10 Kasım LPG KABLO

Yağ farklılığı ?

'Araç Bakım & Boya Koruma & Detailing & Detaylı Tem' forumunda huseyingunduz85 tarafından 7 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. huseyingunduz85

huseyingunduz85 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    HÜSEYİN GÜNDÜZ
    Araç Modeli:
    KİA RİO
    Arkadaşlar kia rio fancy aracımı 15.000 km de iken istanbuldaki yetkili servise götürdüm ve yağ değişiminde castrol kullandılar 1 yıl geçtikten sonra tekrar yağ değişimi için götürdüğümde shell helix kulladılar. Aracın tavsiyesi castrol. Böyle birşey yapmaları normal birşey mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    Gayet normal hangi yağ ucuz ise onu koyarlar her servis farklı yağ markası kullanıyor

3. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Kia (ve Hyundai) araçlara fabrikada Kixx'i koyduklarını düşündüğümüzde kabaca Castrol , Mobil , Shell , Kixx hiç fark etmiyor diyebiliriz. Sıklıkla marka ve özellikle incelik değiştirmek çok iyi olmayabilir ancak ikisi de misal 5w40 ise sorun olmaz içiniz rahat olsun.

Özellikle yağ markası konusunda üretici ve ana dağıtıcılar bayilere (ve tabii ki son kullanıcı olan bizlere) baskı kuramıyorlar (yasak diye biliyorum). Sadece bir markayı tavsiye ediyorlar (Fransız araçların tamamen politik olarak Total önermesi gibi), bu tavsiye ve araç üstüne yapıştırılan çıkartmalarda yağ üreticisinin araç üreticisine ya da ülke dağıtıcısına yaptığı "bağış" ya da "destek" ile belirleniyor desek çok yanlış bir söylem olmaz sanırım.

Kore'de üretilen her araca fabrikada (Kore firması, LG ile aynı grup) GS Caltex'in ürettiği Kixx konuyor, şimdi o ülkede böyle büyük bir üretici varken ve üretilen yağ diğerleri ile kalite olarak yarışabiliyor iken Kore'de arabanın üstüne "Castrol tavsiye ediyoruz" gibi bir çıkartma yapıştırabilirler mi sizce ? Ya da serviste "Shell koyalım bu daha iyi" derler mi ? Bence demezler ;)

Serdar bunu beğendi.
  4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yağ numarası aynı olsa bile farklı markaların yağlarında farklı katkı maddeleri bulunur ve aynı numara bile olsa yağ markalarını sürekli değiştirmek iyi değildir.Yağ değişimine karter ve yağ galerilerinde eski marka yağın kalıntıları kalır.Yeni yağ ile birleşince kristalize moleküller oluşturur.Yağlayıcılık bozulur.Uzun vadede başta turbo (turbolu araçlar için) olmak üzere yatak ve ya valf,gayd vb. sorunlar ortaya çıkar.
    Yağ markası değiştirilecekse mutlaka motor iç temizleme sıvısı kullanılmalı ya da flush işlemi yapılmalıdır.
    Konuda ve konudaki videolarda detaylar var.

http://www.kiaclubtr.com/threads/motor-yağınızın-markasını-değiştirecekseniz-dikkat.1320/#post-25400

spo05, Ergin57 ve fatih.koz bunu beğendi.
  5. Ergin57

Ergin57 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    144
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergin keser
    Araç Modeli:
    2008
    Hakan abi bu hafta yağ değisimim var daha önce okudum shift motor içi temizlik yazınızı ve resimli anlatışınızı kafamda 2 soru isareti var
    1. 6.000 km önce tamircim ben yokken total 10w 40 yağ koymuş ben 5 w30 veya 5 w 40 koyucam motor iç temizliği yaocam bi zararı olurmu 5w30 veya 40 a gećmemin sizin öneriniz 5w40 onu koycam

2. sorum bu yağ değisiminde tam f noktasında idi yağ 6.500 km de 3 mm gibi azalma var normalmidir bu

6. winger

winger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    A. Engin
    Araç Modeli:
    Eski Kia'cı.
    abi bende 3000 kmde bi 2-3 cm eksiliyor :) arabanın yaşı kms'si varsa normal

Ergin57 bunu beğendi.
  7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ergin merhaba kardeşim.Motor iç temizleyici daha önceden kalan yağ kalıntılarını temizlemek için de guzel bir ürün bence.Ben würthün motor iç temizleyici ürününü tavsiye ederim.

Ben aracımı satmadan 5w40 yağ kullanmaya badlamıştım bir kaç bakımda.Memnun kaldım.Bir sıkıntı görmedim.

Yağ eskidi ise ve motorun kondisyonuna göre yağ eksiltebilir.Benim eski aracım pek eksiltmiyordu ama bence o kadarı normal.Yağa sıcakken ve süxüldükten sonra yani motor stop edildikten 10 dk sonra bakıyorsun değil mi?

Ergin57 bunu beğendi.
  8. Ergin57

Ergin57 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    144
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergin keser
    Araç Modeli:
    2008
    Abi 3 kere uzun yol yaptım yüksek hızlarda kullandım 140 ile 170 arasında kullandım 2 kere wurth katkı attım bu değisimde wurt motor ici temizleyici kullancam wurt kaliteli dedigin gibi abi 2 dakka falan bekledim abi cubuk icin castrol adge mi magnetic mi

9. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Bence ikisi de olur ... Edge tam sentetik Magnatec yari sentetik diye biliyorum ben. Bazi ulkelerde yonetmelikler/standartlar daha esnek oldugu icin Magnatec'lerde de tam sentetik yaziyor ancak kati kuralli ulkelerde ayrim bu sekilde.

Ben Magnatec 5w40 Diesel kullaniyorum memnunum, bir onceki degisim periyodunda Mobil Super 3000 5w40 tam sentetik kullandim degisim prensiplerine uyarak o da guzeldi aklinizda bulunsun.

Bugun buyuk ihtimalle yag degisimi yapacagim, temizlikle ugrasmamak icin yine Magnatec 5w40 Diesel dusunuyorum ;)

LG-D693TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ergin57 bunu beğendi.
  10. Ergin57

Ergin57 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    144
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergin keser
    Araç Modeli:
    2008
    Bende magnetic i yarı sentetik sanıyordum ama tam sentetik yazıyor

11. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Almanya'da ayni kutuda Semi Syntechtic yaziyordu son baktigimda ... Biraz arastirdim bu isim farkinin ulkelerin standartlari belirleyen kurumlarinin koydugu degerlere gore yazildigini ogrendim.

Yagin bilesenlerindeki oranlara gore misal bizde tam sentetik diye satilan yag Almanya'da yari sentetik damgasi yiyebiliyor. Semi = Kismen diye cevirmek daha dogru olur, yari sentetik deyince %50 gibi dusunuyoruz cogu zaman ancak oyle degil.

Mobil cihaz kullanilarak Tapatalk ile gonderildi.

12. Ergin57

Ergin57 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    144
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergin keser
    Araç Modeli:
    2008
    Bu yüzden adge düşünüyorum 8.000 km de bir filitrelerle yağ değisimi yapıyorum 5w40 adge değisim aralığı 15.000 tam sentetik yağın nekadar doğru bilmiyorum

13. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Ben km isine cok sicak bakmiyorum, yilda bir yag ve yag filtresi degistiriyorum. 15000'e cikaracaksiniz bakim araligini sentetik yag ile tamam ama bu surec icinde arac hangi yollari gorecek nasil kullanilacak motorda neler olacak vs. vs.

Yag degisim isi biraz cetrefilli kisacasi, tam sentetik koyayim 20000 km sonra degistiririm diyen ve 3 yil ayni yagi kullanan arkadaslar biliyorum. Ne kadar kaliteli olursa olsun o yag motorun icinde 3 yilda tum vasfini yitiriyor :( Bence yag ureticisinin belirttigi kilometrede ya da 1 yilda (hangisi once dolarsa) degistirilmeli.

Eger siz 15000 km'yi bir yilda daha az surede yapiyorsaniz olabilir ama aksi durum varsa bence bir kez daha dusunun km ile takip isini.

Keyifli emniyetli surusler

Mobil cihaz kullanilarak Tapatalk ile gonderildi.

14. Ergin57

Ergin57 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    144
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ergin keser
    Araç Modeli:
    2008
    Ben yılda en fazla 10.000 km yapıyorum dediğiniz gibi tam sentetik yağ koyup 1 yıl veya 8.000 km de kesin değişiyorum asla 15.000 kullanmam

fatih.koz bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş