10 Kasım LPG KABLO

trakya

'Tanışma' forumunda TUNAHAN tarafından 28 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. TUNAHAN

TUNAHAN Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    TUNAHAN TEKOĞUL
    Araç Modeli:
    FORD
    merhaba arkadaşlar ben tuna kia sportage 2016 consept plus almayı düşünüyorum
    araçla ilgili sıkıntı yasayan veya olumsuz yönleri varmıdır?

2. Gomodoejderi

Gomodoejderi Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    Sanirim yakit ile ilgili, lpg kullaniyor arkadaslar

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. TUNAHAN

TUNAHAN Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    TUNAHAN TEKOĞUL
    Araç Modeli:
    FORD

4. TUNAHAN

TUNAHAN Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    TUNAHAN TEKOĞUL
    Araç Modeli:
    FORD
    Yakit 10 lt yi geciyormu

5. Ali34CaN

Ali34CaN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    327
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Can
    Araç Modeli:
    Old Sportage 2015
    trafikde kullanırsanız manuelde 10 - 11 arası oynar , otomatikde ise 11 - 12 basarsanız 13 - 14 lt bile görebilirsiniz

Gomodoejderi bunu beğendi.
  6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hoşgeldiniz.

7. concept

concept Sürücü

Alınan Beğeniler:
    32
    Gerçek Ad-Soyad:
    Salim GÖKÇEK
    Araç Modeli:
    2013 Kia Sportage
    Merhaba Tuna Bey ;

Hoş geldiniz ...

Ben çiçeği burnunda bir Sportage kullanıcısı olarak aracımdan şu ana kadar memnunum.
    Yalnız yakıt sarfiyatı konusunda şunu söyleyebilirim. Yakıt tüketimi biraz da size bağlı bir durum performanslı kullanıyorum veya önünüzde boş olan 5-6 mt için gaza sonuna kadar basıp sonra duruyorsanız sadece Sportage değil diğer markalardaki araçlarda da yakıt tüketimi üst seviyelerde olur. İstanbul/Beylikdüzü trafiğinde yol bilgisayarının gösterdiği veriler 8.8-9.1 Lt arasında değişkenlik gösteriyor. Ben LPG taraftarı değilim bu sebeple aracın orijinal fabrika çıkışıyla kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Teknik olarak araç motorlarının tasarımı yapılırken kullanacağı yakıt göz önünde bulundurularak motorin/benzin olarak hesaplanıyor ve bu doğrultuda motorda kullanılacak malzemeler seçiliyor gerekli testler yapıldıktan sonra seri üretime geçiliyor. Benzin ve LPG'nin oktanların da farklılık vardır. Bu fark ilerleyen sürelerde sorun yaşatabilir. LPG kuru bir yakıt Benzin ise sıvı bir yakıttır. Son geliştirilen LPG sistemleriyle bu sorun aşılmaya çalışılsa da bana göre pek sağlıklı değildir iyi performans ve yakıt tüketimi sağlayacak LPG sistemleriyse maliyet olarak bana göre ağır bir yüktür. Motorun tanımadığı bir yakıt cinsini araca adapte etmeye çalışmak biraz sıkıntılı bir süreç istenilen performansın alınamaması veya teknik sorunlara sebep olabilir. En azından LPG sistemi ne kadar kaliteli ve sağlam olursa olsun psikolojik olarak canlı bomba gibi gezmek benim tercihim değil. Tabi ki aracını LPG ile kullanan veya kullanmak isteyen araç kullanıcılarına saygı duyarım neden LPG kullanıyorsunuz demek haddim değildir.

Bu sözüm kesinlikle size değil ama yakıtı tüketimi fazla diyen arkadaşlar hangi aracı baz alarak bu kanıya varıyorlar ? Fiat'ın 1,3 multijet dizel 75 bg, Renault 1,5 dizel 90/110 bg veya Wolksvagen grubunun 1.0 75 bg benzinli araçlarıyla kıyaslanırsa tabi ki yakıt tüketimi haddinden fazla çıkacaktır. Kia Sportage 1.6 132 bg bir araç bunu göz önüne almalısınız bence ve buna göre karar vermelisiniz.

Bence şu düşünce yanlıştır karizmatik bir aracım olsun donanım seviyesi üst sınırlarda olsun ama yakıtı 3-5 Lt arasında tüketsin öyle bir dünya yok ne yazık ki.
    Benim aracım 2013 plus versiyonu aynı işçilik, malzeme kalitesi ve donanımlarla Premium bir araç markası Sportage emsalinde ürettiği C/SUV fiyatı 180.000-400.000 TL aralıklarında.
    2. el fiyatları da modele ve donanımlara göre en fazla 20.000-30.000 TL arasında bir azalma olur.

Sportage alırsanız siz makul bir fiyata hem estetik hem de malzeme kalitesi ve işçilik bakımından paranızın karşılığını almış olacaksınız.

Benim şahsi düşüncem ;
    Aslanı besleyen yemini düşünmez eğer çok ince hesaplar yapıyorsa insan Aslan beslememelidir.

Umarım size yardımcı olurum veya olabilmişimdir.

Bu Sayfayı Paylaş