10 Kasım LPG KABLO

Turbo ve intercoler de yağ kaçağı.

'Cee'd' forumunda Şafakia tarafından 17 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    Selamın aleyküm abiler aranıza henüz yeni katılmış durumdayım ismim Şafak İstanbul dan dün bi araç aldık kia ceed 2011 1.6 motion dizel ekspertize soktuğumuz da aracın turbo ve intercoler de ufak yağlanma var dediler. Daha önce aynısı başına gelmiş bir kullanıcı veya konu ile bilgili birileri var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

2. habib_723

habib_723 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    33
    Gerçek Ad-Soyad:
    HABİB TAŞAN
    Araç Modeli:
    2012 Cee'd Motion 1.6 Crdi 115 E5
    Benim aracımda turbo intercooldan motor soğutma suyuna yağ kaçırıyordu ve motor soğutma suyu balçık gibi olmuştu... Şöyle söylüyeyim motor soğutma suyuna değilde turbo ya kaçırıyorsa motoru kontrol ettirin bence.... Ben benim bu sorunumu dışarıdan yaptırmadım güvenmedim direk yetkili serviste yaptırmıştım. 1.5 - 2 sene evvel serviste herşey dahil 1700 TL gibi bir masrafla çıktım... Dışarıda da bana 1000-1100 TL masraf çıkarmışlardı... Servis te yaptım kafam rahat oldu en azından... Yarın öbürgün muhattabınız belli en önemli tarafı bu... Aracım 2012 kia ceed manuel 1.6 crdi idi motion modeli...

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şafakia bunu beğendi.
  3. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    Habib abi ilgin için teşekkür ederim. Dün yaptırdığımız ekspertizci motor da sorun olmadığını turbo ve intercoler de ufak yağlanma olduğunu bunu da turbo tamiri ile çözüleceğini söyledi ilk defa dizel bi araç sahibi oldum araç 127 binde. Öyle sanayi sanayi dolaşmak yerine söylediğin şey mantıklı fakat çok yüksek bi maliyet mi çıkar açıkcası ondan korkuyorum. İşin ehli bir ustadan fikir alsak göstersek diye düşünüyorum.

4. HMT07

HMT07 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    127
    Gerçek Ad-Soyad:
    HAMİT
    Araç Modeli:
    KİA CERATO EX 1.5 2006
    Öncelikle Hoşgeldin.

Benim araçta da "Duman Problemi" adı altında kontroller yapılırken, turbo daki yağlanmadan sorun olabilir adı altında Turbo ustası kontrol etti ve biraz yağlanması normal sıkıntı yok turboda demişlerdi. Bence iyi bir ustaya baktır turbo revizyonu/tamiri çok maliyetli değil diye biliyorum. Tamamen değiştirilirse o zaman maliyetli.

Şafakia bunu beğendi.
  5. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    Hoş buldum abi sağol mesajın için :)

Asık kafamı karıştıran şu oldu adam turbo bozulsa dahi en fazla çekişte sorun olur fakat iş intercole döner ufak bi parça motora giderse motor kitleme yatak sarma gihi problemler meydana gelebilir dedi. Etrafımda öyle tanıdık eş dost sanayici arkadaş esnaf yok İstanbul da da eski tecrübelerime dayanarak söylüyorum işinin ehli fakirin halinden anlayan pek usta yok. Sence intercol böyle bir sorun verir mi bize abi birde İstanbul da bizi yönlendireceğin bir usta var mıdır?

6. habib_723

habib_723 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    33
    Gerçek Ad-Soyad:
    HABİB TAŞAN
    Araç Modeli:
    2012 Cee'd Motion 1.6 Crdi 115 E5
    Ben başımdan geçeni anlattım ben dışarıdaki kişiye 400-500 daha az verip kendimi riske atmam... Ben direk turbo intercool u sıfır taktırdım o yüzden işçilik maliyeti temizleme ve turbo intercool ile beraber 1700 vermiştim servise şuan da muhtemelen daha pahalıdır motoru indirmekten ise benim yaptığım yöntemi öneriyorum başınız ağrımaz en azından ama karar sizin sonuçta... Şöyle söylüyeyim bende aracı aldıktan 2 ay sonra bu şey başıma gelmişti onu hallettim bakımları dışında işim öyle sanayiye gitmiyorum şuanda çok şükür...
    Bu arada gerçekten işini hakkıyla yapan çok az sanayici usta var... Genelde sözüm meclisten dışarı üç kağıtçılık peşindeler... En basit örneği ile benim 2006 model a3 sportback Audi bir aracım vardı keşke hiç sanayiye uğramasaydım diyorum bir iki defa uğradım ondan sonra artık bütün sanayicilerle akraba olduk gide gide... O yüzden gerçekten tanıdığınız kişi ise ve güvenirseniz gidin...

Ben hala özellikle böyle problemler için yetkili servisi öneriyorum...

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HMT07 bunu beğendi.
  7. bayteriner

bayteriner Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    167
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail Akkaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Kafanızı karıştırmak istemem ancak servisler de turbo-enjektör gibi parçaların bakımını dışarıda bu iş üzerine çalışan ustalara yaptırıyor. İstanbul da olmanız şans. Arkadaşların tavsiye edeceği ustalara bakın.

heh bunu beğendi.
  8. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    Tavsiye bekliyorum da abi sanırım yeniyim diye pek kimse yardımcı olmak istemiyor.

9. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    Teşekkür ederim Habib abi sağolasın tavsiyen için söylediklerini aklıma yazdım buradan usta tavsiyesi gelmez ise mecbur servise gidip göstereceğim

10. HMT07

HMT07 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    127
    Gerçek Ad-Soyad:
    HAMİT
    Araç Modeli:
    KİA CERATO EX 1.5 2006
    "Turbo arızalı olsa çekişten de düşer. "Mutlaka dönen olur, İstanbul da çok Kia cı var.

Ben Antalya da bile daha en iyisi bu diyemedim usta için :)

11. HMT07

HMT07 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    127
    Gerçek Ad-Soyad:
    HAMİT
    Araç Modeli:
    KİA CERATO EX 1.5 2006
    Sanayi sanayi gezmiş biri olarak bu söylediğine de katılıyorum.

Şafakia bunu beğendi.
  12. bayteriner

bayteriner Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    167
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail Akkaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Forumda biraz araştırırsanız cevap bulabilirsiniz. Bu aralar forum biraz durgun. İstanbul'da üyemiz çok.

13. HMT07

HMT07 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    127
    Gerçek Ad-Soyad:
    HAMİT
    Araç Modeli:
    KİA CERATO EX 1.5 2006
    İstanbul ve İzmirli çok :)

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayırlı olsun ve hoşgeldiniz.

Yağ turbo emiş hortumundan başlayarak intercoller a kadar gidiyorsa 2 ihtimal var.1.si turbo yatak ve keçelerinde sorun vardır ve emiş hattına yağ kaçağı yapıyordur.
    2.si ise arıza kaynaklı değildir.Karter havalandırması turbo girişine verildiği için oluşan yağ buharı turbo emiş hattından basınçlandırılarak intercooler a ve oradan da emme manifolduna geçer.Yağ seviyesi maksimum seviyenin üzerinde kullanıldıysa bu yağlanma seviyesi artar ve bu fazla yağ ile araç kullanma durumu motor için ve özellikle de turbo için çok zararlı bir durumdur.
    O yüzden yağın nereden başladığı çok önemlidir.

HMT07 ve Şafakia bunu beğendi.
  15. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    Hoş buldum abim açıkcası sayfadan pek yardım alamayınca habib abinin dediği gibi direk servise soktum aracı servisteki yetkili ve usta turbo ve intercoler de sorun olmadığını intercoler hortumunda yırtık olduğunu söyledi ( yetkili servis tekkar İstanbul Kartal civarında ) buna bağlı olarak hortumu değiştirdik aracı yeni aldığım için komple orada servise sokup bakımını yaptırdım pahalı mı oldu ne oldu pek bi bilgim yok fakat araç servisten çıktıktan sonra bana öncekinden daha bi atak daha bir seri geldi gibi. Daha önce ki yağ kaçaklarından ötürü tabanda yağ olduğunu yıkandıktan sonra dahi geçmediğini ve 1 hafta sonra tekrar gelip yağ kaçağı olup olmadığını kontrol amaçlı tekrar gelmem gerektiğini söylediler haftaya tekrar gideceğim. Başımdan geçenleri tek tek sonradında siz değerli abilerim ile de paylaşacağım :)

HMT07 ve bayteriner bunu beğendi.
  16. HMT07

HMT07 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    127
    Gerçek Ad-Soyad:
    HAMİT
    Araç Modeli:
    KİA CERATO EX 1.5 2006
    Hayırlı uğurlu olsun tekrardan

Şafakia bunu beğendi.
  17. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    Sağol abi teşekkür ederim :)

18. mehmet87

mehmet87 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALKAN
    Araç Modeli:
    kia rio
    merhaba geçmiş olsun, aynı sorun benim rio 1.5 crdi 2011 aracımda da var. aracımı geçen yıl satın alırken de intercool üstündeki yağlanma dikkatimi çekmiş ve hemen satın almadan tanıdık iyi bir turbocuya göstermiştim. Bu araçlarda kronik ufak terlemeler sonucu yağ oluşabilir demişti (tabiki motoru çalıştırıp tam gazlarda motor ve turbo kaçaklarını kontrol ettikten sonra). Ben yetinmeyip aldıktan sonra çok iyi tanıdığım 2 motor ustama daha gösterdim onlarda aynısını söylediler. motor suyuna yağ karıştıracak afaki seviyede değilse bence arada kontrol edilip kullanılır. Neticeye gelirsek tabi ki sıfırı ile değişimi en iyisi maddi olarak imkan bulsam beklemem fakat parça çok pahalı. bunun içinde forum yöneticimiz için sakıncası yoksa bir link paylaşıyorum mutlaka izleyin emin olun içiniz rahat eder, adam yetkili servisinden normal ustasına parça maliyetlerine kadar bam bam anlatmış. ne yazık ki bazı kişilerin abarttığı kadar iş maliyetli olmuyor her turbo revize ediliyor. devamı video da. umarım yardımcı olur. saygılar.

tt_boy ve Şafakia bunu beğendi.
  19. Şafakia

Şafakia Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Şafak Çağman
    Araç Modeli:
    Kia ceed
    İlgin için teşekkür ederim Mehmet abi bakalım dün servise soktum bana her ikisinde sorun olmadığını intercol'e giren hortum da çatlaktan dolayı sızmış dediler ve serviste değiştirdim haftaya tekrar gelmemi bi göstermem söylediler şuanlık çok şükür bi sıkıntı yok. Komple bakımını da aynı yerde yaptırdım aracı çanakkale den İstanbula getirdiğim halinden daha iyi gibi geldi bana ama haftaya tam olarak sorun olup olmadığını anlayacağız bakalım :) tekrar teşekkür ederim verdiğin bilgiler için abi sağolasın

20. mehmet87

mehmet87 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALKAN
    Araç Modeli:
    kia rio
    Rica ederim, umarım sorunun düzelmiştir. Neticeyi yazarsan elbette faydalı olacaktır.

Bu Sayfayı Paylaş