lovato.com AFR Team

Turbo Arızalarının Tespiti ve Turbo Hakkında Bilgiler

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda heh tarafından 19 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir yurt dışındaydım ve çok şükür artık döndüm.:)
  Arkadaşlar özellikle dizel motorlu araç sahibi arkadaşlarımızın araçlarında zamanla çıkabilecek ve basit kullanım kuralları, düzenli bakım + yağ değişim periyodu, dikkat edilmesi gereken bazı küçük noktaların kaçırılmaması ile araçlarımızın turbo ömürlerini uzatmak mümkün. Daha önce bununla ilgili çeşitli paylaşımlarda bulunmuştuk.

  Turbolu ve özellikle dizel araçlarda mavi/siyah duman atıldığında, araç çekişten düştüğünde,ıslık sesi duyulduğunda,yağ sarfiyatı başladığında ya da arttığında ve bunun gibi yaşanabilecek olaylarda ilk önce turbodan şüphe duyulur.Bu şüphe genellikle de doğru çıkar.Ancak bu şüphelerin doğru olma ihtimalini arttırabilmek için başka emarelere de ihtiyaç duyulur aslında.

  Daha doğrusu ''turbo arızalıdır'' kanısına varmak için birkaç emarenin oluştuğunu görebilmek daha doğru olur.

  Böylelikle doğru karar verilerek değişimi masraflı ve üst düzey işçilik isteyen bu önemli parçanın gereksiz yere değiştirilip yeni masraflar açılmasının da önüne geçilebilir.

  Hepimizin araçları kıymetlidir ve herkes ne zorluklarla araçlarını aldığını özellikle araçların sıkıntısı çıktığında daha iyi hatırladığını düşünürsek bu hatırlama zamanı geldiğinde arıza bulunana kadar yanlış teşhislerden ve dolayısı ile bu yanlış teşhislerin sonucu yapılan gereksiz onarım masraflarının önüne geçilebilmesi için turbo arızaları ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Ekim 2013
  usonmezel ve plectrum bunu beğendi.
 2. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbonun Arızalı Olduğu Tepit Edilirse Seçenekler Nelerdir?

  logo.jpg

  Daha önce başka bir açtığım konuda turbo arızalarında orjinal onarım kiti dahi olsa küçük turbolarda turbo revizyonlarının oto sanayi ortamında yapılmasının riskinden ve bu şekilde revize edilmiş turboların kısa periyotlarla ,çok yüksek bir yüzde ile tekrar benzer problemler çıkarabileceğinden,bu benzer problemlerin her birinde ödenen revize ücretlerinin ise orjinal turbo fiyatını aşabileceğinden, nette bu şekilde ücretler ödeyen bir çok dizel araç sahibinin şikayetçi olduklarından bahsetmiştim.

  Yetkili servislerde özellikle garantisi bitmiş dizel KIA sahibi arkadaşlarım için turbo değişim maliyetinin yüksekliğini düşündüğümüzde,değişim için yine yetkili servisin tercih etmelerini,ancak orjinal turboyu çok daha uygun fiyata Garrett Turbo Türkiye Yetkili Distribütöründen alabilmeleri için daha önce yaptığım yazışma ve firma linkini paylaşmıştım.Ben yine bu yolun tercih edilmesinin revizeye tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve tavsiye ediyorum.

  İlgili link; http://www.kiaclubtr.com/threads/ki...mi-İçin-uygun-fiyatlı-Çözüm-alternatifi.3928/

  Turbo çok hassas bir makine parçasıdır.Revize işi büyük turbolarda maliyet etkin olmakla birlikte küçük turbolarda bu hassasiyetin üretici firma kadar olmaması nedeni ile revize yapan firmalar tarafından yakalanmasının neredeyse imkansız olduğunu ve orjinal turbo değişimi ile aynı olamayacağını hatırlatarak çok maliyetli olacağını işaret etmek isterim.

  Turbo ister yenisi ile değiştirilsin,ister revize edilen turbo tekrar yerine takılacak olsun;yerinden sökülen parçalar aynı şekilde sızdırmazlık contaları yenilerek doğrudan yerine takılamaz.Turbo söküldükten sonra yerine takılırken izlenmesi gereken bir dizi işlem vardır ve bu işlemler sırası ile yapılmalıdır.Bu sıra ve ya işlemlerin yapılmaması turbo ve ya başka parçaların arızalanma riskini taşımaktadır.

  Tabi ki son karar sizlerin.Seçim de sizlerin.Ben sadece yukarıda bahsettiğim gibi bin bir güçlükle aldığımız ve bizim için değerli olan araçlarımızın ömrünü; kullanım ömrü düşünüldüğünde en tasarruflu olacak şekilde kullanabilmemiz açısından bu bilgileri gerekli olduğunu düşünüyorum.;)

  Kararınız ne olursa olsun paylaştığım bilgilere dikkat ederek revize ettirdiğiniz ya da yenisini taktırdığınız turboda yapılması gereken doğru işlemleri,doğru işlem sırasını bilmeniz ve de bu işlemi yaptırdığınız yerden isteyebilmeniz/yapılan işlemi kontrol edebilmeniz için siz saygıdeğer üyelerimizle bu bilgileri paylaşmak istedim.
  :)
   
  Son düzenleme: 20 Kasım 2014
 3. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbo Nedir ve Ne İşe Yarar?

  logo.jpg

  Önce turbonun ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatarak başlamak istiyorum.

  Turbo;basit tabiri ile motor içerisine,yanma sonrası ortaya çıkan egzost gazını kullanarak daha fazla besleme havası sağlamakta kullanılan çok hassas bir hava pompasıdır.


  Yanma odasında yakıt hava karışımının yanması ile ortaya çıkan egzost gazları egzost manifoldu tarafından toplanarak turbonun egzost tarafı türbini ve salyangozuna ulaştırılır.Egzost turbo içerisinden akarken türbin kanatlarını çevirir.Türbin kanatları turbo şaftı/rotoruna bağlı olan kompresör kısmı kanatçıklarını çevirir.  Dönmeye başlayan kompresör kanatçıkları intercooler üzerinden emme manifolduna ve oradan da emme valflerini geçerek silindir/yanma odası içerisine basıncı arttırılmış taze hava basar.
  1.gif

  Turbo sayesinde birim hacimdeki oksijen miktarı arttırılmış olur ve daha iyi bir hava yakıt karışım optimizasyonu sağlanır.Sonuç olarakta daha iyi bir yanma elde edilir.
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
 4. Mahir

  Mahir Moderator Moderator

  Katılım:
  23 Aralık 2012
  Mesaj:
  9.537
  Alınan Beğeniler:
  3.725
  Şehir:
  Düzce
  Gerçek Ad-Soyad:
  mahir
  Araç Modeli:
  .
  Teşekkürler:alkiseg6::alkiseg6::alkiseg6::alkiseg6::alkiseg6::alkiseg6:
   
 5. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Teşekkür ederim Mahir Bey.Çalışma uzun.Ama bugün olmasa da yarın bitirmeye çalışacağım.;)
   
 6. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbo Hangi Parçalardan Oluşur?

  logo.jpg
  Turbolar genel olarak 5 ana parçadan oluşurlar;

  indir.jpg

  -Egzost Salyangozu:Turbonun egzost gazını üzerinde taşıyan,yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve egzost manifolduna bağlı kısmıdır.

  images (6).jpg

  images (4).jpg

  -Gövde:Turbonun orta kısmıdır ve her iki tarafında bulunan salyangozların içine uyumlu olacak şekildedir.Egzost Türbini,Kompresör kanatçıklarını taşıyan rotora yataklık eder.Emme ve egzost salyangozları gövde üzerine bağlanır.Yatakları yağlayan yağın giriş ve çıkış delikleri gövde üzerindedir.İç kısmında yağın kolaylıkla yol alabilmesi için kanallar mevcuttur.

  images (1).jpg

  indir (2).jpg

  -Emme Salyangozu: Turbonun hava emiş devresine bağlı kısmıdır.Hava filtresi üzerinden emilen hava bu kısma gelir.Yüksek sıcaklığa maruz kalmadığı için genellikle alüminyumdan üretilir.

  20150214_142120 (1900x1069).jpg

  -Kompresör Pervanesi:Genellikle aluminyum malzemeden üretilmiştir.Amaç hafif malzeme ile kompresör çevirme kuvvetinin azalmasını önlemektir.Yapısı narindir.En küçük bir yabancı madde dahi çarpsa kanatçıklarında büyük hasarlar oluşabilir.Motora gönderilmek üzere havanın basıncını arttırır.

  20150214_143538 (1900x1069).jpg

  -Rotor ve Egzost Türbini:Sürekli burulma momentine,ısıl gerilmelere ve yüksek ısıya maruz kaldığından nikel alaşımlı dayanıklı materyalden üretilmiştir.Rotor pervaneye çok özel tekniklerle,ısıl işlemler altında birleştirilir ve birbirlerinden ayrılmazlar.Egzost gazının enerjisi buradan rotor vasıtası ile kompresör pervanesine aktarılır.
  Kompresör,Rotor ve Türbin pervanesi bir arada
  indir (3).jpg
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
 7. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbonun Faydaları

  Turbonun faydalarına genel olarak değinecek olursak,turbo şarj sayesinde;

  -Daha yüksek ve verimli makine gücü ve torku elde edilir,
  -Yakıt sarfiyatı azalır,
  -Egzost emisyonu düşer,
  -Daha kompakt ve hafif makineler kullanılabilir.

  Bizim araçlarımızda VNT tipi turbolar kullanılmıştır.VNT turbolarda gelen egzost gazı egzost tarafı türbin kanatçıklarına hareketli kanatlar vasıtası ile yönlendirilir.

  Böylece düşük devirlerde daha iyi turbo performansı alınabilir.Egzost gazı kontrol altında tutulduğundan ECU (Motor Kontrol Ünitesi) tarafından değişken güç ihtiyaçlarına göre turbo performansı hem yüksek hem alçak devirlerde daha iyi kontrol altına alınabilir.Bu kontrolü ECU vakum kumandası altında çalışan ve içinde bu vakumun kumanda ettiği bir diyafram barındıran aktuatör tarafından yapılır.
   
  Son düzenleme: 18 Aralık 2015
 8. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Arızalı Turbo Değiştirilirken Arızanın Asıl Sebebinin Bulunmasının Önemi

  logo.jpg

  Turbodan kaynaklanabileceği değerlendirilen birçok arızada ve ya turbonun kendisi arızalandığında aslında arızanın kaynağı turbo dışı unsurlardan kaynaklanabilir. Yani aslında sıkıntı turbo dışında olabilir.

  Arızalı turboyu değiştirmeden önce turbo arızasına sebep olan sıkıntının tespit edilmesi gerekir.Bu sayede sıkıntı turbo dışı bir etkenden kaynaklanıyorsa önce bu problem niteliğindeki etkenin ortadan kaldırılması gerekir.
  ;)
   
 9. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbo Hasarının Sebep Tespitinde Dikkat Edilecekler;KİRLİ YAĞLAMA YAĞI

  logo.jpg

  (Arkadaşlar öncelikle büyük ve bazı kelimelerde renk kullandığım için özür dilerim ancak bazı noktaların iyi vurgulanması ve diğerlerinden ayrılması gerekiyor.;) )

  Şayet turbonuz hasar gördüğü için turbonuzu değiştirmek ya da revize ettirmek zorunda kaldıysanız,hasarlı turbonuzu inceleterek üzerinde bulunan bazı emarelerden turbo arızanızın hangi sebep ya da sebeplerden kaynaklandığını tespit eder/ettirebilirsiniz.Bunları yukarıdaki başlık ve benzeri başlıklarla anlatmaya çalışacağım.;)


  Küçük Parça Kirlenmesi;

  Bu kirlenme türü gözle yağa bakıldığı zaman fark edilemeyebilir.Ancak bu parçacıklar yatak yüzeyini parlatır.Ve yatak yüzeyinin parlaması istenmeyen bir durumdur.Yatak yüzeyi parlarken,
  Yatak yüzeyinin dış tarafında normalde olmayan sahte daireler oluşur.Bu dairelerle birlikte çoğunlukla kompresör kısmı dış yatağı dış çapında yıpranma ve incelme meydana gelir.

  Turbo jurnal ve rulman yatak resimleri;

  indir (4).jpg indir (8).jpg
  Büyük parça kirlenmesi;

  Yağlama yağı ile taşınan büyük partiküller yataklar üzerinde çarpma ve ya sürtünme etkisi ile çentik ve derin çiziklere neden olabilmektedir.

  Hem küçük parça kirlenmesinde,hem de büyük parça kirlenmesinde türbin/kompresör rotoru ile merkez yatak diğer yataklardan daha az yıpranır ve zarar görür.

  Bunun sebebi bu turbo elemanlarının dış yataklara göre daha sert ve dayanıklı malzemeden yapılmış olmasıdır.Arızalanmış turboda kompresör ya da egzost türbin tarafı rotor merkezi el ile herhangi bir yöne doğru hareket ettirildiğinde rotorun normalde olmmamsı gerektiği kadar yatak içerisinde hareket etmesi bu durumun işaretidir.Yataklardaki hafif çentik ve çizgiler genellikle yağlama yağının taşıdığı büyük ebatlı ve gözle görülebilen partiküllerden kaynaklanmaktadır.
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
  plectrum bunu beğendi.
 10. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbo Hasarının Sebep Tespitinde Dikkat Edilecekler;EKSİK/YETERSİZ YAĞLAMA

  logo.jpg

  Yetersiz Yağlama;

  Conta/gasket malzemesi tarafından kısmi de olsa yağ besleme,geri dönüş yolunun tıkanması ve ya kristalize ya da polimer (Sebeplerden biri de; http://www.kiaclubtr.com/showthread.php?t=1577&highlight=ya%F0lama+ya%F0%FD+dikkat) yapıya dönüşmüş yağın bu yolları tıkaması sonucu oluşan turbo zararıdır ve bu durum oluştuğunda şaft jurnal yataklarında renk değişimi ve solma görülür.Bu yatak erozyonunun bir göstergesidir.

  Yağda Kimyasal Kirlenme;

  Yağdaki bu tür bir kirlenme ve ya bozulma ancak laboratuvar şartlarında tespit edilebilir.Ancak yağ kimyasal olarak kirlendiğinde bu durumun etkileri turbo üzerinde tıpkı ‘Yetersiz Yağlama’ da olduğu gibidir.Yani şaft jurnal yataklarında renk değişimi ve solma görülür. Turbo rotor/şaftı ile yataklarda ağır aşınma ve aşırı hararet görülür.Bu kirlenme ve turbo zararının ana nedeni yağlayacılık özelliğini yitirmeye başlayan yağlama yağı (kalitesiz yağ kullanımı,farklı numaralarda yağlama yağlarının kullanımı,kimyasal özellikleri aynı olmayan [sentetikle yarı sentetiğin karıştırılması gibi]yağların birlikte kullanılması,yağ numarası ya da markası kullanılırken motora flush ya da motor iç temizleyici kullanılmaması vb.sebeplerle özelliğini,kimyasal yapısını,orijinal vizkozitesini yitirmesi) ve enjektörlerin işeme yapması ile motorin ya da layner-olan dizel araçlarda-enjektör +egzost soğutma suyu conta+sızdırmazlık problemleri sonucu suyun yağlama yağına karışarak yağı seyreltmesi,vizkozitesini düşürmesi,yağlayıcılık özelliğini azaltmasıdır.

  Yağlama yağına motorin ya da su karışmasının sadece turboya değil; tüm motora zararı şüphesiz erken tespit edilemediği taktirde büyük olacaktır.Motorun komple kaybına kadar gidebilecek arıza ve zararın oluşması işten bile değildir.  Yağlama Yağının Komple Kaybı;

  Bu durumda benzer sıkıntılar ve zararlar görülecek olup bu durumun diğerlerinden farkı bu zararların çok kısa bir sürede oluşacak olmasıdır.
  Sağlam ve yıpranmış yatak;
  indir (10).jpg
  Hasar görmüş turbo yatakları;

  images (8).jpg
  indir (9).jpg
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
 11. miraz.miraz

  miraz.miraz Sürücü

  Katılım:
  26 Ocak 2012
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  13
  Şehir:
  addaa
  Gerçek Ad-Soyad:
  aslan
  Araç Modeli:
  2005
  Çok faydalı bir konu olmuş benim de bir sorum olacak kia sorentolardaki turboların su soğutmalı olduğunu duymuştum doğrumudur bu nasıl bir çalışma prensibine sahiptir. Biraz bilgi verirseniz sevinirim artıları eksileri nelerdir
   
 12. ERSİN

  ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

  Katılım:
  5 Eylül 2010
  Mesaj:
  3.060
  Alınan Beğeniler:
  228
  Şehir:
  Ordu-Ünye
  Gerçek Ad-Soyad:
  Ersin
  Araç Modeli:
  Mercedes-Benz W211
  Starexlerdede aynı motor var , Ben birebir görmedim ama bu CRDİ motor ile içli dışlı olan birisi üstündeki Turbo su soğutmalı demişti.
   
 13. miraz.miraz

  miraz.miraz Sürücü

  Katılım:
  26 Ocak 2012
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  13
  Şehir:
  addaa
  Gerçek Ad-Soyad:
  aslan
  Araç Modeli:
  2005
  Su soğutması çok ilginç geldi bu konu araştırmak istiyorum
   
 14. ReNe

  ReNe Super Moderator Super Moderator

  Katılım:
  12 Mayıs 2011
  Mesaj:
  8.463
  Alınan Beğeniler:
  2.111
  Şehir:
  İSTANBUL
  Gerçek Ad-Soyad:
  Murat Çaşkurlu
  Araç Modeli:
  BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
  Tez mi yazdın Turbo hakkında Hakan biraderim eline sağlık :D
   
 15. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Teşekkür ederim.Sorento ve Starex te su soğutmalı turbo olduğunu bilmiyordum açıkçası ama su soğutmalı turbolarda mevcut tabiki.

  Su soğutmalı turbolarda aracın tatlı su sisteminden turbo gövdesi içerisinde su haznesi bulunuyor.Su haznesi yağ haznesini de soğutacak şekilde konumlanıyor.Motor çalıştığı sürece devirdaim tulumbası vasıtası ile su bu hazne içerisinden geçerek soğutma devinimini tamamlar.

  indir.jpg

  waterCooledBearingHousing.jpg

  Motor stop ettiği zamanda tulumba durduğu halde-şayet hortumlar ve su giriş çıkışı doğru konumlandırıldığında termal sifon fonksiyonu gereği bir miktar su geçisi daha olur ve soğutma az da olsa devam eder.

  Şu bir gerçektir ki su soğutması turbonun ömrünü uzatır ve daha dayanıklı bir turbo ile daha yüksek devirlerde çevrilebilen turboların kullanımını kolaylaştırır.

  Ancak çoğu turbolar ise hava ve içinden geçen yağ ile soğutulur.
  Bir turbonun su soğutmalı olup olmadığının anlaşılabilmesi için su giriş ve çıkış portu olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir.Yani hava girişi ve egzost çıkışı dışında 4 adet hortum turbo üzerine bağlandıysa bu turbo yağ ve su soğutmalıdır diyebiliriz.

  Su soğutması jurnal tip metal yataklı turbolarda nadiren kullanıldığı gibi genellikle rulman tipi yatakları olan turbolarda kullanılır.

  Su soğutmasının turbo ömrünü nasıl uzattığına gelince;
  Turbo çalışma esnasında özellikle egzost türbini ve salyangozu tarafı aşırı ısınır.Özellikle zorlu koşullarda ve performans kullanımlarında bu ısı ziyadesi ile artar.Isınan türbin,rotor ve egzost salyangozu üzerindeki ısı nispeten daha soğuk olan gövde tarafına geçmek ister.Bu ısı alışverişi ile turbo gövdesi de ısınır ve gövde de mevcut yataklar ve sızdırmazlık ringi ağır şartlarda çalışmaya başlar.Sadece yağ ve hava soğutması olan turbolar da bu soğutma işini esas olarak yağlama yağı yapar.Burada da aracımızı stop etmeden önce rolantide çalıştrımanın ve ya bazı turbolu araç sahiplerinin yaptığı gibi turbo timer montajının önemi artıyor.

  Su soğutmalı turboda ise gövdeye sirayet eden ısı hem yağ ile,hem de gövdeyi çevreleyen su soğutma hücresi ile yapılır.Bu yüzden zaten çalışırken daha soğuk olan turbo stop sonrası da yukarıda bahsettiğim termal sifon olayı nedeni ile bir miktar daha devam eder ve soğuma da çok kısa zamanda olmaz.Yavaş bir soğuma olur.Bu da metalin çabuk yorulmasını önler.

  :thumbup1:

  :D:D
  Yok be biraderim.Daha paylaşım devam edecek inşallah:music2fq7::music2fq7:
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
  Alicanım bunu beğendi.
 16. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbo Hasarının Sebep Tespitinde Dikkat Edilecekler;İSTİSNA KULLANIM KOŞULLARI

  logo.jpg

  Overspeed (Turbonun aşırı devirle dönmesi);

  Turbo herhangi bir sebeple dizayn devrinin üzerinde aşırı devirle döndüğünde bu durum oluşur.

  Overspeed durumu oluştuğunda jurnal yataklarda aşırı hararet oluşur.Yağlama yağı yanarak yatak üzerinde karbon/kömürümsü yapı oluşturur ve bununla birlikte genellikle egzost türbininin arka tarafında konkav yapı meydana gelir.Kompresör kanatçık keysinin arka tarafında turuncu renkte kabukumsu bir yapı oluşur.Bu yazdıklarım overspeed olmuş turbonun en belirgin arıza izleridir.
  images (1).jpg
  indir.jpg


  Aşırı devirle dönmüş turboda görülebilecek başka bir sıkıntıda türbin kanatlarından bir kısmının kaybedilmesi,kopması ve ya çatlamasıdır.

  indir (5).jpg
  indir (7).jpg

  indir (2).jpg
  Kanatları tamamen kopmuş pervane;
  indir (3).jpg
  images (1).jpg


  Çatlayan kanatçıkların kopması için de tekrar aşırı devre çıkılması gerekmez.Düşük yüklerde dahi o kanatlar zamanla kopacak ve bağlı olduğu sistem ve motora zarar verecektir.

  Overspeed olmuş bir turbonun kesin değiştirilmesi gerekirken,bağlı olduğu sistemlere verebileceği zararlar da pahalı onarımlar gerektirebilir.

  :closedeyes:
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
  Alicanım bunu beğendi.
 17. ReNe

  ReNe Super Moderator Super Moderator

  Katılım:
  12 Mayıs 2011
  Mesaj:
  8.463
  Alınan Beğeniler:
  2.111
  Şehir:
  İSTANBUL
  Gerçek Ad-Soyad:
  Murat Çaşkurlu
  Araç Modeli:
  BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
  Doktora yapıyorsun Turbo üzerinde anlaşıldı :D
   
 18. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  :D:D

  Keşke be biraderim:D
   
  usonmezel bunu beğendi.
 19. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbo Hasarının Sebep Tespitinde Dikkat Edilecekler;YABANCI MADDE HASARI

  logo.jpg

  Bu hasar kompresör ya da egzost türbini tarafına yabancı madde girmesi sonucu oluşur.

  Kompresör Tarafı;

  Bu hasar yabancı maddelerin kompresör girişinden kanatçıklara sıçraması sonucu oluşur.

  Sert Yabancı Maddeler;

  Yabancı maddeler emiş hattı üzerinden herhangi bir yerden geçerek turbo emişine kadar gelirler. En sık görülenleri ise tuz zerrecikleri ve kumdur. Bu maddeler ise erozyon ve korozyona yol açarak kanatçık problemleri (kanatçıklardan parça kopması, kanatçık et kalınlığının azalması, çatlaklar, kanat üzeri birikimler sonrası balansın bozulması ilk akla gelen problemlerdir.)oluşmasına neden olurlar.


  Sağlam emiş kanatları;
  indir (5).jpg logo.jpg

  Yabancı madde hasarı yaşamış diğer pervaneler;
  images (1).jpg
  indir (3).jpg


  Yumuşak Yabancı Maddeler;

  Yumuşak yabancı madde hasarının sonucunda genellikle kompresör kanatçıklarının geriye doğru eğildiği/büküldüğü görülür. Eğer kanatçıklarda materyal yorgunluğu başladıysa parça kopmaları bile görülebilir.

  Yumuşak parçalara örnek atölye ve ya servislerde kullanılan; salaşpur, üstübü ve benzeri temizlik malzemelerine ya da temizlik kağıtları ve hatta peçete parçaları sayılabilir.

  Emiş hattı üzerinde bu ve benzeri malzemelerle temizlik yapılıyorsa çok dikkat edilmesi ve saydığım bu malzemelerin geride kalıntı bırakmadığına emin olunması gerekmektedir. Sert yabancı maddelerin bıraktığı hasara benzer sıkıntılar bu hasar tipinde de görülebilir.
  indir (2).jpg
  indir (4).jpg
  indir.jpg
  Egzost Türbini Tarafı;

  Bu hasar yabancı maddelerin türbin girişinden kanatçıklara sıçraması sonucu oluşur.

  Sert Yabancı Maddeler;

  Bu hasar tipinde egzost türbini tarafına giren sert yabancı maddeler yüksek sıcaklık,ısıl gerilme ve devir altında çalışan türbin kanatçıklarına çarptığında kompresör tarafındakine benzer hasarlara neden olabilmektedir.Hatta bu hasarlar kompresör tarafındaki koşullardan çok daha zor şartlar altında çalışan türbin tarafında olduğunda etkileri çok daha büyük olacaktır.Genelde bu tür hasarlara egzost manifoldundan koparak türbin kanatçıklarına çarpan küçük ve büyük boyutlardaki pas pulcuk ve parçaları neden olmaktadır.Aracınız uzun süre çalıştırılmadığı taktirde egzost manifoldunda pas tabakaları oluşabilir.Bunun dışında ise yanma odası/silindir içerisinden egzost manifoldu yoluyla turbo türbin kısmına kırılan/kopan küçükte olsa enjektör memesi,emme ve ya egzost parçaları,segman kırıkları,onarım sonrası doğru takılmamış conta parçacıkları benzer etkilere yol açabilmektedir.
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
  usonmezel ve Alicanım bunu beğendi.
 20. heh

  heh Yönetici Yönetici

  Katılım:
  4 Mayıs 2011
  Mesaj:
  33.773
  Alınan Beğeniler:
  9.330
  Şehir:
  Kocaeli
  Gerçek Ad-Soyad:
  Hakan Y.
  Araç Modeli:
  Eski Ceratocu
  Turbo Hasarının Sebep Tespitinde Dikkat Edilecekler;YETERSİZ HAVA EMİŞİ

  logo.jpg

  Emiş hattındaki herhangi bir problem nedeni ile yeterli hava emişi yapılamadığı zaman turbonun kompresörü tarafından yeteri kadar hava emişi yapılamadığından aksi tarafa doğru bir mekanik çekme oluşacak, yani ortaya çıkan bu aksi yönlü vakum nedeni ile turbo kompresör tarafı öncelikli olmak üzere kanatçık keysi ve rotor emiş/hava filtresi yönüne doğru çekilmeye başlayacaktır.

  Bu rotor hareketi ile eksenel bir yüklenme ile turbo yataklarında belirli noktalara yüklenme ve dolayısı ile orantısız yatak aşınması ve sonuç olarak ta yataklarda eksenel boşluk oluşacaktır.

  Bu boşluk zamanla filtre değiştirilse dahi rotor merkezleme yataklarını daha çabuk bozacak ve yataktaki bu dengesiz aşınma sonucu turbo emme tarafı salyangozuna yağlama yağı dolarak yağ emme hattı boyunca motora kadar taşınacaktır.Bu da yağ kaybına,mavi dumana,emme hattının kirlenmesine,yetersiz intercooler soğutmasına,silindir içerisinde yağın yanmasına ve egzost hattınında olması gerekenden fazla kirlenmesine neden olacaktır.  Bu nedenle orijinal hava filtresi kullanmanızı ve bakım aralıkları içerisinde gözle kontrolünüzü yaparak zamanından önce hava filtresini değiştirmenizi tavsiye ederim.En azından bakımlarda mutlaka değiştirin ve orjinal hava filtresi kullanın.Çünkü emin olun üretici turbonun emiş ihtiyacını göz önünde bulundurarak kullanılması gereken geçirgenlikte hava filtresi kullanmıştır.30 TL lik malzeme için turbonuzu riske atmayın;)
   
  Son düzenleme: 17 Nisan 2016
  usonmezel, gogo46 ve Alicanım bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş