10 Kasım LPG KABLO

Rio 2007 1.5 crdi geç çalışma dik yokuşta kalkış problemi

'Kia'dan Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda Eymls tarafından 28 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Eymls

Eymls Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat D.
    Araç Modeli:
    Rio 1.5 CRDI EX Comfort
    Arkadaşlar Merhaba,

6 ay önce çok bakımsız 2007 model 1.5 crdi rio aldım.
    Tüm bakımlarını gereken neyse şeklinde yaptırdım.

Fakat aldığımdan beri sabahları yaz sıcakları da dahil çok geç çalışma 15 sn marş şeklinde

Buna ek olarak dik rampalardan gaz yememesinden dolayı geri kaydiriyor. Gaz yemeyip bayılıp yığılıp kalıyor. Önce el freni sonra kök gaz sonra çok ağır kalkış.

Geç çalışma için: sıfır mutlu akü, marş bakımı, kızdırma ölçümü sorunsuz diyorlar. Sorun devam.

Dik rampa sorunu : manifolt temizlik, egr temizlik, enjektörlere bakım, mazot pompası kontrol vs.

Günün sonunda aracın kompresörü düşük dediler. Sıkıştıramıyormuş ve bu nedenle geç çalışıyormuş ama motor biraz çalıştıktan sonra stop start yaparsan sorun yok.

Bu konularda fikir verebilecek yada hakkaten işinin ehli usta önerebilecek var mıdır?

Teşekkürler..

2. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Aklıma ilk olarak silindir kapak contası geldi (ilk çalıştırmada sorun yaşayıp motor sıcakken yapmamasından dolayı) ... Rampada yeterli gücü üretemeyip yığılması da contada yüksek basınç ihtiyacı anında oluşan kaçaktan kaynaklanıyor olabilir, tabii ben tamamen yanılıyor da olabilirim. Motor uzmanı değilim :(

Aracın motoru hiç açılmış mı, bu konuda bilginiz var mı ? Rölantide çalıştırdığınızda herhangi bir metalik ses geliyor mu motordan (vurma, şakırdama, sürtme gibi) ?

Piston, itici ya da valflerde metalik bir sorun olsa ses değişikliği olur, duyarsınız mutlaka (önce sorunsuz bir rio'yu dinleyin sonra sizin aracı) ... Metalik bir ses farklılığı yoksa conta ya da o-ring'lerden olabilir ki bunların onarımı ve maliyeti düşük olur.Hatta bazen yağ değişiminde bir numara büyük yağ bile böyle bir sorunu "geçici" olarak çözebilir. ( 5w40 yerine 10w40 gibi )

Velhasıl motor içinde sıkıştırma (kompresyon) düşüklüğü genelde sıkıntılı bir süreçtir, tespiti ve onarımı uğraştırabilir sizi :(

Geçmiş olsun ve kolay gelsin.

ogun bunu beğendi.
  3. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    Gecmiş olsun,
    Hepimiz aynı hataları yapabiliyoruz.

Geç çalışma konusu Fatih beyin de belirttiği gibi konu ile ilintili olabilir.
    Başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak isterim.

Aracıma YEtkili servise sokup 7000 bayıldıktan sonra, çıktıktan bir süre sonra buna benzer geç çalışma yada çalışmama sorunu vardı.
    Tekrar geri getirdiğimde Emme manifoltunu ölçen sensör sorunu olabilir / Rail basıncı doğru oluşmuyor. denmişti.
    Değiştirmedim bir süre sonra düzeldi.

Yakın zamanda Yakıttan su aldıktan sonra yine aynı çalışmama sorunu yaşadım.
    YAkıt filtesi üzerinde hava alma tapası mevcuttur.
    Buradan hava aldığı için çalışmama yada geç çalışma yaşıyordum.
    nitekim bir oring ile işi çözdüm.
    http://www.kiaclubtr.com/threads/gece-kuşumda-değisimler.6620/page-5

Diğer yandan
    Araç gaz yememe rampa kalkısı sorunu,
    İlk önce " manifolt temizlik, egr temizlik, enjektörlere bakım, mazot pompası kontrol vs." işlemleri yapılmış ise;

YAKIT FİLTRENİZ en son ne zaman değişti?
    ayrıca KALİTELİ bir filtre mi
    Piyasa filtreleri kısa sürede dolma pörsüme, buruşma yapabiliyor. ve akışı engelliyor.
    Gaz yeme me problemleri oluşur
    Orinali JHF koredir. ama man, bocsh, cav gibi kalite ürünlerde iş yapar.
    Bu çok önemli.
    Çoğu usta bu konuyu es geçer.

Hava filtresi de keza, kriterle uygun olması gerekir. Hava akısı Az olduğunda yine sorunlar başlar.

Aracınız ; Dip gazda SİYAH duman atıyorsa, EGR, Enjektör, Emme manifoltu Belki Turbo düşündürür
    Mavi duman atıyorsa Enjektörler, turbo , daha fazla düşündürür
    Beyaz duman çoğunlukla kapak contası sorununu işaret eder çünkü beyaz duman su çıkışı demektir.

En önemlisi Aracın BEYNİNİN Okunmasıdır.

Geçmiş olsun.

4. Eymls

Eymls Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat D.
    Araç Modeli:
    Rio 1.5 CRDI EX Comfort
    Değerli dönüşleriniz için teşekkürler.

Aracı ilk aldığımdan beri geç çalışma ve yokuş kalkış problemim var aslında.

6 ay önce aldığımda, mazot, hava, polen filtreleri ve yağ değişimi yapıldı. Maslak sanayide bir ustaya yaptırdım ama genel markalara bakan bir yerdi. Değişen parçaların markalarını bilmiyorum kaliteli olduğunu da düşünmüyorum açıkçası.

Ek olarak Akü değişimi ve marş bakımlarınıda yaptırdım. Yine düzelme olmadı.

Arıza tespiti için Kavacıktaki yetkili servise baktırdım. Sırasıyla manifolt temizliği, egr temizliği ve enjektörlerin kontrol edilmesi gerekir dediler.

Yine dışarıda bu sefer farklı bir serviste hepsini yaptırttım. Sadece enjektörlere 1.100 TL ile bakım yaptılar diğerleri cabası. Çok küçük bir farklılık oldu ama hala dik yokuşlarda el freni kullanmazsan stop edercesine yığılıp geri kaçıyor frene basmak zorunda kalıyorum.

Sonuç olarak linktede gösterdiğiniz oring i kontrol edeceğim hatta kendim değiştireceğim.

Birde bu rail sensörü ve mazot filtresini ben temin edip değiştirebilir miyim sizce çok zor olur mu ? Son olarak İstanbulda Maslak yada ümraniyede işinin ehli dinleyip anlayacak düzgün kontrol edecek usta var mıdır ?

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Baskı balata durumu nasıldır acaba?Baskı balata bitmişse de bu rampada geri kaçırma problemlerini yaşarsınız.Kullanılan yağ uyumsuz ile valf problemleri yaşayabilirsiniz.
    Kompresyon ölçümü doğru ise ve düşükse segmanlar işlevini yitirmiş ve liner çizik/ovalleşme gerçekleşmiş olabilir.Yakıt tulumbası ve ya rail,map,maf sensörü problemi olabilir.
    Turbonuz ya da turbo basınç hattında delik/çatlak/kaçak olabilir.Sensörleri en sona bırakarak diğerlerini öncelikle kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

6. Eymls

Eymls Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat D.
    Araç Modeli:
    Rio 1.5 CRDI EX Comfort
    Bütün bu bakımları yaptırdığım zamanda kimsenin söylemediği birşey farkettim mazot filtresinin yanında iki soket boşta duruyor. Servise uğrayıp sordum bir tanesinin şu sensörü olduğunu diğerinin ısıtma olduğunu söylediler. Bunlar geç çalışma yada rampada gaz yememe yapar mı dedim yapmaz dediler. Hadi su sensörünü anladım da diğerinin görevi ne onu anlamadım. Sensörler soketleriyle gelmez komple yurtdisindan sipariş edicez 700-750 TL dediler. İyide benim sorunumla alakası yok neden değiştireyim o zaman diye çıktım.
    Sizin bir yorumunuz var mıdır? Resim eklemeye çalıştım üstteki kabloları kesik olan su sensörüymüş solunda da soket var o skoetin altında da başka bir soket var ki o da ısıtmaymış..

Ekli dosyalar:

7. Cerato10sc

Cerato10sc Sürücü

Alınan Beğeniler:
    17
    Gerçek Ad-Soyad:
    Osman dursun
    Araç Modeli:
    Cerato 2006 dizel 1.5
    Mazot filtresinde ki su olup olmadığını söyleyen kablo bendede bosta çünkü sensoru bozuk degistirmek gerek. Diğerine gelirsek yine mazot filtresi ile alakali bir sensör soketi dir tahminimce ısıtma demişler filtre nin içinde şu varsa onun donmamasi için ısıtıcı dir ama cerato var bende öyle bir soket yok. Bu keskin soguklar da sorun olmaya başladıysa o sensör ve ısıtıcısıni yaptırın sonra tekrar gözlemleyin. Filtrede şu var sensörünün çok acelesi yok. Fakat guvenmedigin yerden mazot alırsan sulu çıkabilir en azından gorersiniz geçmiş olsun sorunu birlikte çözebiliriz bence bu ortamda

Bu Sayfayı Paylaş