10 Kasım LPG KABLO

Sorento 2015 - İnceleme/Karşılaştırma

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda AKUMA tarafından 17 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Merhaba, Arkadaşlar

Sizlere Sorento 2015 İle İlgili İzlenimlerini Aktaracağım Öncesin de KIA Geçmişimi Kısaca Özetleyeyim 26 Kasım 2014'de KIA Sportage 2014 Premium ile Aranıza Katıldım Daha Sonrasında Aracın Performansı Bana Yetersiz Geldi(Kişisel), KIA Sportage 2014 Dizele Geçiş Yaptım, Sorento nun Gelişinden Haberdar Olur Olmaz 13 Mayıs 2015 te Sorento ya Geçişimi Sağladım, Öncelikle Şunu Bilmenizi İsterim ki Daha Önce Sorento Hiç Kullanmadım Dolaysıyla Sporage Dizel/Benzine Nazaran Karşılaştırma Yapacağım Yani X Özellik Sorento da Zaten Vardı Demeyin Lütfen Çünkü Bilmiyorum.

Gelelim Sorentomuza Aracın Genel Görünüm İtibari ile Q7 yi Andırmakta fakat Daha Heybetli ve Uzun Bir SUV Görüntüsü ise Bizi Cezbediyor.

7 Koltuk ;
    7 Kişilik Koltuk Düzenin de Diz Mesafesi 2. ve 3. Sıra Koltuklar İçin Oldukça Yeterli 1.75 Boya Sahip Olan İki Kişi 7. Koltuklar da Çok Rahat Oturabiliyor, İç Hacim Oldukça Yeterli.

Klima ;
    Klima Gerçekten Çok Başarılı Çift Bölge Klimanın Yanı Sıra, 2. Sıra Koltukta da Bu Avantaj Mevcut fakat 3. Sıra Koltukta Özel Olarak Klima Açma ve Kontrol Edebilme Seçeneği Sunmaktadır, Örneğin 3. Sıra Koltukları İndirip Bagaja Soğumasını İstediğimiz Şeyler Koyduğumuz da Sadece Bagaj Klimasını Aktif Edip Bagajın Soğumasını Sağlayabiliyoruz ve Klimanın Soğutma Sistemi Oldukça İyi 35 Derece lik Bir Şehirde ( Antalya/Adana ) Aracın Soğuması Ortalama 3-4 Dakika Sürmektedir.

Cruise Control ;
    CC Olayını Sorento Oldukça Aşmış Çok Hoşuma Gitti Sorento yu Aldıktan Hemen Sonra 1000KM lik Uzun Yol Yapma Şansım Oldu Akıllı CC Gerçekten Çok Hoş Aracınızın Hızını 120/130 a Ayarlıyoruz Öndeki Araç ile Masafe Hassiyetini Seçiyoruz ve Öndeki Aracı Bildiğiniz Takip Ediyor, Öndeki Araç Durursa Duruyor, Gitmeye Devam Ederse de Gitmeye Devam Ediyor Gayet Kullanışlı Tabi İsterseniz Bu Modu Kapatabilirsiniz.

Direksiyon ;
    Direksion Simiti Aracın Kasasına Oranla Boyutu Çok Uygun ve Hıza Bağımlı Olarak Değişken Olarak Hassiyetini Düzenliyor Sportage da Biz Bunu Kendimiz Yapıyorduk Sorento da ise Bu Durum Otomatik.

Sürücü ve Yolcu Koltuğu ;
    Sürücü Koltuğu 10 Yöne Ayarlanabiliyor, Yolcu Koltuğu ise 8 Yöne Burada Dikkat Edilmesi Gereken ise Koltuğu ve Aynaları Kendinize Göre Ayarlıyorsunuz ve Hafızaya Alıyorsunuz Başka Biri Oturup Ayna/Koltuk Ayarlarını Değiştirsin Önemi Yok, Araca Bindiğiniz de Hafıza Tuşuna Basmanız Yeterli Ayna ve Koltuk İstediğiniz Konuma Geliyor Ek Olarak Sürücü Kapısını Açtığınız da Koltuk Geriye Doğru Açılıyor ve Size Rahat Bir İniş Yapmanızı Sağlıyor ve Binerken Tekrar Sizin Pozisyonunuzu Alıyor Gayet Kullanışlı.

SuperVision Gösterge ;
    Hız Göstergesi Tamamen Analog/Digital Olarak Tasarlanmış Lastik Basncı, Araç Ayarları, Digital KM, Anlık Tüketim, A-B Ortalama Tüketim, CC Menüsü v.b. Bir Sürü Özellik Mevcut Şahsen Benim Çok Hoşuma Gitti.

Yol Tutuşu ;
    Yol Tutuşu Hakkında Şunu Diyebilirim Benzinli Sportage ın Yol Tutuşu Yüksek Hızlarda Aşırı Derece de Kötü, Dizel Sportage in ise Harika, Sorento ise Mükemmel Ötesi Savrulma Namına Hiç Birşey Görmedim Yani Arac Olası Durumda Aşırı Seri Birşekilde Sizi Sarsmandan ESP si Toparlıyor Mühendislik Harikası Diyebiliriz.

Arkadaşlar Daha Uzun Uzun Yazılacak Çok Şey Var da İnanın İnsanın Aklına Gelmiyor.

Sportage Benzin/Dizele Göre Avatanjları ;
    * 185 HP / 406 Tork
    * Eşsiz Bir SUV Tasarımı ( Araç Ben Burdayım Diyor Zaten Yolda Giderken Size Bakan Gözleri Çok Rahat Farkedebiliyorsunuz )
    * Dış ve İç Hacim Genişliği
    * Bagaj Hacmi Genişliği
    * Gelmişmiş ESP ve Harika Bir Yol Tutuşu
    * Maksimum Hız 200 ( Şahsen Ben 220 Basabildim )
    * 7 Koltuk
    * 3 Bölge Klima
    * 10 Yönlü Sürücü Koltuğu
    * 8 Yönlü Yolcu Koltuğu
    * Hafızalı Sürücü Koltuğu ( 2 Adet Hafıza )
    * Ön Sürücü/Yolcu Koltuk Soğutma
    * SuperVision Panel'de Lastik Basıncı Kontrolü
    * Akıllı Curise Control ( Öndeki Aracı Takip Etme, Yavaşlama/Hızlanma/Durma )
    * Akıllı Bagaj Kapağı ( Kumandadan Açma/Kapatma, Araç İçinden Açma/Kapama, Bagaj Düğmesi İle Açma/Kapama ve Anahtar Üzerinizdeyken 3 Saniye Beklerseniz Bagaj Önünde Oto Açılıyor )
    * Otomatik Park Asistanı ( Dikey Park )
    * Otomatik Direksion Modu
    * Elektronik El Freni
    * EcoDynamics ( Dur-Kalk Sistemi / Sportage Dizel de Malesef Yok )
    * Direksion Isıtma
    * 19" Jant
    * Otomatik Kapanan Aynalar
    * Otomatik Açılan/Kapılan Sunroof Perdesi
    * 4 Cam Otomatik ( Tek Tuşla İndirme ve Kaldırma )
    * Şehir İçi/Şehir Dışı Kullanım da Sportage dan Gelen Plastik/Gıcırtı v.b. Sesler Yok.
    * Yol Sesinin Gürültüsü Yeterli Derecede Azaltılmış
    * Yüksek Hızlarda Rüzgar Sesi Gelmemektedir.
    * Uzun Farlar Xenon
    * Viraj Dönüş Aydınlatması
    * Araç Ayarları ( Vites P deyken Kapı Kilitlerini Aç veya Kapıları Otomatik Kilitle veya Kilitleme Gibi Bir Çok Özel Ayarlar Mevcut )
    * Karşılama Tonu
    * Aracı Stop Ettirdiğimiz de Sürüş Bilgisi Ekranı ( X KM Yol Yapıldı, Şu Kadar Yakıt Yakıldı, Şu Kadar Dakikadır Yoldasınız Gibi )
    * Geniş Kol Dayama ve İçi Oldukça Büyük
    * Ön Konsol 2 Bardak Tutacağı
    * Ön Konsol Geniş Saklama Bölgesi
    * Konsoldan Bagaj Açma/Kapatma ( Direksionun Solundan )
    * Konsoldan Yakıt Deposunu Açma ( Direksionun Solundan )
    * Geniş Gözlük Saklama Bölmesi
    * Araç Kitliyken Sürücü Yanaştığında Aynaları Otomatik Açmak ta ve Kapı Kollarını Aydınlatmakta
    * Beyaz LEDli İç Aydınlatma ( Oldukça Başarılı )
    * Arka Koltukta Çakmak Girişi ve USB Girişi
    * Araçtan İnerken Koltuk Yardımı
    * Daha Sessiz Bir Motor

Sportage Benzin/Dizele Göre Dezavantajları ;
    * Torpido Soğutma Yok.

Bana Göre Sorentonun Eksiklikleri ;
    * Aracı Kitlerken Camların ve Sunroof un Otomatik Kapanmaması ( Aracın Segmentine Göre Çok Büyük Bir Eksiklik )
    * Navigasyon ( Bu Fiyattaki Bir Araçta Olmaması Gerçekten Üzücü fakat Avrupa Versionun da Var Çelik Motor Bu Konuları Hiç Önemsemiyor, Aksesuar Olarak Şuan TR'de Malesef Yok EBay dan Alacağım Gibi Gözüküyor Araştırıyorum )

Aracımı Böyle Sportage Dizel den Sorento ya Geçilir mi Diye Soracak Olursanız Bana Göre Evet Çünkü Eksikliklerinizi Tamamlıyor Araç Daha Büyük Motor Aynı Performans Nasıl Diyecek Olursanız Ben Hızlı Araç Kullanan Biri Olarak Şöyle Diyebilirim Motor Kasaya Yeterince Uygun İstenilenden Fazlasını Sağlıyor Merak Etmeyin Bu Konu da Sakın Tereddüt Etmeyin Ama Sportage Dizelde Bulamıyacağınız Herşeyi Rahatlıkla Bu Araçla Tamamlıyorsunuz...

Aracı Kaça Aldığımıza Gelirsek Ben Aracı 192.000 TL'ye Aldım Ek Olarak 15.000 ve 30.000 Bakımını da Ücretsiz Hediye Ettiler, 4 Ay İçerisinde 3 Araç Değiştidik Diye :)

Aklınıza Takılanları Sorabilirsiniz Arkadaşlar Seve Seve Cevaplarım.

D3hs3tt, ReNe ve ankleon bunu beğendi.
  2. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Öncelikle hayırlı olsun. Sorentoyu çok beğeniyorum...
    Yanlış anlamayin ama sportage ile sorento karşılaştırması doğru değil. Farklı segmentlerin araçları (dizel sportage dahil). Sorento her yönden sportage e 5 basar. Zaten bu da fiyatlardan belli oluyor.
    Güle güle kullanın.

kerim sinan bunu beğendi.
  3. mesut_src

mesut_src Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    372
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mesut Sürücü
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.25 Fancy
    Hayırlı olsun bol bol resim bekliyoruz.

4. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Dediğiniz Doğru Zaten Bu Konumun Başındada Söyledim Sorento 2011 Kullanıcısı Olsam Ona Göre Yapardım Sportage Dizel Kullanıcısı Olduğum İçin Ona Göre Karşılaştırmam Tabiki Normal Yoksa Dediğiniz Gibi Segmentleri Aynı Değil, Sorente Cidden Çok Güzelmiş Aracın İçine Bindiğinde Ağırlığını Size Hisettiriyor.

ism@il bunu beğendi.
  5. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Müsait Zamanda Aracın Resimlerini Koyacağım Tüm Detaylarını Resimleyecem İnşallah, Almayı Düşünenlere Yardımcı Olsun Diye.

6. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    2008 CERATO COMFORT 1,6 138 HP 320NM
    Aracınız öncelikle hayırlı olsun. Sorento duruş ve yapısı itibariyle çok iyi bir araç ve guzel bir tercih yapmışsınız.
    Ancak Sportage 1,6Lt Dizel/2,0Lt Benzinli motora sahip bir aracı 2,5Lt Dizel araca kıyaslamak bencede yanlış olmuş

iPhone5 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

7. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    O hissi almak güzel bir duygu. Kazasız belasiz kullanmayı nasip etsin.

8. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Hocam Yukarda Zaten Belirttim Ben Sorento Hiç Kullanmadım Sportage 2014 Dizelden Sorentoya Geçmeyi Düşünenler İçin Artısını Eksisini Yazdım Ek Olarak Aracın Motoro 2.0 185HP/406Tork.

Tekrar Belirtiyorum Ben 4 Aylık KIA Kullanıcısıyım ve Sportage 2014 Dizel Sahibiydim Kıyaslamasını Dolayısıyla Tabiki Sportage Dizel ile Yapacağım Çünkü Sorento 2011 Sahibi Değilim ve Nasıl Bir Araç Bilmiyorum fikrim Bile Yok Yorum ve Fikirlerini Belirtecek Arkadaşlar Bunu Dikkat Edip Yorum Yazsın Mesaj Kirliği Olmamış Olur.

9. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Amin Cümlemize...

10. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    Ancak araçların segmentleri farklı sonuçta, şimdi ben ceratomu soul yada rio ile kıyaslasam yanlış olur

11. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Farklı Olduğunu Biliyorum da Şimdi Siz Daha Önce Sorento Kullanmamış ve Aynı Segmentte Araç Kullanmamış Birine Sırf Aynı Markanın Düşük Segmentine Kıyasla Yorum Yaptığı İçin Yanlış Diyemezsinizki Yorum Yapmak İçin İlla Aynı Segmentte Araç Kullanmak Şart Değil ki Ben Dizel Sportage Kullandığım İçin Sorento ya Kıyasla Şöyle Böyle Diyorum, Böyle Diyorum ki Hani Sportage dan Sorento ya Geçmek İsteyenler Aklında Bir Fikir Oluşsun Diye konuyu Yoksa Bende Biliyorum Karşılaştırılacak Araçlar Değil Segmentleri Farklı Ama Birde Kullancı Gözünden Bakmak Lazım Yoksa Şahinle Mercedes Karşılaştırılamaz Tabiki Burada ki Ana Fikri Sportage dan Sorento ya Geçmek İsteyen veya Sorento Segmentinde Araç Alacaklara Bir Fikir Verebilmek...

Ben Sorento yu Alırken Satışcıya Sorduğum İlk Soru Sportage dan Farkları Nedir Oldu Şimdi Satışcı Bana Karşılaştırıalamaz/Kıyaslanamaz Segmentleri Farklı Yanlış Olur mu Diyecek ?

Tabiki Artısını/Eksisini Söyleyecek, Kısacası Beni de Satışcı Olarak Düşünün Ben de Yorum Yapıyorum ki Eminimki Sportage Sahibi Olupta Sorento ya Geçmek İsteyen Herkez Bu Soruyu Gittiği KIA Bayisine Bunu Soracaktır, Bende Sormamaları Adına Sadece Kolaylaştırıyorum, Daha Güvenilir Bir Yanıt Olsun Diye, Umarım Anlatabilmişimdir :)

mesut_src bunu beğendi.
  12. baller_23

baller_23 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    326
    Gerçek Ad-Soyad:
    yılmaz can kaymak
    Araç Modeli:
    rio 2014 sporty
    Hayırlı olsun aracınız ama 200bin lira verip de navigasyon ve cam sunroof modulu olmaması cok sinir bozucu bir sey.celik motor bu paralarda bile kısmaya gidiyor

Kia Rio hb dizel sporty

13. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Teşekkür Ederim, Navigasyon Cam/Sunroof Otomatik Kapama Dediğimiz Olay ya Cidden Çok Basit Bir Olay Nasıl Olmaz Aklım Almıyor, EBay de Bile 300$ dan Android Ekranların Fiyatları Başlıyor Cam/Sunroof Modülleri ise 50/100$ Bile Değil Toplasanız 500$ Hadi Sen de 1000$ Ekle Gitsin Nedirki Yani, Çelik Motor Bu Konuyu Hiç Önemsemiyor Aşırı Derecede Kötü Bir Durum Kaldıki Elle Tutulur Bir Ekran/Modül de Sunmuyorlar X Firmaların Yaptığı Doğru Düzgün Çalışmayan Modülleri Yetkili Servis Bile Doğru Düzgün Çalıştıramıyor.

14. baller_23

baller_23 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    326
    Gerçek Ad-Soyad:
    yılmaz can kaymak
    Araç Modeli:
    rio 2014 sporty
    Yani koy onlari ustune ekle madem fiyatin adam zaten 200bin lira veriyor 2 3bin liraya bakmaz cok yazik boylesine bir suv aracta bunları kısmaları

Kia Rio hb dizel sporty

15. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Haklısın Çelik Motor KIA Müşteri Hizmetlerini Arayıp Aynı Senin Dediğini Dedim 200 Bin lirayı Veren Adam 3-5 Binlarıyıda Verir Bu Ne Saçmalık Diye Belirttim Şikayetimi.

16. ser.duman

ser.duman F1 Pilotu

Alınan Beğeniler:
    867
    Gerçek Ad-Soyad:
    sercan duman
    Araç Modeli:
    SUV bir aracın MVP bir araçtan eksiği olmaz zaten

17. stormfather

stormfather Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALTINSOY
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.5 crdi 2007
    Aracınız hayırlı olsun içinizde çok güzel bir duygu var ve ben o duyguyu aldım compact SUV dan SUV a gecmissiniz c sınıfı araçtan d sınıfı araca geçmek gibi birşey olmuş sizinki ayni segment olmasa bile sizin gibi düşünen çok olacaktır spoyu satıp sorento almak isteyenlere yol gösterici olmuş zaten arabasını değiştirmek isteyen kişi alacağı aracın artisina eksisine bakıp ona gore değiştirir aradaki fark(fiyat donanım konfor) yeni araci alıp almamasına nedendir sizin adınıza çok sevindim iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

18. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Saolun Teşekkürler Gerçekten Öyle Verdiği Dıygu Gerçekten Güzel...

stormfather bunu beğendi.
  19. mesut_src

mesut_src Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    372
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mesut Sürücü
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.25 Fancy
    ImageUploadedByTapatalk1432016747.815602.jpg
    İkisinin arasındaki en büyük fark bu resimde belli zaten :) sorentonun önünde eğilmek lazım :)

stormfather bunu beğendi.
  20. AKUMA

AKUMA Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ayhan
    Araç Modeli:
    Sorento - 2016
    Haha Süper Valla Cidden Sportagr dan Sorento ya Geçmeyi Düşünenler İçin Süper...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu Sayfayı Paylaş