10 Kasım LPG KABLO

Kia Ceed 1.6 Crdi 2011 5-6 Ayda 2 Defa Debriyaj Bilyesi Dağıttı

'Cee'd' forumunda muhendismy tarafından 11 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. muhendismy

muhendismy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yüca
    Araç Modeli:
    Kia Ceed 1.6 CRDI
    2011 Model 90 Beygir 1.6 dizel ceed aracım iki defa baskı balata bilyesi dağıttı. takılan baskı balata seti Valeo idi. İlkinde sadece bilye değiştirdik kaçırdı tekrar tüm parçayı değiştirdik. İkincide sadece bilyeyi değiştirdik ikincide birde debriyaj çatalı değişti. Debriyaj alt ve üst merkezi değişmedi. Şuan tekrar elimde kalacak ne zaman kalır diye bekliyorum. Şöyle ki; Eğer hava sıcaklığı 30 derecenin altındaysa ilk çalıştırıp yürüyünce vites 1 de yapışık kalıyor. ikiye almak için debriyaja basınca vites yerinden oynamıyor. 1-2-3 viteslerde hem yükselirken hem düşerken sürekli takılmalar oluyor. ya geçmiyor yada yerinden hareket etmiyor vites. Ayrıca debriyaj çok dipte kavrıyor yani sonuna kadar milimetrik basmasam vites geçmiyor. Ustaya bu kavramayı ortaya doğru al dedim merkezler otomatik almam diyor. Merkezleri değiştirelim arızalıdır diyorum yok sağlam diyor. Fakat hiç haz almıyorum nerede kalacak diye beklemeye başladım. Bu debriyaj kavrama noktasını ortaya nasıl alırız. Bu anlattıklarımdan sorunun nerede olduğunu tahmin edebilir miyiz? Yardımcı olacak var mı acaba?

2. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
    İfadeleriniz ile, şikayetiniz farklı mı bana mı öyle geldi.,

Debriyaj bilya dağıttı, KAÇIRDI !

1. de sadece bilya değiştirdiniz. kaçırdı tüm parçayı değiştirdik !
    - neyi kaçırdı, birdefa şanzıman açılmış ise , baskı balata bilya, volan kontrol edilirilir.
    balata yarında fazla gitmişse değişir.( Bilya dahil) VOLANA bakılır VOLAN yanma yada çizilme varsa TAŞLANIR.

2. de sadece bilyayı değiştirdik! ikincide ÇATAL da değişti
    Üst alt merkez değişmedi.
    Şu an tekrar elimde kalacak bekliyorum !!'!'!!

Anlattığınız kadarı ile, Aslında MERKEZ ler SORUNLU.
    Orijinal üst ve ALt merkaz alıp
    Adam gibi Komple FREN hidrolik yağını değiştirip MERKEZLERDEN de HAVARINI aldırın.
    Sonra bakın.

İfaldeler de çok tutarsız. Bulamaca gibi çözmeye çalışıyoruz.

3. ogun

ogun Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.185
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Araç Modeli:
    Hyundai Elantra Mode 2011 - 1.6cc-136 HP / Benzin&Lpg
  4. muhendismy

muhendismy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yüca
    Araç Modeli:
    Kia Ceed 1.6 CRDI
    Ben aracı satın almadan 3 ay önce baskı balta set olarak Vale takılmış Kia yetkili servisinde. Ben satınalma 2 ay sonra baskı balta bilyesi dağıldı. Usta sadece bileyim değiştirelim diğer parçalar sağlam dedi. O şekilde yaptık. Fakat balta kaçırmayın başladı. Tekrar söküp takım olarak tekrar valeo taktik. 4 ay sonra 2. Kez tekrar bilye dağıttı. Bu sefer yine sadece bilye değiştirdik balata iyi. Fakat sorunum şuanda 30 derece altında çok daha fazla hissedilir şekilde 1 2 ve 3. vites geçişlerinde ve düşüşlerinde sorun var takılıyor ve debriyaj çok dipte sanki baskı ayırıyor gibi geliyor bana. İlk dağılma sonrası da aynı his vardı ve 2. Kez dağıldı. Hani şimdiden tekrar ne yapabilirim 3. Yaşamak istemiyorum mevzu bu şekilde. İnşallah anlatabilmişimdir.

5. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Debriyaj hidrolikte olsa oedal altındaki ayar vidasından yukseklik ayarı yapılabilir.
    Burada resimli olarak debriyaj pedalı altındaki ayar vidasını ve ayar şeklini paylaşmıştım.Mobilden foruma yazdığım için şimdi bulamadım.
    Ancak bilye dağıtmasının sebebi çok başka şeyler olabilir.Balans srast vb sebepleri olabilir.Ancak debriyaj kavrama noktası ayari ile servis dahil kimse uğraşmadığı ve ya ayarlanabildiğini bilmedikleri için genelde dokunmazlar.Çatal da değişti ise bence kesinlikle pedal yükseklik ayarı kontrol edilse iyi olurdu.Eski çatal eğilmiş olabilir.Aslında baskı balata değiştirdikten sonra da bu ayar kontrol edilip ayarlanmalı.Sonuç olarak bu işe debriyaj kavramasınin alt noktada oluşu sebep olmuş olabilir.Önce pedal ayarı yaptırın ve görün bence.

6. habib_723

habib_723 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    33
    Gerçek Ad-Soyad:
    HABİB TAŞAN
    Araç Modeli:
    2012 Cee'd Motion 1.6 Crdi 115 E5
    Bende de debriyaj dağılmasından sonra vites geçişleri çok sert idi.. Pedalın oradan benimki ayarı yapılmadı motorun şanzumanın orada cük diye bir şey var usta orayı gevşetti mi sıktı mı bilmiyorum ama debriyaj yukarıda kavradı ve vites geçişleri su gibi yumuşak olmaya başladı şuan çok şükür bir sıkıntı yaşamadım aracımda... Benimki de bilyası dağılmış tı.. Dağılması sanırım benim yüzümdendi özellikle kalkışlarda 1. Vitese attıktan sonra gaza yüklenmiyordum dizel araçta kalkış sadece debriyaj ile yapılırsa ve gaza yüklenirse sıkıntı olmaz sanıyordum.. İlk defa manuel kullanıyordum bilgim yoktu çünkü sürekli otomatik araç kullandığımdan ayağım frenden kalkınca hareket ettiğinden manuel de dizel araçta da sadece debriyaj ile kalkacağımı sanıyordum.. Doğrusu araç kalkıyor gaza yüklenmeyince ancak araç bu şekilde sadece 750 km dayanabildi ve bilyası dağıldı.. Bu bana ders oldu.. Bu arada cük ayarı ve debriyaj ın yukarıda kavramasını sağlayın gerekirse başka ustaya götürün herkes iyi usta değildir iyi ustaya götürmekte fayda vardır

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    üzerine takılan setde yanlış olabilir. ilk verilen parça yanlış ise sonra parça verenlerde eski parçaya göre yenisini veriyorsa.. sorun çözülmez. bazıları baskı baltaları eski yeni üstüste getiriyor. göbek karşılıyormu , vida delikleri karşılıyormu bakıp uyyorsa tamam bu oldu! diyerek gönderiyor. çoğu baskı ayak miktarına veya balata üzerindeki yayların özelliğine dikkat etmiyor.
    diğer konu bilya dağılması volat yüzeyi etkiler. şanzuman içinde problem olabilir örn. grup mili ucunda balans olabilir.. debrıyajın ayırmama problemi merkez ve çatalla alakalıdır.

heh ve ogun bunu beğendi.
  8. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    876
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    şase no ile orjinal parça almanız gerekir. prizdirek yada volan farkları olabiliyor aynı şanzıman ve motor kombinasyonlarında. Orjinal parça katoloğundan gördüğüm kadarı ile 3 farklı baskı balata seti var.

Forumlarda hep yazmışımdır, yağ filtresi, mazot filtresi, triger, baskı balata gibi kritik parçaları ne olursa olsun şase no ile orjinal almak gerekiyor. Bunlardan doğacak sıkıntının astarı yüzünden pahalı olur.

9. aGrasiwe

aGrasiwe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Caner Kahraman
    Araç Modeli:
    Kia Rio Fancy 2014
    bu kialarda debriyaj kronik mi anlamadım.

Bende yeni 2014 model rio aldım. Dünya para verdim temiz olsun sorunsuz olsun dedik hata ettik. O kadar benzinli o kadarda dizel araç kullandım hiçbirinde debriyaj bitsede rampada kalkarken ciyakkk diye ses çıkardığına şahit olmadım. Benimde debriyaj dipte hemen kavrıyor. Buna çözüm yokmu arkadaş bunedir ya. komple değişime 1500 lira çıkar dedi servis. Şaka gibi.

10. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    Kia'nın debriyaj seti sağlamdır 9 sene oldu daha kaçırma yok. Pedal konusu ise pedalı yukarı kaldırın biraz. Ben öyle yaptım rahatladı. Kullanıma bağlı deforme oluyor debriyaj seti.

Servis 1500 ₺ der valeo set alıp ustaya yarı fiyatına taktırırsınız.

11. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    876
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    bakımsız biniyor millet, kia ne yapsın? debriyajı bitik 2. el araç alıp kronik v.s. demek çok doğru değil bence. debriyaj merkezi bozan arkadaşlardan 2 yılda bir hidrolik değiştiren var mı acaba? Sanmam.

aGrasiwe ve umutd07 bunu beğendi.
  12. habib_723

habib_723 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    33
    Gerçek Ad-Soyad:
    HABİB TAŞAN
    Araç Modeli:
    2012 Cee'd Motion 1.6 Crdi 115 E5
    Açıkçası şunu söyliyim.. Ceed lerde bizim sanayicilerin % 80 i kronik debriyaj sorunu var dediler.. Bende de ceed 2012 var ama anlamadım.. İlk debriyaj bilyasını dağıttığımda benim hatamdı otomatikten manuel araca ilk defa geciyordum fazla bilgim yoktu kalkış için .. 750 km de değiştirdim.. Hatamı düzelttikten sonra şuanda yaklaşık 3000 km de yaptım daha sıkıntı bir şey görmedim..

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. aGrasiwe

aGrasiwe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Caner Kahraman
    Araç Modeli:
    Kia Rio Fancy 2014
    Haklısınız hocam aslında. Fakat değişimin içinde volantta varmı servis volant felan değişecek dedide.

14. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    Volant bildiğim kadarıyla taşlanıp kurtarılabiliyor. Servise kalsam benim sağ aksı sadece lalesinde boşluk var diye değiştirmek lazım dedi. Parça 1300₺ civarıydı. Tamir asla olmaz dedi bende ustama 80 TL ye torna ettirerek sorunu çözdüm üstüne 15.000 km den fazla yaptım halen sorun yok çok şükür garanti yoksa özel serviste çok uygun fiyata( servise nazaran) tamir edilir.

15. muhendismy

muhendismy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yüca
    Araç Modeli:
    Kia Ceed 1.6 CRDI
    Benim sorunumun baskı balata ve şanzımanda değil kavrama noktasının en sonda hatta yarım kavrama bile olabilir. Ve buna neden olan merkezler mi yoksa başka bir nokta var mı aslında asıl durum bu. Bir arkadaşımız çük dediği bir mil var onu benim usta da taşladı biraz rahatladı ama istediğim gibi değil ayrıca debriyaj bende de baya sert neden bilemedim.?

16. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Merkezler saglamsa daha önce de yazmıştım:debriyaj pedalı arkasından kavrama noktası yüksekliğini ayarlatın.Ona ragmen sıkıntı devam ederse o zaman merkezleri takım halinde değiştirirsiniz.

17. muhendismy

muhendismy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yüca
    Araç Modeli:
    Kia Ceed 1.6 CRDI
    Herkese teşekkür ederim. Sorunu çözüp sizler ile paylaşacağım en kısa sürede inşallah. Bu arada aklıma hemşerim Rıza Konyalı'nın türküsü aklıma geldi. Bir dinleyin bakalım.

umutd07 ve serato06 bunu beğendi.
  18. aGrasiwe

aGrasiwe Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Caner Kahraman
    Araç Modeli:
    Kia Rio Fancy 2014
    Benimde dipte kavrıyordu. Sertti. Ötmede vardı. İşin doktoru Resul kardeşle tanıştım. Anadolu hisarında. Halletti sağolsun debriyajı değişti. Debriyaj oldu pamuk. Kalkışlar oldu pamuk :) allah razı olsun.

19. muhendismy

muhendismy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yüca
    Araç Modeli:
    Kia Ceed 1.6 CRDI
    Değişen nedir debriyaj değişti derken kastınız nedir acaba?

20. muhendismy

muhendismy Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    Yüca
    Araç Modeli:
    Kia Ceed 1.6 CRDI
    Hocam sizin usta kimdir acaba hangi ildesiniz? iletişim verebilir misiniz?

Bu Sayfayı Paylaş