10 Kasım LPG KABLO

İnternetten Yurt Dışı Alışveriş Yapacaksanız Mutlaka Okuyun!!!

'Sohbet' forumunda heh tarafından 27 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Arkadaşlar merhaba.Aslında bir buçuk 2 hafta önce araçlarımıza uyumlu multimedya ürünler ile ilgili bilgileri paylaşacağımı söylemiştim.Ancak konu biraz detaylı ve uzun olduğu için uygun bir zaman aradım.Bugün o ayrıntıları en kısa haline getirerek sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

İnternetten alışverişte en bilinen site ebaydir.Ben daha önce ebay,aliexpress ve amazondan birkaç ürün satın almıştım.
    Bu ürünleri satın alırken bazı kurallara dikkat edildiği taktirde posta ile mal getirtme kanunu gereği 75 euro altı maliyette ürünlere vergi muafiyeti tanınıyor.Yani gümrük vergisi vermeden bu ürünlere sahip olabiliyorsunuz.Bu ürünlerin posta ya da hızlı kargo vasıtası ile gelmiş olması gerekmekte.

Ben postayı tercih ederim.Ebay de usps(united states post service) aliexpress te ise hong kong post air mail,china post air mail,EMS vb. şirketler ve ebay dahi olsa satıldığı ülkenin mahalli posta şirketleri yoluyla getirtin.Kargo şirketi olarak DHL,UPS ve yaUPS Express gibi şirketleri de seçebilirsiniz.Ancak posta harici getirttiğiniz malzemeler,yani ismini yazdığım kargo şirketleri Uçakla malzemeler hava alanı depolarına ve daha sonra gümrük ayrımı yapıldıktan sonra bahse konu kargo şirketlerinin depolarına girer.O depoda gümrük işlerine takılıpta kalırsa,hatta kalmasa dahi bürokratik kayır vb işlemler için inanılmaz masraflar çıkarabiliyorlar.Gümrüğe takılacak bir mal getirttiyseniz gümrük vergisi mevzuatı hallolana kadar ambar kira parası ve gümrük vergisi+ işlem masrafları sizi pişman eder.
    Posta şirketi ile aldığınız malzemeyi getirttiğiniz taktirde ise bulunduğunuz yere en yakın posta şubesi tarafından kapınıza kadar getirilir.Getirdiklerinde ev de yoksanız(Ev diyorum,Çünkü ev adresi ürünün sahsi olduğunu,ticari amaçla getirilmediğini gösterir bir unsurdur.) not bırakırlar ve siz size en yakın ptt şubesinden paketinizi teslim alırsınız.

Eğer ürün gümrük vergisi ödemenizi gerektiren özellikte bir ürünse; Yazdığınız adresin bulunduğu ptt bölgesindeki merkez kargo ve posta dağıtım müdürlüğünde gümrük vergisi verilmek üzere tutulur.Paketin ptt ana dağıtım merkezinde gümrüklü olarak beklediğini size belge ile bildirirler.Belge ile merkeze salı ve perşembe günlerinden birinde,gümrük memurunun geldiği günde giderseniz eşyanızı size verilen belge ,nüfuz cüzdanı ve satın aldığınız ürünün faturası ve/ve ya kredi kartının yaptığınız o alışverişin bilgisini içeren banka bireysel müşteri temsilcisi onaylı aylık kredi kartı ekstresi ile müracaat ettiğinizde ürünü teslim alabilirsiniz.Tabi ürünün vergisini ödeyerek.Bu arada paketiniz gümrük kontrolü esnasında hava alanı ve ya başka bir gümrük kontrol noktasına da, ya da hemen oradaki gümrük memuru önünde açılabilir.
    Peki gümrük vergisi ne kadardır?Gümrük vergisi getirttiğiniz malzemenin fatura değeri üzerinden hesaplanır ve Avrupa Birliği ülkelerinden alınan malzemeler için %18,diğer ülkelerden satın alınan malzemeler içinse % 20 dir.

75-1500 euro aralığında ki ürünler için gümrük vergisi ödemek kaydı ile ve şahsi kullanım olduğu sürece istediğiniz kadar malzeme getirtebilirsiniz.
    Cep telefonu kaç lira olursa olsun getirmek yasaktır.Hayatta teslim alamazsınız.Ayrıca bu posta yolu ile taşımacılıkta uçak kullanıldığı ve yapışkan,parfğm vb.malzemelerinde yanıcı özelliği olduğundan hava yolu ile taşınması yasak olduğundan onları da teslim alamazsınız.
    Aliexpress ten ve ya ebaydan alışveriş yapacaksanız paypal ya da sanal kredi kartı kullanmanızı öneririm.Ebay da siz alışverişi yaptıktan sonra -genellikle-malzeme elinize ulaşmadan ödediğiniz tutar satıcının hesabına aktarılıyor.Ancak kimi satıcılar ürünü teslim alındıktan,bazıları da kargolandıktan 30 gün sonraya kadar alıcı tarafından kargo ücreti ödenmek şartı ile iadesini kabul ediyor.Aliexpress teki bazı satıcılarda bu özelliği tahhüt ediyor.Ama ebaydeki satıcıların hemen hemen hepsi güvenilir.Aliexpress te öyle.

Aliexpress te escrow para koruma sistemi var.Üye olduktan sonra e-mail adresinizi satın aldığınız ürünün satıcısı ödeme yaparken isterseniz görebiliyor.İstemezseniz aliexp. üzerinden yazışıyorsunuz.Escrow nedir?Ödeme havuzda toplanır.Ürünü teslim alıp kabul eder ve satın aldıklarım kısmından onaylarsanız para satıcıya aktarılır.
    Bu yerlerden satın alınan malzemeleri -ben hiç yapmadım ama-kabul etmediğiniz taktirde ürün geri dönüyor ve satıcı ürünü tekrar aldığı zaman escrow kargo ücretlerini düşerek kalan parayı hesabınıza yatırıyor.Ancak ürünü satın aldığınız sayfadan bu niyetinizi belirtmeniz gerekiyor.Tekrar belirteyim ki ben bunu hiç denemedim.Bu sitede yazıyor.Uygulayan var mı bilmiyorum.

Neden sanalkart;Çünkü limitini siz kendiniz belirliyorsunuz.Alışveriş yaptıkça azalan limit seçeneği ile siz alışverişi yaptıktan sonra limit çok küçüldüğü için çok rahat davranabiliyorsunuz.Normal krei kartı ile de alışveriş yapılabiliyor.Kart bilgilerinin korunduğu sitelerde belirtilmiş.

engineer, zeydnezir ve ApocaLypSe bunu beğendi.
  2. yıldıray

yıldıray Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    kardeş benim sıkıntıya bi yorum at :D

3. 2berk

2berk Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Hakan bey çok teşekkürler. Çok faydalı bir yazı. Mutlaka ihtiyaç olabilecek bilgiler.

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Peki kanun ne diyor;Kanun;
    Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;

-AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18

-Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20

olarak uygulanmaktadır.
    Söz konusu eşyanın,

-Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,

-Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

-Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

-Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi, gerekmektedir.

Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro tahsil edilmemektedir.

Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?

Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.

Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?

Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin muafiyetten faydalanmanın bir sınırı var mıdır?

Evet, posta/hızlı kargo yoluyla gelen ve değeri 75 Avroya kadar olan eşya için uygulanan muafiyet, yılda en fazla beş kere(Yani bir kişi bir yılda yalnızca 5 kez 75 euro altında eşyayı vergisiz olarak posta ile getirtebilir.5 ten sonra ki 75 euro altındaki ürünlere ise vergisi ödenmek şartı ile getirilmeye devam edilebilir.) kullanılabilir. Bu limitlerin aşılması halinde eşyanın ticari mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır.

Bu sınırlamanın aşılması halinde, Gümrük Yönetmeliği'nin 169 uncu maddesine göre sözlü beyan usulü çerçevesinde işlem yapılarak, Kararın 62 inci maddesi kapsamında maktu vergi tahsil edilmesi kaydıyla eşya teslim edilir. 2011/23 sayılı Genelgenin yürürlük tarihi olan 19.04.2011 tarihinden önce gönderilmiş olan sevkiyatlar, bu sınırlamaların uygulanmasında dikkate alınmayacaktır.

Ticari nitelik arz etmeyen CD, VCD, DVD, doküman ile kitap, dergi vb. basılı yayımlar için bu sınırlama uygulanmayacaktır.

Posta/hızlı kargo yoluyla her türlü eşya getirilebilir mi?

Hayır, posta/ hızlı kargo yoluyla getirilebilecek eşyaya ilişkin olarak aşağıda detayları belirtilen çeşitli kısıtlamalar mevcuttur.

Posta/hızlı kargo yoluyla cep telefonu getirmek mümkün müdür?

Hayır, posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muaf olarak veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla cep telefonu getirilmiş olsa dahi hiçbir surette sahibine teslim edilmemektedir.

Herhangi bir nedenle yurtdışında kalan/unutulan cep telefonu posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi halinde teslimi mümkün müdür?

Evet, yurt dışına giden yolcuların IMEI numarası halihazırda kayıtlı olan cep telefonlarının çeşitli nedenlerle yurt dışında kalması ve bu telefonların posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi durumunda, söz konusu telefonların IMEI numaralarının kayıtlı olduğunun http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak sorgulama sonucu teyit edilmesi halinde teslim edilmesi mümkündür.

Kozmetik ürünlerinin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?

Hayır, 30.03.2005 tarihli ve 25771 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5324 sayılı Kozmetik Kanununun ikinci maddesiyle kapsamı belirlenmiş olan kozmetik ürünlerinin muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün müdür?

Hayır, 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan "takviye edici gıdalar" ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği'nin 4 üncü maddesinde tanımlanan "sporcu gıdaları"nın muaf olarak posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesine ilişkin bir istisna var mıdır?

Evet, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise "Milli Sporcu Belgesi"ni gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise ürünün geleceği adresi mutlaka ev adresiniz olarak belirtin. Şahıs olarak gelsin (Firma adı kesinlikle yazmayın).

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    logo.jpg
    DHL,UPS ile gelen ve gümrüklü olarak alınması gereken kargonuz varsa iş çok zorlaşıyor.
    DHL yoluyla malzeme getirten bir şahsın nette paylaştığı anı ve bilgiyi paylaşmak istiyorum.İnternet bu sıkıntılarla dolu.Aman ha arkadaşlar.UPS ve DHL e dikkat.Alıntıdır;

Öncelikle yaklaşık 500TL’yi gözden çıkartmalısınız. Bu rakam masraflara ödeyeceğiniz rakamdır. Eğer ürününüz bukadar değerli değil ise geri kargo isteyebilirsiniz DHL’den. Bir mebla ödeyip ( rakamı bilmiyorum.) geri gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Yada ürününüz değerli ise DHL ile görüşüp onların çekmesini sağlayabilirsiniz. Az sonra anlatacağım işlemler için benden 900TL evrak bedeli + noter onayı + gümrük memuru ürünü gördükten sonra belirleyeceği rakamın yüzde 18’ini istemişlerdi. Gümrük memurunun ne fiyat biçeceğini bilmediğimiz için sıkıntılı bir durum olabilir. Dikkat ediniz.

Kendiniz uğraşıp ürünü almak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Öncelikle DHL size konşimento numarasını gönderiyor. Bunun çıktısını alıp öncelikle Atatürk Havalimanı B kapısında bulunan DHL ofisine gitmeniz gerekiyor. 09:00 ile 12:00 ve 13:00 ile 16:45 arası çalışıyorlar. Gelen bir kargomuzun gümrüğe takıldığını belirtip konşimento numarasını iletip 150TL karşılığında evraklarınızı alabiliyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra Havalimanı Kargo terminaline geçmeniz gerekiyor. (Girdiğiniz kapıdan çıkıp florya istikametine giderken tabelalarda göreceksiniz.) Bilet alıp geçişi yapıktan sonra aşağıya inip Gümrük müdürlüğüne gidiyorsunuz. 2. Kata çıkıp Dilekçe örneği alıp dolduruyorsunuz. . 09:00 ile 12:00 ve 13:00 17:00arasında çalışıyorlar. Burada ki arkadaşa bu işten anlamadığınızı belirtmeniz de fayda var çünkü doğru bir şekilde sizi yönlendirmesini sağlayacaktır bu durum. Bu evrağı aldıktan sonra giriş katına inip evrak onayı yaptırıp tekrar 2. Kata çıkıp bu sefer sol tarafda ki amir yardımcısına gidip ürününüzü görmek için gerekli evrağı almanız gerekiyor. Bu işlemden sonra güneşlide ki DHL kargo binasına gidip gümrük amiri gözetiminde ürününüzü açıp kontrol edilmesi gerekiyor. 09:00 ile 12:00 ve 13:00 17:00arasında çalışıyorlar. Ben 5 adet HDD ve 4 adet ram tek kargo ile getirmiştim. Burada dikkat ettikleri şey HDD’in kaç GB olduğu ve ne amaçla kullanılacağıydı. 300 GB’lık disk ve öğrenci ayağına yatarak ( Zaten öğrenciyim J) ticari amaçla kullanmadığınızı ürününüzü zatı eşya olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtip kendisinden onay almalısınız. Burada sizin eski evraklarınızın arkasına bir yazı yazacak. Yazdığı yazıda ticari amaçlı olduğunu yazarsa eğer bittiğinizin resmidir. Doğrudan gümrük müşaviri olmadan hiç bir türlü ürününüzü çekemezsiniz. Zatı eşya olduğunu belirtirse eğer ürüne bir bedel ve %18 KDV bedeli biçecektir. Burada ki önemli olan ürününüzün faturasıdır. 75 EURO altında bir ürün ise ve bu zati eşya olarak değerlendiyse gayet şanslısınız alttaki işlemleriniz daha çabuk yüreyecektir. Eğer 75EURO’nun üstüyse ( Benimkisi 180Dolar’dı.) işlemleriniz biraz daha uzayacak.

Zati eşya olarak değerlendirilen ürününüzü bantlayıp orada bırakıyorsunuz ve tekrar Gümrük Kargo Terminaline gidip öncelikle 2. Kata aynı kişiye çıkıp kağıdın arkasına yazdırdığınız yazıyı gösteriyorsunuz. Eğer ürününüz 75 EURO altında ise size bir evrak verecek ve doldurmanızı isteyecek. Aynı zamanda elinizde evraklarınızdan, dolduğunuz evrakdan ve kimlik fotokopinizden 2 şer adet hazırlayıp evrak kayıt odasına gideceksiniz. Burada evraklarınızı değerlendirip 2. Kattaki amir yardımcısına derdinizi izah edip ( fiyat belirleyen gümrük amirine yaptığınız gibi) evraklarınızı onaylatıp alabilirsiniz. Eğer 150 EURO üzerinde ise yine 2. Katta ki arkadaşa gümrük müdürünün arka sayfaya yazdığı yazıyı gösteriyorsunuz. Kendisi size 2-3 tane bilgi verecek bunları mutlaka not ediniz. Ve sizi büfenin yanında ki bilgisayar odasına gönderecek. Burada zati eşya olduğunu belirtip yetkili birisini bulup bilgisayar üzerinde gümrük evrağı doldurmalısınız ki hakketten meşakatli bir iştir. Özellikle personel orada yok ise. Personeli ikna kabiliyetiniz yada ikna yönetminiz işleminizi hızlandıracaktır. Sizin anladığınızı umuyorum J

Burada ki işlemi bitirdikten sonra 2. Kata gidip evraklarınızı aynı kişiye onaylatmalısınız ve vergi ücretini nakit olarak vereeceğinizi belirtmeniz yeterlidir. Bu işlemide yaptıktan sonra DHL’in kargo binasına tekrar gitmeniz gerekiyor. Buraya öncelikle vezneye gidip vergi ücretini ödüyorsunuz ve zati eşyam var diyorsunuz.(Zati eşyaların önceliği vardır sıra v.s. beklemeyin işi biliyormuş gibi davranın.) Bu aşamadan sonra binanın dışına çıkıp bir prefabrik bir yer var kargo alanının girişinde. Burada bir kaşe bastırıyorsunuz ve veznenin üst katına çıkıyorsunuz. Burada gümrük müdürü bulunuyor ve onay almanız gerekiyor. Burada ki onayda yine olayı bilmiyormuş gibi davranıp öğrenci v.s. durumlarını belirtip onayı almalısınız. Aldığınız onay sonucunda veznenin yanına gidip evraklarınızın tam olduğunu belirtip ürününüzün almak istediğinizi belirtiyorsunuz ve evraklarınızı bırakıyorsunuz. Binanın dışına çıkıp bir çay içmenizde fayda var ürünün hazırlanması 5-10DK’a sürebiliyor. Burası 24 saat çalışan bir birim. Ürüne ilk baktığınız kargo alanına gidip ürününüzü alabilirsiniz.

Biraz meşakatli iş ama sorunsuzca ürünlerinizi alabilirsiniz. Ben ürünlerimi aliexpress’den almıştım. Ebay’da v.s. nereden alırsanız alın gümrük olarak DHL sizi aradığınız da işlemleriniz bu şekildedir.Ben toplamda 420TL para harcadım J Yukarıda zaten tek tek fiyatları belirttim. Belirtmediklerimi hatırlamadım diyeyim siz anlayın durumu''

Bilgi Haziran 2012 de paylaşılmış.

engineer bunu beğendi.
  6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    logo.jpg
    Ali expressten ürün alacaksanız EMS yi daha hızlı kargo için kullanabilirsiniz.O da postane yolu ile malzemeyi getiriyor.Ayrıca,china post,hong kong air mail vb. posta şirketlerini,ebayda ise amerikadan alışveriş yapacaksanız usps yi kullanmanızı tavsiye ederim.
    Diğer kargo şirketleri sizi çok uğraştırır.Posta ile çok fazla uğraşmazsınız.

Arkadaşlar yazmayı unuttuğum şeyler olabilir.Aklınıza takılan birşeyler olursa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım;)

7. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Bu mudur budur....
    Emeğine sağlık abi :)

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Rica ederim.;)

9. MBugra

MBugra Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    şimdiye kadar gördüğüm en iyi rehber olmuş, elinize sağlık.

alınan ürün araç teybi benzeri olursa (TRT bandrolune tabi) gümrüğe takılma ihtimali nedir? 180 lira olduğunu öğrendim TRT bandrolünün ama ondan da emin değilim.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

10. Emre Akçay

Emre Akçay Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    356
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akçay
    Araç Modeli:
    '13 Kia Pro_Cee'd GT
    Hakan abi ben bu ay içerisinde Ebay'dan 4 adet, Aliexpress'ten ise 8 adet ürün aldım. 5 tanesi geldi. 5 üründen sonrası da takılmıyor yani. Bende takılmadı en azından.

11. MBugra

MBugra Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Sanırım "aynı üründen 5 adetten fazla" anlamında söylemiş Hakan abi.

Bu arada ben ebay'den alışveriş yaparken, özellikle elektronik ürün satın aldığımda mutlaka takip numarası ile göndermelerini istiyorum. nedeni de daha önec başıma pek çok kez gelen ürünün kaybolması. Artık gümrükte mi birileri el koyuyuor, postada mı kayboluyor ne oluyorsa elektronik ürünleri (şerit led, xenon far, dönüştürücü vs.) standart shipment ile alınca kayboluyor, sonra uğraşıyorum refund almak için.

Bu nedenle artık elektronik ürün alırken 2$ fazla ödeyip takip numarası istiyorum satıcılardan. Zaten farkını ben öderim dediğinizde tüm satıcılar kabul ediyor kayıtlı posta ile gönderimi.

12. Emre Akçay

Emre Akçay Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    356
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akçay
    Araç Modeli:
    '13 Kia Pro_Cee'd GT
    Evet orası doğru olabilir. Aynı üründen 5 adetten fazlası ticari amaca giriyordur. Birde numune ürün alabiliyormuşuz sanırım. Onda vergi dilimi yoktu diye söyleniyordu. Ne kadar doğrudur bilemem ama.

13. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Rica ederim.Gümrükte genelde Çin den gelen malzemelerde ve özellikle Aliexpress te paket üzerine kargo tutarını yazıyorlar.Çok azında malzemenin fatura fiyatını yazdıklarını gördüm.Dolayısı ile fiyat ve paket üzerindeki yazanlara bakılarak gümrüğe takılması düşük bir ihtimal.
    Genelde 2 kg ve üzeri malzemeler yani ağır malzemeler 75 euronun altında dahi olsa ilgi çekiyor ve kontrol için paket açılabiliyor.

Bir de boyutu büyük olan paketleri daha sık kontrol ediyorlar diye biliyorum.
    Eğer ağırlık çok fazla değilse araç teybi gümrüğe takılmayabilir bence.;)

Emre merhaba.Yok zaten ben 5 üründen fazlası takılıyor demek istemedim;)Normalde 1 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir takvim yılı içerisinde 75 euro altı fiyatta 5 adet malzemeyi getirtebilir.5 adetten fazla 75 euro altı malzeme getirtirse gümrükte bu tespit edildiğinde AB ülkelerinden gelen ürünler için %18,diğerleri için %20 gümrük vergisi ödemesi gerekiyor.

Ancak bunun kontrolü sanırım bilgisayar üzerinden yapılmıyor.Eğer yapılıyorsa da rastgele usulü yapılıyor olabilir.Yani bu vergi tespit edildiği taktirde alınıyor aslında.Yurt dışından gelen ürünleri satın alırken TC kimlik no vb.bilgilere ihtiyaç olmadığından takibi güç oluyor olabilir.
    Ben kanunda yazanı paylaştım ;)Uygulama farklı olabilir.:D

Ayrıca yine kanuna göre aynı üründen 5 taneden fazla miktarda alındığında normalde kişisel kullanım için değilde ticari amaçlı satın alınmış olarak kabul ediliyor.;)

Buğra kardeşim takip numarası bence de çok önemli.Takip numaralı ve barkotlu ürünlere ilişmeyi göze almıyorlar.Böylesi çok daha güvenli.;)

Numune için vergi alınmıyor diye ben de duymuştum.Yazılı bir şey görmedim ama.Ama onunda boyut,ağırlık vb. kriterleri olabilir;)

14. MBugra

MBugra Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    bir yerde ürünlerin orijinal kutusunda gelmesi gümrüğe takılma ihtimalini artırıyor diye okumuştum. orijinal kutusu ile geldiğinde yeniden satış imkanı olduğundan ticari ürün muamelesi görüyormuş. orijinal kutu yerine bubble bag veya duz tek renk bir koli ile gelirse şahsi ürün muamelesi görüyormuş.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

15. guvercinim53

guvercinim53 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    hakan abi sağolasın çok iyi aydınlattın bizi..

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Aynen öyle Buğra kardeşim.Özellikle Aliexpress teki satıcılar bu konuda profesyonel diyebilirim.Benim aldığım ürünlerin tamamı normal koli ile geldi.Kolinin içinde ise orjinal ambalajı vardı.

Bu arada 1 yılda 75 euro altı 5 ayrı parti üründen sonraki ürünler için bu durum tespit edildiğinde fiyat kanuni sınırın altında dahi olsa gümrük vergisi verilmesi gerekliliği doğuyor ya;bu durumun önüne aile fertleriniz adına ayrı ayrı siparişler verip ödeme yaparak ta geçebilirsiniz.Her kişi için yeni 5 lik 75 euro altı malzeme;)

Teşekkür ederim Muharrem kardeşim.:)

Teşekkür ederim Muharrem kardeşim.:)

17. nucleon

nucleon Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Nuri Bicer
    Araç Modeli:
    Cerato
    2011 ceratom için dokunmatik dvd navi getirtmeyi düşünüyorum 400$ civarında. böyle bir ürün için tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı geldiğinde nelerle karşılaşırım kargo ne kadar tutar vs. bilgilendirirseniz sevinirim

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.Şu anda cepten foruma giriş yaptım.Bilgisayara geçince ürün tavsiyesinde bulunurum;)

Benim ekleyeceğim ürünlerin sayfasında karga dahil fiyatlar da olacak.Vereceğim bilgileri detaylandırmaya çalışırım.

19. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tekrar merhaba.
    Nuri Bey,eklediğim ürünlerde free shipping yazanlar da kargo ücretsiz.
    Kargo ücretsiz olanlar;
    http://www.aliexpress.com/item/Free...media-Video-Player-system-Free/685778531.html
    http://www.aliexpress.com/item/Spec...-KIA-Shuma-with-GPS-Navigation/544462615.html (Bu manuel klima kontrolü olan model için)

Eğer ürün EMS ile gönderiliyorsa kargo çok daha itinalı geliyor.EMS daha profesyonel.
    http://www.aliexpress.com/item/7-Ca...rato-Shuma-Koup-2008-2009-2010/627671912.html
    http://www.aliexpress.com/item/New-...-2008-2011-Car-DVD-Player-with/503517992.html
    http://www.aliexpress.com/item/WInd...TO-2011-for-auto-air-condition/516336038.html Bu ürün otomatik klima kontrolü olan modeller için)

http://www.aliexpress.com/item/HD-C...011-2012-Kia-Cerato-Forte-Koup/725054755.html
    http://www.aliexpress.com/item/Blac...-GPS-with-Ipod-TV-Bluetooth-Am/597721327.html
    http://www.aliexpress.com/item/SPEC...O-DVD-GPS-BLUETOOTH-HD-800-480/431629551.html
    http://www.aliexpress.com/item/HD-C...011-2012-Kia-Cerato-Forte-Koup/725036861.html
    http://www.aliexpress.com/item/2-HD...luetooth-USB-Touch-screen-FREE/532955079.html
    http://www.aliexpress.com/item/2009...io-ipod-support-steering-wheel/657181924.html

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Mart 2013
  20. nucleon

nucleon Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Nuri Bicer
    Araç Modeli:
    Cerato
    Hakan Bey ilginiz için çok teşekkür ederim. bunlardan hangisi türkçe menüye sahip geri görüş kamerası takılan varmı digital tv seyretmek için ekstra satın alınması gereken neler var gibi sorularım olacak eğer müsait olurda cevap verirseniz size minnettar kalırım.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş