10 Kasım LPG KABLO

2012 model soul yakıt tüketimi sorunu

'Soul' forumunda burro63 tarafından 27 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

1. burro63

burro63 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar öncelikle merhabalar ilk defa paylaşımda bulunuyorum en sevmediğim şeydir ama artık bu sorunu paylaşmak istedim. 2012 model daha 10.000 km de olan KİA SOUL X-TRA aracım 100 kmde 8,5 ile 11 lt arası yakıyor ve de 8,5 lt den aşağı indiğini hiç görmedim. Yıllık bakımında da hava filtresi değişti.
    Servise götürmeyi düşünüyorum ama bi çare bulabilirlermi sizce. Teşekkürler.

2. sergen58

sergen58 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sergen BASAT
    Araç Modeli:
    2015 passat b8 1.6 tdi dsg comfortline
    Size litre olarak tam yardimci olamam ama tuketiminiz normal olabilir kia tork konvektorlu otomatik sanziman kullandigi için yakit tuketimleri biraz fazla ceed kullanmistim 1 gun boyunca otomatik dizel yeni kasa o da 10 larda geziyodu şehir içinde

3. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Merhabalar foruma hoşgeldiniz. Zahmet olmazsa kendinizi tanışma konusunda tanıtabilir misiniz. Teşekkürler

4. malatyalı44

malatyalı44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    aynı konuda bütün soul kullanıcıları şikayetci sanırım. bu araç uzun yolu seviyor şehir dişı 100 km den sonra yol bilgisayarı 6 -7 lt yekadar düştü ancak şehir içi benim araçta 9 ile 10 lt gösteriyor. ben buaraca 60000 tl verip aldığıma çok pişman oldum. almayı düşünen varsa çooooook düşünsün.

5. burro63

burro63 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Vallahi ben kesin olarak satmayı düşünüyorum servisten gelecek sonuca göre belki fikrim değişebilir ama bana büyük pişmanlık yarattı araba.

6. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Aynı motor diğer modellerde bu verilerin çok altında, bence başka bir sıkıntı var. Kasa değişimi ile bu kadar artmaz yakıt.

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    :thumbup1:

8. burro63

burro63 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Servise götürdükten sonra sonucu yazacağım arkadaşlar ama hiç umudum yok nnormal değerleri bunlar deyip yollayacaklar

9. malatyalı44

malatyalı44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    kullanım şeklinden kaynaklanıyo diyeceklerdir muhakkak banada öyle demişlerdi. bir defa aldık bu aracı 100 km de yaklaşık 2 lt fazla yakıyo diye saatalım desek aracın ikinci eline 45000 ile 50000 arası veriyolar. yılda 10000 km yapatığımızda yaklaşık 100 km de , 2 lt fazla yaktığını düşünürsek 10000 km de 900 tl fazladan yakıta para vermiş olacağız. aracı satalım dersek en az 10000 tl zarar edeceğiz. hangisi mantıklı acaba?
    bu donanımda yerden yüksek suv bir başka model aracıda bu fiyata alamayız heralde ( benzinli ve manuel araçlar hariç) bunlardan alsak onlarda az yakmıycak yani.

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Kesinlikle haklısınız.Bence aracınızla devam edin.Bence herkeste olmayan ve özel bir araç.:thumbup1:

11. malatyalı44

malatyalı44 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Bizim araçlar çok yakıyo diye şikayetciyken şimdi sportage ve ixs35 in otomotiklerinin yakıtlarını duyunca bu aracı almakla ne kadar mantıklı bir seçim yaptığımın farkına vardım. kia bayileri olarak ceeed ve sportage kadar bu soullada yatırım ve reklam yapsaydı satışları daha farkılı olabilirdi.

12. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Sizleri aramızda daha sık görmek isteriz,Soul tek sizde var forumda yorumlarınız nedir araçla ilgili

13. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Soul ile ilgili forumda güzel konulara değinebilirsiniz. Online üyemiz soul olarak yok. Daha aktif olmanızı bekleriz.

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Haklısınız.Bence üzerine gidilip tanıtılması gereken bir model.Burası hariç çok rağbet görüyor zaten başka ülkelerde.Ama bizim halkımız bu modelin bile varlığından haberdar değil.

15. okanziii.a

okanziii.a Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    okan akgün
    Araç Modeli:
    Kia soul
    Merhaba,

bende 2012 model yeni aldım aracı, serviste balım yaptıralı daha 3000 km olmu ve dediğiniz gibi 1 depo yakıt ile maksimum 600- 610 km yol yapıyorum ki uzun yok şehiriçi karışık, dikkatli yormadan kullanım...

çok yakmıyor mu?

şimdi bir arkadaşım ile konuştuk 330 tl'ye doldurduğu depo ile 900km yol yapan 2013 model 160 bg 1,4 tsi Tiguan otomatik...

çok şaşkınım ve benim için pişmanlık oldu açıkcası...

16. suyunsesi

suyunsesi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Turgay Bozkurt
    Araç Modeli:
    Kia Venga 1.6 Panorama Plus
    Benim 1.6 CRDI 128 beygir Venga'nın 100 km de 6 L ortalaması var. Ben 180 TL lik yakıt ile 650 km üzeri yol yapıyorum. İş günleri 9 km lik yolda git gel yapıyorum. Trafik çok yoğun değil. Ama kısa mesafe, motor daha yeni ısındığında ben işe gelmiş oluyorum.
    Yani hesaplarsam ben aracıma 330 TL lik yakıt koyabilsem 1230 km yol yaparım. Örnek verdiğiniz vatandaş söylediğiniz değerlere bakılırsa kabaca yaklaşık olarak 100 km de 8 - 8,5 L yakıyor. Sizin 100 km deki litre ortalamanız nedir?

17. okanziii.a

okanziii.a Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    okan akgün
    Araç Modeli:
    Kia soul
    7.5 ile 8,0 arasında geziyor.

18. suyunsesi

suyunsesi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Turgay Bozkurt
    Araç Modeli:
    Kia Venga 1.6 Panorama Plus
    Bir şey diyemeyeceğim. Yakıt sarfiyatına aracın kullanım şekli, lastik basınçları, bakımlar vb. çok fazla etken var. Sizin nasıl kullandığınız, aracınızın lastik ebatları ve basınçları, aracınızın filtreleri, bakımları, orijinalliği vb. her şey yakıtınızın harcamasına etki eder. Kia Soul kullanan diğer arkadaşların yorumlarını da almak lazım.
    Belki dikkat edilebilecek bazı ufak püf noktaları, aracınızın daha az yakmasını sağlayabilir. Kia'nın sitesinden baktığımda aracın yakıt harcaması şehir içi 6 Litre görünüyor. Ama onlar hep optimum değerlerdir. Kimse bunları kolay kolay tutturamaz.
    Bizler tabi ki yeri gelince gaza abanmak, bagajı doldurmak ve aracı ağırlaştırmak, yeri geldiğinde tam klima çalıştırmak zorunda kalıyoruz. Böyle durumlarda yakıt ortalamamız ile fabrika verilerinin tutması mümkün değil.
    Bence sizin aracınızın yakıt ortalaması çok abartı değil. Nacizane fikrim eğer performansından çok ödün vermeden ama daha itinalı kullanırsanız (daha az fren kullanmak, gereksiz cam yada klima açmamak, ani hızlanmaları, dip gazı gerekmedikçe kullanmamak, vb. yakıt ortalamanız 7'nin altına düşecektir diyorum.
    Hani derler ya, kimseyle yarış yapmıyoruz, gaz pedalı ile ayağının arasında bir yumurta varmış gibi kullanın. Tabi ki sürekli değil. Tabi ki keyif alacağımız hızlanmaları yapacağız. Ancak dikkat etmemiz gereken en önemli sarfiyat gaz fren ayarı diye biliyorum. Hızlanırken yüklendiğiniz gazın boşa gitmesini engellerseniz daha az yakarsınız. Yani hemen frene basmak gerektirmeyen önü açık yerlerde bastığınız gaz boşa gitmez. Ama oldu ya, ışıklar var ve oraya kadar yüklendiniz gaza, akabinde ışıklara geldiniz ve bastınız frene, onca basılan gaz pedalı ile yakılan yakıt şimdi bir frenle boşa gitti ve harcandı :) Fren işte burada çok önemli. Basılmasa, aracın hızına göre o ivme ile araç belki 1 km daha yakıt harcamadan kendiliğinden gidebilir.

Bu Sayfayı Paylaş