10 Kasım LPG KABLO

Direksiyon Sertlesmesi

'Rio' forumunda yunus_1905_ tarafından 2 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. yunus_1905_

yunus_1905_ Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    yunus yapıcı
    Araç Modeli:
    kia rio
    Arkadaşlar cümleten hayırlı günler.
    2013 rio fancy aracım var. Aracı park edeceğim zaman direksiyonu biraz hızlı cevirdigim zaman direksiyon epey bir sertleşiyor ve döndürmek zorlaşıyor . Acaba bu normal midir yoksa benim araçta mi sorun var ?

2. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    Elektrikli direksiyon mu hidrolik direksiyon mu ? Eger hidrolik ise kacak var mi kontrol edin bp yağ ile değiştirin. Yoksa servo motor kontrol. Tabi üstadlar daha net bişey söyleyecektir

3. endspeed

endspeed Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    154
    Gerçek Ad-Soyad:
    Erdem Caliskan
    Araç Modeli:
    Rio Consept 2015
    Normal değil tamam hissizlik var hidrolik direksiyona göre ama elektrikli ve sertleşiyorsa heleki park ederken en yumuşak konumda olması gerekiyor tek elle çevrilcek şekilde olmalı bende hissizlik dışında sertlik yok gayet güzel dönüyor motorlarında sorun varsa bir servise yada tam bilgim yok ama tekerlerin bağlı olduğu yerlerden dolayı çok çukur vs sert giriş yaptıysanız ayarı bozulmuş olabilirde lastik değiştiyseniz bir lastikçiyede gidebilirsiniz bu konuda en muhattabı ve yeterli bilgiyi servis iyiyse sorununuza cevap alırsınız. Aracınz hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. yunus_1905_

yunus_1905_ Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    yunus yapıcı
    Araç Modeli:
    kia rio
    Tekrardan merhaba.
    Eger ki direksiyonu yavaş cevirirsem gayet yumuşak. Fakat hızlı manevra yaptığım zaman direksiyon çok sertleşiyor. Yetkili servise goturdum. Verdikleri cevap ; (bu arada verdikleri cevap beni hic tatmin etmedi ) aracın direksiyonu elektrikli olduğu için anı ve hızlı çevirmelerde elektrik motoruna fazla voltaj geldiğinden dolayı motor kendini koruma altına alıyor ve bu yüzden de sertleşme meydana geliyor dedi. Fakat bana saçma geldi. Şirket arabalarımız reno fluence. Onlar da elektrikli fakat onlarda böyle birşey olmuyor. Ben ordaki arkadasin pek bilgisinin olmadığını düşünüyorm. Sizce adamın dediği doğru mudur?

5. oguzcalik

oguzcalik Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    13
    Gerçek Ad-Soyad:
    oğuzhan çalık
    Araç Modeli:
    kia soul 2013
    Servisin arizayi tanimlamasi dogru ancak kabul edilebilir değil. Evet direksiyonu hizli sekilde saga sola cevirirseniz elektrik motoru termik korumaya girebilir hatta sigortasi yanabilir. Ancak bu kullanicinin normal kullanisinda karsilasabilecegi bir durum olmamali. Internette isveclilerin i30 icin moose testinde boyle bir olay olmustu. Adam moose testi yaparken eps devre disi kaliyor ve adam kontrolu kaybediyordu. Ya o arac arizalidir ya da o seride bir sikinti vardir.

Video linki asagida. Daha sonra bu aracin sw versiyonunu test ettiler onda boyle bir sorun olmadi.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

rioIII bunu beğendi.
  6. endspeed

endspeed Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    154
    Gerçek Ad-Soyad:
    Erdem Caliskan
    Araç Modeli:
    Rio Consept 2015
    İmkansız öyle birşey normal olamaz. Ayrıca kayma olduğunda kendisi de direksiyonu hızlıca sağa sola çeviriyor dengeyi sağlamak için ve rionun esp testi videosu var orada kitlenirdi bu normal birşey olsa. Bende olmuyor sertleşme veya kitlenme ileride bu büyük sorun olabilir Allah korusunda başınıza gelirse panik yapmadan durdurun aracı en son stop edin dörtlüler yakmayıda unutmayın çünkü fiat punto da bu sertleşme yüzünden kaza atladan ve kaza geçiren oldu rio da da üretim sorunlu kaza geçirenlerin olduğunu okumuştum 2014 2015 senelerinde. Ama sizin nekadar sertleştiğini bilmiyorum direksiyonun.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrahimclk bunu beğendi.
  7. ibrahimclk

ibrahimclk Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    İBRAHİM ÇELİK
    Araç Modeli:
    SPORTAGE
    Videodaki durum gerçekten sıkıntılı Allah kimsenin başına vermesin dikkatli olmak lazım . İnşallah aracınızın sorunu böyle büyük değildir

8. yunus_1905_

yunus_1905_ Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    yunus yapıcı
    Araç Modeli:
    kia rio
    Dediğim gibi normal kullanımda sorun yok ama biraz hızlı cevirdigimde ciddi sert oluyor. Hafta sonu başka bir servise daha gitmeyi düşünüyorum. Dediginiz esp videosunu seyrettim. Onda böyle birşey olmadi. Muhtemelen benim araçta bir problem var.

9. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    Ani hareketlerde direksiyonun sertleşmesi nolmal,
    SERVİS çok biliyor.

Düşünün ki hareket halindesiniz ve aynı sert sağa sola dönüşü yapmaya çalıştınız! araç savrulma ihtimali olur mu olmaz mı?
    Aslında olan şudur.
    Durduğunuz yerde direksiyon pamuk gibidir. Yumuşak hareketlerle sağa sola çok rahat döner.
    Ancak SERT sağa sola çevrimlerde SERTLEŞİR kütük gibi olur

Bu bana göre normal bir tepkidir.

10. ibrahimclk

ibrahimclk Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    İBRAHİM ÇELİK
    Araç Modeli:
    SPORTAGE
    Bana normal gibi gelmedi seyir halindeyken önümüze çıkan ani bir yaya hayvan araç vs durumlarında araç savrulmasın diye direksiyon sertleşsin gidip çarpalım bence mantıklı değil ki savrulma durumları için farklı güvenlik önlemleri var zaten. Yani eğer dediğiniz gibiyde çok marjinal bir önlem almış olurlar.

11. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hıza duyarlı sertleşen direksiyonu ozaman boşuna icat ettiler.
    140-150 km de pamik gibi direksiyonla güzel hız yapilir

12. ibrahimclk

ibrahimclk Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    İBRAHİM ÇELİK
    Araç Modeli:
    SPORTAGE
    Hıza duyarlı sertleşen direksiyonla bahsettiğimiz konu farklı bence . Videoda izlediğimiz olayda ani manevralarda direksiyonu çeviremeyecek kadar sertleşmesi size göre mantıklı gelmesi şaşırtıcı yada arkadaşımızın bahsettiği park ederken ani manevrada direksiyonun kitlenecek seviyede sertleşmeside normal yada mantıklı değil . Bunlar şahsi düşüncelerim , sanırım farklı şeylerden bahsediyoruz gibi :)

13. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Bahai geçen sertleşme, kioitmenmeye ramak var ise
    Bu araçta eps direksiyon var ise ARIZALIDİR.
    Ancak doğru biliyorsam hidrolik tir ve hd pompası ile çalışır.
    Hidrolik ise hidrolik pompa arızası olur.
    Eps 2007 2009 eralarda kullanıldı sorun yaşandığı bırakıldı biliyorum ,
    Hyundai Kia ortak konseptir

ibrahimclk bunu beğendi.
  14. erhangr

erhangr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Erhan G
    Araç Modeli:
    Rio Fancy 2014
    Konuyu hortlatmak gibi olacak ama bir şansımı deneyeyim. 2014 rio fancy aracımı yeni aldım. Araçta eps olup olmadığını nasıl anlarız? Buradakinin tam tersi benim sorunum. Direksiyon çok yumuşak düşük hızlarda çok iyi ama yüksek hızda çok oynak oluyor sürüş zorlaşıyor. Araçta sürüş moduyla ilgili bir şey bulamadım.

Bu Sayfayı Paylaş