10 Kasım LPG KABLO

Görüşlerinize ihtiyacım var

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda oguzboy02 tarafından 16 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

1. oguzboy02

oguzboy02 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuzhan GÜLER
    Araç Modeli:
    Kia-Rio
    Merhaba abilerim, öncelikle iyi günler dilerim.

Bir hafta sonrasın da araba alıcağım.Bütcem 125-135 arası ve kia rio'ları beğendiğim için 2012 dizel rioların bütçeme uygun olmasın ile beraber bir aya yakındır takip ediyorum.Araba bilgimin az olması ve sadece internetten yazılanları okuduğum için kafam karışık.Paket olarak Sporty ve fancy arasın da kaldım.Beğendiğim ilanlar üzerin den 4 tane araç var.Örneğin Sunrof ve double ekran olması çok hoşuma gitti ama bazıların da bu ikisi yok.Ben uzun vadede binmek istiyorum ve ikinci arabam olucak.Sizce ne yapmalıyım, neye dikkat etmeliyim.Görüşlerinize ve deneyimlerinize ihtiyacım var.Şimdiden vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

iyi forumlar.

2. BuNickTamYirmiHarfli

BuNickTamYirmiHarfli Sürücü

Alınan Beğeniler:
    54
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selim Kurt
    Araç Modeli:
    2014 Rio Fancy HB 1.4 CRDI
    Hocam sunroof ve double teyp konusuna şöyle bir açıklık getireyim,
    Sunroof Sporty paketlerde mevcut, fancy paketlerde yok. Aynı şekilde mercekli farlar, LED gündüz ve park lambaları, LED arka stop'lar, büyük jantlar ve farklı tasarım jantlar..
    Double ise hiçbir pakette yok. Araba alındıktan sonra istek doğrultusunda aksesuarcıda taktırılıyor.. Şahsen benim tercihim sporty olurdu, tabi double da varsa tadından yenmez :)
    Bizim araçlara çok yakışıyor double teyp..

oguzboy02 bunu beğendi.
  3. Terapist

Terapist Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    253
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuz Kağan Dinç
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio Sporty 1.4 CRDI
    Merhaba ;

Sporty kullanıcısı olarak düşüncelerimi paylaşayım . Evet donanım olarak kendi sınıfı olan araçlarda olmayan veya ekstra büyük paralar verilip alınan donanımları mevcut. Ancak 17 inç jantı olması görsellik haricinde büyük problem. Çünkü 205/45/17 ye göre olan lastikler çok pahalı . İnce yanak olduğu için de olası bir sertçe çukura düşme durumunda lastik yanağına jant zarar veriyor. Süspansiyoları ve direksiyonu da Fancylere göre biraz daha sert geliyor. Heralde Sporty adını boşuna almamış:D. Yazlığı da kışlığı da kaliteli markalar da baya pahalı . Dizel konusuna gelecek olursak 1.4 CRDI dur kalk trafikte bence çok yakıyor . Ama uzun yolda iyi . Bir de dizel partikül filtresi konusu var . Ben İstanbulda hep sıkı trafikte anadolu-avrupa yakalarında git gel yaptığım için dizel partikül filtrem başıma bela oldu. Tıkandı o yüzden enjektörlerim yandı komple yeni enjektör takımı almak zorunda kaldım . Motoru yiyordum az kalsın. Sonra aldığım tavsiyeler üzerine bu partikül filresini komple iptal ettirdim . Bu sefer de aracım da siyah duman atmaya başladı çok yoğun olmasa da ve oksijen sensöründen ötürü sürekli motor arıza lambam yanıyor. Sildiriyorum bi süre sonra yine yanıyor bazen de kafasına göre yanıp sönüyor. Bu saydığım sorun da tam garantim bittikten sonra başıma geldi . Ve dizelin bakımı serviste inanılmaz pahalı . Özel serviste 400-500 TL aralığında yağ-filtre bakımını yaptırabiliyorum . Bilmiyorum belki benim şanssızlığımdır ama bu sorunları ve masrafları yaşadıktan sonra çok severek sıfır aldığım arabamdan inanılmaz soğudum . Ama mecbur biniyorum :D . Birde heralde direksiyon kutusundan gelen ses var . Ama artık alıştım o yüzden çok takılmıyorum . Onarım yaptırmak istemedim . İlk müsait zamanda komple ön takım alıcam set olarak geliyormuş . Forumda aynı sorunu yaşayan birkaç arkadaş vardı ordan biliyorum . Bu saydıklarım haricinde aracımdan memnunum . Bagaj ve iç hacim olarak da B sınıfı araçlara göre gayet yeterli . Ön tarafı ferah geniş. Ama konsol uzun olduğu için aracın burnunu göremiyorsun . Motor performansı olarak bence yeterli . 3ncü vitese kadar 1.4 lük tsi leon fr larla kafa kafaya gittiğimi bilirim :D . Tip olarak da Sporty gayet yakışıklı .

Sonuç olarak tabi ki fiyat-performans , bütçe önemli . Ben şuan B sınıfı Rio alacak olsam benzinli otomatiğini alırdım . Çünkü dizelden bakım masrafları ve yaşadıklarımdan dolayı yıldım . Şuan aklıma gelenler bunlar . Sormak istediğiniz bir şey olursa yine yardımcı olmaya çalışırım .

oguzboy02 bunu beğendi.
  4. oguzboy02

oguzboy02 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuzhan GÜLER
    Araç Modeli:
    Kia-Rio
    Çok teşekkür ederim abicim.

BuNickTamYirmiHarfli bunu beğendi.
  5. oguzboy02

oguzboy02 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuzhan GÜLER
    Araç Modeli:
    Kia-Rio
    Çok teşekkür ederim abicim

6. oguzboy02

oguzboy02 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuzhan GÜLER
    Araç Modeli:
    Kia-Rio
    Vakit ayırdığınız için çok sağolun abiler.

7. aytac2005

aytac2005 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    aytaç yılmaz
    Araç Modeli:
    kia rio
    Kardeşim genel itibariyle ben memnunum. Fiyat performans olarak mükemmel bence. Bende 2014 dizel fancy var. Donanım olarak Gayet başarılı. Ben araba öyle büyük sorunlar görmedim. Nazar değmesin inşallah da görmem.

8. Terapist

Terapist Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    253
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuz Kağan Dinç
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio Sporty 1.4 CRDI
    Benim bahsettiğim özellikle partikül filtresinden yaşadığım sorunun tek sebebi İstanbul içi sıkı trafikte git gel ve trafikte mecburen düşük devirle kullanım ile kaynaklı . Büyük şehir kazığı :D

9. Güven

Güven Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Gerçek Ad-Soyad:
    Güven Güleç
    Araç Modeli:
    Kia Ceed SW
    Bu sorun birçok dizel araçta var maalesef. Benim arkadaşım astra ile yaşamıştı bu sorunu.
    Sürekli düşük devirde dur kalk trafikte araç sürüyorsanız, motor sıcakken fırsatını buldukça yüksek devirlerde biraz süremenizde fayda var.

10. onurbazarbasi

onurbazarbasi Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    7
    Gerçek Ad-Soyad:
    onur bazarbasi
    Araç Modeli:
    ceed concept plus
    arkadaşım merhaba , umarım niyet ettiğin arabana ulaşırsın en kısa sürede.. benim sana tavsiye madem 125-135 bin civarı bir bütçen var biraz daha zorlayıp ceed concept plus manuel bakabilirsin. hatta concept lerde uyguna bulabilirsin bile.

11. 2434ergun

2434ergun Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    GÜRBÜZ
    Araç Modeli:
    KİA
    Herkese hayırlı günler diliyorum. Kia sorento almak istiyoruz 2007 model tavsiye ediliyor X Force modeli. Kullanıcılardan görüş rica ediyorum.

Bu Sayfayı Paylaş