10 Kasım LPG KABLO

kasko ve trafik sigortasına gelen zamlar hakkında

'Kasko, Sigorta, Devir İşlemleri' forumunda raif1983 tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. raif1983

raif1983 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    trafik sigortası ve kaskoya zamlar gelmiş yeni kasko veya sigorta yaptıranlar bilgi verebilirmi? ben kasko 1200 tl ye ve 300 tl de trafik sigortası tuttu acelem vardı son günüydü pek de araştıramadım açıkçası :(

2. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Ben yeni yaptırdım 320 TL tuttu, çok artmış. Şubatta bakalım kasko ne olacak.

3. pedalus

pedalus Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar. Bildiğim konuyu sizinle paylaşmak isterim. Artık zorunlu trafik sigortası tek tip fiyatlandırılmıycaktır. Sigortanın yapıldığı il, sigorta yapılan aracın model ve yaşı, sigorta yaptıranın ehliyetindeki ceza puanı yada trafik kazası sicili gibi birçok risk faktörü bu fiyata etki ediyor. Örneğin en riskli il istanbul en riski düşük il balıkesir bunu böyle biliyorum sigortacımdan.

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ocak 2013
  5. pedalus

pedalus Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Birde bilmenizde fayda varki, araç muayene işi nasıl özelleştiyse sigorta işide %40 gibi özelleşti birazda fiyatlar sigorta şirketlerine görede 10-50 arası değişiyor. Sigota yaptırırken enaz 3-4 ayrı sigorta şirketinden fiyat isteyin.

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bir arkadaşım trafik sigortasını 15 gün kadar önce Anadolu sigortadan en uygun fiyata yaptırmıştı;)

7. astamiga

astamiga Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Demirci
    Araç Modeli:
    Hyundai accent milenyum 2000 1.5 GLS automatic
  8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Forumda bazı arkadaşlarımızın da belirttiği gibi kasko olan araçta trafik sigortasının işi ne.1300 TL ye kimse zorunlu da olsa trafik sigortası yaptırmaz.Şahsen ben yaptırmak istemem.
    Allah kaza vermesin.Robin Hood un intikamını vatandaştan mı alıyorlar?Bu iş böyle fazla gitmez...

9. meto007

meto007 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Metin ARSLAN
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.5 CRDI
    yeni bir rio kullanıcısı olarak 3-4 gündür trafik sigortası fiyatı araştırıyorum. en düşük 502 lira çıktı. tamda bize denk geldi ya

10. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    öncelikle hoşgeldiniz. Kendinizi tanışma konusunda tanıtırsanız iyi olur.
    Bu arada bu sigorta parası çok yüksekmiş. Inanın insanın yaptırası gelmiyor. Yazık hemde çok

GT-B5510 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    2005 model Dizel Cerato için geçen sene axa sigortada %60 indirim ve sadık müşteri indirimi uygulamasıyla 450 tl ödemiştim , bu sene aynı indirimler uygulanmasına rağmen 609 tl kasko ücreti ödedim :( 300 e yakında trafik sigortası , valla böyle giderse kaskoyu iptal edebilirim ...

12. raif1983

raif1983 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11

Şu kasko fiyatını nasıl veriyorlar anlamadım valla hacı banım araç 2008 model allaha şükür kaza falanda yapmadık. 1200 tl ödüyorum valla. insanlara güvenmekle hata mı yapıyoruz. parası sorun değilde enayi yerine konmak zoruma gider :(

13. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Valla bilemiyorum , full kasko benimki aracimda 19.000 tl gorunuyor kasko bedeli olarak , Kardesimin riosuna ilk sene 2200 tl istediler bu sene 1500 oldu , bu sene kaskoyu birakir zorunlu sigorta ile devam edebilirim bakalim ;)

14. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Sigorta fiyatlarının aşırı artışı kasko yaptırmaktan vazgeçirir bazı sürücüleri. Kasko 600 lira, sigorta 500 lira, ilginç ötesi bir durum!
    Piyasada dönen para belli, bir gider artıysa diğer gideri kısarak bunu dengelemeye çalışacak sabit gelirli vatandaş.
    Ya da kasko fiyatlarında ciddi indirimler yapacaklar firmalar ki müşteri kaybetmesinler.
    Araba kullanımı daha masraflı hale geldiğinden ekonomik araçlara talep te artar.

Maalesef her alanda, güzel sıfatların arkasına gizlenmiş tuzaklarla çok uçuk rakamlar toplanıyor vatandaştan. 'Sigorta' kelimesi kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ? Bugüne kadar hanginiz neyinden faydalandınız zorunlu sigortanın? Ben şunundan faydalandım diyen bir elin parmağını geçmez. Ama her yıl mecburen ödüyoruz:mad:

15. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Metin Bey aramıza hoşgeldiniz.Aracınızı güle güle kullanın.Kazasız sürüşler.

502 lira gerçekten çok yüksek bir rakam.Tüm sigorta şirketlrine sordunuz mu?Fiyatı ne bu kadar yükseltiyormuş acaba?İstanbul dan dolayı artış mutlaka olmuştur ama başka ne var acaba?

İnsanları zorunlu olarak 'Zorunlu trafik sigortasına'mahkum etmek bu fiyat artışlarıyla hiç adil değil.Bu fiyatlardan sonra sadece sigorta yaptırmadığı için çarpıp kaçanlar artar.Muayeneye girmeden yaptır yeter.500 lira trafik sigortası nedir Allah aşkına.Faturayı sigorta şirketleri daha fazla kazansın diye yine bizler ödeyeceğiz.
    Bu gidişat iyi değil.

16. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Zorunlu trafik sigortası 20.000 tl yerine en azından 5000 tl ye kadar bizim de masraflarımızı ödese ya ;)

17. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Nerdeee

18. Alicanım

Alicanım

Alınan Beğeniler:
    14
    Türkiye de dolaylı vergi %77 Avrupada %23 bizim ülkemizin sistemi vatandaşını soyma sistemidir.Vatandaşı kaz gibi yolmaktır.Biz kaz oldukca yolanda çok olur.Bir ülkede herhangi bir şeye zam yapıldığı zaman halk sokaklara dökülüyor ve zam geri alınıncaya kadar kimse içeri girmiyor.Grevler yapıyor,yürüyüşler yapıyor.Yapıyorda yapıyor.Bizde böyle mi?Petrol fiyatlarına bir bakın?Benzin 5.00 liraya yaklaştı.Kimsenin sesi sedası çıkıyor mu?Hal böyle oluncada trafik sigortasıda kaskosuda alıp başını gidecek.Sonrada biz oturup niye herşeyin fiyatı artıyor diye geyik muabbeti yapacağız.Şimdi yapılan gibi.

19. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    Dün akşam Ali Asker hocamın yazısını okuyunca netten daha bitmemiş olan sigortama bir teklif alayım dedim. Sonuç; inanılmaz ! Sanki asgari ücret 662 Lira gibi bir teklif verdi Anadolu Sigorta. Zorunlu Trafik Sigortası eğer ki; böyle devam ederse araç sahipleri büyük ihtimal alım satım ve teknik muayene öncesine kadar sigorta falan yaptırmazlar. Bir kaza anında da içinden çıkılmaz bir durum oluşur. TV' de alt yazıda da geçti "trafikteki araçların % 18.5' nun trafik sigortası yokmuş" Bu oran önümüzdeki günlerde ihtimaldir ki artacak. Dahası Trafik sigortası yaptıranlar Kasko'yu gözardı edip yaptırmayacak. Aslında sigorta şirketleri kendi ayaklarına da mermi sıkıyorlar farkında değiller. Bu yıl Ağustos ayında Teknik muayenem var. Sigorta Tarihi daha sonraya geliyor. Ben bile yaptırmamayı düşünüyorum.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası verilerine göre; kârlılık oranı en yüksek olan sektörler Banka ve sigortacılık. Sigorta şirketlerinin bu işten zarar ediyoruz sözlerine inanmıyorum. Her Banka'nın mutlaka bir sigorta şirketi ile organik bağı var. Dahası Bankaların ve sigorta şirketlerin hemen hemen tamamı dış sermaye katkılı. Japonya, Hollanda, Britanya, Fransa, İsviçre gibi ülkelerin sermayedarlarının ülkemizde Sigorta Şirketleri var. İMKB'de de bunlar alıp satıyorlar. Yani Zarar ettik feryatları büyük bir yalan.

Yine akşam sigortaların yapılanmasına kısaca nette göz attım. Sigorta Şirketlerinin çalışmalarını Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Sigorta Genel Müdürlüğü yönlendiriyor. Sigorta Şirketleri de kendi aralarında bir birlik eliyle fiyatları, teminatları ve kuralları belirliyorlar. Aslında bize yıllardır yutturdukları "serbest piyasa ekonomisi" falan yutturmaca. Yani resmen kartel oluşmuş durumda. Devlet'te buna göz yummakla adeta destek oluyor. Korkarım sigorta şirketlerinin bu tavrı sürerse biz yılda bir kaç kez aynen Akaryakıt Fiyatlarında olduğu gibi fiyat artışlarıyla yani zam ile karşılaşacağız. Bütün araç sahiplerinin farklı günlerde ve zamanlarda sigorta yenilemesi yaptırması nedeniyle olay daha tam anlaşılmamış gibi. Olaya sanki bir geçiş sürecindeymişiz gibi, alıştırma evresindeyiz. Olaydan etkilenen ve etkilenecek olan kişi sayısı da oldukça fazla. Tam da Türkiye'deki araç sayısı kadar.

Benim önerim şudur; öncelikle biz forum üyeleri olarak, forum yöneticilerimizin yanlış bilmiyorsam Hyunda Club Formu ile, Forumda benzer otomobil forumlarına üye olan arkadaşlarımız eliyle işi yaygınlaştıralım. Hatta olayı Esnaf Sanaaatkarlar Odası, Otomobilciler ve Şoförler Cemiyetleri Federasyonuna kadar ulaşalım. Katabildiğimiz tüm araç sahipleri ile birlikte TBMM, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Md.lüğü, Maliye, Ticaret Bakanlıklarına, Bankacılık Yüksek Denetleme Kuruluna, ilgili ilgisiz kuruluşlara mail kampanyası ile olayı anlatalım ve sesimizi duyuralım. Tüketici Hakları konusunda tanıdığım hukukçu yok. Ancak bu konuyu da araştıracağım. İlk adım olarak da Şikayet Var adlı siteye yazmak istiyorum.

Konu hakkında arkadaşlar mutlaka kafa yormuşlardır. Öneri ve görüşlerini burada yazarlarsa sevinirim.

Kolay gelsin..

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ali Bey merhaba.Size sonuna kadar katılıyorum.Sanırım bu sene ben de yaptırmayacağım.Vatandaşı resmen enayi yerine koyuyorlar.Bence de tepkimizi bildirelim.Hatta ben bu konuyu şimdi sabitliyorum.Ersin den de ricam şu anda zaten olduğu gibi konuyu sürekli Ana sayfada tutması.Ben sizin yazdığınız adreslere ve birkaç tane de yeni bulacaklarıma elektronik posta atmaya başlıyorum.

Bu gidişle kaza yapıp,vurup kaçanların sayısı artacak.Olan yine iyi niyetli ve uysal vatandaşıma olacak.Bu işe başlayalım arkadaşlar.

Bu Sayfayı Paylaş