cesaretlendirdi. Maalesef arabayı aldığım gün ameliyat oldum. Şu an binemiyorum. Eminim dediğiniz gibi huzurlu bir dönem yaşatır. Şimdilik pencereden bakmakla yetiniyorum.

Sayın silverhawk07 güzel haberler verdiniz. Benimki de zaten otomatik. Türkiye'de sorun çıkarsa çaresiz kalmaktan korkuyordum. Anlaşılan çözüm bulunur. Evet yakıt oranı biraz fazla ama şu anki sağlık durumumdan dolayı otomatik olmasını -ki fazla yakacağını bilerek- tercih ettim. Belki 100km'de 1-2 litre fazla yakacaktır ama sanırım buna değer. Şehir içi 11-12 civarındaymış. Uzun yolda 6-7 arası -kullanıma göre- değişir diyorlar. Buna dünden razıyım. Türkiye'ye gidiş dönüş ve oradaki sürüşlerimle toplam yaklaşık 10.000km yol yapıyorum. Yeterki sorun çıkmasın. Biraz fazla yaksa da huzursuz olmaktan çok iyidir diye düşünüyorum. Daha önce chrysler voyage 2,5 CRD kullanmıştım. O da böyle idi. Ondan vazgeçmemin nedeni otomatik olmayışı ve parça sorunu idi. Çok konforlu bir arabaydı onu satıp otomatiğini allmayı planlıyordum ama parçası çok pahalı diye kararsızdım. Geçen sene Klima motoru bozuktu yenisi yaklaşık 1500€ civarındaydı. Çıkmasını 300€'ya zor buldum. Hatta onu da burada takamadılar, ayakları uymadı. Türkiye'ye gelince bir çözümünü bulmuş ve taktırmıştım. Zaten KİA söz konusu olunca önce bu parçaya baktım. Bir de ne göreyim yenisi 200€ civarında. Bunu görünce arkadaşımın önerisini daha fazla düşünmeden onayladım ve aldık. Üstelik Kia'daki iç tasarım ve özellikler daha çok hoşuma gitti. (Aşağıya bir resmini koyacağım.)

İlginiz ve yardım sever gönülleriniz için tekrar teşekkür ve saygılarımı sunuyorum. Herkese gönlünce huzurlu ve kazasız-belasız yolculuklar diliyorum.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Nisan 2013
  9. maviateş

maviateş Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ömer F.Y.
    Araç Modeli:
    Ceed 2013 - 1.6 CRDI Otomatik
    geçmiş olsun

10. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Şunun güzelliğine bakın yaa harika bu carnıval :)
    Türkiyede çözümünü hemen bulurlar almanyada çözülemeyen arızanın dert etmeyın :)
    İzmirde 2.9crdi carnıval 6tane gördüm.Türkiyedede vardır daha sevilen bir araç ;)

11. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Arabanız çok güzel maaşallah.Allah kazadan beladan korusun.Kazasız sürüşler dilerim.

12. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    dün carnival giriş yaptı 75.000 km bakım yaptık

13. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    :thumbup1:

14. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Bugün aşağıdaki ürünleri sipariş verdim. İnternet üzerinden tesadüfen bir indirim fırsatı buldum ve tümünü yaklaşık 30€'ya aldım. İnşallah biraz toparlanınca sanırım haftaya değiştireceğim. Bugün bir arkadaşım arabayı kullandı. O sırada dikkatimi çeken bir şey oldu. Kırmızı bir ışık yanıp sönüyordu. Bir müddet sonra söndü. Ama beni huzursuz etmişti. Neyse ki Almanca el kullanım kılavuzunu bulmuştum. Oraya bakınca dizel filtresi olduğunu su vb. pislik olaabileceğini, temizlenmesi ya da değişmesi gerektiğini bu şekilde sürmeye devam edilmesinin tehlikeli olabileceği yazıyordu. Neyse ki zaten kullanmıyoruz ve parçaları da sipariş verdim.

Kafama takılan tek şey toz filitresinin nerede olduğuydu. Onu da forum içinde Sayın heh tarafından açıklamasını gördüm ve rahatladım. Kendisine her konuda gösterdiği yakınlık ve yardım severliğinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Yine bir şey danışacağım. Tecrübe ve deneyimlerinizden yaralanma adına. Lutfederseniz memnun olurum.

Bu dizel filitresini değiştirme esnasında hava yapma gibi bir sorun yaratır mı? Değiştirmede bir yöntem var mı? Yoksa normal benzin filtresi değiştirir gibi değiştirebilir miyim? Bunu temizleyip tekrar takmak mümkün mü? Ne sakıncası olabilir acaba? Aslında değiştireceğim, ama yine de ileride acil bir durumda böyle bir şey başıma gelirse bilmekte yarar var diye düşünüyorum. Hatta çıkanı temizleyip yedeğe bile koyabilirim, işe yarar diyorsanız.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Mayıs 2013
  15. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.İnce düşünceleriniz için teşekkür ederim.Çok zor durumda da kalsanız ben motorin su tutucu filtresini temizleyip tekrar kullanmanızı tavsiye etmem açıkçası.Ancak herşeye rağmen yanınızda olmasında fayda var.Tahsin Bey sizin aracın filtresi de muhtemelen benim aracın motorin filtresine benzer tarzdadır ancak yine de kesin konuşmak istemiyorum Ancak motorin filtresi benzin filtresine benzer tarzda değişmekle birlikte araca giden rekor tarafından,ya da -resmi bulamadım.Eğer bulabilseydim size resim üzerinden yardımcı olmaya çalışırdım-rekor gevşetilerek hava almanız gerekebilir.Bunun için motoru çalıştırmaya gerek yok.
    Filtre üzerinde bulunan yaylı daireye bas çek yaparak motorini filtre içine kadar çektirebilir ve havayı o şekilde alabilirsiniz.

Ayrıca forum içerisinde yine buna benzer bir paylaşımda bulunmuştuk.Linkini ekliyorum;

http://www.kiaclubtr.com/showthread.php?t=3326

16. silverhawk07

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    Mazot filtresi 3 çıkışlıdır her 30.000 de bir değiştirmenizde fayda var.carnıvalin en pahalı fıltresı mozot fıltresidir. aynı filtre carnıval ve yani bongo k2900 de kullanıldı. aynı fıltresnin yerli üretimi mevcut. aklınızda bulunsun kataloglar göstermesede aracın ön fren balatası pregıo 2500 tcı on balatası ile aynıdır (0k75b3328z veya yerlisi 0k75a3328zy ) pregıo balatası kullanırsanız

0K55223603 - HAVA FILTRESI 35.44 TL
    263304X000 - YAG FILTRESI (0K55114302Y - 2630042020- 263104A000 UYAR ) 36.57 TL YERLİSİ 10 TL
    0K55361C14A - POLEN FILTRESI 112.75 TL
    31395H1952 - MAZOT FILTRESI (31390H1970 UYAR ) - 193 TL YERLİSİ 13 TL
    0K56B3323ZA ON FREN BALATASI 286.70 TL
    uyumlu olan diğer ön balata fiyatı (0K75B3328Z - FREN BALATASI PREGIO 112.75 TL) (0K75A3328ZY - PREGIO YERLİ BALATA -35 TL )

17. Crystal

Crystal Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Bizde 2008 model yeni kasa vardı bir tane tadına doyamadan satmıştık yakıtından dolayı.. 13 litre yakıyordu ama ben daha fazla yaktığını düşünüyordum.. Ülkemizde yakıt fiyatları ucuz olsa yakıt çok yakıyor az yakıyor derdi olmasa hakikaten binilesi bir araba çok güzel bir araba...

18. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Değerli dostlar beni yalnız komadığınız, bilgi ve tecrübelerinizle cesaretlendirdiğiniz için müteşekkiririm.

Hakan Bey, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda en iyisi yanımda yeni bir tane filtreyi yedekte bulundurmakta yarar var diye düşünüyorum. Eskisiyle uğraşmaya hiç değmeyecek gibi. Mustafa Beyin verdiği bilgilere göre zaten çok uygun fiyata almışım. Kaldı ki indirimli fiyatı bile olmasa (normal fiyatı yaklaşık 60€ bir başka firmada 100€ idi) Zahmetleriniz için teşekkürler Mustafa Bey. Sayenizde az çok Türkiye'deki durumu da öğrenmiş oldum.

Evet Metehan Bey, biraz düşünülesi bir konu bu yakıt sorunu. Fakat yılda bir defa Türkiye'ye geliyorum. Sılaya hasret, sevdiklerimize özlem ve orada huzurlu günleri düşününce bu masraf pek göze batmıyor. Gidiş dönüş ve Türkiye'deki sürüşlerin toplamı yaklaşık 10.000km. Önemli olan bu süre içerisinde sorun yaşamamak. Dolayısıyla yakıt olayını vereceği huzur ve konfor nedeniyle fazla düşünmemeye çalışıyorum. Sürüşte biraz da dikkatli ve özenli olursam daha da tasasrruflu olacağını düşünüyorum. Uzun yolda 100km'de 6-7 litreye kadar düşebilir diye duydum ve okudum. Gidiş dönüş 6000km. Bu mesafedeki tasarruf Ankara'da şehir içinde yakacaklarını fazlasıyla karşılayacaktır diye düşünüyorum. Dolayısıyla bunu değil de esas tamir işi çıkarsa diye ondan korkuyorum. Yıllar var ki Ankara'dan uzaktayım. Kime gidip kimden yardım isteyebilirim bilmiyorum. Bu nedenle en büyük beklentim ve dualarım arabanın bozulmamasıyla ilgili. Allah büyüktür. İnşallah bu sene de bununla gidip geleceğim. Eğer memnun kalırsam sanırım bu arabadan vazgeçmem. Artık macera aramak istemiyorum.

Sonsuz selam ve saygılarımla. İyi ki varsınız ve iyi ki sizleri tanıdım.

Not: Buralardan bir isteğiniz olursa elimden geldiğince seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

19. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    İnşallah.Yolunuz açık olsun;)

20. FearMachine

FearMachine Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Türkiyede var bursada ben dahil 4-5 adet carnival var. özel üretim olduğundan çok sayıda yok bu yüzdendir türkiyede az görülmesi.

Bu Sayfayı Paylaş