10 Kasım LPG KABLO

Bir Garip Kia Cee'd Sorunsalı

'Cee'd' forumunda OrhanTuncer tarafından 9 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. OrhanTuncer

OrhanTuncer Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Orhan Tunçer
    Araç Modeli:
    Cee'd
    Merhabalar, Aracım ile başıma gelen ilginç olaylar silsilesini sizelere anlatmak ve tecrübesi ya da konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa onlara danışmak için aracımın hikayesini paylaşıyorum.
    Aracım 2011 Model Kia Cee'd , CRDi Motion, Otomatik.
    1 Sene önce işyerimden aracım ile çıktım ancak 500m sonra ana yola bağlanırken kendi kendine stop etti. Bir kaç kere daha üstüne gitmeme rağmen sürekli stop edince bende bir şekilde geri geri çıktığım yola geri girdim. Durdum görünürde bir problem var mı diye inceledim sorun yoktu. Gece geç saat de olduğu için çok inceleme şansım olmadı, ancak araç Nde ve Pde iken sorunsuz gaz yiyordu D'ye alınca boğuluyor ve stop ediyordu. Sabah olsun bakarız dedim fabrikada bıraktım aracı. Sabah bakım yapılması için ustama gittim, giderken hiç stop etmedi arabam. Yakın da olduğu için usta, fazla hızlanamadan zaten ustaya geldim, Yağ filtre vs değiştirdik. Sonra yola çıktım yine kısa mesafe olarak. Aracım stop etmiyordu ama bu sefer de Turbo Açmadığını farkettim, gaz yemiyordu araba. Buraları biraz hızlı geçeceğim;
    1. Turbocuya gittim, turbonun arka kapağının açılmadığını, selenoidin arızalı olduğunu söyledi. İçerden denemek için yaklaşık 3 5 tane selenoid getirdi işe yaramadı.
    2. Turbocu EGR arızalı dedi.
    3. Aracı bilgisayara bağladık, P0489 "Egzoz gazı devirdaim kontrol devresinde düşük giriş" "Aralıklı" Diye bir hata verdi.
    4. Usta bana pek güven vermediği için bir kaç ustaya daha gittim, EGR diyen oldu Selenoid diyen oldu Kelebek diyen bile oldu.
    5. Başka bir usta yine Selenoid dedi, içerden bi selenoid valf getirdi, ben yine olmayacak diye uyardım ustayı çünkü kaç kere denedik başka başka selenoidler. Ama bu sefer oldu, araba turbo açmaya başladı. Çırağı gönderdi sıfır bi selenoid aldırdı, getirdi taktı yine çalışmıyor. Ben de madem bu elinde çıkma çalıştırıyor, tak kullanayım şimdilik dedim. Tamam dedi taktı kullanmaya başladım.
    6. Bu sefer de farkettim ki klima çalışmıyor. Işığı yanıyor ama klima devreye girmiyor. Kontrol paneli diyen oldu, içerdeki termostat dediler, gaz, pompa vs vs... Onu da çözemedik.
    7. Klimayı tamir ettiririm ya bir gün diyerek kullanıyordum arabayı, bir gün yine tekler gibi oldu ve stop etti araba. Zorla başka bir ustaya götürdüm. O da dedi ki kelebeğin selenoidi arızalı dedi. Kelebeğin selenoidini iptal etti, stop etmemeye başladı araba. Yine DCT taradık aynı hata çıktı.
    8. Bu sefer de bu selenoid vakasını çözmek için usta usta dolaşırken, EGR iptal edelim düzelir dediler, sac ile birisi EGRyi iptal etti ama yine tık yok arabada, turbo açıyor ama stop ediyor "D"de.
    7. Dayım otoelektrikçidir, o inceledi bu sefer arabayı biraz, bi farkettik ki, EGR fazla akım çekiyor gibi geldi. EGR'nin fişini çekti, tesadüfen bi baktık Klima çalışmaya başladı. Dedik tamam EGR arızalı.
    8. Çıkma EGR bulduk biyerden, dayımla, EGR'yi benim arabanın fişine bağladık, Klimayı check ettik hemen, yok, klima yine açılmıyor. Bıraktık EGR'yi biz de.
    9. Bir beyinciye gidelim dedik, ilk gittiğim turbocunun karşısında bir beyinci vardı ona uğradık. Sorunu anlattım, " Ben senin arabayı duydum" dedi. "Sen dolaşıyorsun ama, senin arabanın arızası %99 beyin, beyin değişecek" dedi. Ama o ustaya da çok güvenemedim.
    Şimdi, aracımı böyle kullanmaya devam ediyorum. Çünkü bütün ustalar bir şekilde soğuttu beni kendinden, Haftaya TEKKAR'a götüreceğim aracı, bakalım neler çıkacak. Yine buradan güncellemeler yapacağım.

2. LastOttoman

LastOttoman Sürücü

Alınan Beğeniler:
    71
    Gerçek Ad-Soyad:
    Güven Kaya
    Araç Modeli:
    2016 Cerato Consept Plus
    Hocam merhaba kimse söylememiş bir şey ben danışman için bir yer söyleyeyim Seyhan Akdağ in kurduğu ceed grubu var orada sorunu sorarsan yardımcı olurlar daha çabuk

https://www.facebook.com/seyhan.akdag.9

Bu Sayfayı Paylaş