10 Kasım LPG KABLO

Motor Yağınızın Markasını Değiştirecekseniz Dikkat!!!

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda heh tarafından 4 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. cer.fire

cer.fire Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    Gerçek Ad-Soyad:
    ömer oktar
    Araç Modeli:
    kia ceed sw crdi (2005 kia cerato crdi)
    bende 3 yağı değişimden beri dışardan aldığım yağı yetkili servise götürüyorum. serviste düzenlenen iş emrine müşteri motoryağını dışardan kendi getirmiştir notunu düşüp imzalatıyorlar. serviste shell motor yağı vardı ben castrol magnetec dizel 10/40 'ı tercih ettim. bu arada motora flush falan yapılmadı :rolleyes:

2. ERSİN

ERSİN Süper Moderatör Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    229
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ersin
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz W211
    Servisteki Shell Yağ Hyundai-Kia İçin Özel Üretilmiş Bir Yağdır. Dışarda Bu Yağı Satın Alamazsınız Bulamazsınız Sadece Serviste Vardır.
    Shell Helix HX7 AH Hyundai 10W-30

3. sarp12345

sarp12345 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    1.6 crdi de kendi yağımızı götürmeye karar verdik ....

Castrol turbo edge mi ?
    Mobil 1 mi ?

Ya da ne neden ??

yorum rica

sevgiler

4. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ali Bey merhaba.Yağlama yağı dışındaki, yedek parça sınıfındaki malzemeleri kabul edeceklerini sanmıyorum.Hatta yedek parçalar için garantinin bozulmaması için servisten orjinal parçaların kullanılması gerekiyor.Aracınızın selahiyeti için bunu yapmanızı ben de tavsiye ediyorum.Ancak mesela yağlama yağını dışarıdan alırsanız yağ fiyatının yarısı kadar tasarruf edersiniz.Bizim serviste maalesef yağ pahalı.:)

Her ikisi de iyi yağlar.Ancak ben castrol magnatec i öneriyorum.Uzun yıllardır diğer markalar gibi ilk startta en fazla motoru nasıl korurum diye araştırdılar.

İlk startta motoru en fazla koruyan yağın castrol olduğunu firma ısrarla belirtiyor.Forumlarda da castroldan memnun olanların sayısı bayağı fazla.Motorlarının eskisinden daha sessiz çalıştığını ve daha kolay start ettiklerini söylüyorlar.Bilmiyorum;belkide psikolojik etkidir;)

5. sarp12345

sarp12345 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Tercih tam sentetikten yana olmalı mı ??
    Castrol Magnatech tam mı yarı sentetik mi ??

Magnatech mi Turbo Edge mi ?? 0-30 mu 0-40 mı 5-40 mı ... bölge ılıman...yazın sıcak 40 derece kışın ılık en düşük sıcaklık 3-4 derece ....

sevgiler

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Sarp Bey,ben yağ konusunda aracınızın kitapçığında hangi numara yağ yazıyorsa-sentetik/yarı sentetik-onu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Normalde sentetik yağın malumunuz değişim periyodu yarı sentetik yağlara göre daha uzundur.Ancak motor üreticileri motorları geliştirirken motorda kullanılacak yağın özelliklerine kadar hesaplıyorlar.Mesela normalde araçta kullanılması gerekenden daha ince bir motor yağı motora koyulduğu taktirde yağ ısındığında vizkozite diğerine göre daha düşük olacak,yağ moleküllerinin kimyasal yapısında 2 si arasında farklılıklar olacak,yağ filmi o motor için olması gereken klerens boşluklarını özellikle vizkozite değişikliğinden dolayı olması gerektiği kadar dolduramayacaktır.

Gerçi şu anda yağ markaları ürünlerini inanılmaz geliştirdiler,ancak kitapçığında yazmadığı sürece ben sentetik yağ kullanma taraftarı değilim.Belki aracımı değiştirdiğimde yeni motora sentetik yağ kullanılabilir.

Castrol magnatec dizel 10w 40 A3/B4 yarı sentetik,edge ler ise tam sentetik olarak biliyorum.
    Castrolün sitesinde markaya göre yağ seçimi linki var.Ancak modeller biraz yavan kalmış;)

http://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9041330&contentId=7074757

7. kanikarali

kanikarali Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    150
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Kanıkara
    Araç Modeli:
    2006 Cerato 1.5 CRDİ
    Ben şu anda Castrol edge kullanıyorum. Ancak benim Mobil !'le ilgili bir deneyiyim var. Şöyle ki; Mobil 1 yeni çıktığında kayınbiradetin Transporterine Mobil 1 ile değişim yaptık ve Ankara'dan Fransa'ya gittik. Yolda hiç bir problemle karşılaşmadık. 3 gün sonra yağı kontrol ettiğimizde kontrol çubuğunun ucunda yağ gördük. Değiştirdik çıkan yağ 2 lt ya vardı ya yoktu. Entrasan değil mi?. Burada daha öncede bahsetmiştim. Bence Mobil 1 de göz ardı edilmemeli.

8. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Allah korusun.İyi ki kontrol etmişsiniz Ali Bey.

9. mehmetyilmaz77

mehmetyilmaz77 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    mehmet yilmaz
    Araç Modeli:
    kia ceed 2010
    Aracımın yağını 1500 km de tam sentetik mobil1 ile değiştirdim. aracın sesi, çalışması devirlenmesi değişti. muhtemelen aracın icinde gelen fabrika dolum yağ yarı sentetik yağ idi.

özellikle turbodizel veya lpg kullanan arkadaşlar tam sentetik kullanmalı bence.

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tabi ki seçim sizin.Benim aracım 2006 model dizel ve tavsiye edilen yağ yarı sentetik 10w 40 numaralı yağ.Aslına bakarsanız tam sentetik yağ o zamanda mevcuttu.Bugün üretile birçok benzinli ve dizel motorlu araçların kullanma kitapçıklarında hala yarı sentetik yağlar tavsiye ediliyor.Ki malum olduğu üzere sentetik yağ teknolojisi inanılmaz gelişmesine rağmen üreticiler yarı sentetik yağları tavsiye etmeye devam ediyorlar.

Bu birazda motoru dizayn ederken hangi uygun yağı kullanacaklarına daha tasarım aşamasında karar verdiklerinden kaynaklanıyor.Kimbilir belki de olay araçların daha sık servise gelmesini sağlamak için yapılmış ticari bir stratejidir.Sentetik yağ değişimleri yarı sentetiğe göre daha uzundur biliyorsunuz;)

Ama yine de olay bu kadar basit değildir bence;)

11. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Antalya hava alanında yazın çalışırken CFM motorlu Boeing 737-400 , 737-800 uçaklarına MOBİL Jet OiL II yağını kullanıyorduk.Mobil güzel bir markadır.Imkanım olursa yağ bakımında mobil koydurmaya çalışıcam.

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
  13. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420