10 Kasım LPG KABLO

RENAULT TALISMAN 1,6 DCI 160 HP,EDC, 4 CONTROL YAKIT TESTİ

'Diğer Markalar' forumunda heh tarafından 2 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Teşekkür ederim sağolun.Ben de sizin yakıt sarfiyatınızı merakla bekliyorum.Ağustos ayında ben de uzun bir tatil yolu yapacağım.O zaman araç aha az yüklü olacak.Bir de orada deneme yapacağım.Onu da paylaşırım inşallah.

gogo46 bunu beğendi.
  2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Çok teşekkür ederim.Sağolun.
    Aracı 1 senedir kullanıyorum.İlk aldığımda araç bana çok büyük gelmişti.Özellikle manevra yaparken alışmam gerekeceğini düşünüyordum.
    Ancak durum 4 kontrol ile çok farklı.Aracı almadan önce de kullandığım test aracı 4 kontrollü ve 160 hp idi.o zaman aracı yarım saat kadar kullanma fırsatım olmuştu.Manevrası ve özellikle dönme yarıçapı başarılı gelmişti.
    Araca sahip olduktan sonra 4 kontrolün gerçekten çok faydalı bir özellik olduğunu gördüm.Şehir içinde ceratom ile döndüğüm yerleri daha kısa bir önüş yarıçap ile dönebiliyorum.Sürüş/multisense moduna göre değişmekle birlikte 70km/sa e kadar arka tekerler direksiyonu çevirdiğiniz yönün tersine dönüyor.Bu da manevrayı kolaylaştırıyor.Park ederken de artı bir avantaj sağlıyor.70 km üzeri süratte ise arka tekerlekler ön tekerlek ile aynı yöne dönüyor ve yol tutuşu artıyor.Bunu ben defalarca keskin virajlarda denedim.Yol tutuşu güven hissi veriyor.Virajlarda savrulma eğilimi göstermiyor.Bu arada aracın boyu 4,85 m.Araç uzun.
    4 kontrolün yanında benim aracımda elektronik amortisör ve 19 inch jant bulunuyor.

Lastik ölçüleri; 245 40 r19.Continental sportcontact5 lastikler var üzerinde.
    Bazı Talisman sahipleri 19 inch jantın yolda bulunan bozukluklarını hissettirdiğini söylüyor.Ancak bir o kadar da amortisörlerin darbe emişinden memnun olanlar var.Zaten 19 inch jant ile 4 kontrol ve elektronik amortisör paket olarak satılıyor.Yani elektronik amortisör ile 19 inch lastik bence güzel bir ikili.Lastik havası ve uygun sürüş modunda bence konfor çok tatmin edici.4 kontrol alınmayacaksa 18 " jantı seçmek daha mantıklı.
    Aracın 130 hp lik versiyonunu ben denemedim.Ancak 160 hp bence bu kasa için çok iyi.Gaza dokunduğunuz anda özellikle sport modda gaz tepkisini hemen hissediyorsunuz.Aracın sürücü ile ağırlığı yaklaşık 1600 kg.Buna rağmen araç çok seri.Multisense modları motor,şanzıman,klima,suni motor sesi,koltuk masaj vb. birçok şeye kumanda ediyor.

EDC şanzıman diğer renault şanzımanlardan farklı olarak yağ soğutmalı.Şanzıman vites geçişlerini hissettirmiyor.Dengeli.Sürüş moduna göre tepki süresi değişebiliyor.Sportta tepki inanılmaz hızlı.ECO da ise biraz daha nazlı.
    Ses sistemi bu tarz bir araç için çok iyi diyemem.9 hoparlör var araçta.Yurtdışında BOSE ses sistemini opsiyon olarak satın alabiliyorken,Türkiye'de bu opsiyon satılmıyor.BOSE ses sisteminde 13 hoparlör var.Arka koltukların arkasında eksik olan 4 hoparlörün yeri boş bırakılarak kapak takılmış.Ancak komple kapalı olsa daha iyi olurdu.Ben daha sona oraya hoparlör koymayı düşünüyorum.

Araçta 1 senedir herhangi bir trim sesi yaşamadım.İnternette bir yerde 1 kullanıcıdan Ön kafalıklarla ilgili trim sesi geldiğine dair bir şikayet okudum.Ancak onun dışında yurt dışı forumlar dahil bir trim şikayeti okumadım.

8.7 inch tablet çok işlevsel.Çözünürlük yüksek ve menü geçişleri hızlı.Araçta 1 yıllık abonelik ile twitter ve bazı diğer sosyal ağlar ile e-postalarınıza ulaşım mümkün.Ama akıllı telefonlerın dünyasında araçta bu özellik bence çok önemli değil.Navigasyonu akıcı ve hızlı.Ancak versiyonu 1.5 yıl önceye ait tom tom harita kullanılıyor.Dolayısı ile Osmangazi köprüsü dahil bazı temel yerler navigasyonda yok.1 yıllık abonelik içerisinde 2 kez netten üye olduğum R link store dan güncelleme indirdim.Haritalar yaklaşık 6 gb.Harita güncelleme yapıldığında tüm Avrupa haritasını yüklüyorsunuz.Gereksiz.En son yüklemede yükleme prosedürü hatası yaptım ve "Not enough space on device" yazdı ve güncelleme yapılamadı/arafta kaldı.Sadece Türkiye haritası yeterli.Fazlasına gerek yok.1 yıllık abonelik dolunca bitince yeniden ücret ödemeniz gerekiyor.İşlevsel olmayan eski haritalar için şahsen ben üyelik satın almayı düşünmüyorum.
    Nisan 2017 den sonra üretilen R link 2 li araçlarda (benim araç) apple carplay ve android auto özelliği eklendi.Yani akıllı telefonu yansıtıp navigasyon dahil birçok özelliği araç üzerinden kullanabilecek kullanıcılar.Bizim araçlara da bu güncellemenin geleceğini söylediler.Ancak henüz bir gelişme yok.
    Yol sesi neredeyse hiç duyulmuyor.

Araç neredeyse hiç yol sesi almıyor desem yeridir.Ses izolasyonu çok iyi.Motor sesini 3000 rpm civarında ancak duyabiliyorsunuz.

Koltuklar çok rahat.Sırtı sarıyor.Koltuğun farklı yerlerinde farklı sertlikte sünger malzeme kullanılmış.Ön koltuklarda havalandırma,ısıtma ve masaj fonksiyonları var.Ön koltuklar tamamen elektrik kontrollü ve 10 kişiden fazla ayna ve koltuk ayarı kayıt edebiliyorsunuz.

Renault servislerinde garanti ile ilgili (Talisman özel olabilir) servis çok yapıcı.Öyle ki kafanıza takılan en ufak şey için bile servisten hizmet almanız mümkün.
    Talisman sahipleri için özel müşteri temsilcisi ve özel telefon hattı var.Renault un sitesinden e-posta yolu ile bile bir talepte bulunsanız hemen geri dönüş yapıyorlar.Servis ile iletişime geçip sizin adınıza randevu alıp onayınızı aldıktan sonra problem varsa çözüm üretilene kadar takipçi oluyorlar.

Başka aklınıza takılan sorular varsa sorarsanız cevaplamaya çalışırım.

3. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Hakan biraderim çok teşekkür ediyorum daha öncede dediğim gibi Renaulta olan güvenim artıyor , Honda da bu ara yükselen markam :D
    Gözü kapalı alınır bu alet bu donanımlarla ;)

heh bunu beğendi.
  4. Ali34CaN

Ali34CaN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    327
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Can
    Araç Modeli:
    Old Sportage 2015
    güle güle kullanın

heh bunu beğendi.
  5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Rica ederim biraderim.Gercekten gayet başarılı bir araç.Bu aracla renault çağ atlamış.

ReNe bunu beğendi.
  6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Teşekkür ederim.Sagolun.

Ali34CaN bunu beğendi.
  7. drdilmen

drdilmen Sürücü

Alınan Beğeniler:
    31
    Gerçek Ad-Soyad:
    Cem Dilmen
    Araç Modeli:
    Proceed GT
    Hakan Bey emeğinize sağlık. Hakikaten merak ettiklerim neredeyse bunlardı. Anlattıklarınızdan sonra Talisman'ın oldukça alınabilir bir araç olduğu fikri kafamda yerleşti. Özellikle dediğiniz 19 jant, elektronik amortisor ve 4 control kombinasyonunu muhakkak tercih etmek gerekli diye düşünüyorum.

heh bunu beğendi.
  8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben teşekkür ederim.Talismanda kendi kendine park ve adaptif hız sabitleyici çok efektif kullanilabilecek donanımlar değil sahsi fikrime göre.Ancak 4 kontrol 19 inch jant ve elektronik amortisör kesinlikle Talismanla birlikte bence opsiyon olarak alınmalı.
    Bu arada frenlerle ilgili olarakta cok kuvvetli olduklarıni ve 1600 kg ağırlığındaki aracı güven vererek durdurduğunu da söylemek isterim.
    Full led farların aydınlatması gayet başarılı.Far yıkama olsa daha iyi olurdu.Ancak farların fiziksel şekli itibarı ile üzerinde çok fazla çamur ve ya kirli su tutmadığını da söyleyebilirim.Camur veya duyun akması için scholl cocepts neo polymer ile farları yıkamak su kaydırıcılığı anlamında da avantaj sağlıyor.

suyunsesi ve u_d_cicek bunu beğendi.
  9. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    4 control yeni megan RS lerdede olucakmış diye duydum.

nürburgring de yeni rekorlar kapıda gibi.

bir zamanlar hondada kullanmıştı bu teknigi.ama sadece park amaçlıydı

suyunsesi, Gomodoejderi, ReNe ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    Hakan bey Allah kaza bela vermesin çok güzel bir konu olmuş araba gerçekten premium bir araç hatta Renault un beğendiğim tek arabası buna ayrı kafa yormuş yakından inceleme fırsatı buldum tabiri caizse gemi gibi araba maşallah :)

heh bunu beğendi.
  11. Emre Akçay

Emre Akçay Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    356
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akçay
    Araç Modeli:
    '13 Kia Pro_Cee'd GT
    Aslında dört tekerlekten çekiş sistemini de koysalar iyi olurdu demeden de geçemiyorum.

drdilmen ve heh bunu beğendi.
  12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Teşekkür ederim kardeşim.Allah hepimize kazasız belasız sürüşler versin.
    Gerçekten buyuk araba.

umutd07 bunu beğendi.
  13. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ozellikle 160 hp motor için 4 tekerlekten çekiş olsa çok guzel olurdu.

14. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Hakan bey paylaşım için teşekkürler Renault can dır:oley:

heh bunu beğendi.
  15. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    4x4 ün ekstra ağırlıgı ve onun kaplıcagı alan pek işine gelmez.zati 1600kg diyorsunuz.

renault son senelerde önden çekiş yol tutuş anlamında çok başarılı bence,ekstra ağırlıga gerek yok :D

16. ardy7

ardy7 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    460
    Gerçek Ad-Soyad:
    Arda
    Araç Modeli:
    Rio Natty
    Premium araç'a premium muamele :)
    güzel bir başlık hayırlı olsun güle güle kullanın.

heh bunu beğendi.
  17. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ben teşekkür ederim Mahir Bey.

Mahir bunu beğendi.
  18. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    4x4 un ekstra agırlığı 160 hp için çok sorun yaratmaz.Ancak 4 kontrolün hidrolik aktuatörü ve mafsalları yer anlamında sıkıntı yaratır.4 kontrol olan talisman ile ilmayan arasında 5 lt depo kapasite farkı var. 4 kontrol ve 4x4 bir arada yer anlamında zor olabilir.Zira 4 kontrol ekipmanı arka dingilin ön kısmında bulunuyor.
    Ağırlık anlamında 110 hp motor Talisman için zaten bence güçsüz bir motor.Ona ekstra her ağırlık sıkıntı.

19. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    avp.da 110hp lige rağbet yoktur zaten.
    esasında mantıken 1600kg 160hp araçta 4.4lt leri görmek büyük başarıdır.

heh bunu beğendi.
  20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Aslında Türkiye de de 110 bg e Türkiye de de ilgi oldukça azdı.Daha 1 ay öncesine kadar 110 hp dizel 2016 model araç büyük indirimle satılıyordu.Belki hala bulmak ta mümkün olabilir.Bir aksilik çıkmazsa Ağustos ta 1050 km tek seferde yolculuk planlı.O zamanda ölçüm yapmayı düşünüyorum.Onun videosunu da paylaşırım inşallah.

Bu Sayfayı Paylaş