10 Kasım LPG KABLO

Rio 1.4 CRDI Concept çok yakıyor

'Rio' forumunda ibo_03 tarafından 13 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. Terapist

Terapist Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    253
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuz Kağan Dinç
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio Sporty 1.4 CRDI
    Bende sormuştum servise bakımda bana da bi problem olmadığını söylediler . Trafiğe girmediğim sürece ekranda gösterdiği değerler normal oluyo . 4,5-5,5 arası değişiyor . Ama trafikte kısa bi süre de hemen 7lere yükseliyor . Mesela dün 50 lira mazot aldım ve yola cıkmadan önce tüm değerleri sıfırladım . Sıfırlamadan öncede 7,5 görünüyordu . Ama hesaba göre 0,30 kuruş yakmış kilometrede . Akşam trafiğe girdim yine 7lere yükseldi . Ben o yüzden çok takılmıyorum artık ekrandaki değerlere :D . Manuel bildiğimiz hesap en doğrusu .

2. suyunsesi

suyunsesi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Turgay Bozkurt
    Araç Modeli:
    Kia Venga 1.6 Panorama Plus
    Arkadaşlar pompadan hesap yaparken yakıt tabancasının depo ağzındaki duruşuna da dikkat etmek gerekiyor. Daha önce ben pek dikkat etmesem de yakıt tabancasının dişleri var. Örneğin depoyu tam dolduracaksınız. Tam o noktada tabancanın depo ağzına kaç diş girdiğine dikkat edin. Yakıtı deponun ağzına kadar değil, pompanın otomatik olarak doldurmayı kesip durduğu yere kadar dolmasını sağlayın. 100 Km gidip sonra tekrar yakıt alırken tabancayı depo ağzına sokarken yine aynı diş sayısı kadar içeri sokun. (İki diş arası kaç litre fark ediyor bilmiyorum. Ama mutlaka fark vardır. Araç deposundan deposuna değişecektir). Bakın kaç litre alıyor? Aracınız işte o kadar litre harcamış oluyor 100 km de.
    Bunu ben de henüz tam dediğim şekilde denemiş değilim. Ancak bir kez öylesine deneme yapmıştım ve galiba göstergemiz ile pompadan hesaplama arasında gerçekten çok fark var. Gösterge bana 6 litre gösterirken hesabım 9 litre çıkmıştı. Ama dediğim gibi pompanın dişlerine dikkat etmemiştim. Bir daha denersem bu şekilde yapacağım.

3. Rcp34

Rcp34 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Recep Reis
    Araç Modeli:
    2015
    İstanbul trafiğinde geçen ay hava sogukken 7,2 den aşağı düsmuyordu, şuan 6.0 da sabitlendi ne aşağı ne yukarı, hesaplayınca 3.66 tl mazot fiyatından 270 kuruş gayet iyi nazar değmesin

4. yeni_riocu

yeni_riocu Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Kemal Şafak
    Araç Modeli:
    Rio
    Darısı Ankara' daki Rioculara... 8.5 lt rakamları sıcaklıklar yükselince 6.0 lt. civarına düşerse çok iyi olacak

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Rcp34

Rcp34 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Recep Reis
    Araç Modeli:
    2015
    Nazar değdi 6.3 e çıktı, havalardan galiba

6. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Ben bu sefer 275 km uzun yol olmak koşulu ile toplamda 620 km yol yaptım ortalama tam 5.0 . Gerçek bir karma tüketim oldu baya şehir trafiğinde de kaldım ama uzun yolda yaptım . Chipli olmasına rağmen değerler bence şahane .

KAPSHY ve serdar sahin bunu beğendi.
  7. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    2 hafta önce depoyu 135 tl ye doldurdum, İstanbul şehir içi trafiğinde her gün iş ve ev arasında 565 km yol yaptım. Ortalama yakıt tüketimi 6.5lt gösteriyor ama tl yi km bölünce 24 krş yakmış oluyorum. 6.5 lt ye göre ise 30 krş. (Yakıt fiyatını 4.66 dan hesapladım) Yani ortala değeri baz almayın, deponuzu doldurun, ışık yanmaya yakın yaptığınız km baz alarak hesap yapın. Ayrıca hava filitresini değiştirdikten sonra yakıt tüketimimin azaldığını çok rahat söyleyebilirim.

8. yeni_riocu

yeni_riocu Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Kemal Şafak
    Araç Modeli:
    Rio
    2016 sonunda aldığım Rionun 1400 Km sine geldim. Önceden 8.5 olan tüketim şimdilerde 6.4 lt ye indi. Rodaj süresi ve Ankara kış şartları tüketimi çok etkilediğini böylece test etmiş oldum.

9. mtb_rider

mtb_rider Sürücü

Alınan Beğeniler:
    19
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa Özer
    Araç Modeli:
    Cee'd Concept Plus 136
    Havalar ısınınca biraz daha düşecektir. E5 trafiğinde 5-6 litre gören arkadaşlar yakıtın iyi olduğunu söylemesi bana sağlıklı bir ölçüm gelmiyor.

Şöyle bir örnek vereyim. 2011 Ceed Otomatik dizel bizim araç. Bostancı sahilden Kurtköye gittim.7 -8 litre arası dolaştı ( Bu değeri ben arabanın karakteri olarak nitelendiriyorum. ) Trafik ve kırmızı ışıkta dahil duruma. Aracı ana harterler dışındaki yollarda kullandığında 12 litreye çıkıyor. Bir çok kullanıcı uzun yol örneği veriyor. Yahu ben Suzuki swift e bile 5.5 litre yaktırdım uzun yolda. ( benzinli ) ama 90 km yi aşmadan. Bizim arabanın depoyu fulle 450 km yol gidiyor ( 48 litre )

İşin özü şu, bu marka nın teknolojisi yakıt tasaruffuna uygun değil ( otomatik şanzıman ) Bu yüzden ya manuel tercih edeceksin yada farklı markalara yöneleceksin. ( Forc focus ile ist içi 7 litreyi hiç bir şartta aşamadım. Dizel otomatik )

Şunuda ekliyeyim. Bizim şirketim servisi 11.5 litre yakıyor. ( mercedes sprinter ) :)

Mefisto2006 ve erdoğan yıldırım bunu beğendi.
  10. erdoğan yıldırım

erdoğan yıldırım Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    erdoğan yıldırım
    Araç Modeli:
    cerato
    son cümlenin üzerine söylenecek bir şey yok artık :)

11. erdoğan yıldırım

erdoğan yıldırım Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    erdoğan yıldırım
    Araç Modeli:
    cerato
    arkadaş bana geçen gün focus gösterge ekran fotosunu gönderdi. 3.7 lt yazıyor :)

12. mtb_rider

mtb_rider Sürücü

Alınan Beğeniler:
    19
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa Özer
    Araç Modeli:
    Cee'd Concept Plus 136
    3.7 Uzun yol için bile abartı bir değer. Yakıt yüzünden araçtan soğumaya gerek yok. Hem senin araba yeniydi. Parçalar bir alışsın birbirine. Sonrasında canın sıkılırsa satar değiştirirsin.

13. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    hafta sonu 1.4crdi rio ve benim aracım 1.6crdi venga ile bandırmaya git gel yaptık.araçları peş peşe kullandık.
    geri dönüşte kontak kapatıgımızda rio 4.8lt venga 5.3lt yakıyordu.yaptıgımız toplam yol 480km civarı idi.

14. Spiketani

Spiketani Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tayfun şahin
    Araç Modeli:
    Kia rio
    Yeni hesap yaptım 100 km 7 litre yakıyo şehir içi soğukta normal değil mi

15. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Ben de dün gece pompadan aldığım yakıt ile gerçek tüketimi hesapladım. 7,5 lt / 100 km

Kış şartları ve istanbul sabah akşam köprü trafiği. (bir de kısa mesafe diyebiliriz 8km. ısınmadan varmış oluyorum işe - eve. )

Yazın gerçekçi olarak 6 lt / 100 km yakıyordur diye düşünüyorum, kışın bariz bir artış oldu tüketimde.

16. yeni_riocu

yeni_riocu Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Kemal Şafak
    Araç Modeli:
    Rio
    Daha önce şikayet ettiğim tüketim konusu benim için sonlandı. 2200 km.ye geldim. Şehirlerarası tüketim 4.5 lt ye, karma tüketim 5.0 lt.ye düştü. Ancak şehiriçi fazla seri kullanırsam hemen 6.5 lara çıkıyor.

17. Sinan1

Sinan1 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sinan oral
    Araç Modeli:
    Kia rio 2014 1.4 fancy

18. emre3544

emre3544 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    halil emre kanmaz
    Araç Modeli:
    kia rio
    anladığım kadarıyla katalog degerleri 3.4 ler yanlış değerler. ben şuan kararsız bir arkadaşınız olarak bütcem ile alabileceğim araç olarak 2015 rio 1.4 dizel comfort düşünüyorum. uzun yolda yapacağı (izmir-malatya 1200km) kullanan arkadaşlardan tavsiye istiyorum (corsa-fiesta almak istemiyorum) nedersiniz hem yakıt hemde konfor olarak.

19. Uzuner5461

Uzuner5461 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre uzuner
    Araç Modeli:
    Kia rio
    3.66 TL mi sen hangi yakiti alıyorsun usta 1.4 CRDi motora eurodizel yakıt alın yoksa enjektör sorunlarıyla ugrasirsiniz

20. aziz3737

aziz3737 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Aziz Kaymaz
    Araç Modeli:
    Kia Rio
    2012 1.4 crdi riom kullanıma göre 5,5-6,5 lt arası gidip geliyor. Bence normal gibi reno yada cıtroen grubundan fazla yakıyor ama konfor ve sürüş kalitesi olarak aracımın yanına bile yaklaşamıyor. Hatta 2013 model yeni kasa clio alan arkadaşım benim aracı sürdürten sonra kendi aracından soğuduğunu söylemişti :)) Kendi seğmentindeki en donanımlı ve konforlu araçlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Bu Sayfayı Paylaş