10 Kasım LPG KABLO

Yurt dışından araç alımı hakkında

'Sohbet' forumunda oettinger tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. oettinger

oettinger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    37
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet SÖNMEZ
    Araç Modeli:
    2014 Rio Fancy 1.4 crdi
    Herkese merhaba,

bir zamanlar çok modaydı yurt dışı plakalı araçları çevremizde fazlası ile görüyorduk. özellikle gürcistan, bulgaristan, azerbaycan vb. sonraları bu araçlardan göremez oldum. kulaktan dolma bilgiler üzerine bu işin son yasaya göre zorlaştığını duymuştum. konu ile bilgisi olan var mı acaba? son yasa neticesinde bu durumun prosedürleri tam olarak nedir?

saygılarımla.

2. concept

concept Sürücü

Alınan Beğeniler:
    32
    Gerçek Ad-Soyad:
    Salim GÖKÇEK
    Araç Modeli:
    2013 Kia Sportage
    Merhaba Samet Bey ;

Bu araçlar normalde Turistik kolaylıklar kapsamında ülkemize gelmektedir.

T.C. kimlik belgesi veya Mavi Kart sahibi kişinin aracı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 24 aydır. Bu süre kişinin ve taşıtının kesintili veya kesintisiz olarak 185 gün yurtdışında bulunması halinde verilir.

Kesintisiz 185 gün yurtdışında kalmadan Türkiye’ye giriş yapılmak istenilmesi halinde, kişinin Türkiye’de kaldığı süreler sistem tarafından otomatik düşülerek kalan süre verilir.
    Yabancı uyruklu kişinin taşıtı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 90 gündür.

Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen araçlar pasaportunuza kaydedilmektedir.

Getiriliş amacı dışında kullanılması, Bir başkasına kiralanması, Ödünç verilmesi, Başka bir şahsa devredilmesi, Satılması, Hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, Araçla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, bu kuralları çiğnerseniz Kaçakçılık mücadele kanununa göre cezalandırılıyorsunuz.

Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen araçların Türkiye’de yerleşik birisinin kullanımına bırakılması mümkün değildir. Bu durum tespit edildiğinde gümrük vergileri tutarının ¼ oranında para cezası uygulanır. Bu cezanın ödeme süresi içinde aracın gümrükçe onaylanmış başka bir işlem veya kullanıma tabi tutulmaması halinde aracın gümrük vergileri tutarında para cezası tahsil edilir ve geçici ithal izni iptal edilerek araç yurtdışı hükmünde gümrük idaresince teslim alınır. 3 ayı aşmayan sürede yurtdışı edildiğinde veya gümrükçe onaylanan bir işlem veya kullanıma tabi tutulduğunda 534 TL para cezası uygulanır.

Yani anlayacağınız kanunsuz bir durum bu tamamıyla daha önceki yıllarda yani yabancı plakalı araçları trafikte sıklıkla görmenizin sebebi kanunda bulunan boşluklardı şu anda o boşluklar giderildi bu sebeple artık trafikte pek fazla yabancı plakalı araç göremiyorsunuz.

Bunun haricinde şöyle bir durumda var. Türkiye'ye araçla girmişseniz araçla çıkmak zorundasınız. Eğer araçla değil de başka yollarla Türkiyeyi terk etmeniz gerekiyorsa aracı bulunduğunuz yere en yakın gümrük idaresine aracınızı teslim ederek ve pasaportunuzdan araç kaydını sildirerek yurtdışına taşıtsız çıkış yapabilirsiniz. Anlayacağınız ben aracı getirdim satış yaptım Türkiyeden gidiyorum diyemiyorsunuz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Benim şahsi düşüncem bu tür işlemler yaparak lüks araç kullanmak için paramı ve adli sicilimi bozup kaçakçı durumuna düşmektense kel kör bir Şahinim olsun. :)

Dertsiz başım ağrısız dişim :)

simonmc bunu beğendi.
  3. oettinger

oettinger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    37
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet SÖNMEZ
    Araç Modeli:
    2014 Rio Fancy 1.4 crdi
    Salim Bey yazınız için çok teşekkür ederim,

tavsiyeleriniz kesinlikle doğru. haklısınız. konu ile ilgili olarak kesin bir bilgiye ulaşamamıştık. tekrar teşekkürler.

saygılarımla.

4. concept

concept Sürücü

Alınan Beğeniler:
    32
    Gerçek Ad-Soyad:
    Salim GÖKÇEK
    Araç Modeli:
    2013 Kia Sportage
    Merhaba Samet Bey ;

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Rica ederim.

Bu Sayfayı Paylaş