10 Kasım LPG KABLO

Benzin LPG Kullanım Zorluğu(Yokuş, Debriyaj vs.)

'Rio' forumunda cnrabdullah tarafından 9 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. cnrabdullah

cnrabdullah Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    mk
    Araç Modeli:
    kia
    Merhaba arkadaşlar,

Geçen hafta Kia Rio 2013 Natty Benzin-LPG satın aldık. Bu ilk aracım ve daha öncesinde yoğunluklu olarak otomatik araç ya da dizel görece daha güçlü araçlar kullanıyordum yani manuel araçlarda usta değilim acemilik var. Fakat kullandığım dizel araçlarda hiç sıkıntı çekmiyordum en dik yokuşta dahi debriyaj kavrama noktası sesinden ve titremeden kendini belli ediyordu ve kaydırmadan kaldırabiliyordum.

Şimdi ilk defa benzin-lpg manuel bir araç kullanıyorum ve bu kadar fark olacağını hiç düşünmemiştim düz yolda kalkarken debriyajı hiç hissedemiyorum. Yavaş yavaş yerini öğrenmeye başladım kavrama noktasının fakat düz yolda en azından artık kavrama bulmaya çalışmadan seri kalkayım dediğimde ara ara yine stop ediyor araç. Hele hele yokuşta el frensiz kaydırmadan kaldırmak hiç mümkün değil, kavrama noktasını az çok ayarlayabilsem dahi gazı az verirsem stop ediyor ya da kayıyor, çok verirsem de çok fazla bağırıyor. Yokuş kalkış desteği var araçta güya ama yokuşun çok dik olması gerekiyor devreye girmesi için.

Benzine aldığımda performans biraz daha artıyor, ustaya gösterdim LPG ayarını yaptırmamı istedi yokuşta bu kadar zorlanmaması lazım en azından benzine alınca bu kadar fark olmamalı dedi. Azıcık dik yokuşlarda 1.viteste çıkarsam bağırıyor vites artırmamı istiyor ancak 2.vitese geçersem de anında boğuluyor araç.

Velhasılıkelam işin özeti sizce bu normal mi? Bir iki haftadır kullanıyorum fakat debriyaja hala tam alışamadım. Kavrama aralığı çok kısa ve motor da güçsüz olduğu için tam o arayı tutturamazsam düz yolda bile bazen bağırıyor ya da titriyor ya da stop ediyor. Ne yalan söyliyim bu şekilde olacağını hiç düşünmemiştim eşimin ya da arkadaşların yanında kullanırken de böyle şeyler olunca araban soğudum kullanmaktan çekinir hale geldim.

İnternetteki videolarda hep klasik laflar söylenmiş yokuşlarda debriyajı kavrama noktasına kadar çekin sonra araba zaten titreyecek gitmek isteyecek orada gazın vs demişler ama bu arabada bunu hissetmek mümkün değil hiç müzik vs açık olmasa bile olmuyor. Ayrıca kavramaya getirsem bile frenden çekip gaza geçene kadar kayıyor ya da gazı az-fazla verirsek yine sorun oluyor.

Bu sizin araçlarınızda da aynı mı acaba debriyaj lpg vs ile ilgili bir problem mi var anlayamadım tamam acemiyim ama bugüne dek hiç bu kadar hissetmemiştim.

Önerisi olan var mı?

2. furgen_6

furgen_6 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Furkan GENÇ
    Araç Modeli:
    Kia Rio Natty Sedan 1.4 CVVT
    Öncelikle yeni aracınız hayırlı olsun diyelim. Sizin esas sorununuz daha önce manuel araç kullanmamanız görünüşe göre, zamanla ayağınız alışacaktır. Ancak şunu da belirtmek isterim, Bende de 2012 natty benzin lpg var, sizin yaşadığınız çekiş sorununu yaşamıyorum. hatta yokuş çıkarken özellikle aracı lpg den benzine benzinden lpg ye alıyorum ancak çekişde bir fark olmuyor. bu motorlar atmosferik motor olduğundan LPG ye tam uyumlu. Siz yakınınızda manuel araç kullanan birisini direksiyona oturtun ve yokuşta olsun düz yolda olsun kalkışını o test etsin. Ayrıca LPG yi de kontrol ettirin, keza bende bağırma sorunu filan olmuyor. kalkışlarda 2000 2500 devirde kalkarsanız stop etme derdinden kurtulursunuz. Gaz fazla gelirse araba en fazla patinaja düşer ve antipatinaj sistemi devreye girer. zamanla da alışırsınız.

3. cnrabdullah

cnrabdullah Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    mk
    Araç Modeli:
    kia
    Teşekkür ederim hocam. Evet bende acemilik var, usta kullanırken çok daha rahat kullanıyordu fakat yokuş için o da aynısını söyledi. LPG ayarlarını düzelttirirsen yokuşla ilgili problem çözülür dedi. Haftasonu baktıracağım buna ve sonrasında dediğiniz gibi 2000-2500 devirde kaldırarak deneyeceğim.

Bu Sayfayı Paylaş