10 Kasım LPG KABLO

Evliya Çelebi Yolu İznik Bolgesi

'Gezi ve Tur Rehberi' forumunda Gomodoejderi tarafından 30 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Gomodoejderi

Gomodoejderi Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    Dolanırken kayboldum ve dağ başında şöyle bir tabela çıktı karşıma.
    [​IMG][​IMG]
    Yola girdim devam ettim, ufak bir dereyi takip ediyordu yol.

Sonra yol bir anda genişlemeye başladı, bildiğin dozerle girilmiş.
    Soldaki ağaç işaretli durumda.
    Devam ettim yola, sonrasinda binalar görünmeye başladı,
    CP PİLİC tesisleriymiş.
    Umarım kendilerine tir yolu açtırmıyorlardır, ama olan olmuş, bir asfalt eksik sadece. Sel derelerinin hepsine künk çekilmiş, yanda akan dereye bağlanmış bile.

Avrupadan da millet gelsin işaret koysun biz.asfalt dökelim...
    İnternette tabelayı araştırırken buldum.
    Bu işaretlerden gördüm ama anlamamıştım ne olduğunu
    http://sehirmedya.com/bursa-bolge/iznikte-evliya-celebi-rotalari-isaretleniyor/
    Wikiloc hesabim
    http://tr.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=13129311 (Evliya Çelebi Yolu)

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

okuma35 bunu beğendi.
  2. okuma35

okuma35 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    532
    Gerçek Ad-Soyad:
    OKUMA
    Araç Modeli:
    artık saab 9.3 sahibi :)
    maalesef tarihi değerlerimize hiç önem vermiyoruz

3. kiariokullanıcısı

kiariokullanıcısı Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Baha Çelik
    Araç Modeli:
    kia rio
    Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi Hakkında Bilgi

Halk dilinde anlaşılır, sade ve akıcı bir üslupla kaleme alınan Seyahatname, gezilip görülen yerleri zaman zaman ciddi, zaman zaman mizahi ele alan bir eserdir. Pek çok gezgin, gezdiği yerleri kaleme alsa da Seyahatname bu yazılanlardan farklıdır. Çünkü eser hem eğlence hem de bilgi verme amacıyla yazılmıştır. Eser, detayında; Osmanlı Devleti’nin 17.yy’da coğrafi, ekonomik, siyasi ve sosyal düzenini ele almaktadır.

Türkçenin bu dönemde ağız yapısı, kılık kıyafet düzeni, toplumsal farklılıklar, ibadet merkezleri, saraylar, konaklar ve daha pek çok detay eserde yerini almıştır. Gezdiği her yerin yemek kültürü hakkında da bilgi veren Evliya Çelebi, 44 çorba tarifinden 50 adet ekmek çeşidine kadar yer vermiştir. 17.yy’da Evliya Çelebi tarafından kaleme alınan Seyahatname, 10 ciltten meydana gelmektedir. Ciltler dünyanın dört bir yanına dağılmış, İstanbul’dan Mısır ve Sudan’a kadar bulunmaktadır.

1848 yılında Mısır’da Müntehâbât-ı Evliya Çelebi ismi ile yayımlanan eser, 1896 yılında İkdam Gazetesi sahibi Ahmed Cevdet Bey ve Necib Asım Bey tarafından İstanbul’da basılmaya başlanmıştır. 1902 yılına dek 6 cilt basılmıştır. Daha sonra 7 ve 8. ciltler 1928 yılında basılmış, 9 ve 10 .ciltler ise 1935 ve 1938 yılları arasında tamamlanmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi 2013 yılında, UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne eklenmiştir.

Evliya Çelebi hakkında her şeyi bu yazıdan sizlerde öğrenebilirsiniz: https://bilgihanem.com/evliya-celebi-kimdir/

Bilgilendirici bu videoyu da izleyebilirsiniz:

Gomodoejderi bunu beğendi.
  4. nasilyapildi

nasilyapildi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ahmet Karabuk
    Araç Modeli:
    Kia
    Osman Hamdi Bey (1842-1910), Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış olan Türk ressam, arkeolog ve müze yöneticisidir. Sanatçı, Osmanlı topraklarının günümüz Türkiye'sine ait olan bölgesinde, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde doğmuştur.

Hamdi Bey, çağdaş Türk resminin önde gelen isimlerinden biridir ve Türk resim tarihinde önemli bir figür olarak kabul edilir. Eğitimini tamamlamak üzere Fransa'ya gönderildi ve Paris'te resim ve arkeoloji alanında eğitim aldı. Fransız ressamların etkisi altında kalarak, Türk resim sanatına yeni bir soluk getirdi ve peyzaj, portre ve tarihi konuları ustalıkla resmetti.

Osman Hamdi Bey, aynı zamanda önemli bir arkeolog ve müze yöneticisi olarak da tanınır. Osmanlı İmparatorluğu'nun dönemlerinden kalma arkeolojik eserlerin korunması ve sergilenmesi konusunda büyük çaba sarf etti. İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin kurucusu olan Hamdi Bey, bu müzelerdeki zengin koleksiyonların oluşturulmasına ve düzenlenmesine liderlik etti.

Osman Hamdi Bey, Türk sanat ve kültürünün gelişimine önemli katkılar yapmış bir isimdir. Yaptığı resimler ve arkeolojik çalışmalarıyla Türk sanatının ve tarih mirasının korunmasına ve tanıtılmasına büyük önem vermiştir.

Kaynakça: https://nasilyapildi.com/osman-hamdi-bey-kimdir/

Bu Sayfayı Paylaş