10 Kasım LPG KABLO

hararet göstergesi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda gogo46 tarafından 3 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    bilindigi gibi picantolarda hararet göstergesi yok.bu durum beni çok rahatsız ediyor.sabahları aracı çalıştırınca motorda dolaşan suyun sıcaklıgını göremiyorum.bir sorun olunca ışık yanar deniyor.bir kia ustasına sordugumda ışık yanar ama motor çoktan coortlamış olur diyor.kendi olanaklarımla hararet göstergesi yaptırma olanagım varmı.bilgisi ve tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum.

2. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    Olabilir. Motor bloğunda veya devridaim pompası üzerinde müşir takmak için boş tapa yeri belki vardır. Becerikli bir usta ve şık bir hararet göstergesi montajı ile halledilebilir.
    Kolay gelsin.

3. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Bende ali abiyle aynı fikirdryim. İşi bilen bir usta halleder

4. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Bu hararet gostergesi iptal olayi bir çok firmada moda oldu acayipte ayar oluyorum buyuk ihtimalle baglarlar

5. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Alternatif Çözüm ;

ELM327 OBD2 adaptörü + Torque Pro programı ( ikilinin yaklaşık minimum maliyeti 40 TL civarı olacaktır )

Bu ikili ile, ECU'dan gelen hararet değerinin yanında birçok faydalı bilgiye / sensör verisine / hesaplamaya zahmetsiz şekilde ulaşabilirsiniz ;)

Ustaya ya da motorda/blokta oynamaya gerek yok, detaylar forumda paylaşılmıştı ancak özetle : OBD2 soketine adaptörü takıyoruz, telefon ya da tabletimizden Torque Pro programını çalıştırıyoruz. Birkaç saniye sonra aracın beyninden gelen tüm veriler içinden dilediklerimizi istediğimiz şekilde ekranda görmeye başlıyoruz.

Vakit ayırıp okumak isterseniz ana konu: http://www.kiaclubtr.com/threads/elm-327-nedir.5325/

Bu da benim araçta kullandığım tabletten bir ekran görüntüsü ;

Sol altta hararet göstergesi (Coolant) mevcut, ben dijital değer olarak aldım siz isterseniz devir göstergesi gibi ibreli yapabilirsiniz, gösterge zeminindeki max - min değerlerini belirleyebilir, sesli ve görsel alarm tanımlayabilir, dilerseniz belirli değerlerde flash yaparak göstergenin dikkatinizi çekmesini sağlayabilirsiniz. Görsellik ve ikaz mantığı tamamen size kalmış kısaca.

Emniyetli sürüşler,

Hederot ve gogo46 bunu beğendi.
  6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben de bir elm 327 cihazı alıp en azından android telefondan istediğiniz değerleri görebilmenizi tavsiye ederim.Ben zaman zaman kullanıyorum ve gerçekten gayet iyi bir program.Hararet harici bir çok şeyi de görebiliyorsunuz bu parogramla.

7. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    bunu bende araştırdım.fakat elektronik işlerden pek anlamadıgım için tam anlamıyla çözemedim diye bilirim.öncelikle elm327 lazım anladıgım.ali expreste 9 dolar fiyatı var.illa ordanmı almak gerekir veya bulabilicegim yerler varmı.oraya kadar iş tamamda sonrasında ne yaparım bilmiyorum.kimler anlar bu işten???

8. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    araştırıcam bakalım

9. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    ELM327 adaptörünüzü Gittigidiyor'dan da alabilirsiniz eğer kargo bekleme süresi sizi rahatsız ediyor ve yurt dışından alım yapmak istemiyorsanız... Fiyat ortalama 40-50 TL civarı olacak bu durumda, forumdaki konuda detaylı bilgiler mevcut, öyle gözünüzde büyüteceğiniz bir olay değil endişelenmeyin.

Cihazı araca takıp çıkartmak kolay (on/off düğmeli olursa sürekli aracın üstünde bile kalabilir, inerken kapatırsınız düğmesini )
    Telefon ya da tablete bir kere Torque Pro programı kuracaksınız
    Bir kereye mahsus olmak üzere Torque Pro programında aracınıza ait bilgileri gireceksiniz ( motor hacmi yakıt tipi ağırlık gibi)
    Daha sonra adaptör araçta takılı (ve açık) iken Torque Pro'yu açıp "Dashboard" ya da "Realtime Information" kısmına geçip verileri izleyeceksiniz.

İlk kurulumda maksimum 30 dakika harcarsınız, sonrası keyfinize göre ayar yapmaya kalıyor ve bir kere ayarladıktan sonra adaptör araçta takılı (ve açık iken) sadece programı açmanız yetiyor bilgilerin akması için.

Kurulum ve kullanım sırasında yanınızda usta olmasına gerek yok, yani bir işçilik bedeli ödemeyeceksiniz ... Direksiyonun altında sigorta kutusunun orada ELM327'nin takılacağı soketi (yani OBD2 portunu) görebilirsiniz, eğilip bir bakın. Orada yoksa sol köşedeki sigorta kutusunun içinde olabilir ... Kia'larda sanırım hep aynı bölgededir ancak bazı markalarda torpido gözünün içinde de olabiliyor aklınızda olsun :)

Kolay gelsin

gogo46 bunu beğendi.
  10. karagoz

karagoz Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    450
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yasin KARAGÖZ
    Araç Modeli:
    2012 Sportage 1.6 GDİ
    Kesinlikle yapmalıyım, paylaşım için teşekkürler Fatih bey :)

fatih.koz bunu beğendi.
  11. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    Fatih bey çok teşekkürler :)
    bu arada bu torque pro indirmek ücretlimi

12. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    Benim önerim klasik. Çözümsüzlüğe bir yol. Arkadaşların önerisi de değerlendirilebilir. Sonucu ve çözümü hep beraber izleyelim.
    Kolay gelsin..

silverhawk07 bunu beğendi.
  13. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Programın deneme/ücretsiz sürümü var ancak onda bahsettiğim tüm detaylar var mı emin değilim, indirip bakarsınız illaki tam sürüm lazım olursa 10 TL civarı bir bedelle satın alabilirsiniz aklınızda bulunsun.

gogo46 bunu beğendi.
  14. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    torque free diye indirdim telefonuma.elm327 bakıyorum.fiyatları çok degişik.tavsiyenizle açma kapama tuşlu bluetooth lu modele bakıyorum.bluetooth oldugu için veriler geç gelir deniyor.30tl yede var 80 tl yede neye göre karar vermeliyim.

15. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Türkiye içinden bakıyorsanız hemen hemen hepsi aynı kalitede ve başarımda ürünler, fiyatlar ise tamamen tutturabildiğine :) Bir satıcının 30 TL'ye sattığı ürünü bir diğeri (hatta bazen aynı satıcı) 50 TL'ye de satabiliyor, dikkatli olmak lazım.

Açma kapama düğmesi şart değil, eğer düğmeli alacaksanız da mutlaka fiziksel düğmeli olsun. Dokunmatik düğmeli olanlar ile ilgili çok şikayet okudum o yüzden tavsiye edemiyorum.

Ben size üç örnek ürün linki vereyim, siz Türkiye içindeki satıcılarda benzer ürünlere bakıp fiyat karşılaştırmanızı yapın.

Bendeki ürün : http://www.aliexpress.com/item/Late...327-Bluetooth-For-Multi-brands/808159089.html
    Fiziksel düğmeli ürün : http://www.aliexpress.com/item/VGAT...NNER-SWITCH-Works-For-Android/1961611334.html
    Dokunmaktik düğmeli ürün ( bunu tavsiye etmiyorum ): http://www.aliexpress.com/item/Supe...stic-Scanner-Tool-Switch-Works/648970351.html

Hepsinin yaptığı iş aynı, tek farkları dış kasaları ile düğme yapılarında.

Bunlar uygun fiyatlı ürünler, daha farklı ürünlerde mevcut ... Misal @heh Hakan Bey'in kullandığı otomatik olarak standby durumuna geçip güç tüketmeyen tarzda adaptörler de mevcut ancak bunların fiyatları haliyle yüksek :)

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise cihazın sinyal gönderim şekli, eğer android telefon ya da tabletiniz var ise cihaz Bluetooth vericiye sahip olmalı, yok eğer iPhone ya da iPad kullanıyorsanız o zaman cihazın WiFi vericili olması gerekiyor, ayrıca bildiğim kadarı ile Apple için Torque Pro yok (muadili vardır sanırım).

Emniyetli sürüşler

u_d_cicek, gogo46 ve heh bunu beğendi.
  16. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    bilgiler için teşekkürler

17. ceratodream

ceratodream Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.295
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yıldırım yıldırım
    Araç Modeli:
    Cerato
    Kore dede hareket göstergesi yokmuş ne garip bisey

18. ceratodream

ceratodream Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.295
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yıldırım yıldırım
    Araç Modeli:
    Cerato
  19. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hararet geyci olmaması da yadırganacak bir şey ama asıl devir saati olmayınca çok ilginç oluyor.Babamın hyundai excell inde devir saati yok mesela.;)

20. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    benim daha önceden 2004 otm.picantomda oldu.onda motor sogukken mavi işik yanıyordu göstergede.daha sonra motor ısınınca o ışık sönerde.ama şimdi 2010 dizel picantoda o mavi ışıkta yok.yani motorun ısınıp ısınmadıgını kalöriferi açarak anlamaya çalışıyorum.bu ışık gerçekten makyajlı veya dizel kasalarda yokmu?bilenler yardımcı olursa sevinirim.en azından o olaydı.

Bu Sayfayı Paylaş