10 Kasım LPG KABLO

Sportage için Kış Lastiği Seçimi ?

'Sportage' forumunda uhdi tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
  2. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    abi ben almıyacağım ama cengiz abiye yardımcı olmak için ufak bir araştırma yaptım...
    son linkteki fiyat iyiymiş. araştırdıkça fiyatlar daha netleşiyor

3. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Evet 70 TL mantıklı bence.

4. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Arkadaşlar hayırlı akşamlar. 225/60/17 ölçülerinde 2014/43 toyo obgs5 model kışlık lastikleri taktırdım 2 hafta kadar önce. yalnız sanki lastikler ıslak zeminde hiç bir işe yaramayacak gibi gelmeye başladı. çok çabuk patinaj yapıyor. yazlık lastikte bile bu kadar değildi sanki. psikolojik mi yoksa lastiğin karakteristiğimi anlayamadım. bu lastik hakkında bir bilginiz var mı acaba?.

5. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Toyo lastigini bir abi buyuk bmc kamyona takmisti ve ben boyle lastik gormedin yumusak ve yol tutusu muhtesem demisti

6. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Toyo lastigini bir abi buyuk bmc kamyona takmisti ve ben boyle lastik gormedin yumusak ve yol tutusu muhtesem demisti

MKopru bunu beğendi.
  7. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Lastik üstünde 40 psi yazıyor ama ben cesaret edemedim. 37 psi bastım. Yol tutusuna etkisi olur mu az havanın?

8. stormfather

stormfather Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALTINSOY
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.5 crdi 2007
    Her zaman belirtilen havayı basın hem yol tutuşu hemde lastik ömrü için

9. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    Lastik üzerindeki max basınç olması lazım diye biliyorum muhtemelen lastik havalarınız fazla şöför kapısı içinde yazan değerlere getirip birde öyle deneyin lastikleri derim

Tapatalk..

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Havalar daha buralarda biraz sıcak gidiyor biliyorsunuz.Hava sıcaklığı düşünce daha memnun olacağınızı düşünüyorum.

11. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Exper ile sozlestik, salı günü buluşup test sürüşü yapacağız. Sonucu buraya yazarım inşallah.

12. Deno

Deno Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Deniz Çakmakoğlu
    Araç Modeli:
    2014 sportage comfort
    Sevgili sportageci arkadaşlarım, iki hafta önce Petlas Bayiinden 225/60/17 ölçüde dört lastik satın aldım. Ancak bu ölçüler pek çok üretilmiyor herhalde bir hafta içerisinde getirtildi bana... Arkasından takıldı fakat benim şansızlığımdan mıdır nedir, araçta vibrasyon ve balans ayarında sıkıntılar oluştu. O yağ gibi giden araç titremeye başladı. Burada jantlar sökülürken sibopların sensörlü oldukları hatırlatılmalıdır. Onu yaptım. 400 Km. Civarında satın aldığım yere giderek acaba lastiklerde mi bir sorun var dedim. Yoktur, kaç km. Hızda bu titremeyi yapıyor dediler. Ben de 70-80 km. De yapıyor değince sadece ön lastikleri tekrar balans yaptılar. Ancak oarada 100-120 km. Hız yaparak bir kez daha denedim. Araç adeta kineyip beni atacak bir ata dönüştü. Bu durumuda 100-120 km. Deseydiniz arka lastikleri de balanslayacaktık dediler. Ancak tanıdık ayrı bir lastikciye giderek bir kez daha balans yaptırdım. Burada bu markada bazı sorunlar yaşandığı bu nedenle bayili bıraktıklarını ifade ettiler. Lastiğin biri yukarı aşağı vibrasyon yapıyordu, diğeri ise sağa sola yalpalıyordu. Birkaç günlüğüne İskenderun'a gdip geldiğimde keyifli bir yolculuk yapamadım. Ankara'ya gelir gelmez bu gün Petlas'ın Ankara merkez bayiisine gittim. Tanıdık firma söylemişti... Orada özel bilgisayarla test ederek garanti kapsamındaki lastikler için expertiz raporu verdikleri ve değişmesi gereken defolu lastiği tespit ettikleri ifade edilmişti. Ben de bu yola başvurdum. 4 lastikten 2 si yukarıda bahsettiğim hususları doğruladı ve değişimine karar verildi. Rapor tutuldu. Yetkililer ilgilendiler ve gereğini yaptılar. Onlara da buradan teşekkür ederim. Ancak satın aldığım yerin lastikleri vermesi söylendiğinden oraya uğradım. Lastik yok. Yarın gel dediklerinden henüz değiştiremedim. Yarın tekrar gideceğim. İnşallah yenileri de defolu olmaz. İlk aldığım aracın yağ gibi kayışını özledim. Bir de hatırlatayım, rapor ile aracın ruhsat fotokopisi değişim için gerekli imiş. Daha sonra da bu kışlık lastik ile yaptığım seyahatteki yakıt sarfiyatını ilgili yerde paylaşacağım. Sizleri bilgilendirdiysem ne mutlu...

heh bunu beğendi.
  13. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Hiç kislik lastik kullanmadim ama normal lastikle degerlerin ayni olduğunu dusunuyorum.

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Paylaşımınız için teşekkürler.Böyle bir şeyi bilmiyordum açıkçası.Bilgilendirme için sağolun.Lastiği de garantiden değiştirmek için yapılması gerekenleri öğrendim sayenizde.Teşekkür ederim.

15. Deno

Deno Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Deniz Çakmakoğlu
    Araç Modeli:
    2014 sportage comfort
    Rica ederim. Bugün 2 hatalı lastiği değiştirdiler. Yanlız rot balanscı jantların yerlerinin de değişmemesini gerekirse sadece lastiğin jantdan ayrılarak yer değiştirmesi gerektiğini ifade etti. Çünkü, jant uer değiştirirse yeniden kalibre edilmesi gerektiğini vurguladı. Bu nedenle değişen iki lastiği önlere takarken ağrızalı lastik olan sol ön ve arka lastiklerdeki jantların yerlerini değiştirmedi. Sadece ağrızalı sol arka lastiği janttan ayırdı ve sağ ön sağlam lastiği sol arka janta geçirdi, yenisini de öne taktı. Bu da bir bilgi olarak sizlere ileteyim. Ayrıca teknik olarak SUV-4x4 lastiklerin (kış) az sayıda üretildiği ve yeni oldukşarını, daha etli kavuçuktan oluştuğunu, en ufak kalıptaki hatanın yalpalama, yukarı aşşağı vibrasyon yapmasına sebep olduğunu ifade etti. Bu tür hatalar sonucu kalıpların düzeltildiğini, yenilendiğini belirtti. Petlas'ın kış lastiklerinin önerilebileceğini ifade etti. Be yine de pek fazla memnun laldığımı söylayamam. Belki de şansım böyle. Ancak yıllarca değişik marka araçlarda kışlık lastiklerimde bu durumu yaşamadım. Hatta güzelim jantımı da alüminyum yüzeğini bu arada çizmişler. Bu durumu nasıl giderebilirim? Bir de okadar söküp taktılar ki, ortadaki plastik ve parlak KİA yazılı yuvarlak plastik göbeklerin sürüntüden yer yer matlaşıp çizildiğini gözlemledim. Hangi firma veya kişi yaptı bilemedim, suçlayamadım da... Sağlıkla, kazasız sürüşler...

16. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Arkadaşlar bu mesajın üzerine düzeltme yazmazsam, haksızlık ederim diye düşünüyorum. bahsi geçen lastik için malum siteye şikayetimi yazdım ve oradan cevap beklemeden lastiği aldığım firmayı aradım. hiç beklemediğim bir şekilde bana gezici exper numarası verdi. experi aradım, gerçekten ayrıntılı dinledi ve ilgilendi. dilerseniz hemen garantiye gönderelim yada birde ben test edeyim dedi. ben sizde görürseniz iyi olur dedim ve 5 gün sonrası için sözleştik. bu sırada abimle açıldı bu lastik muhabbeti. şikayeti anlattım ve ilginç bir bilgi verdi. yeni lastikler stoklama ve saklama sırasında zarar görmesin diye silikonumsu bir maddeyle kaplanıyormuş ve bu madde 300-400 km de ancak lastiğin üzerinden gidiyormuş.lastikle 350 km kadar yaptıktan sonra yağmurlu 2-3 günde defalarca test ettim ve şikayetlerimin hiçbirinin kalmadığını gördüm. experi arayıp durumu anlattım ve şu anda kullanıyorum. lastiklerden memnunum bu arada :) yeni lastik alacak arkadaşlar bu durumu göz önünde bulundursunlar.

heh bunu beğendi.
  17. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Paylaşım için teşekkür ederim.Bir yeni bilgi daha öğrendik sayenizde .Teşekkürler.

MKopru bunu beğendi.
  18. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Rica ederim. Bilgi paylaştıkça değerlenir. Yardımcı olabildimse ne mutlu.

19. cihanbilal

cihanbilal Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    61
    Gerçek Ad-Soyad:
    Cihan Bilal
    Araç Modeli:
    Kia Sportage 2012
    Merhaba ben 215.60.17 aldım. Marshal marka orjınal lastıklerden sonra kulaklarım bayram etti. Fakat 225 yerine 215 aldım, 225 bulamadım adam kabul edılebılır degerlerde oldugunu soyledi 1.7 değişiyor. Sizcede ne gibi artı-eksisi olur ?

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Hayırlı olsun.

Bu Sayfayı Paylaş