10 Kasım LPG KABLO

Würth Katkı ve Temizlik Ürünleri Hakkında Bilgisi Olan?

'Araç Bakım & Boya Koruma & Detailing & Detaylı Tem' forumunda mustafa kemal tarafından 6 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Aynen kesinlikle fark ediyor.10 yıldır shellden motorin alıyorum.Katkı ne olursa olsun 4 5 depoda bir şart.

gogo46 bunu beğendi.
  2. HANİFİ DMC

HANİFİ DMC Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    396
    Gerçek Ad-Soyad:
    hanifi DMC
    Araç Modeli:
    kia rio 1.25 fancy
    Konuyu okudum ilgimi çekti bende katkı maddelerine merakı olan biriyim aracın benzinli benim, daha önce opetten benzin katkısı almıştım. Acaba wurth un benzinli araçlar için ne gbi motor ya da yağ katkısı var ve ise yarar mi cidden ????

3. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    @HANİFİ DMC ben bu soruyu görmemişim zamanında kusura bakma ...

Würth'ün tabii ki benzinli araçlar için de benzer ürünleri var, tek farkları senin yakıta uygun olmaları ;) Yağ katkısı hiç düşünme, kaliteli bir yağ kullan en güzeli o ancak sizin oralarda benzin kalitesi problemi varsa 2000-3000 km gibi aralıklarla ;

https://shop.wurth.com.tr/benzin-enjektor-tem-300ml [ Tam Depoya ]

Kullanabilirsin, ayrıca belirli aralıklarla hatta tercihen emisyon ölçümlerinden önce

https://shop.wurth.com.tr/benzin-enjektor-temizleyici-300ml [ Tam Depoya ]

Kullanmanda sakınca yok ;)

Keyifli, emniyetli sürüşler.

4. Cerato10sc

Cerato10sc Sürücü

Alınan Beğeniler:
    17
    Gerçek Ad-Soyad:
    Osman dursun
    Araç Modeli:
    Cerato 2006 dizel 1.5
    Ben cammon rail enjektor temizliği yapanı 300 ml yi 20 25 litre mazota döküp kullandım 3000 4000 devir 30 km gittim araba 246 bin km de egzoz dan siyah duman atarak temizlik yaptı diye düşünüyorum. Niye katkı kullanmayi denedim konusuna gelirsek malum km çok yüksek 2. El aldım neyin ne olduğunu bilemedigim için enjektorlerin ömrü uzasın en azından bana 2 sene sorun yaşatmasin diye attım sorun yaşamadan atılması lazım sorun olursa çözme yeteneği yokmuş çünkü. Bunu attıktan sonra bencede mazot filtresi degismesi lazım kalıntılar cozulunce filtrede toplanacak o nedenle.

AŞKINRANCE bunu beğendi.
  5. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    RANGE ROVER 3.0 TD6 VOGUE
    Wurth dizel enjektör temizleyici 10.000 km de bir bende kullanıyorum.
    Aslında daha sık da kullanabilirim fakat sorentolarda depo iç boyası soyulduğu için
    risk almak istemiyorum . Kıa 'da bu sorun nedeni ile sorentolar için depo içine dökülen katkı maddelerini tavsiye etmiyor :)

Bildiğim kadarı ile cerato deposunda bu tarz bir sorun yok.
    Mazot filtreniz değişmesi gerekli ise değiştirin bence.
    Dizel enjektör temizleyici nin depo içindeki kiri pası kabartacağını sanmam..
    Fakat Yakıt içine dökülen EGR temizleyiciler var.. Eğer buna benzer ürün kullanılırsa
    yakıtı komple bitirip mazot filtresinin değişmesi iyi olur.

6. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Aynen öyle, Enjektör temizleyicinin mazot filtresinde bir tıkanıklık oluşturması mümkün değil çünkü depoda bir temizlik yapmıyor ... Ancak Yanma Odası Temizleyici daha yoğun oluğu için onu kullandıktan sonra Mazot Filtresini değiştirmek gerekli (ki bunu Würth'de belirtiyor). Ben bugüne kadar 5-6 depoda bir enjektör temizleyici kullandım, mazot filtresinde ya da depoda herhangi bir hasar oluşmadı aklınızda bulunsun.

Siyah duman işi biraz karışık, yani enjektör temizleyici ile siyah dumanın çok bir bağlantısı olmaz. Dizel araçta siyah duman az hava çok yakıt demektir kabaca, tabii bir de işin turbo ve ekzost hattında biriken kurum kısmı var. Aracı seyrettiğinizde kurum mu atıyor, duman mı atıyor anlarsınız. Kurum yüksek devirde ve basınçla atıldığı için genelde vites değişikliğinden sonra toz bulutu gibi anlık çıkar ve sonrasında azalır (basınç düştükçe) ancak duman öyle değil, daha ince ve bildiğiniz artarak devam eder.

Misal yüksek devirde EGR'de biriken kurumun atılmasında da anlık bir çıkış olur egzost ucundan, aynadan bakınca ya da önünüzdeki arabada olduğu zaman anlarsınız. Basınçla birden çıkar kesilir, bilmeyen kişi aynada görünce şaşırabilir. 3000 devir ile aracı 2 dakika kullandınız diyelim, ilk bir dakikada duman toz bulutu gibi olup dağılıyor sonra azalıyorsa buna biriken kurumun atılması diyebilirsiniz, ancak kalan 1 dakikada bulut artarak devam ediyorsa karışımda sorun vardır.

Buna delik bir intercooler borusu da sebep olabilir, tıkalı bir egr dönüş hattı da. Yani sözün özü, her siyah duman aynı değildir ;)

@Cerato10sc bey, eğer aracın durumundan şüphe ediyorsanız ve duman işi sürekli ise, tanıdık bir ustaya gidip emme ve egzost manifoldları , egzost hattı , egr dönüş hattı gibi sökmesi ve kontrol etmesi zor olmayan bölgeleri bir gözden geçirin. Daha önceki sahibi hiç ilgilenmedi ise büyük ihtimal sizin emme manifoldunun içi kurum doludur, oradaki MAP sensörü pislik içindedir ve doğru okuma yapamıyordur, aynı şekilde EGR'den manifolda dönüş hattı da kurumdan tıkanmış ise araç karışımı ayarlayamayıp bolca siyah duman atacaktır. Haliyle tüketilen yakıt ile elde edilen güçte de orantısızlık olur, araç sizi üzer.

İki conta, bir kontak sprey, bir balata temizleme spreyi, biraz işçilik ile bu hatları tertemiz yapar gönül rahatlığı ile binersiniz araca. Sök temizle kontrol et geri tak, en fazla 2 saat sürer ustanın başka işi yoksa ... Eğer duman devam ediyorsa o zaman diğer ve kritik parçalara bakmak için elinizde güzel bir done olur.

Keyifli emniyetli sürüşler.

AŞKINRANCE bunu beğendi.
  7. Cerato10sc

Cerato10sc Sürücü

Alınan Beğeniler:
    17
    Gerçek Ad-Soyad:
    Osman dursun
    Araç Modeli:
    Cerato 2006 dizel 1.5
    Yok yok sorun yok şükür arabadan son derece memnunum. O Dumanlar anlık ti şimdi sürekli takip ederim duman vs yok ne soğukken nede sıcakken. Yüksek devir ve az mazota çok wurt attigimdan da kaynaklanmis olabilir bu kurum temizleme olayı. Teknik bir açıklama getiremem ama ben wurt katkısından istedigim faydayı sagladigima inanıyorum ki egr den yanan lamba o günden beri yanmadi. Oysa şehir içinde dur kalk düşük devirlerde soğuk stop etmelerden sonra hemen yanardi. Katkıdan önce sadece 250km lik yolculuklarimda sürekli 3000 devir üstü cevirttigimde ve eve döndüğümde sonmus olurdu sonra yine hemen yanar di lamba egr arizasi.

fatih.koz bunu beğendi.
  8. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Anladım Osman bey, geçmiş olsun o zaman :) Cerato keyifli araçtır, Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin hepimize.

Mert Kurt bunu beğendi.
  9. HANİFİ DMC

HANİFİ DMC Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    396
    Gerçek Ad-Soyad:
    hanifi DMC
    Araç Modeli:
    kia rio 1.25 fancy
  10. Temizamt

Temizamt Sürücü

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ahmet Temiz
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.4 crdi Fancy
    Merhabalar,
    Kia Rio için bir depo yakıta (43-44 lt) 1 kutu 300ml kullansak zararı olur mu ?
    Bir de yakıtı fulleyip üzerine mi ilave ediliyor?

11. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    45 lt depoya 300 ml normalin biraz üstünde olmakla beraber zararı olmaz, hafif yoğun bir karışım olur ... Mazotu koymadan önce katkıyı depoya koymak, ardından yüksek debi ile mazot eklemek katkının yakıt ile verimli şekilde karışması için önerilir ancak ülkemizin bozuk yollarında oluşan doğal sallantılar sayesinde önce full depo mazot ardından katkı koymakta sizi üzmez, depoda bir şekilde karışacaklardır nasılsa bu yollarda ;)

suyunsesi ve Temizamt bunu beğendi.
  12. numan42

numan42 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    numan erkoç
    Araç Modeli:
    2006 kia cerato 1.5 crdi advance
    geçen gün yağ değişiminde würth marka motor iç temizleyici alıp ustama gittim şunu bir deneyelim dedim aman hocam ne olur ne olmaz sen yağını zamanında değiştir bu tarz şeylere inanma dedi. ticari kaygıyla yapılmış şeyler dedi. motor yatak bile sarabilir dedi korktum uygulamaktan vazgeçtim :(

gogo46 bunu beğendi.
  13. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben eski aracımda motor yağı eğişiminden önce kullandım ve 10 dk katkı ile çalışma sonrası yağ ve filtreyi değiştirttim.Sonrasında hiçbir sıkıntı yaşamadım.

fatih.koz bunu beğendi.
  14. Hasret53

Hasret53 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Şahin
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Teşekkürler usta şoför arkadaş...Bizde senin tecrübelerinden faydalanacağız...

15. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    turbolu araçlarda bana pek mantıklı gelmiyor.

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Turboyla alakası yok ki bunun.Turbolu turbosuz her araçta yağ kalıntısı jelleşmiş yağ özellikle geri dönüşlerde oluşur.Bunu flush yaparak temizleyebilirsiniz.2 tur yağ ve filtre değişiminden daha basit ve faydalı bir üründür.Ben turbo yataklarında birikmiş/yanmış yağ itlafı ile oluşan klerens artması gibi bir durum yaşamadım açıkçası.Würth kaliteli bir ürün.Benim eski aracımı kardeşim satın aldı.Uygulama sonrası 30 bin km kadar araç kullanıldı.Maşallahı var.

17. bayteriner

bayteriner Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    167
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail Akkaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Arkadaşımız her halde benim gibi yanma odasındaki kalıntıların turbo pallerine zarar vermesinden korkuyor olabilir mı acaba? Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler

18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bu ürün malumunuz yağ değişimine gittiğinizde yağı değiştirmeden hemen önce yağa eklenerek 10 dk rolanti sonunda motorun stop edilmesi ve sonra motor yağı ile filtresinin değiştirilmesi sonrasında işlevi biten bir ürün.Yanma odası ile bir ilişkisi yok.Yağın içine katıldığı için sadece yağ dolaşan yerlere nüfuz ediyor.Yakıt katkısı ve ya cihazla yapılan carbon-clean işleminde dediğiniz risk oluşabilir.Bunda sadece kötü durumda olan turbo yataklarında oluşan katranın temizlenmesi sonrası boşluk oluşabilir.
    Turbo,hava emme ve ya egzost türpin pallerine bu temizleyicinin bir zararı olmaz.
    Aksine turbo yağlama yağı emiş ve geri dönüş devrelerini temizlediğinden faydası vardır.

Video fikir oluşmasına yardımcı olur.

Son düzenleme: 7 Haziran 2017
    Serdar, samet46 ve fatih.koz bunu beğendi.
  19. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    konunda haklısındır,yorumum yok.
    ama turbo milinde bu tarz temizlici bir ürünün geçmesi pek bana mantıklı gelmiyor.denermiyim,orasıda muamma.bana göre kullandıgımız kaliteli yagların bu tür yan malzemeye ihtiyacı yok gibi.

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Kötü durumda olan ve ya uzun kmler hiç değiştirilmemiş turbo yataklarında şayet yataktski aşınma fazla ise ve yağ kalıntıları yanmış metal ve katran tabakasını da temizleyebileceğini varsaydığımızda bir önceki mesajda yazdığım gibi mil yatak boşluğunu arttıracağından ses ve daha hızlı asınmaya sebep olabilir.Aracın turbosunun ne durumda olduğunu anlamakta zor iştir.Turbosu kötü durumda olan araçta kullanılmasını ben de tavsiye etmiyorum.Ancak ben ilk kullandığımda katranlaşmış diyebileceğim çamurumsu yağın aktığını görmüştüm.Yeni nesil yağlarda bu tarz yapılar oluşmaması lazım ama kullanım stiline gore oluşabiliyor maalesef.Sehir içi düsük devir ve rolanti yani düşük yaglama yagı basıncı ozellikle yaz aylarında sıcak yerlerde bu işi tetikler.
    Ben kullanmakta bir mahsur gormedim ve o zaman kullandım.Herkesin kendi kararıdır.Motorun içini göremediğimiz için ihtiyaçla ilgili tek görebildiğim şey motor iç temizleyici kullandığımda karterden akan az da olsa yağdaki katımsı yapılardır.
    Ben sadece tecrübemi aktardım.Karar herkesin kendine aittir.

gogo46 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş