10 Kasım LPG KABLO

Würth Katkı ve Temizlik Ürünleri Hakkında Bilgisi Olan?

'Araç Bakım & Boya Koruma & Detailing & Detaylı Tem' forumunda mustafa kemal tarafından 6 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. mustafa kemal

mustafa kemal Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    mustafa kemal
    Araç Modeli:
    kia sorento
    Selamlar arkadaşlar,
    Würth ürünleri ile ilgili faydalardan bahsediliyor.
    Kendi sitesinden incelediğimde karşıma çeşitli ürünler çıktı.
    Bu ürünler arasında ne farklar var, hangisini nasıl kullanmalıyız?
    Yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Ürünler şunlar:

1-CR-DİZEL ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ - PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ
    2-KIŞLIK MAZOT PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ
    3-MOTOR YAĞI PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ
    4-DİZEL PARTİKÜL TEMİZLEYİCİ
    5-MOTOR İÇ TEMİZLEYİCİ
    6-YANMA ODASI TEMİZLEYİCİSİ (DİZEL)

MOTOR YAĞI PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ.jpg YANMA ODASI TEMİZLEYİCİSİ (DİZEL).jpg DİZEL PARTİKÜL TEMİZLEYİCİ.jpg MOTOR İÇ TEMİZLEYİCİ.jpg CR-DİZEL ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ - PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ.jpg KIŞLIK MAZOT PERFORM. İYİLEŞT.jpg MOTOR YAĞI PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ.jpg YANMA ODASI TEMİZLEYİCİSİ (DİZEL).jpg DİZEL PARTİKÜL TEMİZLEYİCİ.jpg MOTOR İÇ TEMİZLEYİCİ.jpg CR-DİZEL ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ - PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ.jpg KIŞLIK MAZOT PERFORM. İYİLEŞT.jpg

Ekli dosyalar:

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Eskiden sadece dizel enjektör temizleyici vardı.Sonra hem temizleyici hem motorin iyileştirici çıktı.Ama dizel enjektör temizleyici daha etkili idi.

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben dizel enjektör temizleyici 5-6 kez kullandım.Motor iç temizleyiciyi 1 kez kullandım.Würth kalitesi ortada.Ama ne kadar işe yaradı derseniz motor iç temizleyiciyi görme şansı yok.Enjektör temizleyici motorun daha titreşimsiz çalışmasına ve çekişin artmasına etki etti.

4. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Ben uzun zamandır kullanıyorum (Cerato hariç diğer araçlarımda da kullandım), tavsiye ederim ... Bildiklerimi ve Würth konusunda tecrübeli dostlarımdan edindiğim özet bilgileri paylaşayım ;

1-CR-DİZEL ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ - PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ : 5-6 Depoda bir kullanımda fayda var, enjektör içindeki tıkanıklıkları giderir yakıt hatlarında temizlik yapar.
    2-KIŞLIK MAZOT PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ : Çok soğuk bölgelerde yaşamıyorsanız ve mazotunuz kaliteli ise gerek yok
    3-MOTOR YAĞI PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ : Kaliteli motor yağı kullanıyorsanız gerek yok
    5-MOTOR İÇ TEMİZLEYİCİ : En az iki yağ değişiminde bir kullanımı öneriliyor, motor içindeki ve yağ dolaşım hatlarındaki kalıntıları temizliyor
    6-YANMA ODASI TEMİZLEYİCİSİ (DİZEL) : Mazot filtresi değişiminden önce kullanılması gerek, 1 numarada sorduğunuz enjektör temizleyicinin daha yoğun ve güçlü halini içeriyor.

Bu bağlamda eğer filtre değişiminiz yaklaşmış ise Dizel Yanma Odası temizleyiciyi kullanarak işe başlayabilirsiniz, daha sonra 5 ya da 6. depoda sadece Dizel Enjektör temizleyici ile devam edebilirsiniz. Eğer motor yağınızın da değişim zamanı gelmiş ise Motor İç Temizleyiciyi kullanmanız iyi olabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir husus var, mazot deposuna herhangi bir katkıyı koyduğunuz zaman o depoyu bitirene kadar (ya da depo dibinde 3-4 litre yakıt kalana kadar) üstüne takviye yakıt almamanız gerekiyor. Würth kimyasalları belirli litrelere göre hazırlandığı için yakıt/katkı karışımının oranını bozarsanız ürün beklenen ve istenen etkiyi gösteremez.

Benim aracımda DPF olmadığı için 4 numara olarak sorduğunuz ürünü kullanmadım ve onun hakkında araştırma yapmadım.

Emniyetli sürüşler

mustafa kemal bunu beğendi.
  5. erdemegt

erdemegt Sürücü

Alınan Beğeniler:
    44
    Gerçek Ad-Soyad:
    Erdem
    Araç Modeli:
    Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Skypack
    Bence sorununuz yoksa kullanmayın, ama sorununuz enjektörü fln gösteriyorsa denenebilir, internette çok zıt bilgiler var, yararlı diyen de var zarar veriyor siz hemen farketmezsiniz diyen de, bilinen birşey würth en kalitelisi.

6. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Bu katkıların amacı sorun çözmek değil ki, olası tıkanıklık ve kirlilik kaynaklı sorunları "oluşmadan" önlemek için temizlik yapmak ... Bu bağlamda "sorun yoksa kullanmayın" demek ürünün mantığına ters düşüyor, sorun olduğunda kullanırsanız zaten bir işe yaramaz ;) [ Yani bunlar ilaç değil, bir nev'i destekleyici vitamin diyebiliriz ]

Motor Yanma Odası ve Motor İç Temizleyici gibi ürünlerde herhangi bir sorun çözmek amaçlı değiller, faydaları ise kurum ve benzeri artıkları temizleyerek dolaşımı rahatlatmak yani yine sorunları oluşmadan önce önleyebilmek. Sonucunda fayda olarak emisyon değerlerinde düşüş görürsünüz ki bu da direkt temizlik ile ilgilidir ... Velhasıl aracınızda bir enjektör sorunu varsa zaten Würth katkısı bunu çözmez, zıt bilgileri yazanlar daha doğrusu aracıma zarar verdi diyenler neleri baz alıyorlar hangi testleri ve kontrolleri yapıyorlar merak ettim :(

Aynı mantıkla Klima sistemini de temizliyoruz, misal Würth'ün Klima temizleyici ve dezenfektan spreyi 50 TL civarında ( iki kullanımlıktır yani tek kullanım 25 TL gibi düşünün ). Bu ürünü düzenli olarak kullanarak klima sisteminde temizlik yapıp küflenme ve ona bağlı enfeksiyon (kötü koku, bakteri oluşumu, tıkanıklık sonucu performans düşmesi) hadiselerinin önüne geçebilirsiniz. Yıllarca kullanmayıp tüm kutuyu tek bir seferde bile kullansanız etki etmez, mecburen klima komple sökülür detaylı onarıma alınır ve belki parça değişimine gidilir. Yılda bir kere 25 TL vermek mi mantıklı yoksa birkaç yıl sonra komple klima sökme/takma işçiliği ile temizlik ya da parça değişim parası mı ? Burada da "sorun yoksa kullanmayın" diyebilir miyiz ?

Yazarken "Würth" markasını çok kullanıyoruz, bu grubun ürünleri sattığımız ya da onlarla bir ilişkimiz olduğu düşünülmesin ... Nasıl Kia'yı kullanıyor ve seviyorsak Würth'ü de kullanıyor ve seviyoruz hepsi bu :) Amacımız bir markanın reklamını yapmak, bir başkasını kötülemek değil. Misal "Berner" markası da var, onun da ürünleri kaliteli ancak Würth bu sektörde yıllardır var ve rüştünü ispatlamış bir firma, haliyle daha çok biliniyor ve tercih ediliyor.

Keyifli sürüşler

7. mustafa kemal

mustafa kemal Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    mustafa kemal
    Araç Modeli:
    kia sorento
    Katkılarınızdan ötürü teşekkürler.
    Bir sonraki bakım öncesinde denemeyi düşünüyorum.
    Zarar vereceğini de düşünmüyorum açıkçası.
    İnternette bilgi kirliliği ve çok zıt görüşler var, o yüzden bu platformda danışmak istedim.

Hayaletsurucu bunu beğendi.
  8. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    forumdaki arkadaşların tavsiyesi ile whürt enjektör temizlici kullandım(83 binde) hem arkadaşın,hemde kendi aracımda gerçekten hem perf.hemde yakıtta fark var.şuan 87bindeyim 95 binde tekrar kullanıcam ;)

9. SPO

SPO Sürücü

Alınan Beğeniler:
    15
    Gerçek Ad-Soyad:
    Göksel SARI
    Araç Modeli:
    Sportage GSL Plus ECO Manuel
    Motor temizleyici ve DPF temizleyiciyi kullandım önceki aracımda sonuçlar iyi oldu.
    Motor temizleyiciyi bakımdan önce yağ sıcakken üst yağ kapağından dökülüyor sonrasında 5 dk'da rölanti yapıp sonrasında yağ değişimini yapıyorsunuz.Servis arkadaşım beğenmişti topak şeklinde kurum parçaları görmüştüm.
    DPF temizleme konusuda yakıta konuluyordu eski aracımda hep şehir içi kullanıldığından 130000 de doluluk uyarısı vermişti bazı temizlik komutları yapmıştım edb ile fakat olmayınca kullandım uyarı satana kadar birdaha çıkmadı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Sürekli ziyaret ettiğim, sadece arıza ya da onarım için değil, sohbet ve çay için bile gidip arkadaşlarımla buluştuğum mekanda Zeki ustam açıkça Würth ürünlerini kullandığım için kızıyor bana ;) Gerekçesini daha önce de yazmıştım, yine yazayım "Arkadaşım bunları kullanırsan bize iş kalmaz, kullanma bozulsun ki biz tamir edelim para kazanalım, çocuk okutuyoruz" diyor gülerek.

Bunu yıllarca bu sektörde çalışmış, ömrü yetkili servislerde araba üstünde geçmiş ve emekli olduktan sonra kendi dükkanını açıp canla başla çalışan tecrübeli bir usta söylüyor ve yararlarından bahsediyorsa aslında bizlerin yorum yapmasına bile gerek kalmıyor ... [ Zararlı ya da yararsız ürünlerden de bahsediyor sağolsun teknik mantığı paylaşarak yeri geldiği zaman ]

Yağ katkısı gibi ürünler hariç, temizlik ve koruma amaçlı katkılar/ürünler bence faydalıdır ve uzun vadede kendilerine yapılan yatırımı fazlası ile amorti ederler. [ Power Up, Bor Power, Motor Silk vb. ürünleri bu mantıktan hariç tutuyorum, onlar bambaşka bir konu çünkü ]

Emniyetli, keyifli sürüşler.

suyunsesi, Hasret53 ve mustafa kemal bunu beğendi.
  11. ardy7

ardy7 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    460
    Gerçek Ad-Soyad:
    Arda
    Araç Modeli:
    Rio Natty
    hakan abi 150 ml enjektör temizleyicisi takribi kaç lt mazot a atılmalı ondan bahsediyor mu sitesinde yazmamış
    150 ml olan ürünü alsam çeyrek depo yakıt için nasıl olur ?

12. ardy7

ardy7 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    460
    Gerçek Ad-Soyad:
    Arda
    Araç Modeli:
    Rio Natty
    abi sanırım hepsiburada satıyor ve 300 ml olan ürün için 80 lt mazota 1 kutu yeterlidir demiş
    o zaman 150 ml lik ürün 40 lt mazot için ideal yani neredeyse full depoya 150 ml ürün yeterli sanırım

13. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Depo kapasitesi 50-55 Litre olan bizim araçlar için ;

150 ml : 15-25 Litre (minimum çeyrek depo, maksimum yarım depo)
    300 ml : 30-50 Litre (yarım depo üstünde, maksimum tam depo)

Aralığında kullanılır, ürünün mazot içindeki karışımı ne kadar azalırsa etkisi de o kadar azalacaktır, fazlası zararlı olmamakla birlikte abartmadan kullanmak gerekir (yani çeyrek depoya 300 ml koyup iyi temizlesin diye düşünmek doğru olmaz) ... Hepsiburada , n11 vb. sitelerde yazan bilgilerden ziyade Würth'ün kendi sitesindeki katalog bilgilerini baz almanız daha sağlıklı olacaktır.

Emniyetli keyifli sürüşler.

14. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Würth en kaliteliler arasında diye biliyorum.

15. ardy7

ardy7 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    460
    Gerçek Ad-Soyad:
    Arda
    Araç Modeli:
    Rio Natty
    Fatih Bey, bilgilendirme için teşekkür ederim bir ufak sorum daha olacak m
    CR-DİZEL ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ - PERFORMANS İYİLEŞTİRİCİ 300 Ml
    CR DİZEL ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ 150 ML

Würth'ün sitesindeki 150 mllik enjektör temizleyicisinin performans iyileştirme özelliği yok mu ben ürün başlığından bunu anlıyorum bu iki üründen performans iyileştirici olanı mı kullanmak daha makuldür ?

16. ardy7

ardy7 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    460
    Gerçek Ad-Soyad:
    Arda
    Araç Modeli:
    Rio Natty
    @fatih.koz
    şimdi bir şey dikkatimi çekti katalokta aynı isim fakat ürün üstündeki resim her şeyi anlatıyor
    150 ml kutu yanma odasına kadar temizliyor
    300 ml ise enjektor + yanma odası temizliyor
    2 resim koyacağım farkı ortada
    bu durumda 300 ml olanı almak daha mantıklı

Ekli dosyalar:

• 150ml.jpg
      150ml.jpg
      Dosya Boyutu:
      214,3 KB
      Gösterim:
      24
    • 300ml.jpg
      300ml.jpg
      Dosya Boyutu:
      209,3 KB
      Gösterim:
      21
  17. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    İki kutu arasında fark yok emin olabilirsiniz, yani 150'lik kutuda ne varsa 300'lük kutuda da o var, ikisi de aynı işi yapıyor. Würth yakın zamanda ürünlerin ambalajlarını ve isimlerini düzenlediği/yenilediği için insanların kafası karışıyor, bunu son toplu alım yaptığımda kendilerine ilettim :) [ Kataloglar ile sitedeki görseller güncellendiğinde bu karışıklık ortadan kalkacaktır ]

Herhangi bir kimyasalın ya da yakıtın yanma odasına ulaşması için önce enjektörden geçmesi gerekir, bu nedenle 150'lik kutudaki ürünün sadece yanma odasını temizlemesi mümkün değil :) Kafa karıştıran, isimleri ile kutuları birbirine çok benzeyen iki farklı ürün, üç farklı kutu var ...

1. Enjektör Temizleyici olan ürünler (isimdeki performans iyileştirici farkı sizi yanıltmasın) ;

https://shop.wurth.com.tr/dizel-enjektor-temizleyici-150ml
    https://shop.wurth.com.tr/dizel-performans-iyilestirici-300ml

2. Motor Yanma Odası Temizleyici ;

https://shop.wurth.com.tr/motor-yanma-odasi-temizleyici-dizel-300ml

Size "Enjektör Temizleyici" lazım ise, gönül rahatlığı ile 150 ya da 300 ml'lik üründen alabilirsiniz deponuzdaki yakıt miktarına göre.

Ağır bakıma girecekseniz, ya da yakın zamanda Mazot Filtrenizi değiştirecekseniz bu durumda "Motor Yanma Odası Temizleyici" isimli ürünü kullanabilirsiniz. Bu ürün hem enjektörleri hem yanma odasını temizler (bir taşla iki kuş misali olduğundan biraz daha pahalıdır), ancak kullanıldıktan sonra mazot filtresinin değiştirilmesi gerekiyor (öneriliyor) çünkü diğerine göre daha yoğun bir kimyasal bu.

Emniyetli sürüşler

18. ardy7

ardy7 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    460
    Gerçek Ad-Soyad:
    Arda
    Araç Modeli:
    Rio Natty
    Fatih Bey, kafamdaki soru işaretlerini söküp aldınız bilgilendirme için teşekkür ederim.
    O zaman yakıt durumuna göre 150 ml işimi görür performans iyileştirici ibaresi aklımı çeliyordu birde kutu üstündeki ambalaj
    Yanma odası için araç 12500 km de o yüzden yakın zamanda 15bin km dolduramayacağım için sonra düşüneceğim.
    Yanma odası temizleyici de aynı şekilde yakıt tankına konuluyor değil mi sitedeki katalog da kullanım şekli için ; 4 silindirli araçlarda Yakıt sistem temizleme cihazının tankına 750 ml yatıka 1 kutu diye belirtmiş

19. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Evet o da aynı mantıkla yakıta ilave ediliyor, özel cihazla yapılacak temizliğe de uygun ... Biraz daha yoğun bir kimyasal olduğundan oranı düşürmek mümkün, yani illaki dolu depoya koymanıza gerek yok ;) Yarım deponun üstünde yakıtınız olsun kafi , yalnız yanma odası temizliğinden sonra mazot filtresini değiştirmeyi unutmayın (yeni alacağınız yakıtla biraz yol yapıp sonra değiştirebilirsiniz, aynı gün değiştirmeye gerek yok).

Emniyetli sürüşler

ardy7 bunu beğendi.
  20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Evet 30-40 lt yakıt için iyi gelir o miktar.

ardy7 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş