10 Kasım LPG KABLO

2006 kia cerato yakıt (bu sorunu 2016-2017 de yaşayanlar)

'Cerato' forumunda eceray tarafından 22 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    arkadaşlar ben haziran 2016 da , 2006 model kia cerato LX modelini aldım.Aldığımda 208.000 km idi.
    aldığımda satan kişi (hanım tarafından akraba) 1 depoya şehir içi 900-950 km şehirler arası 1100-1150 km yaptığını söyledi.bende etraftan onaylayan sözler duyduğum için inandım..
    fakat aldığımdan beri şehirdışı en fazla 800 850 arası bir şey yapabildim. şehir içi 650 km yakın zor görüyorum. oda km de yaklaşık 40 kuruş ediyor.
    *bu sorunu yaşayanlar ne gibi önlemler aldı ?
    *nasıl bir yol izlenmeli* (ne yapmalıyım)

ustalarımdan yardım bekliyorum. teşekkürler

2. smurf55

smurf55 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    21
    Gerçek Ad-Soyad:
    halil ibrahim Şirin
    Araç Modeli:
    kia cerato lx
    Benimde aracım lx model bende şehir içi 800km falan yapıyorum benim araç 320 binde 290 binde aldım 270 binde motor yenilenmiş uzun yol yaptığımda 1000 km buluyor şehir içi 800km den fazla yapıyor bir enjektörlere falan baktırın derim burada daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eceray bunu beğendi.
  3. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    öncelikle cvp için teşekkürler.

alibeyköyde bosch araç servisinde enjektörlere baktırdım. 45 krş yakarken 40 kuruşa düştü. yani önüne ancak bu kadar geçebildim. şöyle bir durum farkettim. bir önceki mazot alışımı ışık yandıktan 15-20 km sonra yapmıştım 55 ltre almıştı. daha sonra yine ışık yanınca fulledim 52 ltre aldı. bu seferde mazot ışığı yanıyor 5 6 km gidiyorum sonra tekrar sönüyor ve böyle birkaç km daha gidip tekrar yanıyor. acaba diyorum benim şamandra mı bozuk. çokta anlamadığım için buradaki arkadaşlara sormak istedim.

4. smurf55

smurf55 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    21
    Gerçek Ad-Soyad:
    halil ibrahim Şirin
    Araç Modeli:
    kia cerato lx
    Bazen benimde yapıyor öyle ama benim ışık yandığında depo fullediğim zaman 56 litre alıyor turbonun durumu nedir acaba ben drivvo diye program kullanıyorum onla takip ediyorum yakıt durumunu şu an ortalama 25 kuruş falan yakıyorum

5. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    aldıktan 2 ay kadar sonra sıfır turbo yapıldı :D

6. smurf55

smurf55 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    21
    Gerçek Ad-Soyad:
    halil ibrahim Şirin
    Araç Modeli:
    kia cerato lx
    Peki nereden yakıt alıyorsunuz ? Ben total kullanıyorum motorum daha sessiz geliyor bana shell kullanınca motor daha sesli oluyor en azından bana öyle geliyor
    Son olarak da chip turning yaptırabilirsiniz forumda serdar bey var belki yardımcı olabilir

umutd07 bunu beğendi.
  7. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Aracınızın fabrika değerleri ;

Şehir içi 6.4 Lt /100 km
    Şehirler Arası 4.1 Lt / 100 km

Fabrikası bile en ideal ortamda bu araçla 55 litre mazotun tamamını kullanırsanız şehir içinde 860 km yol yapabilirsiniz demiş iken, aldığınız kişi nasıl 900-950 km yapabilmiş bence onu incelemek lazım ... Bakımları tam, sorunsuz ve sıkıntısız bir motorla bile kullanıma ve içinde bulunduğunuz şehrin trafiğine göre bu değer değişir. Ben 2006 EX ile ortalama 6.8 litre / 100 km tüketiyorum, detayları ve geriye dönük tüketimleri imza kısmındaki yakıt tüketim simgesine tıklayarak görebilirsiniz.

Enjektörleri kontrol etmişsiniz, turbo yapılmış. Aktarma organları ve lastikler iyi ise, motorda da herhangi bir güç kaybı, basınç düşmesi ya da verimsizlik yoksa temiz bir yakıtla fabrika verilerine yakın değerler elde edebilirsiniz.

Ayrıca zaman ayırıp forum kuralları gereği tanışma bölümünde bir konu açarak kendinizi tanıtırsanız iyi olur ;)

Emniyetli sürüşler.

jyhan, bayteriner, heh ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. zeynel54

zeynel54 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    38
    Gerçek Ad-Soyad:
    Zeynel Tokmak
    Araç Modeli:
    kia
    Sa.
    778 km. 51.12 lt. Mazot 4,43 tl. idi. 226.46 tl ye doldu. Şehir içi. 100 km de 6.57 lt yapıyor.km de 29.1 tl. Opetten alıyorum. Ama kışın 7.5 lt. gördüm. Banada fazla yakıyor gibi geliyor. Ama yorumları gördükçe demekki normal diyorum. Sizinkide normal sayılır. Yalnız benim motor yeni. Daha 10.000 de belki kurum yaptıkça düşer...

IQ+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
    aldığım yakıt tutarını yaptığım km ye bölünce 0.40 kuruş çıkıyor. sahibinden.com a bakıyorum emsal araçların yakıtlarına hep 20 kuruş 22 kuruş vs yazmışlar.ben de benim araçta sorun var sandım.

bu arada uyarınız üzerine tanışma kısmında konu açtım. kuralları okumadan konu açtımışım. kusura bakmayın.

10. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    sizin değerler ile benimki arasında 0.10 kuruş farkediyor.gerçi doğru mu hesaplıyorum oda mechul:D bana sorsanız ciddi fark var ama fatih abinin açıklamaları mantıklı geldi..

11. zeynel54

zeynel54 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    38
    Gerçek Ad-Soyad:
    Zeynel Tokmak
    Araç Modeli:
    kia
    Fabrika değerleri 6.4 lt ise benim araç 6.57 lt normal gibi. Yalnız ben boşta çok çalıştırıyorum. Sizinkide çok fazla değil. Mazot fiyatları yüksek...

IQ+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. samet46

samet46 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    358
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 Crdi Lx 2006
    İlk aylar ben de 650 yi zor görürken şimdi 750 leri görüyorum. Pompa hesabıyla 7.6 falan yakıyorum. Aldığımızda benim tahminime göre araç sağırlaşmıştı. Ben epey performanslı kullanıyorum. Ayrıca yaşadığım şehirde çok fazla yokuş var o da neredeyse 1 1,5 lt etkiliyor. Bence yakıt değerleriniz normal.

zeynel54 bunu beğendi.
  13. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    içim biraz daha rahatladı.tek sıkıntım yakıttı yoksa aracın gidişi çekişi performansı gerçekten bu sınıf bir araç için tatmin edici benim için en azından..
    peki yakıt ışığı sizlerde de yandıktan bir süre sonra sönüp , biraz daha yol alınca tekrar yanıyor mu.

bayteriner bunu beğendi.
  14. bayteriner

bayteriner Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    167
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail Akkaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Cerato'nun performansı keseye zarar. Bastıkca gider. Sırtın koltuğa yapışır. Onun için basarken biraz dikkat etmekte yarar var. Bilmiyorum daha önce dizel kullandınız mı? Fatih beye ilaveten bir kaç öneri de ben söyleyeyim. Öncelikle enjektör gibi, turbo gibi donanımı çok yakıyor diye kurcalatmayın. Serdar bey chip tuning yapıyor ancak yapılan iş performans arttırıcı işlem. Yakıt ta düşüş, dikkatli kullanımdadır. Aynı model aracı kullanıyoruz. Ben vites yükseltmeyi biraz düşük yapıyorum. 1 den 2 ye 1200 - 1300 devirde, 2 den 3 e 1500 devir civarında, 4 ve 5. Viteste 2200 devir civarında yapıyorum. Sürekli seyir halinde de 2000 dk/devir 90 km civarı hız yapıyorum. Yakıtım fabrika değerleri civarında. Kurum oluşumunu önlemek içinde Zaman zaman uzun yolda 4. viteste 3500 dk/devir üzerine çıkıyorum. Yakıtı Shell den alıyorum. Total de iyi geliyor. Senede bir iki kez würth enjektör temizleyici kullanıyorum. Ani hızlanmalarda kaçınıyorum. Bir de debriyajın düzgün çalışmasına dikkat ediyorum.
    Cerato'nun yakıtı konusunda forumda oldukça fazla paylaşım var. Araştırırsanız yararlı olur.
    Emniyetli ve ekonomik seyahat dilerim.

jyhan, Ahmetkprz ve fatih.koz bunu beğendi.
  15. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Yakıt tüketimini "bence" hiçbir zaman kuruş ya da tl olarak hesaplamayın, her zaman yanıltır ve başka araçlarla kıyaslamak asla mümkün olmaz ... Yakıt fiyatları günlük değişebildiği gibi şehirden şehire hatta aynı şehirde ilçeden ilçeye bile değişir. Sizin 4.55'e aldığınız mazotu ben 4.45'e alabilirim.

Sahibinden, arabam, arabaci vs. gibi sitelerde yazılanlara da hiç itibar etmeyin, sizin için aracın fabrika verileri önemlidir. Eğer aracınız kabul edilebilir sapmalar ile (bence +/- %10) fabrika verilerine yakın seyrediyorsa sorun yoktur. Fabrika verisi 6.4 olan aracınız 8.4 yakarsa ya da yakıyorsa o zaman üzerinde konuşur, olası sorunları irdeleriz.

Velhasıl, deponuz boşalıp tekrar yakıt aldığınızda litre / kilometre hesabı yapın ve bunu fabrika verileri ya da bizlerin ortalama değerleri ile kıyaslayın olsun bitsin.

Keyifli, emniyetli sürüşler.

zeynel54, eceray ve samet46 bunu beğendi.
  16. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    Tekrar selamlar abi.
    Aracı 1 hafta önce 220 liraya 50.8 lt mazot alıp shell de fulledim. Pompa attığında durduk.
    Bugün 105 km yapmıştım ve yol üzerinde tekrar shell istasyonu görünce tekrar fulledim ve 51 liraya 11.880 tl geldi.
    Şimdi bu değerlere göre benim araç 100 km de 11.5 litre mi yakıyor :))

17. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Evet, mantık doğru ... 105 km'de 11.88 litre mazot aldığınıza göre bu 11,31 lt/100km demektir.

Pompadan pompaya fark olacağını, mazot çabuk köpürdüğü için (atmanın ve) hesabın her zaman aynı olmayacağını da düşünerek genelde aynı pompadan depo bittiğinde yüksek miktarda yakıt alarak ölçüm yapılması tavsiye edilir. Oluşabilecek sapmalar da sineye çekilir ;)

Kendi aracımla kıyasla bu değer bana yüksek geldi :( Tabii ben İstanbul şehir içi trafiğine girmeyeli (çok şükür) 20 sene oluyor, çok fazla dur kalk + sıkışık trafik + soğuk motor ve dizel aracın devirli kullanılamaması tüketim arttırır. "Bu kadar artması normal midir ?" sorusunun cevabını sizinle aynı trafiği gören mazlum İstanbul'lu Ceratocular verebilir.

Emniyetli sürüşler

Temel ve heh bunu beğendi.
  18. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    =( anlamadım gitti abi. bu konuyla fazlada başınızı ağrıtmak istemiyorum ama acaba diyorum gösterge şamandra arızalı olabilir mi yani inşallah öyledir yoksa benzinliyle bir farkım yok =))

19. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Estağfurullah ne baş ağrısı ... Birbirimize yardımcı olmak, bilgi paylaşmak için buradayız.

Şamandıra ile bu durumun bir ilgisi olmaz, neticede ölçümü petrol istasyonunda atan pompa ve yaptığınız kilometre ile yapıyoruz. Yol bilgisayarına güvenmeyin diyoruz, fakat bu güvenebileceğiniz iki yöntemden biridir. Biraz daha kullanın aracı, depo bitince bir ölçüm daha yapalım, siz araca alışmış olun o süre içinde. Umarım daha düşük değerler görürsünüz :)

eceray bunu beğendi.
  20. eceray

eceray Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    civan mert
    Araç Modeli:
    2006 cerato
    doğru söylüyorsun abi. sabah sabah işe giderken böyle bir şok geçirince saçmalamam normaldir 11,5 ltre nedir ya :D

Bu Sayfayı Paylaş