10 Kasım LPG KABLO

sportage lpg soruları/deneyimleri.

'Sportage' forumunda uyumsuz tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. brkzmn

brkzmn Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak ÖZMEN
    Araç Modeli:
    Kia Sportage concept plus 1.6 gdi otomatik 2015
    Bende landirenzo taktırmayı düşünüyorum otomatik spo 1.6 gdi ler için kia yetkili servisleride olmak üzere çok öneren var. Bende yetkili bayisi ile görüştüm yakın zamanda ruhsata işleme dahil 5500 tl fiyat verdiler. Yakında yazılımı güncelleyeceklermiş turbo araçlar için üzerinde çalıştıkları bir yazılım varmış italya destekli bu yazılımla araç sadece benzinde çalışıp ısınana kadar benzin tüketecekmiş. Gaza geçtikten sonra artık benzine dönmeyecekmiş. Bu sayede 1000 kmde 10-15 tl benzin tüketimi öngörüyoruz dediler. Mevcut yazılımla 1000 km de 50 tl yakıt yaktığını söylediler.
    Ben en mantıklısının sıralı yağlı sistem olan landirenzo olduğunu düşünüyorum. Sıvı sistemlere bir arıza olması durumunda araç hangi sistemde stop ettiyse o sistemde çalışmak zorunda olduğundan kış şartlarında gazda yaşanack bir sorunun büyük problemlere sebep olabileceği görüşündeyim.
    Kişisel kanaatim bu yönde. Şu an 55-60 kuruş yakan arabam landirenzodan sonra 35-40 kuruş seciyelerine düşecek diye düşünüyorum. Yakında taktırırsam bilgileri paylaşırım.

2. braveyoung81

braveyoung81 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    ahmet atlar
    Araç Modeli:
    sportage 1.6 GDI Concept Plus
    merhaba;ben prinse marka taktırdım mersin de yaşadığım için mersin büyük sanayi de hallettim işimi yaklaşık bana maliyeti ruhsata işletme ile birlikte 10 bin tl gibi bir rakama mal oldu. gayet memnunum benzinden tek farkı yakıt fiyatı ve de karma sistemler gibi benzin kullanmıyor.

3. brkzmn

brkzmn Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak ÖZMEN
    Araç Modeli:
    Bu hesaba göre en az 35000 km yol yapılması durumunda fiyat kendini amorti etmeye başlayacak. Daha sonra gerçek kâr sağlaması için yine yol yapmaya devam etmelisiniz. Bu durumda 50-60.000 km yol yaparsanız keyifli ve kârlı bir sürüş gerçeklemiş olacaktır. Tabi bu kadar sürede araç devamlı gazda çalıştığı için benzin püskürtmediği için benzin uçları tıkanma yapacaktır. Bu durumda gazda çalışan araç benzinde masraf çıkaracağından hesap sizin için dahada kabarık olacaktır.
    Sıralı sistemin avantajlarından biriside arada bir enjektörlerden benzin püskürtmek suretiyle olası tıkanmaların önüne geçmek ve motor ömrüün uzatmaktır.

Yinede yeni lpg sisteminiz hayırlı olsun güle güle kullanmanızı temenni ederim. Sorunsuz ve keyifli sürüşleriniz olsun.

spo05 bunu beğendi.
  4. spo05

spo05 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Çelik
    Araç Modeli:
    2013 Sportage Gsl SLS plus
    Sanirim benzinde 1000 km de 50 tl yakar denilmis. Bence 50 Tl den fazla yakar emin ol.

Turk Telekom TT175 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

brkzmn bunu beğendi.
  5. ATA55

ATA55 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hamza Yücesan
    Araç Modeli:
    Sportage GT Line Prestige
    Merhaba ;

Ben de iki günlük 1.6 T-GDI Sportage Prestige sahibi olarak almadan önce çok araştırdım. Arabayı 9.000 km. de aldım. Hem Landirenzo , hem Prins bayileri ile görüştüm. Her iki bayi yetkilileri ile tanışırım. Benim yaşadığım il , yol durumları , sürüş tarzım dikkate alındığında ortalama 40.000 km. de maliyet kafa kafaya geliyor. Sonrasında bir 40.000 km. daha kullanmayacaksam arabaya o yatırımı yapmanın ve riski almanın bir anlamı yok. Her hangi bir farklı durum olmadığı taktirde genelde 50.000 km. civarında arabalarımı satarım. Bu yüzden sadece psikolojik etki sebebi ile uzun yıllar ve yüksek kilometreler kullanılmayacak araçlara LPG dönüşümü yapılmamalı. Ben şahsen araç ararken LPG takılmamış olan tercih ediyorum ki genelde temayül bu yönde. Çok farklı bir durum yoksa LPG takılmış düşük kilometreli bir araç satışta ise bende cevaplanması gereken sorular oluşuyor.

Selamlar

BASARAN ve brkzmn bunu beğendi.
  6. brkzmn

brkzmn Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak ÖZMEN
    Araç Modeli:
    Eskiden daha fazla yakıyormuş 1 e 1 oranda ama italyadan gelen son yazılımla araç 4 bin devir altında seyrettiği durumlarda kesinlikle benzin tüketimini minimize ediyormuş. 4 bin devir ve üzerinde birde rolantide durduğu zaman benzin püskürtme işlemi gerçekleşiyormuş Benzin enjektör ömrünü uzatmak için gerekliymiş bu. Karma tüketimde ş.içi ş.dışı 1000 km de 50 tl dedi diyelimki 100 tl yaktı kullanıma bağlı olarak km de 10 krş demektir buda 30 krş da gaz yaksa toplamda gaz + benzin 40 krş yakacaktır demekki şuan 60 kuruş seviyelerinde yakan bir araç için minimum %25 tasarruf demektir. Başlangıç maliyetini çıkarttıktan sonrası kâra dönüşecektir.
    Yakında yeni turbokar için geliştirdikleri yazılım gelirse dahada ekonomik olacakmış bakalım hayırlısı şimdiden.

7. musey26

musey26 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Uzun
    Araç Modeli:
    Kia Sportage

Merhaba durum nedir marjet konusunda memnunmusunuz?

8. BASARAN

BASARAN Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    138
    Gerçek Ad-Soyad:
    o
    Araç Modeli:
    2012
    +1

ATA55 bunu beğendi.
  9. Hfa_bursa

Hfa_bursa Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    16
    Gerçek Ad-Soyad:
    Fatih Arı
    Araç Modeli:
    Sportage 2014 1.6 gdi Concenpt plus Otomatik
    herkese merhaba arkadaşlar,
    öncelikle hayırlı sürüşler dilerim.
    Aranızda marjet sıvı sistem ve atiker atikfast di taktıran oldu mu? kullanım görüşlerinizi, tüketim değerlerinizi, performans değerlerini ve teknik verilerini paylaşabilir misiniz?
    Birde Bursa'da lpg montajı tavsiye edeceğiniz yer var mıdır?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. ATA55

ATA55 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hamza Yücesan
    Araç Modeli:

100 km. de 1,5 lt. benzin kullanıyor. ( 1000 km. de 15 lt. )

11. continentalness

continentalness Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serkan Kurtuluş
    Araç Modeli:
    2015 Kia Sportage
    Aracım 2015 sportage manuel
    Bugün. Yani 11.01.2018 tarihinde Brc Ldi sistem taktırdım. Sorularınız olursa yanıt verebilirim arkadaşlar.

12. ATA55

ATA55 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hamza Yücesan
    Araç Modeli:
    İyi günlerde kullanın , kaç liraya mal oldu ( montaj , ruhsat vs. ) ? , araba kaç kilometrede ?

13. continentalness

continentalness Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serkan Kurtuluş
    Araç Modeli:
    2015 Kia Sportage
    Teşekkür ederim. Aracım 26 binde. 10.000 tl sistem. 2 yıllık motor sigortası onlar yapıyor zaten. Ruhsat değişimi henüz yapılmadı. Bende plaka da degişicek. Vize falan. Toplasan 500 tl yi geçmez bunlar diye düşünüyorum.

14. ATA55

ATA55 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hamza Yücesan
    Araç Modeli:

Yüksek maliyet . Demek ki yıllık kilometreniz çok çok yüksek. Kazasız belasız günlerde kullanın.

15. continentalness

continentalness Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serkan Kurtuluş
    Araç Modeli:
    2015 Kia Sportage
    Teşekkür ederim. Kilometrem yıllık yüksek değil aslında. 20.000 civarı. Ben hesabım sizler gibi kaç km yaparsam sonra bir daha ne kadar yaparsam amorti eder sonra kara geçerim değil. Benim hesabım 80.000 aracı aldım. 10000 sistem. 90.000 tlye bu segmentte dizel gibi bir araç aldım şeklinde. Belki yanlış ama. Yalnız uzun süre kullanmayı düşünüyorum.
    Ayrıca benzin göstergesinin gözümün önünde devamlı düşmesi de var. Psikolojik yani.

16. ATA55

ATA55 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hamza Yücesan
    Araç Modeli:
    Senede 20.000 km. yapıyorsanız 2. yıldan sonra ( ortalama 42-45 bin km. de ) amorti eder. Zaten uzun süreli kullanmak için almışsınız.
    Bir 40-50 bin km. de üstüne yaparsanız mantıklı olacaktır.

17. Kiaanil

Kiaanil Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Anıl Küçükpınar
    Araç Modeli:
    Kia Sportage
    Merhabalar bende yeni üyeyim kısmetsede iki üç ay içerisinde sportage alacağım e aldığımız gibide lpg şart zaten kafama takılan olay sıvı lpg mi taktırsam yoksa sıralımı taktırsam ? Hangisi daha iyi olur motorun ömrünü uzatır ? Yardımcı olursanız sevinirim

18. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Sıvı sistem. Ama fiyatları yuksek

19. Kiaanil

Kiaanil Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Anıl Küçükpınar
    Araç Modeli:
    Kia Sportage
    Peki sıvı sistemde bildiğim kadarıyla motora hiç benzin gitmiyor buda motorun ömrünü kısaltmazmı ? Yada arada sırada benzine alıp kullanmak çözümmüdür sizce ?

20. continentalness

continentalness Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serkan Kurtuluş
    Araç Modeli:
    2015 Kia Sportage
    Henüz yeni olduğu için sistem bilemiyorum. Ancak dediğiniz gibi arada benzine almak mantıklı.

Bu Sayfayı Paylaş