10 Kasım LPG KABLO

Rio 1.4 CRDI Concept çok yakıyor

'Rio' forumunda ibo_03 tarafından 13 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. ibo_03

ibo_03 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim Demir
    Araç Modeli:
    KIA RIO CONCEPT 1.4 CRDI
    Rio 1.4 CRDI Concept sahibiyim yeni aldım ş.içi ortalama 7 lt nin altına düşmüyör.Öneri ve tavsiyeleriniz varmı?

2. Armyy

Armyy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    66
    Gerçek Ad-Soyad:
    armağan baltacı
    Araç Modeli:
    kia rio 1.4 crdi fancy
    hayırlı olsun. aracınız sıfır mı? eğer sıfır aldıysanız zamanla düşme olacaktır. ilk başta biraz yüksek olması son derece normal. şayet ikinci el bir otomobil ise bakım sonrası yakıt ortalaması düşebilir. zaten şehir içinde düşebileceği değer en fazla 6 -6,5lt olacaktır. bu değerin aşağısı yine şehir içi fakat trafiksiz kullanımda yakalanabilir.

antuman bunu beğendi.
  3. muzrek

muzrek Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mahmut
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio 1,4 CRDI Fancy
    Ben şehir içinde izmir'de 6 ortalama yakaladım. Uzun yol henuz yapamadım ama izmir cevre yolunda 4 litreyi gördüm rahatlıkla...

4. ibo_03

ibo_03 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim Demir
    Araç Modeli:
    KIA RIO CONCEPT 1.4 CRDI
    2.el aldım aracı 38.000 de çok fazla düşüş olacak gibi durmuyor.

fyg14 bunu beğendi.
  5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merhaba.
    Yakıta birçok şey etki eder.Lastiğin eski ve ya yeni olması,kalitesi,yıpranma oranı,basıncı,kullanılan yakıt ve kalitesi,enjektörler ve yakıt devresinde biriken karbon,bakıma ne kadar kaldığı,hava filtresinin temizliği,kullanılan yağ ve kalitesi,kullanım alışkanlıkları,yakıt göstergesi/yol bilgisayarı yakıt sarfiyatını sıfırlayıp onu gerçek depo ölçümü ile karşılaştırmak,baskı balatanın durumu ve de en önemli etken turbo ve devrelerinin durumu.
    Bence işe turbodan ve sonrasında lastiklerden başlayın.

umutd07 ve fyg14 bunu beğendi.
  6. ibo_03

ibo_03 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim Demir
    Araç Modeli:
    KIA RIO CONCEPT 1.4 CRDI
    Bende aynı şekilde düşündüm lastikleri yeni değiştirdim lassa ımpetus revo 2 aldım. gidiş performansı ve sessizlik çok değişti.Umarım yakıtta buna entegre değişim gösterir.Düşüş olmazsada yapacak bişey yok aracın verdiği sürüş keyfi ve kalitesi için görmezden geleceğiz.

7. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    Merhaba bende kia sporty 2014 dizel yeni kullanicisiyim aracin yakiti beni korkutmaya basladi aşırı bir trafik olmamasina ragmen 8.5 vs altina anca restartladiktan sonra düşüyorum oda kisa sureli oluyor.Şuanda 180 liralik yakit aldim 320 km yok gittim yol bilgisayarinda 270 km gibi kalan mesafeyi gösteriyor buda 30 kurus gibi bi karam yapiyo. araci mi 1 ay icerisinde bakima sokucam yag filtre vs ins duzelir aksi taktirde cok memnin kaldigim araci satmayi bile düşüne bilirim.

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun.Baskı balata durumu ve turbo durumu nasıl?Turbo emiş ve basınç hattında kaçak olabilir.Çekiş düşüklüğü var mı?Enjektörleri de kontrol ettirmeniz gerekebilir.

9. sezops

sezops Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    62
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Gündaş
    Araç Modeli:
    XD2
    Dpf rejenerasyonu yaptırmanızı tavsiye ederim. Sonata yı turbo değişimi sonrası eşim sadece şehir içinde kullanmaya başladı ve tüketim 9 litrelerden 13 e kadar kademe kademe yükseldi. Ben eşim ayarsız kullanıyor diye düşündüm ilk başlarda sonrasında turbo değişiminde hata olabilir diye düşündüm.

Bu ay başında aracımı ustama götürdüm ve rejenerasyon yaptırdım. Araba resmen fişek oldu 170hp nin hakkını vermeye başladı ciğerleri açıldı. Ve uzun yolda 3.9 a kadar indi ki bu 1700 kg 4 ileri otomatik 2.0 crdi bir araç için rekordur. Bu arada 3.9 ile yolculuk bitmedi 3-4 km denedim ne kadar az yakabilir diye. Yoksa normal bir uzun yolda 4.5 kadar yakıyor.

Fakat şehir içinde 13 litreden 9.5 9.8 gibi rakamlara düştü.

Tabi yakıt düşmesi kadar arabada gitmeye başladı.

Buda işlem sırasında çektiğim bir resim. Sıcaklıklara dikkat

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

D3hs3tt, Serdar, heh ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    Teşekür ederim usta. Baski balata ve turboda her hangibi bir problem hissetmiyorum açıkcasi çekisi gayet diri cekiyor hatta 2016 corrolla sahibi arkadasim gecen test etti benim aracimdan çekisin daha iyi oldugunu konustuk ama kontrol ettiricem hepsini

11. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    usta bu işlemi yetkili servistemi yaptirdin özel servistemi ? fiyat olarak ne kadar ilk defa dizel arac sahibiyim biraz acemiyim

12. sezops

sezops Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    62
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Gündaş
    Araç Modeli:
    XD2
    Özel serviste yaptırdım. Kızdırma bujilerini değiştirdiğimde bu işlem de yapıldı toplam 100 tl işçilik verdim. Sanırım bu iş için para akmadı ustam

13. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    Dpf rejenerasyonu dediğiniz işlem nedir tam olarak?

14. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    DPF : Dizel Partikül Filtresi anlamına gelir, yeni nesil tüm dizel araçlarda zorunludur ( emisyon düşürmek amacıyla ). Özellikle uzun süreli şehir içi düşük devirli kullanımlarda ve DPF'ye uygun olmayan mazot ile araç çalıştırıldığında bu filtre kısa sürede tıkanır ve olması gerektiği gibi çalışamaz.Bunun sonucunda da aracın yakıt tüketim değerleri değişir, performansta düşme olur.

DPF Rejenerasyonu ise kabaca bu filtrenin temizlenmesi demektir. Tabii DPF hava filtresi gibi sökülüp basınçlı havayla temizlenemediği için ya içine kimyasal madde sıkılarak biriken "kurum" eritilir ya da yüksek iç ısıya maruz bırakmak suretiyle içerideki "kurum"un yanması, toz (kül) haline gelmesi sağlanır. ( Üstteki resimde bu yakma işlemi sırasındaki sıcaklık değerleri var )

Uzun süre devirli şehirlerarası yolda kullanım ile DPF kısmı temizlik işlemini kendisi yapabilir.

Keyifli, emniyetli sürüşler.

sezops bunu beğendi.
  15. antuman

antuman Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    ilker
    Araç Modeli:
    rio
    Bende de ayni problem var.2015 1.4 crdi 16000 km de.bakimlari yeni yapildi.8 litre yakiyor sehirici.ortalama hiz 15 km yaziyor.daha havalar da cok sogumadi.kisin nerelere cikacak billemiyorum

16. sezops

sezops Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    62
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Gündaş
    Araç Modeli:
    XD2
    @fatih.koz noktasına virgülüne kadar açıklamış dpf nedir ve nasıl temizlenir.

Uzun yolda dpf temizliği otomatik yapılıyor fakat çok uzun zaman şehir dışına çıkamayınca bu durum yaşandı

fatih.koz bunu beğendi.
  17. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    Merhaba. Bende çok yakma şikayeti edenlerdenim. Bir önceki aracım 1.5 dci motora sahip clio'ydu. Şehir içinde 21-22krş yakıyordu. Yeni aldığım Rio'm 2015, 22 bin km de. Şuan şehir içinde 7 lt yakıyor... Bu araçlar için çok değil mi? Aracın ilk bakımı yetkili serviste yapılmış. Km si gelmediğinden 30bin bakımını yaptırmadım. Ne dersiniz bakımdan sonra düzelir mi?

Srht-tskn bunu beğendi.
  18. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014
    usta ayni problem bende de mevcut clio 4 aracim vardi km 17 kurus en fazla yakiyodu rio sporty aldik dizel suanda 36 kuruş yakiyo 180 liralik gecen ay mazot aldim 500 km yol gidebildim.aracim 41 binde servisin kayitlarina gore ocak ayinda bakima sokmam gerekiyor bir sene dolduğu icin bende bakımı bekliyorum yoksa satmak zorunda kalicam.

serdar sahin bunu beğendi.
  19. serdar sahin

serdar sahin Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar Şahin
    Araç Modeli:
    2015 Rio Concept 1.4CRDI
    Kardeşim sende aldığından beri hiç bakım yaptırmadın sanırım, ama bunun bakımla felan düşecek gibi bir durumu yok sanırım. Fabrikasyon verileri ile alakası yok bu tüketimin. Bu dizel motor herkeste bu şekilde mi yakıyor acaba. Evet Riocanlar :) Dizel araç sahipleri yorumlarınızı bekliyoruz :)

20. Srht-tskn

Srht-tskn Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat taşkın
    Araç Modeli:
    2014

Usta zate araci 38 bin küsür de aldim bakim zamaninda sokucam bakima fabrika verilerine ucundanda olsak yaklasamazsak yandik :)

Bu Sayfayı Paylaş