10 Kasım LPG KABLO

Rio 1.4 CRDI Concept çok yakıyor

'Rio' forumunda ibo_03 tarafından 13 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. muzrek

muzrek Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mahmut
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio 1,4 CRDI Fancy
    arkadaslar ben de enson pazartesi gunu izmir çiğli kipa total'den yakıt alıp düz yoldan hic yokus çıkmadan 7-8 km de evime gittim . 10,2 yazıyordu en son yol bilgisayarı. Ayrıca yol bilgisayarı da bir ayarsız. 1 km gitmeden 7-8 km kalan mesafeden düşürüyor (aynı tempo giderken).. Ben de en son care bugun aracımı güvendiğim bir servise bakıma verdim. Carbon Clean yapmasını ayrıca hava, yakıt ve mazot filtrelerine bakıp yağını da değiştirmesini istedim. Aracı aldığım yer yetkili bayi ve servis ama kendi aracları diye sallamışlardır muhtemelen diye guzel bir bakım yaptırıyorum. Yine de yakıt ve performans düzelmezse 1 ay önce aldığım bu aracı üzülerek de olsa satacağım. Çünkü rio yu almak için cok bekledim ve fedakarlık yaptım. su ana kadar hep hayal kırıklığı yaşadım. Umarım düzelir.

Srht-tskn bunu beğendi.
  2. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    Usta yaptirdigin işlemin sonucunu bildirirsen seviniirim bende ayni konudan muzdaribim bende satmayi planliyorum yol bilgisayarlarinda ariza var die dusuyorum

3. Vkozkn

Vkozkn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Veysel karani Özkan
    Araç Modeli:
    Rio 1.4 Crdi
    Benim 1.4 crdi 2015 aracim suan karisik 5.2 evimde dag da yaklasik 10 kmsi rampa 1 ve 3 viteslerde cikiyorum. Sehir bursa. Bi depo sehir ici 700km falan gidiyor. Sehir disi 950 falan.

4. muzrek

muzrek Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mahmut
    Araç Modeli:
    Kardeşim tahmin ettiğim gibi aldığım arac yetkili bayinin kendi aracı olduğu için adam gibi bakım yapmamışlar. Hava filtresi tozdan kapkara olmuş, motor yağının rengi zifte bağlamış. carbon clean temizliği, hava, mazot,polen filtresi değişimi, motor yağı değişimi (shell marka ) yaptırdım. Hepsine 260 tl verdim. (Aracı aldığım yetkili bayi/servis rutin bakımı 450 TL demişlerdi). Ustam bana aracı 150-200 km devirli kullan dedi. ilk 150 km yakıt biraz artacaktır sonra rayına oturup düşecektir ayrıca performansı da hissedeceksin dedi. Bakalım ne olacak. Sonucu burda paylaşırım inşallah.

5. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    Yol bilgisayarinda da degisiklik olucak mi dikkat eder misin ortalamaya ozellikle

6. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    Aracınız kaç km de? Tüketiminiz ideal, umarım bakımdan sonra benimki de düşer

7. muzrek

muzrek Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mahmut
    Araç Modeli:
    arkadaslar biraz önce aracımın son halini yani carbon clean+filtreler+yağ değişimi sonrası test ettim. çiğli alsancak arasında ( 20 km ) şehir içi trafiğinde ort 60- 70 km hız ile test ettim. İnanılmaz bir şekilde yakıt ort. 4,7 ye düştü .. bir ara 4,4 ü bile gördüm. kalan mesafe sabit kaldı değişmedi bile :) Arabada bir canlanma ve rahatlama olmuş.. Çok mutlu oldum anlatamam.. Ama bu carbon clean dan mı yoksa filtrelerden mi su için bilemiyorum. Ustam carbon cleaan 100-150 km den sonra kendini belli eder demişti. Bir de o da düşürürse deymeyin keyfime..

Sinan1 ve suyunsesi bunu beğendi.
  8. Vkozkn

Vkozkn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Veysel karani Özkan
    Araç Modeli:
    Rio 1.4 Crdi
    38 binde aracim suan .En son bakimi 24 binde yaptirdim araci alir almaz bakima sokmustum.bu aralar tekrar bakima girecek.

9. Hekast

Hekast Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hüseyin engin KARTAL
    Araç Modeli:
    Rio
    Şuan şehir içinde ve kısa mesafede 700 km yol yapıyor. Araç 14000 de. Bakımdan sonra düşerse mükemmel olur. Ama ideal tüketimi yakaladığımı düşünüyorum çünkü çok kısa mesafede motor ısınmadan kullanıyorum. Bence aracın devir aralığını 25bin sınırlarında kullanmak lazım.

Resul bunu beğendi.
  10. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Forum kurallarını okuyup kendinizi tanışma konusunda tanıtabilir misiniz. Teşekkürler.

11. tt44

tt44 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba, bende 1 ay önce 2015 model 15 bin kilometrede 1.4 crdi rio concept araç aldım, yaklaşık 1500 km şehir dışı yol ortalaması 5,4 lt di . 16500 km de 15 bin bakımını İzmir Gaziemir mercanlar serviste yaptırdım.
    Şu an araç şehir içinde 7lt ortalama ile geziyor. 1.4 dizel bir motor için çok yüksek bir oratalama . Havalarda soğudu, hafta içi 6.5 km sabah akşam işe gidiş gelişte kullanıyorum.
    Yakıt yüzünden araçtan soğumaya başladım ve satmayı düşünüyorum.
    Arabayı sürüşle ile ilgili dikkatimi çeken bir nokta; Arabayı sürerken hızlı gidiyormuş gibi geliyor ama ibreye bakınca 40-50 km yi görünce şaşırıyorum , hızlansın diğer sürdüğüm araçlara göre değişik geldi bu yönden, hızlansın diye iyice gaza basmak gerekiyor. Bir sorun olabilir mi?

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.6,5 km e araç ısınmadan muhtemelen motoru stop ediyorsunuz.Motor ısınana kadar en fazla yakıt sarfiyatının yapıldığı düşünüldüğünde durum normal olabilir.

Son düzenleme: 16 Aralık 2016
    fatih.koz bunu beğendi.
  13. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Bence de soğuk motor için gayet normal bir tüketim değeri görüyorsunuz ... Ev - İş arası bende hemen hemen sizinle aynı mesafeye sahibim, kullandığım yolda ışık olmadığından ve trafiksiz saatlerde işe gittiğimden biraz daha düşük çıkıyor Cerato'nun tüketimi ancak yaz dönemine göre yüksek.

Daha önce dizel kullandınız mı bilmiyorum ancak hep bu mesafede araç kullanacaksanız ve hiç uzun yol yapmıyorsanız dizel size gerekli bir motor türü değil bence, benzinli bir araçla daha ekonomik kullanıma sahip olabilirsiniz bu kısa mesafeli sürüşte. Motor ısındıktan sonra araç yürüyecekse, dönemsel olarak aracınızı uzun yolda kullanacaksanız o zaman dizel ile devam edebilirsiniz, uzun vadede sizi mutlu edecektir.

Neticede para ve araç sizin biz "satın" ya da "aman satmayın" diyemeyiz, takdir size ait.

Emniyetli sürüşler

yesilsy ve heh bunu beğendi.
  14. tt44

tt44 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Öncelikle teşekkürler ederim cevaplarınız için, daha önce sırasıyla aynı güzergahta kullandığım dizel araçlarla ;
    1.3 cdti astra j kasa 2008 easytronic 5.5lt
    1.5 dci megane manuel 2012. 5.4lt
    1.6 tdi golf 7 manuel 2014. 4.6lt
    1.6 tdi leon dsg. 2015. 5.8 lt
    1.5 dci clio manuel. 2009. 4.5lt
    Tüketim değerlerini görüyordum;şartlar , güzergah aynıydı. Rio yu beğenerek aldım, hala da beğeniyorum , yakıt haricinde ! haftada sürdüğüm mesafe ancak 150 km. Şimdiye kadar dizel araç tercih etmemdeki sebep, daha az yakıt istasyonuna gitmenin pisikolojik etkisi + kısa süreli yani en fazla bir yıl araç kullanıp araç değiştirmemden + satış yaparken dizel aracı değer kaybı olmadan satabilmiş olmamdan dolayı tercihim hep düşük km dizel araç yönünde oldu.
    Ayrıca Aracın şehir dışı ortalamasınında 5.4 ün altında olması gerekir 1.4 dizel motor için yine de fazla.

Bu araçta en çok sevdiğim, yukardaki 75 bin liralık leon dan bile daha kullanışlı bulduğum şey : 1. El gazı (kesinlikle şimdiye kadar sürdüğüm araçların içinde kullanımını en çok beğendiğim fonksiyon)
    2.ön cam Silgeçleri ( belki size komik gelebilir araçlarda hep buna dikkat ederim, leondan , golften daha ergonomik )
    3. Katlanan ayna( leon gibi yavaş kapanmıyor)
    Aracı sattığımda bu üç şeyi hep hatırlıycam, yakıt kütekiminin yanında.

15. dokulmez

dokulmez Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    mehmetdokulmez
    Araç Modeli:
    2012 rio fancy
    Sanırım agresif kullanıyor arkadaşlar degerler cok sasirtti. ben genel olarak sakin kullanirim ve istanbulda 5.8- 6.5 arasi degisiyordu trafige gore simdi izmirde 4 aydir kullaniyorum 5.8 i zor goruyorum biraz bastim mi oluyor. Genelde 5.5-5.6 ortalama hergun 20 km istanbulda da izmirde de evden işe yol mesafesi.

16. tuna70

tuna70 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    hasan hasan
    Araç Modeli:
    rio hb crdi
    slm kia rio hb dizel 2016 sıfır km 53000 fiyat aldım. comfort .sizce nasıl ucuz mu pahalı mı?

17. Rcp34

Rcp34 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Recep Reis
    Araç Modeli:
    2015
    53 bin tl.sıfır dizel araç piyasada riodan hariç yok bildiğim kadarıyla ancak donanım olarak consept paketle kıyaslayın bence, consept paket 2.el düşük km.tercih ederdim ben şahsen

18. mmtplt79

mmtplt79 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Memet POLAT
    Araç Modeli:
    Kia Rio concept
    Ben de 0 Rio dizel concept aldım, şu an 1150 kmde, şehir içi 8.25 şehir dışı tahminim 5.25-5.5 gibi yakıyor, bana fazla geldi bu değerler, zamanla düzelir mi acaba?

19. Rcp34

Rcp34 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Recep Reis
    Araç Modeli:
    2015
    Merhaba hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim, sıfır motora göre gayet normal, zamanla daha aşağı düşecektir, ancak ortalama yakıt göstergesine çokta guvenmeyin en net sonuç depoyu fulledikten sonra km sıfırlayın en az 150_200 km gittikten sonra tekrar fulleyin atıyorum 75 tl ye fullendi 75tl÷ km = ....kuruş olarak km de kaç kuruş yaktığını hesaplamış olursunuz, saygılarımla

20. mmtplt79

mmtplt79 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Memet POLAT
    Araç Modeli:
    Kia Rio concept
    Teşekkürler hocam, bekleyip göreceğiz artık, umarım zamanla düzelir,çünkü arabadan çok memnunum, kia Rio aldıktan sonra golf sürer gibi hissettim, tekrar teşekkürler

Rcp34 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş