10 Kasım LPG KABLO

Kia Carnial CRD 2,9

'Carnival' forumunda tamel tarafından 28 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Hakan Bey, harikasınız. Paylaşımınızı okurken nasıl heyecanlandım anlatamam. Adeta o anları sizinle yaşamış gibi oldum. İşte bu duyguyu yakalamak sanırım arabayla olan birlikteliği daha da pekiştiriyor. Eminim ki siz de benimle aynı görüştesiniz. Eğer 3-5 her ne ise para verip yaptırsaydınız bu heyecanı ve tutkuyu tadamazdınız. İş bitince aldığınız haz dünyaya bedel olmuştur diye düşünüyorum.

Tebrikler, her zamanki gibi güzel örnek çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Mehmet Bey, yıllardır arabalarımla hep kendim ilgilendim. İlkler 65 moel Anadol ve 74 model Murat 124 idi. Onlarla neler yaşadım bir bilseniz. Onların sayesinde çok şey öğrendim. Zaman zaman sağlam parçaları bile söküp inceleyip taktığım oldu. Bu da bir hastalık olsa gerek. Ama inanın hoş bir hastalık. Fakat şimdi o kadar işin içine girilmiyor. Biliyorsunuz pek çok şey elektronik. Silah icat oldu mertlik bozuldu misali, elektronik sistemler gündeme gelince mekanik işlemler azalır oldu. Olsun, yine de ufak tefek işlerle avunup bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz. Sonsuz saygılarımla

Saygılarımla

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tahsin Bey teşekkür ederim.:)

3. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Bu arada bir noktayı aydınlatmak istiyorum. Tecrübeyle sabitliğinden dolayı. Geçenlerde mazot filitresini değiştirirken elektrik sistemini devre dışı bırakmayı düşünememiştim. Akü başları takılı iken filitreye bağlı geçme kabloları ayırmış ve işlem bitince tekrar takmıştım. Filitre değişmiş sorun kalmamıştı. Daha sonra başka bir nedenden dolayı arabanın sistemininde arıza var mı diye baktırdığımda bu kabloların hata verdiğini gördüm. Yazılımda hata çıkıyor fakat sistemde bir anaormalliğe rastlanmıyordu. Buna rağmen elbette ki bu bir hata idi. Oysa önce akü başlarını çıkarıp daha sonra işlemleri yapsaydım sorun çıkmazdı diye fikir geliştirdim. Birkaç tanıdık ustaya sordum ve haklı olduğumu gördüm.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum: Eğer benim gibi kendi filitresini değiştirmek isteyen varsa lütfen bu deneyimimi ve sonucunu unutmasın.

Umarım yanlış bilgi vermiyorumdur. Deneyimli dostlarımız ve ustalarımız yanılgım varsa düzeltirse sevinirim.

Selam ve saygılarımla

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Temmuz 2013
  4. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Dostlar dün sorunumu hallettim. İnşallah bir daha böyle bir olayla karşılaşmayız. Adını vermek istemediğim bir KİA servisine gittim. Önce telefon ettim durumu anlattım, evet filitre var, değiştiririz dediler. Gittim ama malesef filitreyi ayarlayamadılar. Tek çözüm eskisini yıkamak dediler. İyi niyetlerinden kesinlikle şüphe duymadım. Sağ olsunlar ellerinden geleni yaptılar ama istenen olmadı tabii. İçime sinmedi. Işık sürekli yine yanıyordu. Kabloyu çıkarıp ışığı söndürmek çözüm değildi tabii. Oradan ayrılınca kendi imkânlarımla bosch marka bir filitre bulup (70 TL) bir arkadaşın dükkanında değiştirdim. Işık anında söndü ve her şey yoluna girdi. Şimdi içim rahat ve huzurluyum. Umarım arabamdaki ara sıra, özellikle rölantide ortaya çıkan küçük çaptaki tekleme de geçer. Servisteki usta motorun çalışmasını çok beğendi. Filitre değişince mutlaka o pislikten kurtulduğunda düzelecektir diye cesaretlendirdi.

Konuyla ilgilenen, başından beri beni aydınlatan, destek olan tüm dostlara sonsuz selam ve saygılarımla teşekkürlerimi sunuyorum.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Temmuz 2013
  5. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Haydi hayırlısı o zaman.

6. stormfather

stormfather Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALTINSOY
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.5 crdi 2007
    Tahsin bey sorununuzun geçmesine çok sevindim el yatkınlığı olmasa ne yazık ki başka yerlerede gidecektiniz içinize sinmesi için sizin adınıza çok sevindim kendi adımada çok hayıflandım aslında benimde elim yatkındır 2 zamanlı bir honda kınetik scooter vardı heryerini söküp yapardım ama yeni sistemler gelince elektronik olay fazla olunca pek cesaret edemiyorum açıkcası :)

7. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Teşekkürler Mehmet Bey. Gerçekten insanın -şartların uygunluğu ve elinden geldiğince- kendi işini yapması bir başka oluyor. İnanın bugün sanki arabamı yeni almış gibi keyifle Ankara turu yaptım. Arabadan inesim gelmedi. Onca çileden sonra şu anki haliyle doyumsuz bir sürüş keyfi sunuyor.

Haklısınız işin içine elektronik devreler girince mertlik bozuldu ve mekanik sistem geri plana düştü. Olsun yine de sağından solundan el atmak güzel oluyor.

Desenize siz de motor sevdalısısınız. Benim şu an Honda Shadow 125 var. Geçen sene elimden çok çekti. Neyse ki topladım şu an sorunsuz. Ayrıca 2 tane Dealim 125 vardı. Geçen sene ikisini de parçaladım ama hâlâ toparlamaya fırsatım olmadı. İkisinden de en iyi aksamlarını bir araya getirip toplamayı planlıyordum. Örneğin birinin motoru iyi idi diğerinin şasesi.Velhasıl ikisi de kutulara girdi. İnşallah tatil dönüşü ele alacağım. Kimileri hastalık dese de bu tür uğraşlar insana yaşam zevki verdiği kanısındayım.

Sonsuz selam ve saygılarımla

8. stormfather

stormfather Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALTINSOY
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.5 crdi 2007
    Tahsin bey sanırım evinizin bir garajı var en büyük hayallerimden biri benimde halen motorum var ama maalesef 2 senedir binmedim çoçuk oluncada iyice zorlaştı ankara gibi bir yerde motora hiç saygı göstermiyorlar almanya gibi yerlerde tabi durum farklıdır diye düşünüyorum motorun zevki başka hiç birsey de yok ama maalesef binemiyoruz :)

9. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Geçmiş olsun Tahsin Bey.Filtre ışığının sönmesine çok sevindim.Artık gönül rahatlığı ile yaparsınız tatilinizi;)

10. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Evet Mehmet Bey. Bu konuda biraz şanslıyım. Evimde kapalı bir garajım ve önünde iki arabalık açık garajım var. Açık garajlarda iki tane citroen döşovam var. Okul dönüşü işlerimi bitirince onlarla uğraşmak günün yorgunluğunu alıyor inanın. Üstelik onlarla uğraşmak gurbetin, Almanya'nın sizi robotlaştıran dayanılmaz kasvetli yaşam tarzından kurtulup stres atmak için en iyi çözüm oluyor.

Buraya her gelişimde motorumu getirsem ve Ankara'da gönlümce dolaşsam diyorum, ama dediğiniz gibi trafikte motora yokmuş gibi muamele edilmesini görünce cesaret edemiyorum. Aslında bu konuda tek taraflı olmak da istemiyorum. Motor sürücülerinin yaptıklarını, kuralları nasıl alt üst ettiklerini görünce şaşırmıyor değilim. Karşılıklı saygı ve anlayış olsa ne güzel bir düzen olurdu değil mi? Maalesef huzurlu ve düzenli sürüş keyfini çileye ve karmaşaya çeviriyorlar.

Allah çocuğunuzu sizlere bağışlasın ve sağlıklı uzun ömürler versin. Ama dikkat kardeş. Motor sevdası bir başka, ama hayat ve sevdiklerimizle birlikte uzun bir sağlıklı ömür sürmek bir başka güzel...

Hakan Bey, çok teşekkür ederim. Sanırım beni en iyi anlayanlardan biri sizsiniz. Arabada sizi tedirgin eden bir şeyin olması sanki onu sırtımız yük ediyor gibi geliyor. Şimdi çok huzurluyum. İnsanın kendi yağıyla kavrulması bir başka güzel. Laf aramızda, kimseleri karalamak istemem, ama "biz yetkili servisiz" demekle iş bitmiyormuş. Siz ne demek istediğimi anlarsınız. Her şeye rağmen Almanların sevdiğim bir atasözü uyarınca "Sonu güzel olan her şey güzeldir." hesabı, benim için de şu an her şey yolunda ve güzel gidiyor. İnşallah başka sorunlar çıkmaz.

Desteğiniz ve önerileriniz için çok teşekkürler.

Sonsuz saygılarımla

11. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    serviste mazot filtresi olmaması beni şaşırttı. belkide parça kataloğundan bakıp verdiği numara stokda olmayınca yok dediler (katalokda 0k55.. bir numara verir ) halbuki yeni bongo k2900 ile aynıdır. hayret...
    neyse sorunu en iyi şekilde atlatmışsınız, belirli bir süre katkı kullanmaya devam edin.. hayırlı günler.

12. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Rica ederim.Asıl ben size teşekkür ederim.Bunları bizimle paylaştığınız için.Malesef bazen bu tarz can sıkıcı servis tecrübeleri yaşanıyor.Ama bu durumu siz de, bende tüm servislere mal etmiyoruz tabi ki.

Mesela bende dün polen filtresini değişirmek istedim ve Türk Malı polen filtresi aldım sanayiden.Serviste malum orjinali çok pahalı.Filtre çekmecesini söktüm ve sökünce polen filtresinin gelişigüzel takıldığından,filtre çekmece keysinde filtrenin kapatmadığı alanlar olduğunu,çekmece yerine oturduktan sonra sızdırmazlığa yardımcı olan süngerlerin bir kısmının da filtre takılırken yırtıldığını gördüm.Hem üzüldüm,hem sinirlendim.Ama bunu benim bakım yaptırdığım servise mal etmemekle birlikte bu işi yapan ustanın baştansavma olarak bu işi yapması beni üzdü.Bir daha o servise gitsem dahi aracımla başka bir ustanın ilgilenmesini özellikle isteyeceğim servis müdüründen.

Ya da servis değiştireceğim.Mesela sürekli aracıma koyulan fazla yağı her bakımdan sonra çektirmekte beni sıktı artık.Her seferinde uyarıyorum;her seferinde aynı şey oluyor.Bundan sonra yarım koydurup üstünü ben tamamlayacağım.;)

Fazla yağ seviyesi turbo arızalarının baş nedenlerindendir;)

:thumbup1:

Keşke herkes sizin gibi olsa Mustafa Bey.:thumbup1:

13. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    rica ederim, israf önemli. boşuna sökülüp temizlik yapılmış ayrıca arıza giderilmemiş, zaman ve emek boşuna harcanmış, bekleme salonunda geçen süreyi saymıyorum, biz müşterilerimizi sanayiden servislere yönlerdirmek için uğraşıyoruz, fiyatlarımızı bile listelerin altında tutuyoruz. başka biryede yapılan bir hata. hepimizi zan altında bırakıyor..

14. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Eminim Tahsin Bey de benim gibi düşünüyordur.Bence o hata o servise bile mal edilmemeli.Bir ustanın ya da malzeme stok kontrol işiyle sorumlu arkadaşın bir hatasıdır mutlaka.Ama haklısınız bu tarz şeyler müşteriyi kaçırır.

15. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Mustafa Bey, ilginiz için çok teşekkür ederim. Hakan Beyin de dediği gibi keşke herkes sizin gibi olsa. Ama yine de çok üzülmedim. Evet gereksiz masraf ve zaman kaybı oldu. Ama o arkadaşların iyi niyetini ve samimiyetini gördüm. Bu da güzeldi. Benim olduğum yerlerde bu güler yüzü görmeye bile hasret kalıyoruz inanın. Bu nedenle dikkat ettiyseniz isim vermekten özellikle kaçındım. Şartlar öyleydi öyle oldu diye kabullendim. Fakat tabii olarak sizin de dediğiniz gibi bu yeterli değil. Eğer ben oraya o iş için gitmişsem -ki telefonla görüşüp olur alarak gittim- o işin tam anlamıyla yapılmasını beklerdim. Hayırlısı.

Mustafa Bey, size bir-iki şey sormak istiyorum. Yazdığınızdan anladığım kadarıyla o katkıya devam etmemi öneriyorsunuz. Aslında şu an motorun çalışması çok güzel ama yine de düşük düzeyde bir tekleme var. Örneğin önceden 8-10 saniyede titreme yaparken şimdi 15-20 saniyede hissediliyor. Bu zamanla geçer mi dersiniz? Ya da yapmam gereken bir şey önerir misiniz?

Bir sorum da şu: Filitreyi sökmeden önce akü bağlantısını kesmediler. Haliyle şu an sistem hafızasında filitre ile ilgili bağlantıya dair hata uyarısı duruyor. Bunun ne derece önemi ve sakıncası olabilir. Ya da üstünde durmaya değmez mi? Şimdi kafamdaki soru işareti bu noktada.

Sonsuz teşekkür ve saygılarımla

Hakan Bey desenize siz de az çekmemişsiniz. İşin en acısı da gözünüzün önünde yapılan yanlışlara katlanma işkencesi değil mi? Karışsanız "Biliyorsan niye kendin yapmadın" derler. Karışmasanız çala kalem çırpıştırırlar. Maalesef katlanmak zorunda kalıyoruz.

Saygılarımla

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Temmuz 2013
  16. stormfather

stormfather Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALTINSOY
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.5 crdi 2007
    Çok teşekkür ederim Tahsin bey ALLAH çocuklarımıza ve hepimize güzel sağlıklı bir ömür versin inşallah. Sizin gibi bir garajım olsaydı 1 tanede elektrikli araç alırdım :) citroen döşovalardan da 1 tane mi yapmaya çalışıyorsunuz

17. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Tahsin Bey aynı duyguları paylaşıyoruz.Evet bende bir miktar çektim.Hala bazı şeylerde memnuniyetsizliğim var.Ama bu civarda iyi bir özel servis bulsam sanırım ana bakımlar hariç oraya gideceğim.Ya da artık yağı da ben değiştireceğim:D
    Benim karıştığım zamanlarda oldu.Ancak yine de bazı şeyler tekrarladı.NE yapalım.Canları sağ olsun.

18. tamel

tamel Sürücü

Alınan Beğeniler:
    9
    Sormayın Mehmet Bey, Citroen hastalığım çok eskiye dayanıyor. Aslında 3 tane var. Bir tanesi antika sınıfında (1974 model) ve biniyorum. Diğerleri garajda kapalı duruyor. İstenildiğinde trafiğe çıkacak durumda diyebilirim. Model farkları var. Biri Döşova 2CV, biri Dyane binek tip biri de Dyane kapalı kasa. Yani hepsini yeri ayrı. Dediğim gibi hastalık işte. Dilerim Allah gönlünüze göre verir.
    Saygılarımla

19. stormfather

stormfather Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet ALTINSOY
    Araç Modeli:
    Kia rio 1.5 crdi 2007
    :thumbup1::thumbup1::thumbup1:

20. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR